Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Civilizacijos Paslaptys » 2022 » Sausio » 31

Kas ir kada įkūrė Tiahuanaco?

Tihuanakas (isp. Tiahuanaco) buvo ir yra vienas iš paslaptingiausių istorinių paminklų ne tik šiuolaikinėje Bolivijoje – jis buvo neįmenama mįslė Amerikoje dar ir iki Kolumbo. Nuo nežinomų laikų Tihuanakas, įsikūręs netoli Titikakos ežero Andų regione, iš abiejų pusių apsuptas snieguotų Kordiljeros kalnų, po šiai dienai neatskleidžia savo paslapčių.

Šis senovės miestas – didelio Kalasasaya architektūros komplekso dalis, įsikūręs aukštoje Altiplano plynaukštėje (4000 m virš jūros lygio). Kada jis atsirado? Mums žinomi šių vietovių pirmtakai inkai rado jau pastatytą ir apleistą miestą, kas jį pastatė? Ir nors seniausi Tihuanako miesto radiniai oficialiai datuojami 1500 m. pr. m. e., kai kurie mokslininkai turi ir kitokią nuomonę. Viena iš drąsesnių versijų, kad Tihuanakas atsirado 10 tūkst. metų iki mūsų eros.

Vis dar nėra žinoma kas pastatė šiuos didingus pastatus, iš kurių dabar yra likę ne mažiau įspūdingi griuvėsiai. Niekas nežino, kokiu tikslu pastatytas kompleksas, kurį sudaro daugiausia bažnyčių ir rūmų pastatai. Įdomiausia yra tai, kad vietovė, kur randasi Tihuanakas, gyventi žmogui netinkama: reta, skurdi augmenija, oras tokiame aukštyje turi įtakos ir sveikatai, turistai šiose vietose dažnai skundžiasi pasunkėjusiu kvėpavimu, galvos skausmu, spengimu ausyse.

Tyrinėtojų iškasenos byloja apie didelio uosto liekanas: rasta jūros kriauklių, jūros gyvūnų skeletų. Todėl yra versija, kad miestas kadaise buvo arti arba visai prie pat jūros ar kito nemažo vandens telkinio. Geologai teigia, kad Andai iškilo maždaug prieš 60-70 milijonų metų, tai yra laikas, kai, atrodo, pasaulyje neturėjo būti žmogaus. Dar įdomiau, kad šalia esančiame Titikakos ežero dugne tyrinėtojai aptiko pastatų liekanas bei sienas iš didžiulių akmens blokų, kurie lygiagrečiai tęsiasi apie kilometrą. Tiahuanaco Archeologijos instituto profesorius Ruben Vela mano, kad rasti griuvėsiai ežero dugne – ,,tai pakrantės šventykla, kur buvo laidojami svarbūs žmonės.” Tad kaip tie griuvėsiai atsirado ežero dugne? Mokslininkai šį faktą sieja su kalnų formavimosi procesais, kurie čia vyko, kaip jau minėta, maždaug prieš 60-70 milijonų metų, tuomet kai pagal visuotinai pripažintą supratimą, žmogaus žemėje dar nebuvo.

tihuanakas, tiahuanaco, bolivija, titikakos ežeras, kordiljeros kalnai 

Mįslingąsis miestas Tihuanaku buvo pavadintas jau po to, kai jo gyventojai paliko jį. Kas buvo šie žmonės ir kaip jie vadino savo miestą, istorikai nežino. Apie dabartinį jo pavadinimą pasakojama legenda:

Aukščiausiasis Inca Capac Maite (pagal kitą legendą, jis buvo Hsinchu) sustojo žmonių apleistame senovės miesto griuvėsiuose pailsėti. Pas jį atbėgo pasiuntinys su svarbiomis naujienomis iš imperijos sostinės Kusko. Inca Capac Maite jį pagirdamas palygino su greitu guanaku ir apdovanojo neįprastu būdu – nereikšmingam bendruomenės nariui leido sėdėti jo akivaizdoje ir tariamai pasakė: ,,Tia Uanako”/ Tu greitas kaip guanakas”. Taip ir atsirado naujasis miesto pavadinimas.

Kada ir kas įkūrė Tihuanaką? Šiuos klausimus uždavinėjo dar pirmieji europiečiai, atsidūrę senoviniame mieste. Ispanijos invazijos metu šiose vietose gyvenę indėnai tikėjo, kad tokį didelį miestą negalėjo sukurti paprasti žmonės, tikėjo, kad jį pastatė seniai išnykusių milžiniškų žmonių gentis. Bet tai, kad Tihuanako kilmė yra neįtikėtinai sena, mano ne vienas mokslininkas, nors nuomonės ir skiriasi: Austrijos kilmės Bolivijos tyrinėtojas Arthur Posnansky, didelę savo gyvenimo dalį paskyręs Tihuanako tyrinėjimui, mano, kad šiam paslaptingam miestui yra ne mažiau kaip 12-17 tūkst. metų. O profesoriaus Hans Schindler-Bellamy nuomone, kad miesto amžius – 250 tūkst. metų.

Pirmieji išsamesni europiečių tyrinėjimai Tihuanake prasidėjo XIX amžiaus pirmoje pusėje, čia dažnai buvojo prancūzas Alcide d’Orbigny. Savo moksliniame veikale ,,L’Homme Americain“ jis pirmasis išsakė nuomonę, kad Tihuanakas buvo įkurtas iki inkų, tai turėjo būti galinga, gerai išsivysčiusi civilizacija, kuri sugebėjo šiame mieste pastatyti tiek pastatų išsprendžiant didžiulio kiekio ir stambių gabaritų statybinių medžiagų pristatymo problemas. Iki Alsid d’Orbigny mokslinio darbo, Europos tyrinėtojai Peru ir Bolivijoje domėjosi tik inkais, jų imperija ir kultūra, neatsižvelgiant į ankstesnį, iki  inkų kultūros istorijos laikotarpį.

Naujausias Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram kanale. Jei manai, kad mano darbas yra naudingas, pasidalink, prenumeruok, padėkok ar paremk...

Niekas neišdrįso palikti komentaro. Registruokitės.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Prisjungus galite komentuoti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas. Nepykite komentatoriai, bet komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar
PASKUTINĖS NAUJIENOS:
29.06.2022 laikas 11:27 Skyrybos be santuokos: kaip pasidalinti kartu užgyventą turtą?
Bendras gyvenimas nesusituokus – kasdienybė reikšmingai daliai mūsų šalies gyventojų. Dalis tokių porų ilgainiui susituokia, tačiau dalies keliai išsiskiria po daugelio metų taip ir nesumainius žiedų. Kaip susiklosčius tokioms aplinkybėms pasidalinti bendrai užgyventą turtą?...

Skaityti daugiau

29.06.2022 laikas 11:20 Meilės kodas. Kaip renkamės antrąją pusę?

Antrosios pusės pasirinkimas – vienas svarbiausių sprendimų gyvenime. Vis dėlto neretai jį sunku logiškai paaiškinti. Kartais tie, kurie siūlo viską, širdies nė kiek nesuvirpina. O poreikių neatliepiantis partneris priverčia pilve skraidyti drugelius. Tad kas gi vyksta smegenyse, kai įsimyl...

Skaityti daugiau

28.06.2022 laikas 22:00 Senato ginklų seržantas, rytoj turėjęs liudyti Kongresui, rastas negyvas

Buvęs Senato ginkluotės seržantas, kuris sausio 6 d. buvo atsakingas už Kapitolijaus saugumą, rastas negyvas, pranešė "Fox News". "Fox" patvirtino, kad mirė Senato ginkluotės seržantas Maiklas Stengeris (Michael Stenger), kuris buvo atsakingas už Senato saugumą Kapitolijaus ri...

Skaityti daugiau

28.06.2022 laikas 21:29 JAV taiko G7 sankcijas Rusijos kariuomenei ir auksui
Antradienį Vašingtonas paskelbė apie veiksmus, kuriais siekiama įgyvendinti naujas sankcijas Rusijai, dėl kurių susitarė Didžiojo septyneto (G7) šalių vadovai, nukreiptas prieš Maskvos gynybos pramonę ir uždraudžiančias aukso importą iš šios šalies....

Skaityti daugiau

28.06.2022 laikas 21:24 JAV paskelbs apie "ilgalaikį" karinį pastiprinimą Europoje: pareigūnas
Antradienį Madride vyksiančiame NATO aukščiausiojo lygio susitikime Jungtinės Valstijos paskelbs apie naują ilgalaikį karinį pastiprinimą Europoje, pranešė JAV pareigūnas.

Skaityti daugiau

29.06.2022 laikas 16:08 Receptai | Patiekalai Švelnus ir kreminis varškės ir bananų pyragas
Fantastiškai skanus kreminis varškės ir bananų pyragas! Varškės sluoksnis gaunasi labai švelnus, nuostabios kreminės konsistencijos... Tokio pyrago tiesiog neįmanoma atsivalgyti. Pirmą kartą buvo tiesiog "nušluotas" nuo stalo, tad jau kitą dieną teko gaminti dar kartą. Ir vėl nutiko tas pats....

Skaityti daugiau

29.06.2022 laikas 15:25 Receptai | Patiekalai Šiltos grikių salotos su tunu, avokadu ir vyšniniais pomidorais
Aš tikrai labai mėgstu grikius, bet kažkodėl vis nutinka taip, kad ne taip dažnai juos gaminu sau, kaip norėčiau. Nes įprastai vaikai pusryčiams renkasi kažką kitką, vyras taip pat nėra jų mėgėjas.

Skaityti daugiau

29.06.2022 laikas 13:23 Receptai | Patiekalai Troškinti švieži kopūstai su dešrelėmis
Jau esu pasakojusi kaip labai skaniai troškinu raugintus kopūstus su dešrelėmis, tačiau šį kartą noriu papasakoti kitokį variantą, kai yra naudojami švieži kopūstai.

Skaityti daugiau