Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paranormal.lt - Pasaulio naujienos kitaip » Kosmosas » 2015 » Birželio » 9

Projektas ALMA - Visatos «Monstrų» gaudyklė

Mes stovime prie mokslinių ankstyvojo Visatos vystymosi periodo tyrimo slenksčio. Vos prieš dešimtį metų apie tai buvo galima tik pasvajoti". (Daktaras Markas Makinonas, Šiaurės Amerikos ALMA projekto prie Nacionalinės radijo astronominės observatorijos Šarlotsvilyje, Virginijos valstija, JAV, vadovas).

Amžiaus statyba

Projektą ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array- Atakamos didysis milimetrinis/ submilimetrinis masyvas) galima pavadinti, ko gero, pačiu didžiausiu po Didžiojo hadronų greitintuvo statiniu ar net prilygstančiu jam. Jeigu greitintuvas yra sukurtas ypač mažų dalelių tyrimui, tai Čilėje pastatytas ALMA kompleksas, kurį sudaro 66 šiuolaikiniai teleskopai, skirtas labai didelių objektų tyrimui, o tiksliau - mūsų Visatos ir jos apylinkių tyrimui. Teleskopai didžiuliai: 54 teleskopai yra 12 m skersmens, o likę 12 yra mažesni- jų skersmuo yra 7 m. Kiekviena antena aukštikalnių plynaukštėje įrengta atskirai nuo kitų, tačiau visos jos bendrai sudaro milžinišką teleskopą, kurio bendras skersmuo yra apie 16 km.

Kompleksai, susidedantys iš kelių galingų teleskopų, pradėti statyti jau gana seniai. Toje pačioje Čilėje jau keletą metų veikia VLT (Very Large Telescope, „labai didelis teleskopas“) observatorija. Ją sudaro 4 teleskopai, kurių skersmuo yra po 8,2 m. Panašios sistemos, skirtos kosmoso gelmių tyrimui, įrengtos Havajuose, Teksaso valstijoje (JAV), Kanarų salose, Siaurės Kaukaze ir kitose tinkamose vietose.

Detaliau papasakosime apie ALMA projektą. Sprendimas statyti ypač didelio galingumo teleskopą JAV ir Europos mokslinėje bendruomenėje buvo priimtas 2003-iais metais, o tinkamos vietos kompleksui buvo pradėta ieškoti net 1995-ais metais. Idealia vieta milžiniškos observatorijos įkūrimui pasirodė besanti. Čachnantoro plynaukštė Čilėje, kuri yra 5 km aukštyje virš jūros lygio. Šioje plynaukštėje yra labai mažas drėgnumas, o šis parametras yra labai svarbus, nes milimetrinį ir submilimetrinį spinduliavimą, atkeliavusį iš tolimiausių, galaktikų, sugeria mūsų atmosferoje esanti drėgmė. Be to, Cachnantoro plynaukštė yra tarptautinė teritorija, Čilės įstatymai joje neveikia.

Beje, patys čiliečiai puikiai supranta, kad jų šalis yra tikra astronomų Meka ir tuo moka puikiai pasinaudoti. Pavyzdžiui, kiekviename didesniame šalies mieste teleskopų parduotuvių yra beveik tiek pat, kiek ir suvenyrų parduotuvių ar užkandinių.

Kas tai yra interferometras?

Kaip jau rašyta, ALMA kompleksą sudaro 66 antenos-teleskopai. Kam jų tiek daug reikia? Pasirodo, teleskopo skiriamoji geba (pasakius paprasčiau - galimybė pamatyti smulkias detales) priklauso nuo jo „lėkštės" dydžio. Statyti milžiniškas „lėkštes" yra labai nepraktiška, todėl inžinieriai jas konstruoja dešimtimis ir apjungia į vieną didžiulę sistemą - interferometrą. Tai reiškia, kad visos komplekso antenos veikia kaip vienas didžiulis teleskopas. Didinant atstumą tarp „lėkščių", galima pamatyti vis mažesnius ar labiau Žemės nutolusius objektus.

Milimetrinio ir submilimetrinio diapazonų bangų tyrimas leidžia pamatyti planetų susidarymą, atlikti astrocheminius tyrimus, aptikti šviesą, sklindančią nuo seniausių Visatos galaktikų, kuri mus pasiekia po tūkstančių metų.

Kalbant konkrečiau, daktaras Saimonas Kazasas iš Čilės universiteto rengiasi teleskopų pagalba tirti dujų-dulkių diską aplink jauną žvaigždę, esančią už 400 šviesmečių nuo Žemės. Mokslininkas mano, kad iš šių dulkių susidaro naujos planetos, kurios savo dydžiu prilygsta Jupiteriui. Dujų-dulkių debesys milimetrinėms bangoms nėra jokia kliūtis, todėl ALMA teleskopų kompleksas gali suteikti mums galimybę pamatyti patį planetų gimimo procesą ar bent jo pėdsakus.

Pamatyti juodąją skylę

Už 26 tūkstančių šviesmečių nuo mūsų planetos yra Šaulys A - ypač didelė juodoji skylė, kurios masė 4 milijonus kartų viršija mūsų Saulės masę. Optiniais teleskopais šios juodosios skylės pamatyti negalima, o Štai ALMA teleskopai ją puikiai mato.

