Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paslapčių ir Žinių Pasaulis » Gamta » 2024 » Gruodžio » 14

Mokslininkai tiria rečiausią pasaulyje banginį Naujojoje Zelandijoje

Naujojoje Zelandijoje vyksta išskirtinė mokslo misija – mokslininkai tiria dantytąjį banginį, kuris laikomas rečiausia pasaulyje banginių rūšimi. Šis penkių metrų ilgio banginis, rastas Otago saloje, suteikia galimybę geriau suprasti savo paslaptingą gyvenimą ir ieškoti užuominų apie šią mažai žinomą rūšį. Nuo XIX amžiaus buvo užfiksuoti tik septyni dantytieji banginiai, todėl šis tyrimas yra unikali proga mokslui.

Mokslininkai tiria rečiausią pasaulyje banginį Naujojoje Zelandijoje

Mokslininkai išpjauna „rečiausią pasaulyje banginį“, ieškodami užuominų apie mažai žinomą rūšį. Buvo užfiksuoti tik septyni dantytieji banginiai, o dabar pradedamas tirti liepos mėnesį Naujojoje Zelandijoje išmestas egzempliorius.

Naujojoje Zelandijoje atliekama dantytųjų banginių, kurie, kaip manoma, yra rečiausia pasaulyje banginių rūšis, skrodimas - tai pirmas viso egzemplioriaus tyrimas, rašo „The Guardian“.

Lopetiniai banginiai - tai snapinių banginių rūšis, pavadinta dėl dantų, primenančių mentelės ašmenis, kurie kadaise buvo naudojami banginiams valyti nuo riebalų. Nuo XIX a. užfiksuoti tik septyni, ir visi, išskyrus vieną, rasti Naujojoje Zelandijoje.

Penkių metrų ilgio banginio patinas liepos mėnesį buvo ištrauktas į krantą Otago saloje, Pietų saloje, ir sužavėjo banginių ekspertus, kurių žinios apie šiuos gyvūnus buvo pagrįstos tik kaulais ir audiniais, aptiktais egzemplioriuose, rastuose kelių dešimtmečių skirtumu.

Pirmadienį tarptautiniai ir vietos mokslininkai kartu su vietiniais maoriais susirinko pradėti tirti banginį Invermay tyrimų centre Mosgiel mieste netoli Dunedino.

Aplinkos apsaugos departamento mokslinis patarėjas ir pasaulinis banginių ekspertas Antonas van Heldenas (Anton van Helden) sakė, kad centre visada vyravo pagarbi atmosfera šiam gyvūnui.

„Mes dirbame su negyvu gyvūnu, tačiau jis mums pasakoja apie tai, kaip jis gyveno, taip pat atskleidžia visas su juo susijusių žmonių gyvenimo istorijas“, - sakė jis.

Van Heldenas, pagrindinis straipsnio, kuriame šiai rūšiai suteiktas pavadinimas, autorius, sakė, kad galimybė tirti banginį buvo „neįtikėtina akimirka“.

„Šie banginiai yra pati paslaptingiausia didelių žinduolių grupė planetoje, jie nardo giliai ir retai matomi jūroje. Šis banginis yra rečiausias iš rečiausių, tik septintas pasaulyje žinomas egzempliorius, ir tai pirmoji galimybė atlikti tokią autopsiją“, - sakė jis.

Pirmasis aštriažnyplių banginių pavyzdys buvo aptiktas 1874 m., kai ši rūšis buvo aprašyta pagal apatinio žandikaulio kaulą ir du dantis, rastus Čatamo salose prie rytinės Naujosios Zelandijos Pietų salos pakrantės. 2010 m. iš dviejų palaidotų individų - motinos ir jauniklio - audinių paimta DNR leido mokslininkams apibūdinti, kaip jie atrodė. 2017 m. dar vienas individas buvo ištrauktas į krantą Waipiro įlankoje, į šiaurę nuo Gisborno, ir palaidotas prieš atliekant autopsiją.

2012 m. žurnale „Current Biology“ paskelbtame tyrime apie banginius su snapais mokslininkai pažymi, kad kelios banginių su snapais rūšys gyvena pietinėje Ramiojo vandenyno dalyje, kurioje yra vienos giliausių vandenyno įdubų pasaulyje. Tyrime teigiama, kad šie banginiai yra „išskirtinai giliavandeniai nardytojai“, kurie laiką praleidžia giliai po paviršiumi medžiodami kalmarus ir mažas žuvis.

Tikimasi, kad banginių tyrimas užtruks penkias dienas. Mokslininkams pirmiausia rūpi aprašyti rūšį ir suprasti, kaip ji gyvena.

Mokslininkai metodiškai tirs banginio skrandžio struktūrą (kuri kiekvienai banginių rūšiai yra skirtinga), kaip jis skleidžia garsus, kiek turi slankstelių, jo riebalų svorį, gerklės struktūrą ir kita - šio tyrimo rezultatai taip pat galėtų padėti kovoti su žmogaus keliama grėsme šiai rūšiai.

