- 14.12.2024
- 0.0 Reitingas
- 229 Peržiūros
- 1 komentarai
Naujojoje Zelandijoje vyksta išskirtinė mokslo misija – mokslininkai tiria dantytąjį banginį, kuris laikomas rečiausia pasaulyje banginių rūšimi. Šis penkių metrų ilgio banginis, rastas Otago saloje, suteikia galimybę geriau suprasti savo paslaptingą gyvenimą ir ieškoti užuominų apie šią mažai žinomą rūšį. Nuo XIX amžiaus buvo užfiksuoti tik septyni dantytieji banginiai, todėl šis tyrimas yra unikali proga mokslui.
Mokslininkai išpjauna „rečiausią pasaulyje banginį“, ieškodami užuominų apie mažai žinomą rūšį. Buvo užfiksuoti tik septyni dantytieji banginiai, o dabar pradedamas tirti liepos mėnesį Naujojoje Zelandijoje išmestas egzempliorius.
Naujojoje Zelandijoje atliekama dantytųjų banginių, kurie, kaip manoma, yra rečiausia pasaulyje banginių rūšis, skrodimas - tai pirmas viso egzemplioriaus tyrimas, rašo „The Guardian“.
Lopetiniai banginiai - tai snapinių banginių rūšis, pavadinta dėl dantų, primenančių mentelės ašmenis, kurie kadaise buvo naudojami banginiams valyti nuo riebalų. Nuo XIX a. užfiksuoti tik septyni, ir visi, išskyrus vieną, rasti Naujojoje Zelandijoje.
Penkių metrų ilgio banginio patinas liepos mėnesį buvo ištrauktas į krantą Otago saloje, Pietų saloje, ir sužavėjo banginių ekspertus, kurių žinios apie šiuos gyvūnus buvo pagrįstos tik kaulais ir audiniais, aptiktais egzemplioriuose, rastuose kelių dešimtmečių skirtumu.
Pirmadienį tarptautiniai ir vietos mokslininkai kartu su vietiniais maoriais susirinko pradėti tirti banginį Invermay tyrimų centre Mosgiel mieste netoli Dunedino.
Aplinkos apsaugos departamento mokslinis patarėjas ir pasaulinis banginių ekspertas Antonas van Heldenas (Anton van Helden) sakė, kad centre visada vyravo pagarbi atmosfera šiam gyvūnui.
„Mes dirbame su negyvu gyvūnu, tačiau jis mums pasakoja apie tai, kaip jis gyveno, taip pat atskleidžia visas su juo susijusių žmonių gyvenimo istorijas“, - sakė jis.
Van Heldenas, pagrindinis straipsnio, kuriame šiai rūšiai suteiktas pavadinimas, autorius, sakė, kad galimybė tirti banginį buvo „neįtikėtina akimirka“.
„Šie banginiai yra pati paslaptingiausia didelių žinduolių grupė planetoje, jie nardo giliai ir retai matomi jūroje. Šis banginis yra rečiausias iš rečiausių, tik septintas pasaulyje žinomas egzempliorius, ir tai pirmoji galimybė atlikti tokią autopsiją“, - sakė jis.
Pirmasis aštriažnyplių banginių pavyzdys buvo aptiktas 1874 m., kai ši rūšis buvo aprašyta pagal apatinio žandikaulio kaulą ir du dantis, rastus Čatamo salose prie rytinės Naujosios Zelandijos Pietų salos pakrantės. 2010 m. iš dviejų palaidotų individų - motinos ir jauniklio - audinių paimta DNR leido mokslininkams apibūdinti, kaip jie atrodė. 2017 m. dar vienas individas buvo ištrauktas į krantą Waipiro įlankoje, į šiaurę nuo Gisborno, ir palaidotas prieš atliekant autopsiją.
2012 m. žurnale „Current Biology“ paskelbtame tyrime apie banginius su snapais mokslininkai pažymi, kad kelios banginių su snapais rūšys gyvena pietinėje Ramiojo vandenyno dalyje, kurioje yra vienos giliausių vandenyno įdubų pasaulyje. Tyrime teigiama, kad šie banginiai yra „išskirtinai giliavandeniai nardytojai“, kurie laiką praleidžia giliai po paviršiumi medžiodami kalmarus ir mažas žuvis.
Tikimasi, kad banginių tyrimas užtruks penkias dienas. Mokslininkams pirmiausia rūpi aprašyti rūšį ir suprasti, kaip ji gyvena.
Mokslininkai metodiškai tirs banginio skrandžio struktūrą (kuri kiekvienai banginių rūšiai yra skirtinga), kaip jis skleidžia garsus, kiek turi slankstelių, jo riebalų svorį, gerklės struktūrą ir kita - šio tyrimo rezultatai taip pat galėtų padėti kovoti su žmogaus keliama grėsme šiai rūšiai.
Mokslininkai bendradarbiauja su vietos maoriais Otaku, kurie turi tradicines teises į teritoriją, kurioje banginis išplautas į krantą. Maoriai taonga banginius laiko šventu kultūrinės reikšmės turtu. Otaku maoriai aktyviai dalyvauja nuo tada, kai banginis išplaukė į krantą, o galimybė dalytis vietinėmis žiniomis ir bendradarbiauti su Vakarų mokslu yra „neįtikėtina privilegija ir didžiulė galimybė“.
Šiuo metu mokslininkai atlieka viso egzemplioriaus skrodimą, siekdami išsiaiškinti dantytųjų banginių biologiją ir ekologiją. Tai yra pirmas kartas, kai buvo ištirtas toks egzempliorius, ir mokslininkai tikisi, kad gauti duomenys padės geriau suprasti šią paslaptingą rūšį, kuri daugiausia laiko praleidžia giliai vandenyje, medžiodama kalmarus.
Remiantis: https://paranormal.lt
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Susijusios naujienos:
Skaityti daugiau