- 20.08.2022
- 0.0 Reitingas
- 753 Peržiūrų
- Komentarai
Nauja viduramžių Kembridžo palaikų analizė rodo, kad vietos augustinų vienuoliai beveik dvigubai dažniau nei kiti miesto gyventojai sirgo žarnyno parazitais.
Taip atsitiko nepaisant to, kad daugumoje to meto augustinų vienuolynų, skirtingai nei paprastų darbininkų namuose, buvo įrengti latrinų blokai ir rankų plovyklos, rašo phys.org.
Kembridžo universiteto Archeologijos departamento mokslininkai teigia, kad parazitinės infekcijos skirtumas gali būti susijęs su tuo, kad vienuoliai vienuolyno soduose pasėlius tręšė savo išmatomis arba pirkdavo trąšas su žmonių ar kiaulių ekskrementais.
Šiandien žurnale "International Journal of Paleopathology" paskelbtame tyrime pirmą kartą lyginamas parazitų paplitimas tarp tos pačios viduramžių bendruomenės žmonių, kurie gyveno skirtingą gyvenimo būdą, todėl galėjo skirtis jų užsikrėtimo rizika.
Viduramžių Kembridžo gyventojus sudarė įvairių pagrindinių krikščioniškų ordinų vienuolynų, vienuolynų ir vienuolynų gyventojai, taip pat pirkliai, prekybininkai, amatininkai, darbininkai, ūkininkai, ankstyvojo universiteto darbuotojai ir studentai.
Kembridžo archeologai ištyrė dirvožemio mėginius, paimtus iš suaugusiųjų palaikų dubens apylinkių iš buvusių Visų šventųjų kapinių prie Pilies parapijos bažnyčios, taip pat iš teritorijos, kurioje kadaise stovėjo miesto augustinų vienuolynas.
Dauguma parapijos bažnyčios kapaviečių datuojamos XII-XIV a., o jose palaidotieji daugiausia buvo žemesnio socialinio ir ekonominio statuso, daugiausia žemės ūkio darbininkai.
Kembridžo augustinų vienuolynas buvo tarptautiniai studijų namai, vadinamieji studium generale, kur dvasininkai iš visos Didžiosios Britanijos ir Europos atvykdavo skaityti rankraščių. Jis buvo įkurtas 1280 m. ir veikė iki 1538 m., kol jį ištiko daugumos Anglijos vienuolynų likimas: jis buvo uždarytas arba sunaikintas Henrikui VIII nutraukus santykius su Romos Bažnyčia.
Tyrėjai ištyrė 19 vienuolių iš vienuolyno teritorijos ir 25 vietinius gyventojus iš Visų šventųjų kapinių ir nustatė, kad 11 vienuolių (58 %) buvo užsikrėtę kirminais, palyginti su tik aštuoniais miestiečiais (32 %).
Jie teigia, kad šie rodikliai greičiausiai yra minimalūs, o tikrasis užsikrėtusiųjų skaičius galėjo būti didesnis, tačiau tam tikrus kirmėlių kiaušinėlių pėdsakus dubens nuosėdose laikui bėgant turėjo sunaikinti grybeliai ir vabzdžiai.
32 % parazitų paplitimas tarp miestiečių atitinka kitose Europos šalyse atliktus viduramžių palaidojimų tyrimus, o tai rodo, kad šis skaičius nėra itin mažas - veikiau infekcijų skaičius vienuolyne buvo nepaprastai didelis.
Apvaliųjų kirmėlių kiaušinėlis rastas dirvoje aplink viduramžių Kembridžo vienuolio dubenį, žiūrint pro mikroskopą. Kreditas: Tianyi Wan
"Atrodo, kad viduramžių Kembridžo vienuoliai buvo apsikrėtę parazitais", - sakė pagrindinis tyrimo autorius Dr. Piersas Mitchellas iš Kembridžo archeologijos departamento. "Tai pirmas kartas, kai kas nors bando nustatyti, kiek parazitai buvo paplitę tarp skirtingą gyvenimo būdą pasirinkusių žmonių tame pačiame viduramžių mieste."
Kembridžo tyrėjas Tianyi Wangas, atlikęs mikroskopiją parazitų kiaušinėliams aptikti, sakė: "Apvaliosios kirmėlės buvo labiausiai paplitusi infekcija, tačiau radome įrodymų, kad buvo užsikrėtę ir plaukagalviais. Jos abi plinta dėl prastų sanitarinių sąlygų."
Viduramžių miestuose standartinės sanitarinės sąlygos buvo grindžiamos išmatų tualetais: skylėmis žemėje, į kurias buvo pilamos išmatos ir buitinės atliekos. Tačiau vienuolynuose tekančio vandens sistemos buvo įprastas dalykas - taip pat ir latrinoms išplauti - nors Kembridžo vietovėje, kuri ištirta tik iš dalies, tai dar reikia patvirtinti.
Ne visi augustinų vienuolynuose palaidoti žmonės iš tikrųjų buvo dvasininkai, nes už palaidojimą vienuolyne galėjo sumokėti ir turtingi miesto gyventojai. Tačiau pagal drabužių likučius komanda galėjo nustatyti, kurie kapai priklausė vienuoliams.
"Broliai buvo laidojami su diržais, kuriuos dėvėjo kaip standartinius ordino drabužius, o kasinėjimų metu galėjome pamatyti metalines sagtis", - sakė Kembridžo archeologijos skyriaus bendraautorius Kreigas Kesfordas (Craig Cessford).
Kadangi apvaliosios kirmėlės ir vikšrai plinta dėl prastų sanitarinių sąlygų, tyrėjai teigia, kad infekcijos lygis tarp vienuolių ir paprastų gyventojų turėjo skirtis dėl to, kaip kiekviena grupė tvarkėsi su žmonių atliekomis.
"Viena iš galimybių yra ta, kad vienuoliai savo daržus tręšė žmonių išmatomis, o tai viduramžiais nebuvo neįprasta, ir dėl to galėjo pakartotinai užsikrėsti kirmėlėmis", - sakė Mičelas.
Viduramžių įrašai atskleidžia, kaip Kembridžo gyventojai galėjo suprasti tokius parazitus, kaip apvaliosios kirmėlės ir plaukagalviai. 1361 m. miręs Kembridžo gydytojas Džonas Stoktonas (John Stockton) paliko Peterhauzo koledžui rankraštį, kuriame buvo skyrius "De Lumbricis" ("Apie kirmėles").
Jame pažymima, kad žarnyno kirmėlės atsiranda dėl įvairių rūšių flegmos pertekliaus: "Ilgosios apvalios kirmėlės susidaro dėl druskingos flegmos pertekliaus, trumposios apvalios kirmėlės - dėl rūgščios flegmos, o trumposios ir plačiosios kirmėlės - dėl natūralios arba saldžios flegmos".
Tekste skiriami "kartūs vaistiniai augalai", tokie kaip alavijas ir pelynas, bet rekomenduojama juos užmaskuoti "medumi ar kitais saldžiais dalykais", kad vaistai lengviau nurimtų.
Kitame tekste - "Tabula medicine" - buvo palankiai vertinami XV a. pagrindiniai Kembridžo gydytojai ir siūlomi vaistai, kuriuos rekomendavo atskiri pranciškonų vienuoliai, pavyzdžiui, Symonas Wellesas, rekomenduojantis į gydomąjį gėrimą įmaišyti miltelius, pagamintus iš molių.
Apskritai, remiantis ankstesniais tyrimais, viduramžių Anglijos vienuolynuose palaidoti asmenys gyveno ilgiau nei parapijų kapinėse, galbūt dėl maistingesnės mitybos, kuri buvo turtų prabanga.
...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Susijusios naujienos:
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
Skaityti daugiau