Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Archeologija » 2022 » Gegužės » 1

Tyrimai pagaliau atsako, kam buvo naudojami bronzos amžiaus durklai

Pirmą kartą pasirodę IV tūkstantmečio pr. m. e. pradžioje, vario lydinio durklai buvo plačiai paplitę bronzos amžiaus Europoje, įskaitant Britaniją ir Airiją. Tačiau archeologai ilgai ginčijosi, kam šie daiktai buvo naudojami.

Kadangi dalgiai dažnai randami daug ginklų turinčiuose vyrų palaidojimuose, arba "karių kapuose", daugelis tyrėjų spėliojo, kad tai pirmiausia buvo apeiginiai daiktai, naudoti priešistorinėse laidotuvėse mirusiojo tapatybei ir statusui pažymėti. Kiti teigė, kad jie galėjo būti naudojami kaip ginklai ar amatų įrankiai.

Tačiau dėl to, kad nebuvo tikslingo vario lydinių metalų analizės metodo, koks yra taikomas keramikos, akmens ir kriauklių artefaktams, ši problema liko neišspręsta.

Naujasis revoliucinis metodas, kurį pirmą kartą pradėjo taikyti tarptautinė Niukaslo universiteto (Jungtinė Karalystė) vadovaujama tyrėjų grupė, leido pirmą kartą pasaulyje išskirti organines liekanas iš dešimties vario lydinių dagčių, 2017 m. iškastų Pragatoje, bronzos amžiaus gyvenvietėje Italijoje. Naujasis metodas pirmą kartą atskleidžia, kaip šie daiktai buvo naudojami, kokioms užduotims atlikti ir ant kokių medžiagų.

Projekto komanda, vadovaujama Dr. Andrea Dolfini ir Isabella Caricola, sukūrė techniką, pagal kurią organinėms liekanoms ant dagčių nudažyti buvo naudojamas Pikro-Sirijaus raudonojo (PSR) tirpalas. Po to liekanos buvo stebimos kelių tipų optiniais, skaitmeniniais ir skenuojančiais elektroniniais mikroskopais. Tai leido komandai nustatyti kolageno ir su juo susijusių kaulų, raumenų ir sausgyslių pluoštų mikroatliekas, o tai rodo, kad dalgiai turėjo sąlytį su įvairiais gyvūnų audiniais ir buvo naudojami įvairių rūšių gyvūnų skerdenoms apdoroti. Atrodo, kad jie buvo naudojami gyvulių skerdimui, skerdenų skerdimui ir mėsos išpjaustymui iš kaulų.

Tada projekto komanda atliko plataus masto eksperimentus su dagčių kopijomis, kurias sukūrė bronzos meistras. Tai parodė, kad šio tipo dalgiai puikiai tiko gyvulių skerdenoms apdoroti. Atliekant tyrimą taip pat buvo analizuojamos iš eksperimentinių durklų išskirtos liekanos, kurios atitiko ant archeologinių durklų pastebėtas liekanas.

Niukaslo universiteto Archeologijos katedros profesorius Andrea Dolfini teigia, kad "tyrimas atskleidė, jog įmanoma iš senovinių metalų išgauti ir apibūdinti organines liekanas, taip išplečiant tokiu būdu analizuojamų medžiagų spektrą. Tai reikšmingas proveržis, nes naujasis metodas leidžia analizuoti įvairius vario lydinių įrankius ir ginklus iš bet kurios pasaulio vietos. Galimybės yra neribotos, kaip ir atsakymai, kuriuos naujasis metodas gali pateikti ir pateiks ateityje."

Tyrimas paskelbtas žurnale "Scientific Reports". 

(A) Vietovės vieta (žemėlapį sukūrė I. C., naudodamasis QGIS v.3.16, https://qgis.org); (B) Vietovės vaizdas iš oro, išryškinant kasinėjimų A, B ir C zonas (šaltinis: "Google Earth"); (C) Vario lydinių durklai, analizuoti atliekant tyrimą. Pavyzdžiai: (1) Nr. 1617; (2) Nr. 2037; (3) Nr. 175; (4) Nr. 1707; (5) Nr. 2041; (6) Nr. 1798; (7) Nr. 2035; (8) Nr. 1683; (9) Nr. 1321; (10) Nr. 264. Kreditas: Niukaslo universitetas

Naujausias Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram kanale. Jei manai, kad mano darbas yra naudingas, pasidalink, prenumeruok, padėkok ar paremk...

Niekas neišdrįso palikti komentaro. Registruokitės.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Prisjungus galite komentuoti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas. Nepykite komentatoriai, bet komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar
PASKUTINĖS NAUJIENOS:
04.07.2022 laikas 09:04 Bezosas kritikuoja Bideno kreipimąsi dėl mažesnių benzino kainų
"Amazon" įkūrėjas Džefas Bezosas (Jeff Bezos) sukritikavo JAV prezidentą Džo Bideną ( Joe Biden) už tai, kad šis paragino naftos bendroves sumažinti itin aukštas benzino kainas, todėl Baltieji rūmai sekmadienį stojo ginti JAV vadovo....

Skaityti daugiau

04.07.2022 laikas 08:57 Izraelio ekspertas įspėja, kad Indijoje atsirado naujas "Omicron" porūšis "Covid", galintis kelti nerimą

Izraelio eksperto teigimu, maždaug dešimtyje Indijos valstijų aptiktas naujas Omicron BA.2.75 subvariantas, kuris gali būti "nerimą keliančio" pobūdžio.

Skaityti daugiau

04.07.2022 laikas 08:48 Per šaudynes Kopenhagos prekybos centre žuvo keli žmonės, 22 metų įtariamasis suimtas
Per šaudymą Kopenhagos prekybos centre sekmadienį keli žmonės žuvo ir keli buvo sužeisti, pranešė Danijos policija ir pridūrė, kad suėmė vieną dvidešimtmetį asmenį.

Skaityti daugiau

04.07.2022 laikas 08:38 Šri Lankoje dėl degalų krizės mokyklose paskelbtos savaitės trukmės atostogos

Šri Lanka, neturėdama degalų transportui, nuo pirmadienio paskelbė savaitės trukmės atostogas mokykloms.

Skaityti daugiau

04.07.2022 laikas 08:25 Tūkstančiams žmonių liepta evakuotis prieš "gyvybei pavojingą" potvynį Sidnėjuje
Sekmadienį tūkstančiams australų buvo nurodyta evakuotis iš savo namų Sidnėjuje, nes didžiausią šalies miestą merkė liūtys, o potvyniai užliejo jo apylinkes.

Skaityti daugiau

04.07.2022 laikas 11:08 Receptai | Patiekalai Skanūs kalakutienos kotletai - kepsniukai su daržovėmis

Turiu prisipažinti, kad ganėtinai ilgai svarsčiau ar pasidalinti šiuo receptu su visais ar ne. Mano galvoje vis sukosi dvejopos mintys. Tarsi ir reikia, nes skoniu šie kalakutienos kotletai-kepsniukai su daržovėmis gavosi fantastiški ir pradingo lėkštėse žaibo greičiu, bet iš kitos pusės - lyg ir...

Skaityti daugiau

04.07.2022 laikas 10:46 Receptai | Patiekalai Sveiki ir sultingi kalakutienos kotletai su cukinija be miltų ir džiūvėsėlių
Minkšti, sultingi ir labai skanūs kalakutienos kotletai su cukinija. Juos gaminsime be miltų ir be džiūvėsėlių, tad jie bus tikrai sveiki. Mano šeimai šis patiekalas labai patinka ir jį dažnai gaminu. Tikiuosi ir Jūsų šeimai jis patiks, tad pamėginkite jau šiandien!...

Skaityti daugiau

03.07.2022 laikas 08:11 Receptai | Patiekalai Orkaitėje keptas karpis gabaliukais su bulvėmis ir daržovėmis
Jei jau kalbėti apie žuvis, visada mano didžiausiais favoritais būdavo upėtakis, lašiša arba dorada. Karpį buvau jau ganėtinai senokai buvau primiršusi.

Skaityti daugiau