- 11.08.2022
- 2.0 Reitingas
- 771 Peržiūr
- Komentarai
Atlantos zoologijos sode esančios vakarų žemumų gorilos (Gorilla gorilla gorilla) buvo užfiksuotos, kaip jos keistu kosulio ir knarkimo hibridu kviečia savo prižiūrėtojus.
Tik dvi kitos rūšys pasižymi tokiu gebėjimu kurti naujus vokalinius garsus, kad atkreiptų mūsų dėmesį: zoologijos soduose laikomos šimpanzės ir orangutangai. Dabar į šį sąrašą galime įtraukti ir gorilas, rašo paranormal.lt.
Toliau 24 metų gorilos patelė Sukari demonstruoja šį gorilų atitikmenį žmogaus "hm", kurį mokslininkai pavadino "snough".
Kaip daugelis žinome, Koko 80-aisiais ir 90-aisiais atkreipė dėmesį į gorilų intelektą, nes neįtikėtinai gebėjo bendrauti su žmonėmis gestų kalba. Ji buvo mokoma ir uoliai dirbo, tačiau dabar atrodo, kad gorilos pačios ėmėsi kurti unikalų bendravimą su mumis savo sąlygomis.
Džordžijos universiteto biologinė antropologė Roberta Salmi (Roberta Salmi) su kolegomis atliko eksperimentą, kurio tikslas buvo patvirtinti "snukio" tikslą - aštuonios zoologijos sodo gorilos atsidūrė trijose skirtingose situacijose.
Pirmoje situacijoje dalyvavo tik prižiūrėtojas, antroje - tik maistas, o paskutinėje - prižiūrėtojas laikė maistą. Maisto ir prižiūrėtojo buvimas buvo matomas, bet nepasiekiamas.
Dalyvaujančios gorilos dažniausiai skambino į "snough" panašiu vokalu, kai šalia buvo žmogus su maistu, o tai rodo, kad šiuo skambučiu greičiausiai bandoma atkreipti prižiūrėtojo dėmesį.
Įdomu tai, kad toks pat šauksmas buvo nustatytas ir kituose JAV zoologijos soduose. Pranešama, kad net 33 gorilos, laikomos 11 skirtingų JAV ir Kanados zoologijos sodų, skleidžia panašų šauksmą, nors kol kas patvirtinta, kad tik šešios gorilos keturiuose skirtinguose objektuose naudoja šį garsą.
Salmi ir komanda nėra tikri, ar skirtingos grupės nepriklausomai išsiaiškino, kad šis garsas yra veiksmingas, ar jis paplito tarp protingų primatų (kurie puikiai moka mokytis vieni iš kitų), perduodančių savo žinias vieni kitiems.
Dauguma kalbos komponentų, pavyzdžiui, vokalinis mokymasis, sintaksė ir semantika, atsiranda kitų gyvūnų komunikacijos sistemose. Kadaise buvo manoma, kad nežmoginiai primatai neturi tinkamos įrangos, kad galėtų vokalizuoti taip, kaip mes, tačiau vėliau paaiškėjo, kad tai netiesa.
Mus sieja panašūs balso raumenys, taip pat bendra evoliucijos istorija. Dėl to, kas jiems trukdo pažengusiai vokalinei mimikrijai, jie buvo atmesti kaip "nevokaliniai" mokiniai.
Gorilos niekada nebuvo pagautos bendraujančios tarpusavyje "snukučiu". Šio skambučio naujumas papildo vis daugiau įrodymų, kad primatai iš tiesų gali išgauti naujus garsus naujomis aplinkybėmis ir todėl yra vokaliniai mokiniai.
"Nors vokalinio mokymosi ir (arba) naujovių diegimo įrodymų yra nedaug, jų pamažu daugėja", - rašė komanda savo straipsnyje.
"Orangutangai gali išmokti kurti balsinius posakius ir švilpukus, šimpanzės perima naujus referencinius maisto šaukinius per vokalinę konvergenciją socialinės integracijos sąlygomis, o inkultūruotos beždžionės, tokios kaip gorila Koko ir šimpanzė Vicky, sugeba sukurti ribotą skaičių naujų posakių."
Ankstesni tyrimai taip pat parodė, kad gorilos gali atpažinti ir atskirti skirtingų žmonių balsus.
Sudėtingo vokalinio mokymosi - gebėjimo kurti unikalius skambučius - pavyzdžiai gyvūnų karalystėje yra reti ir patvirtinti tik kai kurių rūšių paukščiuose, šikšnosparniuose, plunksnuočiuose, banginiuose ir drambliuose. Tačiau visi jie tai daro mėgdžiodami.
Akustinė analizė parodė, kad gorilos knarkimas yra unikalus garsas, o ne mėgdžiojimas, nors šios įžūlios beždžionės neabejotinai geba mėgdžioti mus kitais būdais.
"Šie rezultatai rodo, kad gorilos gali modifikuoti savo šauksmus, kad išgautų naują garsą, be to, patvirtina, kad jos gali tyčia išgauti savo šauksmus ir gestus, kad pakeistų savo globėjo dėmesio statusą", - daro išvadą komanda savo straipsnyje.
Akivaizdu, kad ilgai neįvertinome šių protingų sielų.
Šis tyrimas buvo paskelbtas žurnale PLOS One, nuorodas rasite ScienceAlert
...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Susijusios naujienos:
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau