Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paranormal.lt - Pasaulio naujienos kitaip » Archeologija » 2019 » Balandžio » 3

Staigmena Titikakos ežere - archeologai aptiko aukas antgamtinėms būtybėms

Titikakos ežero dugne povandeniniai neseniai atrado tikrą lobį – auksinius medalionus, pakabukus iš turkio ir iš lazurito išpjaustytą pumą. Mokslininkai mano, kad Tiwanaku kultūros žmonės (įkūrę pirmąją didelę valstybę Andų kalnuose 500-1100 metais) – tiksliau, jų elitas – paaukojo šiuos turtus antgamtinėms būtybėms.

Tačiau aukojimui reikėjo ne tik brangenybių. Norėdami pamaloninti dievus, Tiwanaku valtimi plaukdavo iki nedidelės uolos, esančios beveik Titikakos ežero viduryje – iš esmės tai maža sala, kuri dabar palaidota po vandeniu – tačiau Tiwanaku savo aukas palikdavo būtent čia.

„Nuspėti, kodėl Tiwanaku pasirinko būtent šią vietą savo ritualams, nesunku. Juk ši salelė buvo nedidelis žemės lopinėlis didelio ežero viduryje. Tikrai galiu suvokti, kodėl šį žemės lopinėlį jie laikė šventa vieta“, – sako tyrime nedalyvavusi antropologijos profesorė iš Kalifornijos universiteto Christine Hastorf.

archeologija, titikakos ežeras, radiniai, istorija, artefaktai

Titikakos ežeras slepia daug archeologų dar neatrastų lobių 
©Pavel Špindler (CC BY 3.0) | commons.wikimedia.org

Narų rojus

Archeologai apie lobius Titikakos ežero dugne žinojo jau seniai. Tai – aukščiausiai virš jūros lygio esantis ežeras ir didžiausias gėlo vandens ežeras Pietų Amerikoje, esantis tarp Peru ir Bolivijos. Pirmą kartą apie turtus buvo sužinota 1977 metais, kai japonų narai-mėgėjai atrado akmeningą teritoriją ežero dugne, netoli Saulės salos.

Šioje vietoje buvo rasta daugybė įspūdingų artefaktų – katės formos keramikinių smilkyklių fragmentų ir aukojimo dėžių, kuriose buvo miniatiūrinių figūrėlių, pagamintų iš Spondylus – raguotos austrės – kriauklių.

Per kitas nardymo ekspedicijas 1988 ir 1989-1992 metais, „Khoa“ rife buvo rasti 385 arefaktai. Tarp jų buvo lamos kaulų, keramikos, akmenų, aukso ir sidabro. Archeologai nustatė, kad kai kurie daiktai priklausė inkams – jie manė, kad Titikakos ežeras yra Visatos centras ir kad visi žmonės kilo iš jo, todėl nenuostabu, kad jie šiam ežerui ir aukojo – tačiau didelė dalis artefaktų priklausė Tiwanaku kultūrai. Bet kadangi ilgainiui akmenuotas ir artefaktų pilnas rifas ėmė kaupti nemažai nuosėdų, pagrindinis tyrimo autorius – archeologas iš Oksfordo universiteto Christophe Delaere – nusprendė detaliai ištyrinėti šią vietą.

„2013 metais pradėjus tyrimą, narai rado daugybę turtų, priklausiusių Tiwanaku. Jie suteikė mums daugiau informacijos apie šios kultūros tradicijas ir ritualus“, – teigė tyrimo bendraautorius, antropologijos profesorius Jose Caprilesas.

Pavyzdžiui, atradus anglies, paaiškėjo, kad Tiwanaku kai kurias savo aukas degino. Kartu su katės formos smilkyklėmis archeologai rado metalinių ornamentų, auksinių medalionų su Tiwanaku dievybės simboliais, pusbrangių radinių iš akmens ir lamos kaulų. Mokslininkai nustatė, kad šie daiktai yra iš 794-964 mūsų eros metų – laikų, kai Tiwanaku valstybė klestėjo.

Žinoma, kai kurie kiti artefaktai suteikia ne tik daugybę informacijos apie Tiwanaku kultūrą, bet ir apie tuometinius prekybinius kelius. Štai, pavyzdžiui, Spondylus kriauklės greičiausiai atkeliavo iš Ekvadoro pakrantės, kuri yra už maždaug 2000 km nuo ten, kur gyveno Tiwanaku.

