- 17.11.2015
- 0.0 Reitingas
- 2606 Peržiūros
- Komentarai
Jeigu temperatūros ir CO₂ lygis augs taip, kaip prognozuoja ekspertai, tuomet dar šio šimtmečio pabaigoje kis ne tik ryklių forma, bet ir charakteris.
Mokslininkai ekspertai iš Australijos atrado, kad šiltėjantis jūrų vanduo ir vandenynų rūgštingumo didėjimas gali sustabdyti šių plėšrūnų augimą bei paveikti jų kvapų pojūčius, kurie yra būtini sėkmingai medžioklei, rašo dailymail.co.uk. Kovodami su padidėjusiu CO₂ kiekiu, tyrinėti rykliai išnaudojo didesnį energijos kiekį, o tai sumažino kitoms organizmo funkcijoms sunaudojamų medžiagų efektyvumą.
Laboratorijose vykdytų eksperimentų metu, mokslininkai iš Adelaidės universiteto tyrinėjo Port Jackson įlankos ryklius, patalpintus į milžiniškus rezervuarus, kuriuose buvo sukurtos sąlygos, artimos jų
natūralioms gyvenimo sąlygoms.
Rykliai praranda savo gebėjimus
Tyrėjai pastebėjo, kad pakilus vandens temperatūrai, embrionai vystėsi kur kas greičiau. Tačiau šiltesnės vandens temperatūros ir aukštesnio CO₂ lygio kombinacija padidino ryklių išnaudojamos energijos kiekį, sumažino medžiagų apykaitos efektyvumą bei panaikino jų gebėjimus nustatyti potencialaus grobio buvimo vietą pasitelkiant uoslę ir kitus jutimus. Šios priežastys lėmė ryškų jų fizinio augimo mažėjimą.
„Būdami šiltame vandenyje rykliai išalksta daug greičiau, tačiau dėl padidėjusio CO₂ jie nesugeba rasti sau maisto,“ – sakė vyriausiasis profesorius Ivan Nagelkerken. „Dėl sumenkėjusių gebėjimų susimedžioti sau maisto rykliai praras savo valdančiąją poziciją vandenynų maisto tinkle“, – pasakojo profesorius.
Port Jackson rykliai maitindamiesi remiasi savo gebėjimais užuosti maistą. Šios rūšies rykliai yra aptinkami aplink pietų Australiją ir priklauso migruojančioms rūšims, kurios vasaros laikotarpiu persikelia į pietus, o žiemoms sugrįžta į šiaurę. Suaugę šios rūšies rykliai gali užaugti iki 1,67 metro ilgio ir priklauso bukagalvių ryklių šeimai.
Esant padidėjusiam CO₂ šio tyrimo metu rykliai ieškodami maisto užtrukdavo gerokai ilgiau arba net nesistengdavo to daryti, kas lėmė jų masės mažėjimą. Šis tyrimas yra išskirtinis dėl to, kad daugiausia tyrimų, kurie analizuoja klimato daromą įtaką žuvų elgesiui remiasi mažosiomis žuvų rūšimis.
Grėsmė ne tik rykliams
Pavyzdžiui, praėjusiais metais Europos sąjungos atliktas tyrimas atskleidė, kad vandenynų rūgštingumo didėjimas jau daro didelę įtaką Baltijos jūroje gyvenančioms silkėms.
Tyrimo metu žuvys, augintos rezervuaruose kurio vandens pH svyravo tarp 7,45 ir 7,07, nuo kitų išsiskyrė ryškesniais organų pažeidimais. Labiausiai pažeistos buvo šių žuvų kepenys, inkstai bei sutrikdytas jų formavimasis ir augimas.
Tyrimo metu žuvys, augintos rezervuaruose kurio vandens pH svyravo tarp 7,45 ir 7,07, nuo kitų išsiskyrė ryškesniais organų pažeidimais. Labiausiai pažeistos buvo šių žuvų kepenys, inkstai bei sutrikdytas jų formavimasis ir augimas.
Kol dar ne vėlu metas susiimti
Jūrų biologai paskelbė, kad jeigu mūsų planetos vandenynų vanduo ir toliau rūgštės dėl kylančio anglies dvideginio lygio, tuomet jau visai netrukus gali išnykti daugybė mūsų taip mėgiamų jūrų gėrybių. Vandenynų ekologas, profesorius Sean Connell, teigė kad naujausio tyrimo rezultatai kviečia vengti ryklių gaudymų ir perteklinės jų žvejybos.
„Trečdalis ryklių ir rajų rūšių jau laviruoja ties išnykimo riba, o dėl to kalta per daug intensyvi žvejyba,“ – pasakojo mokslininkas. „Klimato kaita ir rūgštėjantys vandenynai tik dar labiau paspartins jų nykimo mastą.“
Tyrimo rezultatai skelbiami žurnale „ Scientific Reports“.
Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale
Remiantis: http://gismeteo.lt
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Temos
Susijusios naujienos:
Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
Skanaus:
10.06.2019 laikas 08:20 Receptai Šokoladiniai keksiukai. Šokoladinių keksiukų receptas
Skaityti daugiau
Taip pat skaitykite:
22.12.2024 laikas 17:17 Kaip sustabdyti plaukų slinkimą: SUPER veiksmingos priemonės
Skaityti daugiau