Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal » » 2019 » Kovo » 19

Norint paskanauti. Datulės

Datulės yra gana pamėgta sudedamoji sveikų skanėstų dalis. Jos yra saldžios ir plačiai vartojamos, be to, turi daug vertingų maistinių medžiagų.

Datulių vaisiai surenkami nuo datulinių finikų (lot. Phoenix dadylifero). Egzistuoja nuomonė, kad finikai kilo iš Irako apylinkių. Po fosilijų radinių skaičiuojama, kad jos egzistavo jau prieš 50 milijonų metų, tačiau žmonės maistui datules vartoja jau keletą tūkstančių metų. Šiais laikais jos auginamos šalyse, esančiose tropikų ir subtropikų zonose, ir yra daugiau nei 2000 datulinių finikų veislių. Pas mus datulės daugiausia patenka džiovintos.

Didelė maistinė vertė

Datulės turi daug maistinių medžiagų. Daugiausia jų sudėtyje yra angliavandenių, ir cukrus sudaro didesnę dalį. Gliukozės ir fruktozės kiekis yra beveik vienodas.

Kalbant apie datulių glikeminį indeksą, jis yra žemas, nuo 30 iki 49, tai galėtų būti netikėta, nes cukraus datulėse gana daug.

Riebalų datulėse beveik nėra, baltymų taip pat mažokai. Datulės yra geras ląstelienos šaltinis. Jos kiekis gali skirtis priklausomai nuo datulių veislės, o kai kuriose datulėse jų yra net aštuoni ir daugiau gramų ląstelienos 100 gramų produkto.

datulės, datulių nauda, datulių vartojimas, energijos šaltinis

Iš vitaminų datulėse daugiausia yra B grupės atstovų. Vitamino C yra tik šviežiose datulėse, o kitų vitaminų nėra arba jų yra visiškai mažai.

Užtat datulėse yra keletas karotenoidų -liuteinas, beta karotenas, zeaksantinas ir neoksantinas. Vartodami datules gausite taip pat fenolinių rūgščių, flavonoidų ir kitų biologiškai aktyvių junginių.

Kalbant apie mineralines medžiagas, datulės laikomos labai geru kalio šaltiniu. Tai esminis veiksnys kraujospūdžiui normalizuoti ir ne tik. Datulės taip pat yra chromo, magnio ir geležies šaltinis. Todėl valgydami datulių gauname energijos ne tik iš suvalgyto cukraus, bet ir iš mineralinių medžiagų, kurių yra datulių sudėtyje ir kurios svarbios gaminant energiją. Mažesniais kiekiais datulės užtikrina kalcį ir kitas mineralines medžiagas, tačiau tai būna tik tada, jei atsižvelgiame į rekomenduojamą vitaminų ir mineralinių medžiagų paros normą. Jei žiūrime pagal mineralinių medžiagų proporcijas pačiose datulėse, tai daugiausia jos turi kalio, po to - kalcio, magnio, fosforo ir natrio.

Džiovintų datulių maistinė vertė, 100 g

 • Energinė vertė -295 kcal
 • Vanduo-14,6 g
 • Riebalai - 0,2 g
 • Baltymai - 3,3 g
 • Angliavandeniai-72 g

Iš jų: ląstelienos - 4 g cukrų-68 g (gliukozė 35,4 g ir fruktozė 32,6 g)

Vitaminai ir mineralinės medžiagos 100 g džiovintų datulių

 • Vitaminas B3 —11,3 %
 • Vitaminas B6 - 9,5 %
 • Vitaminas B1-5,8%
 • Vitaminas B2-5,6%
 • Foliatai -4,3 %
 • Vitaminas K-4,2 %
 • Kalis -17,5 %
 • Chromas -14,5 %
 • Magnis-11,7%
 • Geležis - 9,3 %
 • Kalcis-4,5%

datulės, datulių nauda, datulių vartojimas, energijos šaltinis

Geros ne tik šviežios ir džiovintos

Datulės yra nepaprastai skanios ir kulinarijoje naudingos savaime, tačiau iš jų taip pat gaminami įvairūs kiti produktai, pozityviai veikiantys sveikatą.

SULTYS. Datulių sultys gaunamos kaitinant sveikas datules vandenyje, kol jos pradeda virti. Tada vanduo filtruojamas ir koncentruojamas. Datulių sultys pasižymi reikšmingu antioksidaciniu poveikiu. Iš šių sulčių gaminami gazuoti ir negazuoti gėrimai, datulių sulčių vynas, ledai, uogienė ir želė.

SIRUPAS. Datulių sirupas yra tos pačios sultys, tik labiau koncentruotos. Tai vienas iš labiausiai paplitusių datulių produktų. Sirupas yra gera alternatyva stalo cukrui, kai gaminami konditerijos gaminiai.

PASTA. Norint pagaminti datulių pastą, datulės (be kauliukų) mirkomos karštame vandenyje arba garinamos naudojant konkretų slėgį ir po to sumalamos. Norint pagerinti pastos galiojimo terminą, dažniausiai į ją dedama citrinos rūgštis arba askorbo rūgštis (0,2 %). Datulių pastą galima naudoti kaip dalinį miltų pakaitalą, kai gaminami sausainiai, sviestinės bandelės ir pyragaičiai.


Svarbus niuansas.

Prieš pirkdami datules, išnagrinėkite, kas rašoma ant jų pakuotės. Datules dažnai papildomai apipila cukraus sirupu, kad jos neprarastų drėgmės, tačiau kasdieniam vartojimui geriau rinktis tokias, kur cukraus nedėta.


CUKRUS. Jei iš datulių pastos išgarinamas perteklinis vanduo, gaunami datulių milteliai arba cukrus. Jo glikeminis indeksas yra žemesnis nei paprasto stalo cukraus, skonio savybės taip pat skiriasi. Datulių cukruje yra daugiau maistinių medžiagų nei paprastame baltajame arba rudajame cukruje.

ACTAS. Panašiai kaip iš kitų uogų ir vaisių, iš datulių taip pat galima pagaminti actą. Jis vadinamas seniausiu actu, kurį vartojo babiloniečiai daugiau nei prieš 5000 metų. Actas gaunamas iš datulių sirupo arba sulčių. Yra raudonasis ir baltasis datulių actas.

datulės, datulių nauda, datulių vartojimas, energijos šaltinis

Kaip datulės veikia sveikatą

Antioksidacinis aktyvumas. Kadangi datulės ir jų produktai turi fenolinių junginių, flavonoidų, antocianinų ir kitų antioksidacinio poveikio junginių, žmogaus sveikatai šie produktai yra palankūs. Jie padeda įveikti laisvuosius radikalus ir gali būti naudingi, stiprinant kepenų, širdies, kraujagyslių ir inkstų sveikatą.

Uždegimo slopinamasis poveikis. Datulių ekstraktas padeda sumažinti uždegimą.

Skrandis. Datulių produktai jau istoriškai yra vartoti, kad apsaugotų skrandžio gleivinę nuo skrandžio sulčių druskos rūgšties sukeltų pažeidimų. Teoriškai jos gali padėti sumažinti opų atsiradimą.

Kepenys. Datulių ekstraktas gali būti naudingas padėjėjas stiprinant kepenų sveikatą. Jos padeda normalizuoti kepenų rodiklius.
Inkstai. Inkstų sveikatos tyrimuose panaudotas datulių ekstraktas ir atskleista, kad jis gali sumažinti antibiotikų ir kitų medikamentų neigiamų pasekmių atsiradimą. Tyrimuose, atliktuose su pelėmis, taip pat sumažėjo plazmos kreatinino ir šlapalo koncentracija.

Vėžys. Datulės turi potencialiai palankų poveikį nuo keleto vėžio rūšių. Taip pat jos gali padėti pagerinti imuninės sistemos aktyvumą (bent jau pelėms).

Diabetas. Datulės yra naudingos ir cukrinio diabeto profilaktikai, ir jau sergant juo. Datulėse esantys junginiai sutrikdo alfa gliukozidazės ir alfa amilazės veiklą, todėl sumažėja angliavandenių perdirbimo greitis. Datulių sudėtyje esančios mineralinės medžiagos ir antioksidantai yra palankūs cukrinio diabeto prevencijai ir kontrolei.

Kardiovaskulinės ir cerebrovaskulinės. Datulių vartojimas gali sumažinti hipertenziją, padidėjusią cholesterolio koncentraciją ir lipoproteinų oksidaciją, taip pat padidinti kraujo serumo antioksidantų koncentraciją, taip sumažinant kraujagyslių ligų riziką.

Viduriavimas ir vidurių užkietėjimas. Datulės gali padėti sumažinti pilvo veiklos sutrikimus. Kalis (jei viduriuojama) ir ląsteliena (jei viduriai užkietėję) yra medžiagos, kurios padeda palengvinti nemalonią būseną. Norint lengviau išsituštinti, datules būtų gerai nakčiai palikti mirkti vandenyje ir iš ryto suvalgyti su visu skysčiu.

Kaip iš tikrųjų valgyti?

Mūsų skonio receptoriams datulės iš tikrųjų yra artimesnės nei saldus patiekalas ir užkandis, bet taip pat sėkmingai jų galima įdėti ir į pagrindinius patiekalus, ir į sūrius užkandžius.

Datulės yra patogus produktas įdarui. Rytuose dažniausiai jas farširuoja riešutais - migdolais, pistacijomis, tahini (sezamų sėklų pasta), graikiniais riešutais arba karijomis. Jas taip pat galima glaistyti juoduoju šokoladu, sukuriant alternatyvą ne tokiems sveikiems skanėstams.

Datules galima įdaryti taip pat šviežiu sūriu arba pagaminti užkandžių lėkštą su įvairiais sūriais, riešutais ir džiovintais vaisiais. Pavyzdžiui, puikus užkandžio variantas - datulės su graikiniais riešutais (ar kitais riešutais) ir arbata arba kava.

datulės, datulių nauda, datulių vartojimas, energijos šaltinis

Į kiaulieną įvyniotos datulės

Užkandis tiems, kam patinka eksperimentuoti su saldžių ir sūrių skonių junginiais. Ir tiems, kuriems patinka kiauliena.

Sudedamosios dalys

Medjool veisles datulės (jos bus didesnės ir minkštesnes, bet galima naudoti ir kitas) be kauliukų Ožkų pieno sūris arba mėlynasis sūris Vidutinio storio kiaulienos griežinėliai, tokie, kad jais būtų galima patogiai apvynioti datules Skrudinti migdolai (pasirinktinai)

Paruošimo būdas

1. Įkaitinkite orkaitę iki 200 °C temperatūros.

2. Išklokite keptuvę kepimo popieriumi.

3. Prapjaukite datules (jei jos dar neprapjautos) ir išimkite kauliukus.

4. Įdarykite datules pasirinktu sūriu ir įdėkite į vidų migdolą. Tada sandariai užspauskite.

5. Supjaustykite kiaulienos griežinėlius tokio pločio, kad jais galėtumėte patogiai apvynioti datules. Aplink kiekvieną įdarytą datulę apvyniokite kiaulienos griežinelj. Galą prismeikite dantų krapštuku.

6. Sudekite datules (ant vieno šono) į keptuvę ir dekite į orkaitę. Kai kiauliena truputį parudavusi, apverskite datules ant kito šono, kad kiauliena taip pat apkeptų iš kitos pusės (maždaug 15 minučių).

7. Kai tik kiauliena yra apkepusi ir traški, išimkite keptuvę. Datules galima sudėti ant popierinio rankšluosčio, kad nuvarvėtų pertekliniai riebalai, o jei tai netrukdo, galima iš karto serviruoti į lėkštę.

Šaltiniai: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1658365514000703  https://www. ncbi. nlm.nih. gov/pubmed/23553505
Eva Kataja

Įvertink šį straipsnį. Prieš tai pakomentuodami, arba parašykite patys! Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą PARANORMAL turinį.
Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Galima rašyti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas.
avatar
TAIP PAT SKAITYKITE:
25.09.2020 laikas 22:22 Patarimas, kaip nudažyti „žilus“ plaukus
Prieš trejus metus į koloristo Džeko Martino saloną atvyko klientė. Ji papasakojo, kad daugelį metų dažė žilus plaukus kaštonine spalva namų sąlygomis kas 3-4 savaites, bet dabar išėjo į pensiją , daug laiko praleidžia gamtoje ir nenori praleisti daug laiko bedažydama plaukus. „Ar jūs galite man pad...

Skaityti daugiau

25.09.2020 laikas 20:32 Biomedicinos mokslų daktaras Algirdas Amšiejus apie mityba
Biomedicinos mokslų daktaras, be galo charizmatiškas pašnekovas, ypatingos energijos žmogus Algirdas Amšiejus. Apie medų, mėsą, produktų dermes ir gyvenimo būdą, kurį kasdien sau susikuriame kiekvienas, pasikasdamas šaukštu. Algirdas sako, kad reikia valgyti viską ir yra kategoriškas prieš visas tas...

Skaityti daugiau

25.09.2020 laikas 20:12 Dilgėlių ir džiovintų ežiuolių arbata stiprina vaikų organizmo imunitetą

Geležies trūkumas vaikų organizme gali sukelti apatiją, dėmesio pablogėjimą, anemiją, imuniteto pablogėjimą.

Skaityti daugiau

25.09.2020 laikas 19:49 Abrikosų vaisiai stiprina sveikatą ir padeda įveikti daug sunkių negalavimų
Abrikosai gali padėti atsikratyti daugelio sunkių negalavimų, pailginti gyvenimą. Pavyzdžiui, dauguma Pakistano Hunzos slėnio gyventojų, kurie valgo daug abrikosų, yra ilgaamžiai. Vidutinė jų gyvenimo trukmė yra 90 metų, bet dauguma sulaukia ir 100-120 metų....

Skaityti daugiau

25.09.2020 laikas 18:59 Gamta gydo: nervus, atipinius simptomus, pilvo pūtimą, sąnarių skausmą

Trišakio nervo peršalimo neuralgija. Kai tik prisimenu, net krūpteliu. Stiprių skausmų priepuolius, kai atrodo, kad visas pasaulis nebemielas, teko patirti ir man Priežastis - stiprus peršalimas: perpūtė maršrutiniame taksi per karštį.

...

Skaityti daugiau

25.09.2020 laikas 17:55 Labai neįprastas NSO skrido virš Šiaurės Vokietijos ir Olandijos

Ankstų rugsėjo 22 dienos rytą Europos kosmoso agentūros kameros aptiko kažką stulbinančio ir neįprasto. Tačiau ESA greitai pateikė paaiškinimą, kas nutiko, ir tikina, kad tai tik meteoritas. Ar kada nors jūs matėte “akmenį iš kosmoso“, kuris skrieja virš horizonto, po to vėl įgyja auk...

Skaityti daugiau