„Šis tyrimas yra įspūdingas, nes kasinėjimus atliekame sistemingai. Anksčiau narai tiesiog atplaukdavo ir rinkdavo artefaktus“, – teigė C.Hastrof. Ji pridėjo, kad Tiwanaku turėjo daugybę įvairiausių daiktų, kuriuos galėjo aukoti dievams. Net ir šiandien Pietų Amerikos indėnų tauta aimarai tiki, kad ežeras turi mistinių galių.

Parengta pagal „Live Science“. Rašo: lrytas.lt

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
18.09.2019 laikas 07:18 Receptai Obuolių blynai su traškia plutele

Nulupkite obuolį, supjaustykite jį kubeliais, dėkite į blynų tešlą ir išmaišykite. Į įkaitintą keptuvę dėkite dalį tešlos, formuokite norimo dydžio bynus ir ant jų viršaus dėkite trupinių masės. Kai blynai apkeps, apverskite ju...

Skaityti daugiau

05.11.2019 laikas 18:20 Receptai Gardus Plikytos Tešlos Pyragas

Visada smagu išbandyti kažką naujo. Tarkime, plikytą tešlą. Jos paslaptis – karštas vanduo ar pienas, dėl kurio susidaro oro tarpų. Šie kepiniai itin minkšti, purūs ir tiesiog tirpsta burnoje. Tad metas ryžtis naujiems sk...

Skaityti daugiau

19.12.2017 laikas 13:16 Receptai Receptas lieknėjantiems (šermukšnio, dilgėlių)
Liaudies medicinos receptas. Gydo nuo: Organizmo valymas. Ingredientai: šermukšnio uogų, 3 dalys dilgėlių lapų.

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
23.11.2024 laikas 22:46 Lipofuscinas: senėjimo pigmentas ir kaip jį sulėtinti
Lipofuscinas – tai paslaptingas pigmentas, kuris kaupiasi mūsų organizme su amžiumi, tačiau jo poveikio sužinojimas gali padėti geriau suprasti senėjimo procesus. Nors lipofuscinas nėra žalingas, jo kaupimasis gali turėti įtakos odos senėjimui ir kit...

Skaityti daugiau

23.11.2024 laikas 19:13 Vitaminas D: svarba, šaltiniai ir trūkumo pasekmės
Vitaminas D, dažnai vadinamas „saulės vitaminu“, yra esminė maistinė medžiaga, kuri daro didžiulę įtaką mūsų sveikatai ir imuniteto funkcijai. Atėjus šaltajam metų laikotarpiui, kai saulėtų dienų sumažėja, svarbu žinoti, kaip užtikrinti pakankamą šio...

Skaityti daugiau

23.11.2024 laikas 14:40 Antarktidos paslaptis: Onikso upė teka priešingai visoms taisyklėms
Antarktidą daugeliui mūsų įsivaizduojame kaip negyvo, amžinai šalto krašto erdvę, tačiau šis žemynas slepia nuostabų gamtos fenomeną — Onikso upę. Ši unikali upė, kuri atsiranda vasarą, kai ledynai tirpsta, ne tik rodo, kaip gamta išgyvena ekstremali...

Skaityti daugiau

23.11.2024 laikas 13:42 Žemę pasiekė galinga galaktikų susidūrimo smūginė banga
Kosmosas nuolat stebina mus savo neįtikėtinomis dramomis ir paslaptimis. Neseniai astronomai atskleidė, kad galaktika NGC 7318b susidūrė su keturiomis kaimyninėmis galaktikomis Stefano kvintete, sukeldama galingą smūginę bangą. Šis fenomenas ne tik a...

Skaityti daugiau

23.11.2024 laikas 12:09 Vyriško ir moteriško nepasitikėjimo savimi skirtumai
Nepasitikėjimas savimi yra universali patirtis, tačiau kaip jis pasireiškia vyrams ir moterims, gali labai skirtis. Šiame straipsnyje nagrinėsime septynis esminius skirtumus tarp vyriško ir moteriško nepasitikėjimo savimi, siekdami geriau suprasti, k...

Skaityti daugiau