Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal » » 2020 » Gruodžio » 1

Pirmą kartą aptikta tiesioginių įrodymų, kad Saulėje vyksta dviejų tipų termobranduolinės sintezės reakcijos

Visų pagrindinės sekos žvaigždžių branduoliuose vyksta termobranduolinės sintezės reakcijos, kurių metu vandenilio branduoliai – protonai – virsta helio branduoliais, išmetama įvairių dalelių ir išskiriama daug energijos. Yra du pagrindiniai šių reakcijų tipai: protonų-protonų grandinė (pp chain) ir CNO ciklas (CNO cycle).

Pirmajame tipe protonai tarpusavyje reaguoja patys, o antrajame kaip katalizatoriai veikia anglies branduoliai, prisijungiantys keletą protonų, virstantys azotu ir deguonimi, o galiausiai subyrantys atgal į anglį ir heli. Saulėje ir mažesnėse žvaigždėse energija daugiausiai gaminama protonų-protonų grandine, o masyvesnėse žvaigždėse dominuoja CNO ciklas. Teoriškai CNO ciklas turėtų vykti ir Saulėje. Dabar pirmą kartą aptikta tiesioginių įrodymų, kad taip ir yra.

Vienintelis būdas nagrinėti procesus, vykstančius Saulės branduolyje, yra neutrinų stebėjimai. Neutrinai – labai silpnai sąveikaujančios elementariosios dalelės, išmetamos branduolinės sintezės reakcijų metu. Saulė yra pagrindinis Žemę pasiekiančių neutrinų šaltinis. Žemėje yra detektorių, kuriuose šimtai tonų skysčių naudojami kaip sugerianti medžiaga ir fiksuojamos labai retos sąveikos su neutrinais.

Skirtingos reakcijos sukuria skirtingos energijos neutrinus, o detektoriai tą energiją gali išmatuoti, taigi galima įvertinti ir įvairių reakcijų spartą Saulėje. Italijoje įrengtas Borexino detektorius skirtas būtent Saulės neutrinų stebėjimams. Jį sudaro 300 tonų trimetilbenzeno pagrindu paruoštos scintiliuojančios medžiagos, gerai izoliuotos nuo aplinkos. Kartkartėmis nutinkančius neutrinų sukeliamus žybsnius stebi daugybė jutiklių.

Nauja duomenų analizė atskleidė maždaug kelias dešimtis žybsnių per dieną, nutinkančių energijų intervale, atitinkančiame CNO ciklo gaminamų neutrinų energijas. Atskirti juos nuo kitų procesų kuriamų neutrinų pavyko tik dabar, tačiau gautas signalas – statistiškai reikšmingas ir patikimas.

Taigi Saulėje tikrai vyksta CNO ciklo termobranduolinės reakcijos; jos sukuria maždaug 1% Saulės energijos, kaip ir prognozuoja žvaigždžių struktūros modeliai. Be kita ko, rezultatas leidžia įvertinti anglies, azoto bei deguonies gausą Saulės branduolyje.

Ankstesni skaičiavimai davė du tarpusavyje nesutampančius rezultatus: sunkesnių už helį elementų Saulėje yra apie 1,34%, arba 1,68%. Naująjį rezultatą gali paaiškinti abu modeliai, tačiau taip yra dėl kol kas nemenkų neutrinų srauto paklaidų. Ateityje patikslinti matavimai padės išspręsti ir šią Saulės metalingumo problemą.

Tyrimo rezultatai publikuojami Nature. ©NASA | commons.wikimedia.org

Šaltinis: konstanta.lt

Įvertink šį straipsnį. Prieš tai pakomentuodami, arba parašykite patys! Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą PARANORMAL turinį. Norite sužinoti daugiau, sutikite gauti naujienas arba pasidalinkite spausdami .
Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Galima rašyti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas.
avatar
TAIP PAT SKAITYKITE:
24.01.2021 laikas 21:07 Kaip sumažinti cholesterolio kiekį?
Hipercholesterinemija - padidėjęs cholesterolio kiekis kraujyje – dar ne liga. Bet šios medžiagos perteklius skatina aterosklerozės, išeminės širdies ligos, stenokardijos ir infarkto vystymąsi. Ypač vyresniame amžiuje, kasmet vertėtų pasitikrinkite lipidų (triglicerinų ir cholesterolio) kiekį kraujy...

Skaityti daugiau

24.01.2021 laikas 20:21 Liaudiški patarimai kaip gydytis Paprastaja kraujažole
Paprastoji kraujažolė liaudies medicinoje. Liaudies medicinos patarimai - kaip būti sveikiems ir išsaugoti sveikatą.

Skaityti daugiau

24.01.2021 laikas 20:01 Liaudiški patarimai kaip gydytis paprastuoju raudonėliu
Liaudiški patarimai kaip gydytis paprastuoju raudonėliu. Užkimimas. 30 g raudonėlio žolės užplikyti 1 litru verdančio vandens, palaukti 1 val. ir perkošti (nors tai nebūtina). Gerti po 1-1,5 stiklinės 3-4 kartus per dieną....

Skaityti daugiau

24.01.2021 laikas 16:16 Baltieji rūmai jau trečią dieną atrodė tušti. Ar vyriausybė laukia mega meteorito? Kas vyksta?
Kaip pranešė sausio 21 d. visa Amerikos žiniasklaida, naujasis JAV prezidentas Joe Bidenas persikėlė į biurą ir nedelsdamas ėmėsi darbo - kovojo su pandemija, sustabdė D.Trampo sienos statybas ir kitus neatidėliotinus reikalus....

Skaityti daugiau

23.01.2021 laikas 23:36 Mokslininkų siūlymas kovoje su „Covid-19“ vitaminas D
eigiamas vitamino D poveikis imuninei sistemai žinomas seniai. Atliktų tyrimų metu pastebėta, kad šis vitaminas taip pat padeda apsisaugoti nuo „Covid-19". Žmonės, kuriems trūko šio vitamino, sirgo sunkesne viruso forma....

Skaityti daugiau

24.01.2021 laikas 23:24 Biden and Harris blatantly lied when they said before the election they would not ban fracking
In case you didn’t know it, the Washington Post has decided it is going out of the presidential fact-checking business.

Skaityti daugiau

24.01.2021 laikas 21:41 Why is Bill Gates buying up farmland across America?
The fourth richest person in the world and the top financier of the World Health Organization, Bill Gates, has silently become the biggest farmland owner in the United States.

Skaityti daugiau

24.01.2021 laikas 21:34 Kepti kalakutienos kepsneliai patiekti su įdarytomis paprikomis su sūriu
Fantastiškai iškepti kalakutienos kepsneliai pagaminti iš kalakutienos kumpelio. Ir vos vieno kumpelio užteko net 4 porcijoms! Neįtikėtina. Kartu su kalakutiena dar patieksime įdarytas paprikas su sūriu, jos čia labai tinka. Labai rekomenduoju ir Jums pabandyti tokį derinį....

Skaityti daugiau