Mokslininkai bendradarbiauja su vietos maoriais Otaku, kurie turi tradicines teises į teritoriją, kurioje banginis išplautas į krantą. Maoriai taonga banginius laiko šventu kultūrinės reikšmės turtu. Otaku maoriai aktyviai dalyvauja nuo tada, kai banginis išplaukė į krantą, o galimybė dalytis vietinėmis žiniomis ir bendradarbiauti su Vakarų mokslu yra „neįtikėtina privilegija ir didžiulė galimybė“.

Šiuo metu mokslininkai atlieka viso egzemplioriaus skrodimą, siekdami išsiaiškinti dantytųjų banginių biologiją ir ekologiją. Tai yra pirmas kartas, kai buvo ištirtas toks egzempliorius, ir mokslininkai tikisi, kad gauti duomenys padės geriau suprasti šią paslaptingą rūšį, kuri daugiausia laiko praleidžia giliai vandenyje, medžiodama kalmarus.

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Remiantis: https://paranormal.lt

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

avatar
0
1 Paranormal • 13:28, 2024-12-14
Ar žinojote, kad dantytasis banginis gali būti rečiausia pasaulyje rūšis? Sužinokite daugiau apie šio banginio tyrimą ir jo paslaptingą gyvenimo būdą, pasidalinkite savo nuomone komentaruose!
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
2020-06-18 laikas 13:42 Receptai Kaip Paruošti Česnakų Žiedkočius Žiemai Ir Ne Tik

Jeigu darže pražydo daugybė česnako žiedų, Irina dalinasi patarimu, kaip tinkamai juos paruošti žiemai. Naudoju juos visur.

Skaityti daugiau

2019-06-16 laikas 20:33 Receptai Sluoksniuotos tešlos suktinukai
Norite kažko greitai paruošiamo ir skanaus? Manau šie suktinukai nenuvils. Bemielės sluoksniuotos tešlos suktinukų receptas.

Skaityti daugiau

2019-12-06 laikas 08:21 Receptai Makaronai Itališkai

Makaronus virti sūdytame vandenyje apie 10 min. Paskui nukošti ir laikyti šiltai. Porus susmulkinti, pagardinti prieskoniais ir pakepinti. Tada sudėti krevetes, suberti citrinos žievelę, išmaišyti ir kepti dar apie 5 min. Griet...

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
2025-07-22 laikas 21:11 Tiesa ar melas: Kaip sąmoningai kurti laimingus santykius?
Sužinokite, kaip sąmoningai kurti laimingus santykius! Praktiniai žingsniai ir moksliniai patarimai padės atrasti harmoniją ir meilę. Šiame straipsnyje atskleisime, kaip mokslas ir psichologija padeda suprasti santykių kūrimo procesą, ir pateiksime p...

Skaityti daugiau

2025-07-21 laikas 08:21 Jungtinės Karalystės migrantų viešbutyje kilo protestai po to, kai prieglobsčio prašytojas buvo apkaltintas seksualiniais nusikaltimais
Demonstracija virto smurtiniais neramumais prie „The Bell Hotel“ viešbučio po to, kai buvo suimtas Etiopijos prieglobsčio prašytojas, apkaltintas seksualine prievarta prieš moksleivę ir moterį Eppingo miesto centre....

Skaityti daugiau

2025-07-21 laikas 08:02 Ką apie jus pasakoja jūsų akių spalva? Moksliniai faktai ir hipotezės
Švedijos Erebro universiteto studijos, rodo, kad genai, lemiantys rainelės spalvą, taip pat daro įtaką smegenų priekinės dalies formavimuisi, kuri atsakinga už mūsų elgesį ir asmenybės bruožus. Šiame straipsnyje gilinsimės į tai, kaip akių spalva sie...

Skaityti daugiau

2025-07-20 laikas 18:50 5 Nesveiki Santykių Įpročiai, Kurie Žudo Meilę: Kaip Juos Įveikti?
Kaltės užglaistymas dovanomis, partnerio kaltinimas dėl savo nesėkmių, senų nuoskaudų priminimas, pavydo kontrolė ar manipuliacijos – šie įpročiai tyliai ardo net stipriausius santykius. Remdamiesi psichologiniais tyrimais ir praktiniais pavyzdžiais,...

Skaityti daugiau

2025-07-20 laikas 18:09 Kodėl Kai Kurie Zodiako Ženklai Negrąžina Skolų? Astrologija ir Psichologija Atsako!
Tikriausiai kiekvienas esame susidūrę su situacija, kai paskolinome pinigų, bet jų taip ir neatgavome. Ar astrologija gali paaiškinti, kodėl kai kurie žmonės vengia grąžinti skolas? Atraskite, kaip Zodiako ženklai veikia finansinius įsipareigojimus!...

Skaityti daugiau