Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Technologijos, Mokslas » 2022 » Balandžio » 17

Mokslininkai nustatė, kad yra patikimas būdas sukelti šviesius sapnus

Jie neįtikėtini. Nuostabūs. Magiški. Tačiau bene fantastiškiausias dalykas, susijęs su aiškiais sapnais, kai sapnuojantysis suvokia, kad sapnuoja, yra tai, kokie tikroviški jie atrodo.

Deja, tik maždaug pusė iš mūsų kada nors gyvenime patiria aiškius sapnus, o pastangos išprovokuoti šį reiškinį davė nevienareikšmiškų rezultatų. Tačiau 2018 m. paskelbtame tyrime atskleistas vienas veiksmingiausių būdų sukelti miglotus sapnus.

Viskonsino-Medisono universiteto ir Havajų Lucidity instituto mokslininkai, remdamiesi savo ankstesniais tyrimais, norėjo ištirti, kaip cheminės medžiagos, vadinamos acetilcholinesterazės inhibitoriais (AChEls), gali skatinti miglotus sapnus.

Manoma, kad neuromediatorius acetilcholinas padeda reguliuoti REM miegą, o AChEls padeda šiam junginiui kauptis smegenyse slopindami fermentą (vadinamą acetilcholinesterazę), kuris inaktyvuoja acetilcholiną.

Taip jau sutapo, kad įprastas vaistas, vartojamas Alzheimerio ligos atminties pablogėjimui gydyti, vadinamas galantaminu, yra greitai veikiantis AChEI, turintis tik nedidelį šalutinį poveikį, todėl tyrėjai įdarbino 121 dalyvį, kad išsiaiškintų, kokį poveikį šis vaistas daro jų gebėjimui sapnuoti ir prisiminti aiškius sapnus.

Verta pabrėžti, kad šie savanoriai nebuvo paprasti žmonės, bet entuziastai, kurie domėjosi aiškiais sapnais ir kurie taip pat buvo išklausę aiškų sapną sukeliančių protokolų mokymus (įskaitant vadinamąją MILD techniką).

Kai šie kognityviniai mokymai buvo derinami su galantaminu, prasidėjo aiškūs sapnai.

Tris naktis iš eilės dalyviai vartojo vis didesnes vaisto dozes, pradedant placebu, vėliau 4 mg, o paskutinę naktį - 8 mg.

Kiekvieną naktį dalyviai pabusdavo praėjus 4,5 valandos po šviesų užgesimo, praktikuodavo sapnų sukėlimo techniką, išgerdavo kapsules ir vėl užmigdavo.

Atrodo, kad sapnų sukėlimo technikos ir vaistų nuo Alzheimerio ligos derinys iš tiesų padėjo sukelti aiškius sapnus, o didesnė dozė davė stipresnį rezultatą.

Vartojant "aktyvųjį" placebą (0 mg galantamino, bet vis dar taikant MILD techniką), 14 proc. dalyvių sapnavo aiškius sapnus, tačiau suvartojus 4 mg, jų skaičius išaugo iki 27 proc., o suvartojus 8 mg dozę - iki 42 proc.

"Dėl šio kombinuoto protokolo iš viso 69 iš 121 dalyvio (57 proc.) sėkmingai susapnavo miglotą sapną bent vieną iš dviejų naktų, kai vartojo aktyviąją galantamino dozę", - rašė tyrėjai savo 2018 m. straipsnyje.

"Šis protokolas yra vienas iš veiksmingiausių iki šiol žinomų metodų, padedančių sukelti miglotus sapnus, ir teikia vilčių, kad miglotas sapnas taps prieinamas platesniam gyventojų ratui."

Tai svarbu, nes šis tyrimas ne tik padės žmonėms mėgautis fantastiškais sapnais, kuriuose jie gali padėti kontroliuoti tai, kas vyksta, bet ir padės paaiškinti ryšius tarp miglotų sapnų ir sąmonės bei padės žmonėms saugiai miegant susidurti su savo baimėmis ir apdoroti traumas.

"Šis naujas metodas pagaliau yra toks sėkmingas, kokio mums reikia, kad galėtume tinkamai atlikti aiškių sapnų tyrimus", - tuomet "New Scientist" aiškino tyrime nedalyvavęs Adelaidės universiteto Australijoje psichologas Denholmas Aspy.

Kol nežinome daugiau apie šio metodo saugumą, niekas neturėtų eksperimentuoti su galantaminu savarankiškai. Tačiau kai bus atlikta daugiau tyrimų, šios išvados galiausiai gali suvilioti į beveik beribį įsivaizduojamų linksmybių ir nuotykių pasaulį.

