- 19.08.2020
- 4.7 Reitingas
- 3933 Peržiūrų
- Komentarai
Skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opaligė gana paplitusi ir pavojinga liga, todėl būtina atkreipti dėmesį į nerimastingus simptomus.
Ne visada stiprus skausmai
Daugelis tvirtina, jog skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opaligė - visada stiprūs skausmai. Tačiau taip būna, toli gražu, ne visada. Pavyzdžiui, pastaruoju metu vis labiau plinta taip vadinama „tylioji“ opaligė, kai praktiškai nejuntami jokie skausmai. Skausmų dažniausiai nejaučia sergantys šia liga pagyvenę ar labai jauni žmonės. Tačiau, jei atsirado kokie nors neįprasti simptomai (rėmuo, atsiraugėjimas rūgštimi, pykinimas, dažnas vidurių užkietėjimas, sunkumo ir perpildyto skrandžio pojūtis) reikia nieko nelaukti, o tuoj pat kreiptis į gydytojus. Būtina atminti, kad skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opaligė yra pavojinga komplikacijomis, vidinėmis kraujosruvomis ir skrandžio perforacija (kai opa pragraužia skrandį, o visa tai, kas yra skrandyje, patenka į pilvą).
Taip pat gali grėsti dar viena ne mirtinai pavojinga, tačiau labiau nemaloni komplikacija - dvylikapirštės žarnos stenozė (t.y. susiaurėjimas). Susidarius šiai komplikacijai, organizmas nesugeba perdirbti ir įsisavinti maisto. Tokias komplikacijas tenka gydyti tik chirurgine operacija.
Dar kitas negydytos opaligės pavojus - po kurio laiko ši liga perauga į piktybinį auglį. Ankstyvosios skrandžio vėžio stadijos beveik nejuntamos arba niekuo nesiskiria nuo skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opaligės ar lėtinio gastrito simptomų. Todėl būtina tuoj pat atkreipti dėmesį ne tik į skrandžio skausmus, bet ir kitus, atrodytų, nereikšmingus simptomus.
Simptomai, į kuriuos būtina atkreipti dėmesį
Sergant opalige, stiprūs skausmai dažniausiai juntami truputį žemiau krūtinės ląstos ir bambos plote. Sergant skrandžio opalige, skausmai juntami, kai žmogus nuryja maistą ar skysčius, ar atsigula į lovą. Susirgus dvylikapirštės žarnos opalige, skausmai dažniausiai juntami, kuriuos specialistai vadina „alkio“ skausmais, kurie atsiranda ryte, prieš pusryčius, ar ilgai nevalgius. Pavalgius šie skausmai dažniausiai pranyksta. Sergant skrandžio opalige, atvirkščiai, pavalgius skausmai tik dar labiau sustiprėja. Numalšinti skrandžio skausmus padeda antocidiniai preparatai ar stiklinė pieno. Jei pradėjo kamuoti staigūs ir duriantys pilvo skausmai, būtina tuoj pat kviesti „Greitąją pagalbą“, nes tai skrandžio perforacijos požymis.
Rėmuo
Jei reguliariai ir dažnai graužia rėmuo, būtina kreiptis į gastroenterologą. Dažniansiai graužia rėmuo, kai skrandžio sulčių rūgštingumas yra padidėjęs. Tačiau kartais rėmuo graužia, kai skrandžio sulčių rūgštingumas yra normalus arba nulinis. Susirgus skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opalige, ne tik graužia rėmuo, bet ir atsiraugėjama rūgštimi.
Pykinimas ir vėmimas po valgio
Susirgus skrandžio opalige, rūgštimi dažniausiai vemiama (dėl druskos rūgšties). Jei vemiama skaisčiai rausvomis medžiagomis ar tamsiu krauju, panašiu j kavos tirščius, tai labai blogas ženklas, nes opa pradėjo kraujuoti. Tokiais atvejais būtina skubiai kviesti „Greitąją pagalbą“. Vidinių kraujosruvų požymis - deguto spalvos išmatos ir kraujo priemaišos išmatose.
Pasak specialistų, pastaruoju metu vis dažniau juntami netipiniai skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opaligės simptomai. Vietoje įprastinių pilvo skausmų neretai ligoniai skundžiasi juosmens, kepenų ir tulžies pūslės skausmais. Jei sergančiuosius opalige dažnai graužia rėmuo ir skauda krūtinę, todėl jie neretai kreipiasi į kardiologus, ilgai gydosi, bet praleidžia brangų laiką. Verta atminti, kad dažnai žmonės, kuriuos graužia rėmuo, skundžiasi tracheitu ar bronchitu.
Neretai sergantiems opalige diagnozuojama bronchinė astma, nors nemalonumus su bronchais sukelia skrandyje nusistovėjęs maistas.
Opalige ir charakteris
Mityboje dar neseniai sergantiems opalige buvo patariama laikytis griežtos dietos ir nurodoma labai daug draudžiamų produktų.
Pastaruoju metu sergantiems opalige patariama valgyti praktiškai visus produktus, išskyrus tuos, kurie labai stipriai dirgina skrandį: ridikus, marinatus ir aštrius padažus. Beje, šių produktų net ir visiškai sveikiems žmonėms patariama vartoti saikingai.
Kodėl susergama opalige?
Po to, kai Australijos mokslininkai gavo Nobelio premiją už tai, kad surado „Helicobacter pylori“ bakteriją, visa kaltė dėl opaligės buvo suversta jai.
„Helicobacter pyloni“ bakterija patenka dar į kūdikių organizmą, kai jis žindo mamos krūtį. Beje, dar XX amžiuje, kol dar nebuvo rasta „Helicobacter pyloni“ bakterija, gastroenterologai intuityviai perspėdavo: „Nesibučiuokite su sergančiaisiais opalige“.
„Helicobacter pylori“ bakterija skrandyje išlieka visą žmogaus gyvenimą. Nors ši bakterija yra visų žmonių skrandžiuose, tačiau gastritu ir skrandžio bei dvylikapirštės žarnos opalige suserga, toli gražu, ne visi.
Vaistų, kurie malšintų „Helicobacter pylori“ bakteriją, nėra daug. Gydant opaligę, dažniausiai patariama vartoti vaistų, kurie opą padengia plėvele, po kuria opa sugyja. Deja, toks gydymas ne visada būna efektyvus, todėl neretai patariama iš karto vartoti kelių rūšių vaistus.
Ką apie opaligę mano psichologai?
Psichologų teigimu, skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opalige dažniausiai serga nerimastingi, dirglūs ir liguistai atsakingi žmonės, todėl išgydyti šios ligos be psichologų pagalbos - neįmanoma.
Gydomasis opaligės receptas
Gydyti opaligę prireiks:
- arbatmedžio aliejaus;
- 10 proc. bičių pikio spiritinio antpilo;
- linų aliejaus;
- aukso ūso (kvapiosios kalizijos).
Spiritinis bičių pikio antpilas
50 g gabalėliais susmulkintų bičių pikio suberkite į stiklainį, užpilkite 35 ml spirito, stiklainį uždarykite dangteliu, kasdien 10 kartų pakratydami leiskite nusistovėti savaitę laiko. Kai bičių pikio gabalėliai ištirps spirite, antpilą palaikykite dar savaitę laiko, tačiau jo kratyti nebereikia. Paruoštą antpilą nupilkite be nuosėdų.
Aukso ūso (kvapiosios kalizijos) nuoviras
Du 15-20 cm ilgio aukso ūso narelius užpilkite 0,5 litro vandens, virinkite 15 minučių, leiskite nusistovėti 2 valandas, nukoškite. Prieš panaudodami nuovirą pakaitinkite iki 65°C.
Į 170 ml karšto (65°C) aukso ūso nuovirą plona srovele supilkite 1 arbatinį šaukštelį bičių pikio antpilo. Maišyti nereikia, tačiau palaukite 3 -4 minutes, kol bičių pikio antpilas aukso ūso nuovire sudarys apie 4 cm storio „baltą kepurėlę“. Nesuplakdami šį tirpalą išgerkite mažais gurkšneliais.
Šio tirpalo patariama vartoti 3 kartus per dieną, 1 valanda prieš valgį 3 savaites. Po 10 dienų pertraukos šį gydymą pakartokite.
3 kartus per dieną 1 valanda po valgio išgerkite 1 valgomąjį šaukštą linų aliejaus, kuriame ištirpinkite 2-3 lašus arbatmedžio aliejaus. Taip gydydamiesi gerkite šviežiai išspaustų kopūstų sulčių, kurios pagerina skrandžio ir žarnyno darbą.
Patiekalai kuriuose yra augalinių gleivių
Augalines gleives išskiria verdamos avižos, ryžiai, miežiai, linų sėklos. Augalinės gleivės papildo natūralių gleivių trūkumą, kurių trūksta sergantiems skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opalige.
• Pusryčiaudami valgykite avižinių dribsnių košės. Į išvirusią košę priberkite kviečių daigų dribsnių.
• Daržovių sriubas taip pat naudinga skaninti kruopomis.
• Patariama 2-3 kartus per savaitę prieš pusryčius valgyti verdančiu vandeniu nuplikytų linų sėklų: vakare į termosą suberkite 1 valgomąjį šaukštą linų sėklų, užpilkite verdančiu vandeniu, o ryte suvalgykite į drebučius panašias sėklas. Galite įpilti truputį pieno. Jei nenorite priaugti svorio, cukraus nevartokite.
Produktai, neutralizuojantys rūgšties perteklių
Rūgšties perteklių organizme neutralizuoja skystai virti kiaušiniai, mėsos ir žuvies patiekalai, pienas bei įvairūs minkšti fermentiniai sūriai bei lydyti sūreliai. Visgi veiksmingiausia rūgšties perteklių organizme neutralizuoja prėska varškė, kurios artėjant rudeniui ir rudenį patariama valgyti 2-3 kartus per savaitę. Paruošti šią varškę nėra sunku: į 1 litrą ką tik užvirusio pieno supilkite 0,5 litro kefyro. Kai skystis atvės, paruoštą varškę suberkite ant sieto ar marlės, nuvarvinkite. Ši varškė ne tik sumažina padidėjusį skrandžio sulčių rūgštingumą, bet ir organizmą gausiai aprūpina kalciu bei profilaktiškai apsaugo nuo osteoporozės (kaulų retėjimo liga).
Atsisakykite daržovių ir vaistu, kuriuose yra grubių maistinių skaidulų
Puikus garnyras mėsos ir žuvies patiekalams - aguročiai, patisonai, cukinijos, moliūgai. Baltyminius produktus su daržovėmis geriau pasisavina organizmas. Be to, daržovėse esančias medžiagas mažina žalingojo cholesterolio, kurio gausu mėsoje ir ypač subproduktuose, lygį. O štai ridikų, ridikėlių, ropių, krienų, meškinių česnakų patariama vengti. Sergantiems lėtine skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opalige žalių svogūnų ir česnakų patariama vartoti ypač atsargiai.
Apie rūgščius produktus
Patariama vengti rūgščių obuolių, o vartoti tik saldžių rūšių vaisius. Naudinga valgyti nektarinų, persikų ir saldžių rūšių slyvų.
Dažniau valgykite
Artėjant rudeniui pabandykite valgyti 4-5 kartus per dieną, tačiau mažomis porcijomis. Pusryčiaudami suvalgykite desertinę lėkštę avižinės košės, skystai virtą kiaušinį ir išgerkite puodelį kavos su grietinėle.
• Antriesiems pusryčiams tinka jogurtu paskanintos vaisių salotos.
• Pietaudami suvalgykite pusę lėkštės kalafiorų sriubos, veršienos kepsnį ir išgerkite 1/2 stiklinės šviežiai išspaustų morkų sulčių.
• Pavakariams tinka saldžių uogų ar vaisių kompotas.
• Vakarieniaudami suvalgykite virtos riebios žuvies su bulvių koše ir išgerkite 2/3 stiklinės rūgusio pieno.
• Prieš miegą išgerkite 1 stiklinę šilto pieno.
Skrandis ir nerviniai pergyvenimai
Pasistenkite, kad šalia Jūsų (net ir darbe) visada būtų 200 ml talpos pakuotė su ilgalaikio laikymo pienu ar nerūgščiu kefyru bei džiūvėsėliai. Prieš bet kokią nervingą susitikimą iš anksto užkąskite. Nervinė įtampa ypač kenkia tuščiam skrandžiui.
...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Susijusios naujienos:
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau