Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paranormal.lt - Pasaulio naujienos kitaip » Archeologija » 2020 » Spalio » 27

Viena civilizacija šią technologiją naudojo dar prieš tūkstantmečius

Mokslininkai išsiaiškino, kad majai į savo miestą Tikalį gabenosi mineralą ceolitą ir naudojo jį vandens filtravimui tūkstančius metų prieš tai, kai tai sugalvojo kitos civilizacijos. Vandens filtravimas majų mieste greičiausiai buvo daug geresnis už bet ką, ką žinojo europiečiai, po 1500 metų užkariavę majus.

Sinsinačio universiteto mokslininkas dr. Kennethas Tankersley kasinėdamas šalia rezervuaro, buvusio miesto pagrindiniu geriamo vandens šaltiniu, aptiko kristalinio kvarco ir ceolito. Nė viena iš šių medžiagų natūraliai nėra randama apylinkėse, ir vertinant senoviniais standartais, jas tekdavo gabentis iš toli.

Taip pat niekas nebūtų tempę tokių medžiagų tiesiog šiaip sau.

K.Tankersley pastebi, kad kvarco ir ceolito derinys iš vandentiekio būtų pašalinęs kelis patogenus – tokius sunkiuosius metalus, azoto turinčius junginius ir bakterijas. Pastarasis dalykas kelia versiją, kad, kad majai galėjo žinoti apie bakterijas dar du tūkstantmečius prieš Louisą Pasteurą – nors galbūt bakterijų pašalinimas galėjo būti tiesiog naudingas šalutinis poveikis. „Ši sistema vis dar būtų veiksminga ir šiandien, o majai ją atrado daugiau nei prieš 2000 metų“, – sakoma mokslininko pranešime.

Akytasis kalkakmenis, ant kurio stovėjo Tikalas (dabartinė šiaurinė Gvatemalos dalis), nėra tinkamas šulinių, kuriuose būtų galima kaupti vandenį sausuoju metų laiku, kasybai – todėl prieiga prie švaraus vandens turėjo būti ypač svarbi.

Žurnale „Scientific Reports“ K.Tankersley siūlo mineralų kilmės šaltinį – ir netgi paaiškina, kaip žmonės galėjo suvokti jų vertę. Prieš dešimtmetį tyrimo bendraautorius profesorius Nicholasas Dunningas jau rašė apie vulkaninę uolą, vadinamą tufu, kurioje gausu kvarco ir ceolito. „Tufas labai efektyviai filtruoja vandenį, – rašė jis. – Darbininkai juo užpildė savo vandens butelius. Tarp vietinių jis garsėjo tuo, kad nuo to vanduo tampa švarus ir saldus“.

archeologija, majai, istorija

Komandos nariai ruošiasi imti nuosėdų mėginius, kad nustatytų, kokios medžiagos buvo viename iš Tikalio rezervuarų skirtinguose jo istorijos etapuose. Liwy Grazioso Sierra nuotr.

Tufo nuosėdos greičiausiai taip pat efektyviai švarino vandenį ir prieš tūkstančius metų, o kokie nors seniai pradingę majų „mokslininkai“ galėjo identifikuoti ingredientus, kurie padeda taip efektyviai filtruoti.

Mineralai N.Dunningo darbo vietoje sutampa su mineralais, rastais prie centrinio Tikalio rezervuaro – tačiau kitose senovinio miesto vietose, įskaitant du kitus rezervuarus, nieko panašaus nerasta – kas, pasak mokslininkų, rodo, kad mineralai buvo išgauti ir į miestą gabenti iš už 30 kilometrų. Šiandien tai gali atrodyti nedidelis atstumas – bet tiems laikams tai buvo ilgas žygis.

Mineralai pirmą kartą į rezervuarą pateko maždaug prieš 2200 metų – ir buvo papildyti po staigių potvynių, kol galiausiai po daugiau nei 1000 metų miestas buvo apleistas. Egipte, Pietų Azijoje ir Graikijoje buvo rastos dar senesnės vandens filtravimo sistemos – tačiau Tikalio versija tikriausiai buvo pranašesnė. Ceolitas ir šiandien naudojamas vandeniui valyti – nes jo poros yra tinkamo dydžio, kad išfiltruotų tokius mikrobus kaip cianobakterijas, o taip pat sunkiuosius metalus.

Actekai ir inkai vandenį į savo miestus gabeno iš švarių šaltinių – nes aplinka, kuriame gyveno dauguma majų, nebuvo vandeninga. Vietoje to, majai statė tūkstančius rezervuarų – vien tik Tikalis turėjo penkis – ir tik keli iš jų iki šiol yra archeologiškai ištyrinėti. Tai reiškia, kad kol kas nežinome, kaip plačiai buvo naudojamas ceolitas.