"Braukdamas ranka palei plytų sieną... jaučiau šiurkščią tekstūrą ir atskirų plytų kontūrus", - sakė vienas iš komandos narių, Viskonsino-Medisono universiteto kognityvinių neuromokslų specialistas Bendžaminas Bairdas (Benjamin Baird), prisimindamas savo patirtį, susijusią su galantaminu.

"Tai tarsi patekimas į holodeką "Žvaigždžių kelyje", kur gali patirti bet kokią įsivaizduojamą patirtį."

Tyrimo rezultatai buvo paskelbti žurnale PLOS One.

Pirmą kartą šio straipsnio versija buvo paskelbta 2018 m. rugpjūčio mėn.

paranormal.lt

Naujausias Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram kanale. Jei manai, kad mano darbas yra naudingas, pasidalink, prenumeruok, padėkok ar paremk...

Niekas neišdrįso palikti komentaro. Registruokitės.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Prisjungus galite komentuoti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas.
avatar
PASKUTINĖS NAUJIENOS:
24.05.2022 laikas 20:48 Kodėl špinatai turėtų atsidurti mitybos racione?
Špinatai – lapinė daržovė, kurią lengva rasti beveik bet kurioje maisto prekių parduotuvėje. Špinatus galima vartoti įvairiais būdais: valgyti virtus arba žalius, dėti į salotas ar trintus kokteilius. Tai ne tik skani, bet ir sveikatai naudinga daržovė, turtinga vitaminais bei mineralinėmis medžiago...

Skaityti daugiau

23.05.2022 laikas 18:24 ATSKLEISTA: Vuchano laboratorija atliko beždžionių raupų tyrimo rezultatus

Liūdnai pagarsėjusio Vuhano virusologijos instituto mokslininkų paskelbtame moksliniame žurnale buvo paskelbtas neseniai atliktas beždžionių raupų tyrimas, kuriame, kaip paaiškėjo, buvo naudojamasi funkcijos padidinimo tyrimais - prieštaringai vertinamu patogenų tyrimo metodu, galinčiu padidinti ...

Skaityti daugiau

23.05.2022 laikas 17:53 Naujose JK gairėse teigiama, kad beždžionių raupų atvejų kontaktiniai asmenys turėtų 21 dieną izoliuotis

Remiantis naujausiomis JK vyriausybės gairėmis, artimi beždžionių raupų ligonių kontaktai turėtų būti izoliuoti 21 dieną.

Skaityti daugiau

23.05.2022 laikas 17:41 Popiežius tyli, kai Kinijoje ir Honkonge Kinijos KKP areštuoja ir įkalina katalikų lyderius
Popiežius Pranciškus nieko nepasakė apie katalikų lyderių areštus ir įkalinimą Kinijoje ir Honkonge.

Skaityti daugiau

23.05.2022 laikas 17:28 Kinijos Vuchano laboratorijoje 2021 m. buvo eksperimentuojama su beždžionių raupais
Praėjusiais metais liūdnai pagarsėjusi Wuhano laboratorija Kinijoje eksperimentavo su beždžionių raupais, o šių metų pradžioje net paskelbė tyrimų ataskaitą tarptautiniame žurnale.

Skaityti daugiau

20.05.2022 laikas 08:06 Receptai | Patiekalai Sluoksniuotos tešlos pyragėliai su pievagrybiais (video)

Į įkaitintą keptuvę pilkite aliejų ir dėkite sviestą. Suberkite pusžiedžiais pjaustytus svogūnus ir apkepkite 5 minutes. Suberkite cukrų, žiupsnį druskos ir kepkite dar 15 minučių, kol svogūnai susikaramelizuos. Atidėkite į šalį.

...

Skaityti daugiau

18.05.2022 laikas 22:12 Receptai | Patiekalai Konservuotų žirnelių sriuba su mėsos kukuliais
Galima sakyti, kad niekada į mėsos faršą aš nededu šviežio česnako. Iš anksto neapdorotas termiškai, po to kepant arba troškinant patiekalą, jis suteikia (bent jau mano asmenine nuomone) nelabai kokį skonį.

Skaityti daugiau

18.05.2022 laikas 22:05 Receptai | Patiekalai Keptas maskarponės sūrio pyragas su sausainiais ir kondensuotu pienu
Šį keptą maskarponės sūrio pyragą su kondensuotu tikrai pagamins net virtuvėje tik pradedantys naujokai. Šaldytuve atvėsintam desertui dar daugiau gaivos suteiks šviežios uogos - visi smaližiai garantuotai paprašys dar vieno gabaliuko....

Skaityti daugiau