Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Archeologija » 2022 » Balandžio » 9

Archeologai Čilėje atrado cunamio sunaikintą senovinę gyvenvietę

Mokslininkai aptiko galingo žemės drebėjimo ir cunamio, prieš 3800 metų sunaikinusio Čilės pakrantėje esančią gyvenvietę, pėdsakų. Straipsnis apie tai paskelbtas žurnale "Science Advances".

Prieš 5700-4000 metų Čilės Atakamos dykumos pakrantėje gyvenę žmonės statė mažų akmeninių namelių kaimus ant kriauklių pamatų. Šie namai stovėjo glaudžiai vienas prie kito, su išėjimu į kiemus, o mirusieji buvo laidojami po jų grindimis. Grindis ir sienas jungė skiedinys, pagamintas iš jūros dumblių pelenų, jūros vandens ir kriauklių.

Diego Salazaras iš Čilės universiteto ir jo kolegos ištyrė šias gyvenvietes ir nustatė, kad jose plačiai paplitęs naikinimas. Pavyzdžiui, prie vieno iš sugriautų namų akmenys buvo išnešti iš jūros, tarsi juos būtų nuplovusi milžiniška banga. Kitoje vietoje statybinės medžiagos buvo išbarstytos jūros link, tarsi jas būtų traukusi jūra. Kitoje gyvenvietėje archeologai rado smėlio ir žemės sluoksnius, į kuriuos buvo įterpta daugybė kriauklių. Radiokarboninis datavimas parodė, kad santykinai naujų kriauklių sluoksnyje buvo ir senų kriauklių, tarsi banga būtų jas išplėšusi iš žemės ir išjudinusi.

Išanalizavę žalą, mokslininkai padarė išvadą, kad prieš 3800 metų įvyko stiprus cunamigeno žemės drebėjimas, kurio banga sugriovė gyvenvietes ir sukėlė socialinius sukrėtimus. Rekonstrukcija parodė, kad žemės drebėjimą sukėlė milžiniškas Pietų Amerikos tektoninių plokščių ir Nazkos plokštės stūmimo ir subdukcijos kontaktas. Žemės drebėjimo seisminis momentas turėjo siekti 9,5 balo, t. y. šiek tiek daugiau nei per galingą 2010 m. Čilės žemės drebėjimą.

paranormal.lt

Naujausias Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram kanale. Jei manai, kad mano darbas yra naudingas, pasidalink, prenumeruok, padėkok ar paremk...

Niekas neišdrįso palikti komentaro. Registruokitės.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Prisjungus galite komentuoti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas. Nepykite komentatoriai, bet komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar
PASKUTINĖS NAUJIENOS:
03.07.2022 laikas 21:13 Mokslininkai įspėja, kad dirvožemis staiga sukelia "žudikišką" širdies ligą

Mokslininkai įspėja sodininkus, kad dirvožemyje randama paslaptinga medžiaga sukelia staigų širdies ligų protrūkį.

Skaityti daugiau

03.07.2022 laikas 17:58 Singapūro alaus darykla pristato naują alų, pagamintą iš perdirbto nuotekų vandens

Kaip sunkiai klostosi situacija pasaulyje? Ką gi, Singapūre pradedamas gaminti naujas "susižavėjimo vertas" alus, gaminamas iš "perdirbtų nuotekų".

Skaityti daugiau

03.07.2022 laikas 14:57 Sietlo policija pradėjo areštuoti žmones, kurie viešai skaito Bibliją

Sietlo policija pradėjo areštuoti žmones, kurie viešai skaito Bibliją, nes tai gali įžeisti LGBTQ+ bendruomenės narius

Skaityti daugiau

03.07.2022 laikas 13:52 Prancūzijos vyriausybė "rekomenduoja" žmonėms vėl pradėti dėvėti veido kaukes ir svarsto dar vieną įpareigojimą
Prancūzijos vyriausybės pareigūnai pradėjo "kviesti" arba "rekomenduoti" žmonėms vėl dėvėti veido kaukes, nes sergančiųjų kokliušu* skaičius pradeda augti.

Skaityti daugiau

03.07.2022 laikas 13:34 Honkongo įstatymų leidėjo Covid testas po nuotraukos su Xi teigiamas
Honkongo įstatymų leidėjas, kuris pozavo bendrai nuotraukai su Kinijos prezidentu Xi Jinpingu (Xi Jinping) per šią savaitę vykusį šalies vadovo vizitą į šį finansų centrą, sekmadienį patvirtino, kad jo koronaviruso testas buvo teigiamas....

Skaityti daugiau

03.07.2022 laikas 08:11 Receptai | Patiekalai Orkaitėje keptas karpis gabaliukais su bulvėmis ir daržovėmis
Jei jau kalbėti apie žuvis, visada mano didžiausiais favoritais būdavo upėtakis, lašiša arba dorada. Karpį buvau jau ganėtinai senokai buvau primiršusi.

Skaityti daugiau

02.07.2022 laikas 22:16 Receptai | Patiekalai Virta kepta karka orkaitėje su raugintais kopūstais
Ar mėgstate ruošti kiaulienos karką? Man asmeniškai tai vienas skaniausių patiekalų iš kiaulienos, kurį galėčiau valgyti, kad ir kasdien.

Skaityti daugiau

02.07.2022 laikas 14:01 Receptai | Patiekalai Skaniai keptas upėtakis ant grotelių su petražolėmis ir citrina

Greitai pagaminamas, lengvas, fantastiško skonio kepto upėtakio ant grotelių patiekalas. Man šitaip skaniai paruošta žuvis yra kažkas tokio. Atrodo, kad galėčiau valgyti tiesiog nesustodama.

Skaityti daugiau