- 18.02.2021
- 5.0 Reitingas
- 783 Peržiūrų
- Komentarai
Kol daugelis laukia Covid - 19 vakcinos, kad „apsaugotų ir išgelbėtų” nuo šios ligos, pateiksime paprastą būdą, kaip sumažinti Covid-19 riziką ir ką daryti susirgus kad ši liga neprogresuotų į sunkią būklę.
Ispanijos gydytojų tyrimas naudojant dideles vitamino D dozes
Vienoje Ispanijos ligoninėje buvo atliktas tyrimas grupei žmonių, patekusių į ligoninę dėl korona infekcijos (Covid-19). Be įprastinio gydymo (Hydroxychloroquine ir Azithromycin), vienai grupei žmonių taip pat buvo duota didelė dozė vitamino D: tik atvykus į ligoninę buvo duota 21000 TV (tarptautinių vienetų, 532 mikro gramų), paskui trečią, paskui septintą dieną ir vėliau kartą per savaitę po 10500 TV (266 mikro gramų) iki kol buvo išleisti namo.
Reikia pažymėti, kad buvo skiriamas ne įprastinis, dažniausiai parduodamas ir vartojamas vitamino D3 papildas, o stipresnė ir geriau pasisavinama jo forma - kalcifediolis (25-hydroxy- cholekalciferol, 25(OH)D3), tai stabili kraujyje randama vitamino D forma, kuri paprastai matuojama atliekant vitamino D kraujo tyrimą. Kad paversti įprastą vitamino D3 papildą į kalcifediolį, organizmas turi prikabinti vieną OH grupę. Tyrimai rodo, kad kalcifediolis kraujo vitamino D lygį pakelia apie tris kartus greičiau/daugiau nei įprastinis vitamino D papildas, 1 mikrogramas kalcifediolio pakelia vitamino D lygį kraujyje apie 4.8 nmol/l. Tad teoriškai paprasto vitamino D dozę reikėtų patrigubinti arba vartoti dažniau, o geriausiai paprašyti gydytojo, kad paskirtų kalcifediolio papildus, tačiau tik tokiu atveju, jei patekote į ligoninę ir/ar jums buvo diagnozuotas Covid-19 ir/ar pasireiškia simptomai. Kitu atveju užtenka naudoti paprastą vitamino D papildą.
Iš 50 - ties vitaminą D gavusių pacientų tik vienas buvo perkeltas į intensyvios terapijos skyrių, kai iš 26 - ių vitamino D nevartojusių pacientų placebo grupėje, net pusė turėjo būti perkelti į intensyvios terapijos skyrių nes jų būklė pablogėjo. Reikia pažymėti, kad tyrimas buvo mažos apimties ir rezultatai turėtų būti patikrinti dar kartą su didesne pacientų skaičiaus imtimi. Tačiau tokie tyrimai nėra skatinami, nes naudojant vitaminą D negaunama tiek daug pelno, kiek naudojant numatytus brangius vaistus. Tad eilinis gydytojas ligoninėje, remdamasis nurodytu korona infekcijos gydymo algoritmu, vitamino D jums greičiausiai nepasiūlys ir tuo turite pasirūpinti patys.
Vitaminas D profilaktikai
Gerai žinoma, kad vitaminas D vaidina svarbų vaidmenį palaikant ir aktyvuojant imuninę sistemą ir apsaugant mūsų organizmą nuo virusų ir bakterijų. Profilaktiškai užtenka naudoti įprastą vitaminą D3. Žiemos ir pavasario laikotarpiu reiktų naudoti bent 2000 TV (50 mikro gramų per dieną), kartais vitamino D3 poreikis būna dar didesnis, tad jei nustatomas didelis trūkumas, galima naudoti ir 5000 TV per dieną ar daugiau. Didelė vitamino D dozė gali žymiai padidinti kalcio kiekį kraujyje, bet ši rizika nėra didelė ir tai atsitinka labai retai. Kad kalcio perteklius nepakenktų kraujagyslių sienelėms, patartina kartas nuo karto panaudoti vitamino K2, kuris dalyvauja kalcio pasisavinimo kauliniame audinyje procese (Plačiau apie vitaminą K2 galite paskaityti čia). Kraujagyslių kalcifikacija yra viena iš priežasčių, dėl kurios suprastėja kraujagyslių elastingumas ir pakyla kraujo spaudimas.
