- 01.05.2022
- 0.0 Reitingas
- 831 Peržiūr
- Komentarai
Pirmą kartą pasirodę IV tūkstantmečio pr. m. e. pradžioje, vario lydinio durklai buvo plačiai paplitę bronzos amžiaus Europoje, įskaitant Britaniją ir Airiją. Tačiau archeologai ilgai ginčijosi, kam šie daiktai buvo naudojami.
Kadangi dalgiai dažnai randami daug ginklų turinčiuose vyrų palaidojimuose, arba "karių kapuose", daugelis tyrėjų spėliojo, kad tai pirmiausia buvo apeiginiai daiktai, naudoti priešistorinėse laidotuvėse mirusiojo tapatybei ir statusui pažymėti. Kiti teigė, kad jie galėjo būti naudojami kaip ginklai ar amatų įrankiai.
Tačiau dėl to, kad nebuvo tikslingo vario lydinių metalų analizės metodo, koks yra taikomas keramikos, akmens ir kriauklių artefaktams, ši problema liko neišspręsta.
Naujasis revoliucinis metodas, kurį pirmą kartą pradėjo taikyti tarptautinė Niukaslo universiteto (Jungtinė Karalystė) vadovaujama tyrėjų grupė, leido pirmą kartą pasaulyje išskirti organines liekanas iš dešimties vario lydinių dagčių, 2017 m. iškastų Pragatoje, bronzos amžiaus gyvenvietėje Italijoje. Naujasis metodas pirmą kartą atskleidžia, kaip šie daiktai buvo naudojami, kokioms užduotims atlikti ir ant kokių medžiagų.
Projekto komanda, vadovaujama Dr. Andrea Dolfini ir Isabella Caricola, sukūrė techniką, pagal kurią organinėms liekanoms ant dagčių nudažyti buvo naudojamas Pikro-Sirijaus raudonojo (PSR) tirpalas. Po to liekanos buvo stebimos kelių tipų optiniais, skaitmeniniais ir skenuojančiais elektroniniais mikroskopais. Tai leido komandai nustatyti kolageno ir su juo susijusių kaulų, raumenų ir sausgyslių pluoštų mikroatliekas, o tai rodo, kad dalgiai turėjo sąlytį su įvairiais gyvūnų audiniais ir buvo naudojami įvairių rūšių gyvūnų skerdenoms apdoroti. Atrodo, kad jie buvo naudojami gyvulių skerdimui, skerdenų skerdimui ir mėsos išpjaustymui iš kaulų.
Tada projekto komanda atliko plataus masto eksperimentus su dagčių kopijomis, kurias sukūrė bronzos meistras. Tai parodė, kad šio tipo dalgiai puikiai tiko gyvulių skerdenoms apdoroti. Atliekant tyrimą taip pat buvo analizuojamos iš eksperimentinių durklų išskirtos liekanos, kurios atitiko ant archeologinių durklų pastebėtas liekanas.
Niukaslo universiteto Archeologijos katedros profesorius Andrea Dolfini teigia, kad "tyrimas atskleidė, jog įmanoma iš senovinių metalų išgauti ir apibūdinti organines liekanas, taip išplečiant tokiu būdu analizuojamų medžiagų spektrą. Tai reikšmingas proveržis, nes naujasis metodas leidžia analizuoti įvairius vario lydinių įrankius ir ginklus iš bet kurios pasaulio vietos. Galimybės yra neribotos, kaip ir atsakymai, kuriuos naujasis metodas gali pateikti ir pateiks ateityje."
Tyrimas paskelbtas žurnale "Scientific Reports".
(A) Vietovės vieta (žemėlapį sukūrė I. C., naudodamasis QGIS v.3.16, https://qgis.org); (B) Vietovės vaizdas iš oro, išryškinant kasinėjimų A, B ir C zonas (šaltinis: "Google Earth"); (C) Vario lydinių durklai, analizuoti atliekant tyrimą. Pavyzdžiai: (1) Nr. 1617; (2) Nr. 2037; (3) Nr. 175; (4) Nr. 1707; (5) Nr. 2041; (6) Nr. 1798; (7) Nr. 2035; (8) Nr. 1683; (9) Nr. 1321; (10) Nr. 264. Kreditas: Niukaslo universitetas
...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Susijusios naujienos:
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau