Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paslapčių ir Žinių Pasaulis » Liaudies medicina, Sveikata » 2022 » Kovo » 3

Geležies trūkumas – dar ne mažakraujystė: patarimai, kaip teisingai kaupti jos atsargas

Esant geležies trūkumui - dažnėja infekcinės ligos, peršalimai, negyja žaizdos, nusilpsta bendras imunitetas. Pasak BENU vaistininkės Lauros Mockutės, tai sunkiai įsisavinamas elementas. Todėl svarbu žinoti keletą pagrindinių taisyklių, kurios padės lengviau sukaupti reikiamas geležies atsargas organizme.

Svarbu pasitikrinti likutį

Įtarti geležies trūkumą - sudėtinga. Pasak vaistininkės, simptomai iš esmės nesiskiria nuo bendro nuovargio, todėl juos galima maišyti su kitų vitaminų ar mikroelementų stygiumi.

„Negalavimai - tai bendras silpnumas, nuovargis, išblyškusi oda, gali trūkinėti lūpų, akių kampučiai, slinkti, skylinėti, trupėti plaukai. Galbūt, labiau neįprasta tai, kad gali pakisti ir skonio receptoriai, kilti noras ragauti ledo, molio, kreidos", - pasakoja specialistė.

Trūkumą geriausiai įvertinti padės ne bendri kraujo, o papildomi feritino tyrimai: „Feritinas yra pagrindinis rodiklis, rodantis geležies trūkumą. Jis atskleidžia jos atsargų kiekį organizme. Paprastas geležies tyrimas gali rodyti, kad geležis yra normos ribose, tačiau jeigu trūksta atsargų, sustoja procesai. Organizmas tinkamai neaprūpinamas deguonimi. Todėl feritino tyrimas yra tikslus ir būtinas", - pabrėžia L. Mockutė.

Kas trukdo įsisavinti geležį?

Su maistu gaunama geležis yra dviejų tipų - gyvulinės (hemo) ir augalinės (ne hemo) kilmės. Iš raudonos mėsos, žuvies, vištienos ir kitų gyvulinių produktų gaunama geležis įsisavinama geriau. Priešingai negu augalinės kilmės - jos įsisavinama tik 5-15 procentų.

„Daržovėse ir vaisiuose yra tokios medžiagos kaip taninai, oksalatai, chitinai, kurios trukdo įsisotinti geležiai, todėl valgant augalinės kilmės produktus, reikia turėti tai omenyje. Ir nors špinatai ar grikiai turi daug geležies, dėl minėtų polifenolių, organizmas jos visiškai nepasisavina", - akcentuoja specialistė.

Kol geležies trūkumas nėra didelis, pasak vaistininkės, jį galima koreguoti maistu ar papildais. Tačiau jeigu feritino rodiklis nesiekia 40-imties, tokiu atveju reikėtų sunerimti, nes jau galima įtarti mažakraujystę: „Ji nustatoma vertinant ne tik feritino rodiklį, bet ir hemoglobiną, kuris parodo geležies kiekį cirkuliuojančiame kraujyje, jeigu jo koncentracija būna mažiau negu norma 120-130 g/l".

Lengvesniam įsisavinimui

Esant didesniam geležies poreikiui, pasak vaistininkės, vien maisto produktų neužteks. Rekomenduojama gerti dvivalenčius geležies papildus, kuriuos organizmas įsisavina geriau. „Net ir papildų vartojimo atveju, įsisavinimas siekia tik 30 procentų. Likusi dalis lieka mūsų žarnyne, o tai sukelia nemalonius pojūčius, kaip pykinimą, vidurių užkietėjimą, skrandžio ar pilvo pūtimo skausmus", - vardina specialistė.

Dažna klaida ta, jog stengiantis, kad geležies organizmas įsisavintų daugiau, anot L. Mockutės, jos geriama didesnėmis dozėmis. Tuomet žarnyne jos taip pat lieka daugiau. Todėl dozę rekomenduojama didinti palaipsniui, stebint poveikį organizmui.

„Nors aprašyme siūloma dienos normos kapsules išdalinti per visą dieną, tačiau geriausia jas būtų sugerti vienu metu. Kadangi išgėrus pirmąją, organizmas išskiria medžiagas, kurios trukdo įsisavinti sekančią tabletę. Su geležimi dar rekomenduojama vartoti ir vitaminą C, kuris net kelis kartus pagerina jos įsisavinimą", - rekomenduoja vaistininkė.

Nevartotini maisto produktai

Nors šiandien jau yra papildų, kurie mažiau sąveikauja su maistu, anot vaistininkės, tam, kad organizme geležies atsargos kauptųsi teisingai, svarbu laikytis ir kelių mitybos taisyklių.

„Vartojant maisto papildus reikėtų atkreipti dėmesį, kad jie netinka su kai kuriais maisto produktais. Kiaušiniai, pieno produktai, raudonas vynas, juoda, žalia arbatos ir kava jungiasi prie tų pačių receptorių kaip ir geležis. Todėl jie trukdo geležies įsisavinimui.

Jeigu be rytinės kavos neapsieinama, tokiu atveju papildus rekomenduojama išgerti ne ryte kaip rekomenduojama, o per pietus. Ir bent keletą valandų nevartoti minėtų produktų", - patarimais dalinasi BENU vaistininkė L. Mockutė.

Šaltinis: respublika.lt

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
2020-10-30 laikas 22:32 Receptai Be orkaitės ir sausainių! Stulbinantis nekeptas tortas „Plombyras“

Toks tortas gaminamas greitai ir lengvai, skonis primena mūsų mėgstamus ledus. Smėlinė tešla , per kurią persisunks švelnus kremas, bus originalus torto pagrindas.

Skaityti daugiau

2020-11-22 laikas 23:36 Receptai Itališkas pyragas su kokosais, graikiniais riešutais ir kreminiu sūriu
Tai tikrai labai skanus pyragas, kurį aš patiekiau per savo vaiko gimtadienį, tai dauguma jį išvadino prabangiu tortu. Pamėginkite, jį tikrai nėra sunku pagaminti, o skonis puikus.

Skaityti daugiau

2020-12-06 laikas 13:37 Receptai Varškiniai keksiukai su mėlynėmis

Šį keksiukų receptą sužinojau iš vienos savo draugės. Dabar vaikai prašo, kad kepčiau tik tokius. Juos tikrai lengva pagaminti, tad vaikai net patys gali juos išsikepti.

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
2025-07-08 laikas 21:23 Pikti vakcinuoti žmonės teisia nevakcinuotuosius už tai, kad „neįspėjo jų“ apie mirtinus mRNR pavojus

Šiame straipsnyje nagrinėjame šią kontroversišką temą, atskleidžiame naujausius tyrimus apie mRNR vakcinų pavojus ir aptariame, kodėl tikroji atsakomybė slypi kitur.

Skaityti daugiau

2025-07-08 laikas 19:39 Pailsėk. 8 Netikros meilės požymiai: Kaip atpažinti, kad jūsų santykiai nėra tikri?
Šiame straipsnyje aptarsime aštuonis netikros meilės požymius, kurie padės jums suprasti, ar verta tęsti santykius, ar geriau pasirinkti vienatvę. Sužinokite, kaip apsaugoti savo emocinę sveikatą ir išvengti toksiškų santykių....

Skaityti daugiau

2025-07-08 laikas 17:42 Atsipalaiduok. Sunkiausi Zodiako ženklai vyrų santykiuose: Skorpionas, Ožiaragis ir Dvyniai

Šiame straipsnyje aptarsime tris Zodiako ženklus – Skorpioną, Ožiaragį ir Dvynius – ir paaiškinsime, kodėl santykiai su jais gali tapti tikru iššūkiu. Taip pat pateiksime praktinių patarimų, kaip išvengti manipuliacijų ir išlaikyti sav...

Skaityti daugiau

2025-07-07 laikas 15:09 Ukrainos oligarchai karo metu neįtikėtinai praturtėjo, rašo Šveicarijos laikraštis NZZ

Ukraina buvo plačiai pripažinta korumpuočiausia šalimi dar prieš karą Ukrainoje, tačiau nuo karo pradžios ir dešimčių milijardų eurų įplaukimo į šalį korupcija klesti kaip niekada anksčiau. Šveicarijos laikraštis „Neue Züricher Zeitung&ldquo...

Skaityti daugiau

2025-07-07 laikas 11:56 „Gyventi Švedijoje nėra žmogaus teisė“ – naujoji integracijos ministrė ragina atlikti migrantų vertybių tyrimą
Naujoji liberalų lyderė paragino atlikti migrantų vertybių tyrimą, tačiau kritikai teigia, kad toks požiūris yra pernelyg menkas ir pavėluotas.

Skaityti daugiau