Kaip vitaminas D aktyvuoja imunines ląsteles?
Vienas iš mechanizmų, aktyvinančių imuninės sistemos veiklą pasireiškia tuo, kad vitaminas D reikalingas aktyvuoti „miegančias” imunines ląsteles („naivios” T ląstelės) ir paversti jas į NK (natural killer cells) ląsteles, kurios vėliau atakuoja virusus ir bakterijas patekusius į mūsų organizmą. „Neaktyvių” imuninių ląstelių („naivios” T ląstelės) receptoriai atpažįsta vitaminą D. Jei vitamino D koncentracija yra nepakankama, tai šios ląstelės išlieką neaktyvios ir nesukelia imuninio atsako, galinčio sunaikinti virusą. Neaktyvuotos T ląstelės vitamino D pagalba taip pat gali transformuotos į Th ląstelės (T-helper cells), kurios suformuoja imuninę atmintį ir taip mūsų organizmas tampa atsparesnis prieš šį specifinį ar labai panašų virusą ateityje. Manoma, kad dalis žmonių yra apsaugoti nuo Covid-19 viruso būtent dėl anksčiau susiformavusių T ląstelių antikūnių prieš kitus korona virusus. Nors T ląstelių antikūniai yra mažiau žinomi nei dėl vakcinų ar natūraliu būdu susiformavę B ląstelių antikūniai, bet jie taip pat yra svarbi imuninės sistemos dalis. Kad imuninė sistema ir kiti mechanizmai, susiję su vitamino D kiekiu kraujyje aktyviai veiktų, rekomenduojama vitamino D koncentracija plazmoje turėtų būti 40 - 60 ng/mL (100-150 nmol/l). Taip pat reikia pažymėti, kad vitamino D kraujo testas nėra labai tikslus ir, priklausomai nuo laboratorijos, paklaida gali būti ganėtinai didelė, todėl kai kurie ekspertai abejoja šio testo naudingumu.
Šis straipnis yra švietėjiško pobūdžio ir straipsnio autoriai neskatina gydytis patiems. Už savo veiksmus, atliekamus remiantis šiuo straipsniu, prisiimate atsakomybę patys. Visada galite šį tyrimą parodyti savo gydytojaui, jei norite, kad jums susirgus būtų paskirtas vitaminas D. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32871238/
Jei suprantate anglų kalbą, čia galite paklausyti labai gerą paskaitą apie vitaminą D. Aš nepritarių ten jo nuomonei apie gyvūlinius produktus, bet informaciją apie vitaminą D yra labai gera.
Autorius: Andrius-Vegan, BSc Nutrition, MSc, PhD
Straipsnis parengtas pagal:
- Vitamin D crucial to activating immune defenses. Science Daily.
- Castillio et al. (2020). Effect of calcifediol treatment and best available therapy versus best available therapy on intensive care unit admission and mortality among patients hospitalized for COVID-19: A pilot randomized clinical study. Journal of Steroid Biochemistry and Molecular Biology. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32871238/
- Quesada-Gomez & Bouillon. Is calcifediol better than cholecalciferol for vitamin D supplementation? Osteoporosis International https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29713796/
- Does vitamin D combat Covid? Guardian
-
Peter Doshi (2000) Covid-19: Do many people have pre-existing immunity? British Medical Journal. https://www.bmj.com/content/370/bmj.m3563
- Overwhelming evidence supports vitamin D’s immune function benefits. Nutra Ingrediens
- Vitamins that help increase T cells https://blog.livonlabs.com/wellness/immune-system/vitamins-that-help-increase-t-cells/
- Tello M. (2016) Vitamin D: What’s the “right” level? Harvard Medical School.
...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Susijusios naujienos:
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau