Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal » » 2020 » Spalio » 27

Viena civilizacija šią technologiją naudojo dar prieš tūkstantmečius

Mokslininkai išsiaiškino, kad majai į savo miestą Tikalį gabenosi mineralą ceolitą ir naudojo jį vandens filtravimui tūkstančius metų prieš tai, kai tai sugalvojo kitos civilizacijos. Vandens filtravimas majų mieste greičiausiai buvo daug geresnis už bet ką, ką žinojo europiečiai, po 1500 metų užkariavę majus.

Sinsinačio universiteto mokslininkas dr. Kennethas Tankersley kasinėdamas šalia rezervuaro, buvusio miesto pagrindiniu geriamo vandens šaltiniu, aptiko kristalinio kvarco ir ceolito. Nė viena iš šių medžiagų natūraliai nėra randama apylinkėse, ir vertinant senoviniais standartais, jas tekdavo gabentis iš toli.

Taip pat niekas nebūtų tempę tokių medžiagų tiesiog šiaip sau.

K.Tankersley pastebi, kad kvarco ir ceolito derinys iš vandentiekio būtų pašalinęs kelis patogenus – tokius sunkiuosius metalus, azoto turinčius junginius ir bakterijas. Pastarasis dalykas kelia versiją, kad, kad majai galėjo žinoti apie bakterijas dar du tūkstantmečius prieš Louisą Pasteurą – nors galbūt bakterijų pašalinimas galėjo būti tiesiog naudingas šalutinis poveikis. „Ši sistema vis dar būtų veiksminga ir šiandien, o majai ją atrado daugiau nei prieš 2000 metų“, – sakoma mokslininko pranešime.

Akytasis kalkakmenis, ant kurio stovėjo Tikalas (dabartinė šiaurinė Gvatemalos dalis), nėra tinkamas šulinių, kuriuose būtų galima kaupti vandenį sausuoju metų laiku, kasybai – todėl prieiga prie švaraus vandens turėjo būti ypač svarbi.

Žurnale „Scientific Reports“ K.Tankersley siūlo mineralų kilmės šaltinį – ir netgi paaiškina, kaip žmonės galėjo suvokti jų vertę. Prieš dešimtmetį tyrimo bendraautorius profesorius Nicholasas Dunningas jau rašė apie vulkaninę uolą, vadinamą tufu, kurioje gausu kvarco ir ceolito. „Tufas labai efektyviai filtruoja vandenį, – rašė jis. – Darbininkai juo užpildė savo vandens butelius. Tarp vietinių jis garsėjo tuo, kad nuo to vanduo tampa švarus ir saldus“.

archeologija, majai, istorija

Komandos nariai ruošiasi imti nuosėdų mėginius, kad nustatytų, kokios medžiagos buvo viename iš Tikalio rezervuarų skirtinguose jo istorijos etapuose. Liwy Grazioso Sierra nuotr.

Tufo nuosėdos greičiausiai taip pat efektyviai švarino vandenį ir prieš tūkstančius metų, o kokie nors seniai pradingę majų „mokslininkai“ galėjo identifikuoti ingredientus, kurie padeda taip efektyviai filtruoti.

Mineralai N.Dunningo darbo vietoje sutampa su mineralais, rastais prie centrinio Tikalio rezervuaro – tačiau kitose senovinio miesto vietose, įskaitant du kitus rezervuarus, nieko panašaus nerasta – kas, pasak mokslininkų, rodo, kad mineralai buvo išgauti ir į miestą gabenti iš už 30 kilometrų. Šiandien tai gali atrodyti nedidelis atstumas – bet tiems laikams tai buvo ilgas žygis.

Mineralai pirmą kartą į rezervuarą pateko maždaug prieš 2200 metų – ir buvo papildyti po staigių potvynių, kol galiausiai po daugiau nei 1000 metų miestas buvo apleistas. Egipte, Pietų Azijoje ir Graikijoje buvo rastos dar senesnės vandens filtravimo sistemos – tačiau Tikalio versija tikriausiai buvo pranašesnė. Ceolitas ir šiandien naudojamas vandeniui valyti – nes jo poros yra tinkamo dydžio, kad išfiltruotų tokius mikrobus kaip cianobakterijas, o taip pat sunkiuosius metalus.

Actekai ir inkai vandenį į savo miestus gabeno iš švarių šaltinių – nes aplinka, kuriame gyveno dauguma majų, nebuvo vandeninga. Vietoje to, majai statė tūkstančius rezervuarų – vien tik Tikalis turėjo penkis – ir tik keli iš jų iki šiol yra archeologiškai ištyrinėti. Tai reiškia, kad kol kas nežinome, kaip plačiai buvo naudojamas ceolitas.

Regiono ugnikalniai majams tiekė šį mineralą – tačiau taip pat paliko ir didelę gyvsidabrio koncentraciją šiame regione. Kaip anksčiau parodė mokslininkų komandos tyrimas, žmonių veikla ir gamtos stichijos išplovė šį sunkųjį metalą į vandens atsargas ir Tikalio rezervuarai tapo užterštais, kas galėjo prisidėti prie miesto žlugimo – ir tik ceolitas suteikė apsaugą pagrindiniam miesto rezervuarui.

  • Parengta pagal „IFL Science“, Šaltinis: lrytas.lt
  • Mokslininkai išsiaiškino, kad majai į savo miestą Tikalį gabenosi mineralą ceolitą ir naudojo jį vandens filtravimui tūkstančius metų prieš tai, kai tai sugalvojo kitos civilizacijos. 123rf nuotr.
Įvertink šį straipsnį. Prieš tai pakomentuodami, arba parašykite patys! Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą PARANORMAL turinį. Norite sužinoti daugiau, sutikite gauti naujienas arba pasidalinkite spausdami .
Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Galima rašyti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas.
avatar
TAIP PAT SKAITYKITE:
20.01.2021 laikas 21:16 Pendle kalva Lankašyre
Žinomiausi raganavimo atvejai Anglijos istorijoje – tai istorijos, susijusios su Pendle kalvomis. Daugybė žmonių aplanko šias kalvas per Helouvyną. Šou „Paslaptys“ vedėjas Ivetas Fildingas prisipažino, kad kai pakildavo ant kalvų ir filmuodavo atskirus epizodus, galvoje atsirasdavo baisių minčių, ir...

Skaityti daugiau

20.01.2021 laikas 13:43 Pranešimai apie po COVID-19 skiepų mirusiuosius žmones gąsdina, bet ką iš tikrųjų žinome?
Pranešimai apie maždaug 30 mirčių tarp pagyvenusių Norvegijos slaugos namų gyventojų, kurie gavo „Pfizer“ vakciną, apskriejo visą pasaulį – ir žinoma, sukėlė susirūpinimą dėl vakcinos saugumo.

Skaityti daugiau

20.01.2021 laikas 10:44 Stojame į kovą su strijomis!
Net 90 % moterų nėštumo metu susiduria su strijomis. Dažniausiai į tai numojama ranka, nes manoma, kad nieko pakeisti nebeįmanoma. Visgi imantis tinkamų priemonių, strijų atsiradimo tikimybę galima sumažinti.

Skaityti daugiau

21.01.2021 laikas 22:51 Situation Update, Jan 21, 2021 – The astonishing case for optimism and faith
After the staged, theatrical Biden inauguration yesterday that carries no legitimate legal standing whatsoever, people lost their minds as they fell for the spell of the fake news media that broadcast the Big Lie, in Hunger Games style....

Skaityti daugiau

21.01.2021 laikas 22:10 ‘Let the Hunger Games Begin’- Dystopian Fiction Comparisons As Joe Biden Calls For ‘Unity’
Joe Biden’s inauguration ceremony has been compared to ‘The Hunger Games,’ as many found strange parallels to the dystopian sci-fi movie, whose themes include anything BUT “unity” which the new president spoke of yesterday....

Skaityti daugiau

21.01.2021 laikas 21:24 Antifa and Black Lives Matter rioter present at Capitol Hill arrested and charged by feds
A prominent progressive activist and Antifa and Black Lives Matter rioter who was seen leading people into the U.S. Capitol on Jan. 6 during that day’s civil unrest has been charged by the Department of Justice.

Skaityti daugiau