Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Kosmosas » 2021 » Liepos » 3

Venera nustebino: aptikti geologinio aktyvumo ženklai

Mokslininkai atrado įrodymų, kad Veneros paviršiaus dalys aplink juda lyg žemynų dalys Žemėje. Ir nors šis aktyvumas, greičiausiai, nėra skatinamas plokščių tektonikos, kaip Žemėje, tačiau tai gali būti šio proceso „pusbrolis“.

Šie atradimai tinka besiformuojančiam labai gyvos planetos vaizdui, priešingam nei tradicinis Veneros įsivaizdavimas.

Europa paleis savo kosminį erdvėlaivį „EnVision“, kad jo pagalba sukurtų radarinį žemėlapį ir surinktų spektroskopinius planetos paviršiaus ir atmosferos matavimus.

NASA iki šio dešimtmečio pabaigos į Venerą pasiųs dar du erdvėlaivius „Veritas“ ir „DaVinci+“.

„Mes Veneroje identifikavome anksčiau neatpažintą tektoninių deformacijų modelį, vieną, kuris yra nulemtas vidinio judėjimo, kaip Žemėje,“ – sakė tyrimui vadovavęs autorius Paul Vyrne, Šiaurės Karolinos valstijos universiteto planetų mokslo docentas. Nors tai skiriasi nuo tektonikos, kurią mes šiuo metu matome Žemėje, tai vis dėlto yra įrodymas, kad vidinis judėjimas vyrauja planetos paviršiuje.“

Tradiciškai manoma, kad Veneros litosfera – jos uolingas išorinis sluoksnis, yra vienas ištisinis gabalas, kas skiriasi nuo Žemės, kuri yra suskilusi į mobilių tektoninių plokščių mozaiką.

Manoma, kad Mėnulis, Marsas ir Merkurijus taip pat turi statines litosferas. 

litosfera, planeta, pluta, tektoninės plokštės, tektoninis aktyvumas

© PAUL K. BYRNE / SEAN C. SOLOMON 

Tačiau atradimai, paskelbti žurnale „PNAS“, rodo, kad Veneros litosfera iš tikrųjų pasižymi tam tikro laipsnio mobilumu, nors ir nė iš tolo neprilygstančiam Žemės.

Kompiuterinių modelių rezultatai rodo, kad išsilydžiusios uolienos – magma,  nerimstanti po pluta, gali sukelti deformaciją, įtrūkimus ir iškraipymus, matomus „Magellan“ užfiksuotuose paviršiaus vaizduose.

Taigi, Veneros tektoninis aktyvumas gali būti panašus į ankstyvosios Žemės, egzistavusį Archėjaus Eono metu, prieš 4–2,5 milijardo metų, kai šilumos srautas planetoje buvo didesnis, o litosfera – plonesnė.

Tekstas perpublikuojamas iš gismeteo.lt

Jei manai, kad ši informacija buvo naudinga, pasidalink, prenumeruok ir padėkok...

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Prisjungus galite komentuoti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas.
avatar
TAIP PAT SKAITYKITE:
28.07.2021 laikas 22:17 Kai VAKCINUOTI žmonės suserga kovidu, žiniasklaida iškraipo tikrovę ir kaltina NEVAKCINUOTUS
Tariamas naujas Vuchano koronaviruso (Covid-19) "klasteris" neva plinta Masačusetso valstijos Cape Cod rajone, o didžioji žiniasklaida, kaip įprasta, kaltina "neskiepytus".

Skaityti daugiau

28.07.2021 laikas 19:39 Australijos kakadu išmoko įsilaužti į šiukšliadėžes ir aktyviai to moko jaunąją kartą

Kakadu su žaviais kuokšteliais taip gerai prisitaikė prie didmiesčio, kad išmoko malšinti troškulį viešuosiuose fontanuose ir ieškoti maisto gatvėse.

Skaityti daugiau

28.07.2021 laikas 19:22 69 žuvusieji, 5 dingusieji be žinios per potvynius Henane, Kinijoje
69 žuvusieji, 5 dingusieji be žinios dėl potvynio Henano provincijoje, Kinijoje - 12,9 mln. žmonių nukentėjo - 972 000 hektarų žemės ūkio paskirties žemės nuniokota.

Skaityti daugiau

28.07.2021 laikas 19:15 Potvyniai ir nuošliaužos Cox’s Bazare, Bangladeše, nusinešė aštuonių žmonių gyvybes
2021 m. liepos 27 d. smarkios liūtys Kox's Bazaro pabėgėlių stovyklose Bangladeše (Bangladesh) sukėlė mirtinus potvynius ir nuošliaužas.

Skaityti daugiau

28.07.2021 laikas 18:56 Potvyniai Italijoje - "išprotėjęs klimatas
Potvynis Italijoje: dešimtys žmonių išgelbėti po to, kai nuošliaužos ir smarkios liūtys užklupo miestus aplink turistų pamėgtą Komo ežerą.

Skaityti daugiau

24.07.2021 laikas 11:30 Receptai | Patiekalai Varškės keksas su šokolado lašeliais
Varškės keksas su šokolado lašeliais - patiekalas, kurį nesunkiai pasigaminsite pagal šį receptą. Daug gerų, išbandytų receptų, kuriuos privalai išmėginti!

Skaityti daugiau

23.07.2021 laikas 22:34 Receptai | Patiekalai Patiekalas Vištiena "Egzotika"
Vištiena "Egzotika" - patiekalas, kurį nesunkiai pasigaminsite pagal šį receptą. Daug gerų, išbandytų receptų, kuriuos privalai išmėginti!

Skaityti daugiau

20.07.2021 laikas 14:13 Receptai | Patiekalai Nekeptas tortas su želė gabaliukais, grietine ir šokoladu
Tokį nekepto torto receptą su želė gabaliukais, grietine bei šokoladu gavau labai seniai ši savo mamos. Jis gaunasi itin gardus, gaivus bei vasariškas. Paranormal, Virtuvė, Šiandiena, Jums, Siūlo, Pasigaminti, Patiekalą, Pagal, Receptą, Nekeptas, Tortas, Želė, Gabaliukais, Grietine, Šokoladu, Skana...

Skaityti daugiau