Profesorius Heino Falkė, Neihemeno universiteto (Olandija) astronomas, teigia:

- ALMA suteikia mums galimybę pastebėti šviesos blyksnius, sklindančius iš šios ypač didelės juodosios skylės apylinkių, ir padaryti šios skylės didžiulės traukos jėgos prilaikomų dujų debesų nuotraukas. Tai leidžia mums išstudijuoti tokio kosminio monstro „mitybos“ ypatybes. Mes darome prielaidą, kad kai kuri dujų dalis gali išsilaisvinti iš juodosios skylės traukos jėgos greičiu, artimu šviesos greičiui.

Žvaigždes "gimdanti" galaktika

Tokijo universiteto daktaras Masami Ouči ALMA komplekso teleskopais nori stebėti Himiko galaktiką. Joje per metus susiformuoja naujos žvaigždės, kurios savo dydžiu prilygsta 100 Saulių, o alink galaktiką beveik nieko nevyksta.

- Kitais teleskopais mes negalime pamatyti, kodėl Himiko galaktika yra tokia aktyvi ir kokiu būdu ji sudarė tokią didžiulę karštą ūką, nors aplink galaktiką esanti Visatos sritis yra rami ir tamsi, - pasakoja daktaras Ouči.

ALMA projekto realizavime dalyvavo kompanijos iš Europos, Japonijos ir Šiaurės Amerikos, t .y. ESO (European Southern Observatory - Europos pietų observatorija - pagrindinė tarpvalstybinė Europos astronominė organizacija) šalių-narių.

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
23.07.2019 laikas 22:23 Receptai Gaminame namuose. Lengvas ir skanus kefyrinis tortukas
Kefyrinis tortukas receptas. Paruošimas: Suplakame visus komponentus. Tešla gaunasi kaip tiršta grietinė. Dalijame tešlą į 2 lygias dalis, į vieną beriame 1 arbatinį šaukštelį kakavos. Iškepame 2 papločius, atvėsiname ir perpj...

Skaityti daugiau

01.07.2019 laikas 21:56 Receptai Keptas triušis (majonezo marinatas)

Gaminame. Keptas triušis. Prieš kepant orkaitę įkaitiname iki 180 laipsniu. Triušio gabaliukus dedame į kepimo maišą ir kepame apie 1,5 valandos. Jeigu norite, kad triušiena labiau apskrustų, išimkite iš maišo ir dar pakepinkit...

Skaityti daugiau

21.08.2018 laikas 10:30 Receptai Liaudiški patarimai nuo žagsėjimo
Liaudies medicinos patarimai - kaip būti sveikiems ir išsaugoti sveikatą. Žagsėjimas liaudies medicinoje, Liaudiški patarimai nuo žagsėjimo, receptai nuo žagsėjimo, liaudiški patarimai gydant ligas, kaip išgyti, netradicinė medici...

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
26.12.2024 laikas 10:53 12 požymių, kad radote savo sielos partnerį

Meilė – tai ne tik emocijos, bet ir gilus ryšys, kuris apima mūsų sielas. Kai dviem žmonėms lemta būti kartu, visata ima šnibždėti ženklus, rodančius, kad tai yra daugiau nei paprastas potraukis. Šiame straipsnyje aptarsime 12 požymių, kurie...

Skaityti daugiau

26.12.2024 laikas 10:44 Kaip išlaikyti meilę santuokoje: 10 patarimų vyrams
Santuoka – tai ne tik įsipareigojimas, bet ir nuolatinis procesas, kuriame abipusis dėmesys ir rūpestis yra būtini. Laikui bėgant, vyrai gali pamiršti, kad meilė reikalauja pastangų. Šiame straipsnyje panagrinėsime, kodėl tai vyksta ir kaip galite at...

Skaityti daugiau

24.12.2024 laikas 08:59 Zonos 51 informatorius: netikra ateivių invazija 2025 m. įves vieną pasaulinę vyriausybę
Pastaraisiais metais vis dažniau kalbama apie nežemiškas būtybes ir jų galimus kontaktus su žmonija. Tačiau ar tai tikrai yra nauja realybė, ar gali būti, kad tai yra gerai suplanuota dūmų uždanga? Šiame straipsnyje nagrinėsime, kaip žiniasklaida ir ...

Skaityti daugiau

23.12.2024 laikas 20:10 Kalėdinės dovanos pagal Zodiako ženklus: idėjos
Kalėdos – tai laikotarpis, kai norime dovanoti ne tik materialius daiktus, bet ir emocijas, dėmesį bei šilumą. Pasirinkdami dovanas, vadovaudamiesi Zodiako ženklų ypatumais, galite pritaikyti jas pagal asmens charakterį ir pomėgius. Šiame straipsnyje...

Skaityti daugiau

23.12.2024 laikas 15:20 Kaip žydai suorganizavo Antrąjį pasaulinį karą, - siekdami sukurti savo valstybę Izraelį

Barono Edmundo Benjamino Rotšildo atsiminimai, rašyti XX amžiaus pradžioje, atskleidžia intriguojančias ir kontroversiškas istorines tiesas, susijusias su Antrojo pasaulinio karo ir žydų bendruomenės vaidmeniu. Nuo Pirmojo pasaulinio karo sukeltų ...

Skaityti daugiau