Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal » » 2020 » Gegužės » 25

Telekinezė. Tikras ar išgalvotas gebėjimas?

Amerikiečių autoriaus Stepheno Kingo pirmojo 1974 metais išleisto siaubo romano „Kerė” pagrindinė veikėja Carrie White pasitelkė telekinezę (gebėjjimą pakelti daiktus mintimis), kad padegtų visą mokyklos salę su joje buvusiais mokiniais. Carrie White, žinoma, yra išgalvotas knygos ir filmo personažas, bet žmonių tikėjimas telekineze yra realus. Daug žmonių teigia, turintys šį gebėjimą ir gali judinti daiktus mintimis. Levitacija, gebėjimas atidaryti duris, sulenkti daiktus mintimis – visa tai nepaprasti telekinezės pavyzdžiai. Tačiau tai neatsako į klausimą, ar telekinezė yra tikra, ar išgalvota?

Norint atsakyti į šį klausimą, reikia panagrinėti jį moksliškai. Telekinezė yra siejama su parapsichologija: disciplina, nagrinėjančią ekstrasensinius gebėjimus. Parapsichologai savo discipliną laiko mokslu, bet mokslininkai su tuo nesutinka.

Telekinezė

Kadras iš filmo „Telekinezė“, 2013 m. Nuotrauka iš atvirų šaltinių

Pirmas pastebėjimas. Apie telekinezę yra daug pasakojama, bet nėra jokio šį fenomeną pagrindžiančio mokslinio įrodymo. Nebuvo atliktas laboratorijoje nė vienas tyrimas, kuris vėliau būtų pakartotas, kad įrodytų, jog telekinezė įmanoma. XX amžiaus ketvirtajame dešimtmetyje Josephas Banksas Rhine’as, vadinamasis parapsichologijos tėvas, testavo paranormalius gebėjimus (naudoti žaidimo kauliuką mintimis) laboratorijoje. Vėliau mokslininkams pakartojus šį eksperimentą nepavyko gauti panašių rezultatų. Kadangi eksperimento pakartojimas yra laikomas jo įrodymu, tai po to liko tik dar daugiau klausimų. Be tyrėjų yra daugybė asmenų, kurie skelbiasi kaip telekinetikai, bet įrodyta, kad beveik visi jie – apgavikai, o likusieji negali parodyti rezultatų, neturėdami visiškos veiksmų kontrolės, kas esą rodo, kad jiems reikia papildomų manipuliacijų norimam rezultatui gauti. Šiandien daug organizacijų ada skirti didelius piniginius prizus tam, kuriam pavyktų įrodytų ekstrasensinių gebėjimų realumą. Kol kas laimėtojo nėra…

Antras pastebėjimas. Tiriant telekinezę, nėra vieningos nuomonės, kokius parametrus reikėtų matuoti. Ar galingos smegenų bangos turi veikti taip, kaip personažo Yoda iš „Žvaigždžių karų”? Kadangi nėra susitarimo, sunku nustatyti bendrą standartą, kurio bet kurioje mokslo srityje reikia idėjoms pagrįsti.

Trečias pastebėjimas. Mokslo prasmė yra atskleisti naujus dalykus, o per visą mokslinių tyrimų istoriją yra ne kartą nutikę taip, kad nauji atradimai prieštaravo visuotinai priimtoms idėjoms ir netgi sukėlė revoliuciją visose mokslo srityse. Tokios idėjos turėtų būti įrodytos labai atsargiai, kad būtų išvengta skepticizmo. Telekinezės atveju pagrindinė idėja prieštarauja visuotinai priimtam mokslui, nes kol kas nėra įtikinančių įrodymų. Mūsų visata gyvena ir vystosi pagal fizikos dėsnius, ir vienas iš jų sako, kad objektai negali judėti minties jėga, nes smegenų signalai nėra pakankamai ilgi ir stiprūs, kad paveiktų ką nors už mūsų kaukolių. Fizika taip pat teigia, kad tik gravitacija ir magnetinės jėgos gali veikti daiktus per atstumą.

Ko gero, artimiausias telekinezei mokslinis atradimas yra gebėjimas kontroliuoti mechaninę ranką minčių pagalbą. Tyrėjai implantuoja sensorius motorinėse smegenų dalyse paralyžiuotam po insulto pacientui, tada jis išmokomos valdyti mintimis mechaninę ranką taip, kaip savo kūno dalį. Ir tai veikia! Neįtikėtina, bet tai ne telekinezė. Pacientų mintys nėra nenuspėjamos. Tai yra visiškai išmatuojami smegenų signalai, perduodami laidininkais į robotinę ranką. Mokslininkai gali išmatuoti, išbandyti ir tai paaiškinti, kodėl toks objektų judinimas mintimis yra įmanomas.

Moksliniai tyrimai yra ilgas faktų rinkimo procesas, siekiant patvirtinti ar paneigti idėją. Kol kas įrodymų apie telekinezės mokslinį pagrįstumą yra labai mažai. Kai kurie sako, kad telekinezės reiškinys tiesiog peržengia mokslo sritis ir jie gali būti teisūs. Pasirodo, telekinezė remiasi vien tikėjimu. Jei reiškiniui negalima atlikti mokslinės analizės, jis negali būti laikomas moksliniu. Taigi, mūsų samprotavimai rodo, kad, nesvarbu, kaip labai mes norėtume tikėti tam tikros jėgos egzistavimu, nėra jokių įrodymų, kurią pagrįstų telekinezę. Greičiausiai ji egzistuoja tik filmuose, nors ir žiūrint tokius vaizdo įrašus apie telekinezę, gali kilti daug abejonių…

priekavos.lt

Įvertink šį straipsnį. Prieš tai pakomentuodami, arba parašykite patys! Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą PARANORMAL turinį.

Mistikos TV (Bandoma vėliau žiūrėkite šia nuoroda)

Nutiko kažkas, ko negalite paaiškinti? Persekioja paranormalūs reiškiniai? Žinote liaudies receptą ir ne tik? Pasidalinkite savo istorija - rašykite patys. Nemokamai! Laukiame Jūsų straipsnių, naujienų, apžvalgų ar istorijų.
Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Galima rašyti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas.
avatar
TAIP PAT SKAITYKITE:
10.07.2020 laikas 19:23 Padėkime Savo Venoms Žolelėmis Be Vaistų
Kai man pavyko sulieknėti ir atsikratyti 10 kg nereikalingo svorio, pajutau, kad pagerėjo mano kojų venų būsena. Tėvai sirgo varikoziniu venų išsiplėtimu, matyt aš irgi paveldėjau šią ligą. Iš pradžių nešiojau priešvarikozines kojines - toks ir buvo mano gydimasis. O štai šiuo atveju pati sau netikė...

Skaityti daugiau

10.07.2020 laikas 18:48 “Cikada3301”: kas stovi už pačios paslaptingiausios dabarties organizacijos
2012 metų sausio mėn. anoniminiame forume4chan atsirado paslaptingas pranešimas. Nežinomas, pasirašęs „3301“, įkėlė cikados paveikslėlį, kuriame buvo užšifruotas slaptas pranešimas.“ Supraskite jį, ir sužinosite, kaip rasti mus. Nekantriai laukiame tų nedaugelio žmonių, kuriems pavyks nueiti visą ke...

Skaityti daugiau

10.07.2020 laikas 08:32 Castellfollit unikalus miestelis Ispanijoje. Sužinok kodėl!
Katalonijoje yra miestelis, kuriame dar nė vienas turistas nepasiklydo begaliniuose gatvių, aikščių ir alėjų labirintuose. Ir taip yra ne dėl to, kad jis neklaidus, bet todėl, kad jame yra tik viena gatvė su dviem namų, kurie tiesiogine prasme kabo ant uolos krašto...

Skaityti daugiau

09.07.2020 laikas 20:11 Magnio vandens receptas: kovoja su edema, antsvoriu, sąnarių skausmais, prasta kraujotaka ir dar daugiau!

Jei esate vyresnis nei 40 metų, tuomet turite atidžiai stebėti suvartoto magnio kiekį. Tai padeda tinkamai funkcionuoti visiems organams ir užkirsti kelią įvairioms ligoms.

Skaityti daugiau

09.07.2020 laikas 14:25 Ką apie asmenybę išduoda kavos puodelis?
Ne paslaptis, kad turėdami tam tikrų žinių, gali suprasti žmogaus prigimtį vien tik stebėdami tam tikrus gestus ar pasirinkimus. Net paprastas kavos puodelis gali labai daug atskleisti apie asmenybę.

Skaityti daugiau

09.07.2020 laikas 13:03 Cholesterolio Lygį Sumažinkite Be Vaistų

Žmogus negali pakeisti savo biologinio amžiaus, bet gali atitolinti lėtines širdies ir kraujagyslių ligas, jei jo kraujagyslės bus „švarios“. Mokslas įrodė, kad šiuolaikiniai būdai kontroliuoti mažo tankio cholesterolį, dar vadinamą „bloguoju“, gali padėti išvengti infarkt...

Skaityti daugiau