Regiono ugnikalniai majams tiekė šį mineralą – tačiau taip pat paliko ir didelę gyvsidabrio koncentraciją šiame regione. Kaip anksčiau parodė mokslininkų komandos tyrimas, žmonių veikla ir gamtos stichijos išplovė šį sunkųjį metalą į vandens atsargas ir Tikalio rezervuarai tapo užterštais, kas galėjo prisidėti prie miesto žlugimo – ir tik ceolitas suteikė apsaugą pagrindiniam miesto rezervuarui.

  • Parengta pagal „IFL Science“, Šaltinis: lrytas.lt
  • Mokslininkai išsiaiškino, kad majai į savo miestą Tikalį gabenosi mineralą ceolitą ir naudojo jį vandens filtravimui tūkstančius metų prieš tai, kai tai sugalvojo kitos civilizacijos. 123rf nuotr.
Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
14.07.2019 laikas 07:20 Receptai Virti varškėtukai “tinginukai”

Gaminame namuose skanius varškėčius. Virti varškėtukai. Varškėtukai, tinginukai patiekiami su mėgstama uogiene arba sviesto - grietinės padažu. Jeigu nesugalvojate, ką valgyti, tai puiki įdėja pasigaminti patiekalą iš varškės. ...

Skaityti daugiau

25.08.2018 laikas 13:38 Receptai Liaudiški patarimai plaukų gydymui
Sausų plaukų priežiūra liaudies medicinoje, Sausų plaukų priežiūra, receptai plaukų gydymui, liaudiškomis priemonėmis, liaudiški patarimai gydant ligas, kaip išgyti, netradicinė medicina, kaip gydytis vaistažolėmis...

Skaityti daugiau

29.06.2019 laikas 14:24 Receptai Orkaitėje kepti avienos šonkauliukai
Gaminame. Avienos šonkauliukai. Skardą išklojame folija, dedame šonkauliukus ir kepame apie 20-30 minučių iki 220 laipsnių įkaitintoje orkaitėje. Skanumėlis... Skanaus!

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
02.11.2024 laikas 14:06 Senos sielos: ar tikrai gyvename daugybę gyvenimų?
Klausimas apie tai, ar žmogus gali turėti ne vieną, o daugybę gyvenimų, peržengia laikų ir kultūrų ribas. Senovės išminčiai ir šiuolaikiniai ezoterikai tvirtina, kad mūsų siela keliauja per nesuskaičiuojamas inkarnacijas. Tačiau kaip mokslo požiūris ...

Skaityti daugiau

02.11.2024 laikas 12:53 Dirbtinis intelektas bepiločių orlaivių koordinavimui: nauja era
Plačiai diskutuojama apie dirbtinio intelekto (AI) panaudojimą kare, tačiau naujausi Kinijos mokslininkų pasiekimai kelia klausimų dėl ateities karo strategijų. Naudodami pažangias technologijas, kuriamos AI sistemos, galinčios koordinuoti bepiločių ...

Skaityti daugiau

02.11.2024 laikas 08:32 Bilas Gatesas Skelbia Pasaulinės Religijos Idėją DI Eroje
Globalistų milijardierius Billas Gatesas neseniai sukėlė diskusijų audrą, pareikšdamas, kad žmonijai reikia „vienos pasaulinės religijos“, kuri sujungtų elementus iš krikščionybės, judaizmo ir islamo, kad galėtume sėkmingai gyventi dirbtinio intelekt...

Skaityti daugiau

01.11.2024 laikas 20:51 COVID-19 vakcinų ir širdies ligų rizika: nauji tyrimo duomenys
Paskutiniu metu vykstantys tyrimai apie COVID-19 vakcinas atskleidžia nerimą keliančius rezultatus dėl širdies ligų rizikos. Neseniai Pietų Korėjos tyrėjų komanda, analizavusi didelį duomenų kiekį, nustatė, kad asmenims, gavusiems mRNA vakcinas, rizi...

Skaityti daugiau

01.11.2024 laikas 19:13 Santykių Dinamika: Bendravimas Tarp Laimės Ir Iššūkių
Žmogaus gyvenimas yra nuolat besikeičiantis, o santykiai su partneriu gali suteikti tiek laimės, tiek iššūkių. Kaip mes reaguojame į konfliktus ir dalijamės geromis naujienomis, gali turėti esminę įtaką mūsų ryšiams. Šiame straipsnyje nagrinėsime, ka...

Skaityti daugiau