- 01.10.2022
- 0.0 Reitingas
- 803 Peržiūrų
- Komentarai
Daugiau nei prieš 400 milijonų metų Žemės gėluose vandenyse plaukiojo keistas gyvūnas be žandikaulių, bet su primityviais krūtinės pelekais, tolimais mūsų galūnių pirmtakais. Aptikę suakmenėjusią žuvies skeveldrą mokslininkai pirmą kartą pamatė, kaip tiksliai išsivystė senovės žuvų poriniai pelekai.
Galeaspidai - paslaptingos žuvys be žandikaulių - Žemėje egzistavo maždaug 40 milijonų metų, tačiau mokslininkams buvo žinomi daugiausia iš jų kaukolių. Sunkios ir apsaugotos storais šarvais, jos puikiai išsilaikė uolose. Ilgą laiką mokslininkai manė, kad šių žuvų kūnai buvo lygūs, verpstiški, kaip ir šiuolaikinių nykštukų.
Tačiau dabar atrodo, kad jiems teks persvarstyti savo nuomonę, nes atrastos unikalios fosilijos: Čongčingo savivaldybėje ir Hunano provincijoje pietų Kinijoje rasta ištisų gėlavandenių galleaspidų, gyvenusių prieš 436 mln. metų, kūnų. Ši rūšis pavadinta (Tujiaaspis vividus) pagal vietos gyventojų pavardes, o rūšies pavadinimas vividus reiškia "pilnas gyvybės", pabrėžiant puikų egzempliorių išsilaikymą.
Anksčiau mokslininkai apie porinių pelekų, evoliucinių rankų ir kojų pirmtakų, kilmę spėliojo remdamiesi lyginamąja embriologija, nes iškastiniai egzemplioriai turėjo porinius pelekus, kurie jau buvo visiškai atsiskyrę arba jų neturėjo, be jokių pereinamųjų formų.
Tačiau šį kartą paleontologams pasisekė: kūno atspaudas tujiaaspis aiškiai matomos porinės ataugėlės kūno šonuose, kurios prasidėjo iškart už galvos kiauto ir plonomis odos raukšlėmis išsitęsė iki uodegos galo.
Įdomu tai, kad daugiau nei prieš šimtmetį mokslininkai jau spėliojo, kad evoliucinis porinių pelekų pirmtakas buvo vienas pelekas, besitęsiantis išilgai viso kūno, tačiau šiai hipotezei pagrįsti nepakako paleontologinių įrodymų. Dabar atrodo, kad jų yra, ir net kelios, nes tujiaaspisų skerdenų rasta daugiau nei tuzinas.
Vėliau pirmiausia atsiskyrė raumeniniai krūtinės pelekai ir liko vientisas dubens pelekas (kaip kaulinių žuvų), o vėliau atsiskyrė ir poriniai dubens pelekai, kaip dabartinių ryklių ir karpių pelekai.
Plaukiojančio tujaspiso animacija: šiuolaikinių žuvų panašios pelekų raukšlės abiejose kūno pusėse matomos tik embrionuose.
Atrodo, kad suporuoti krūtinės pelekai veikė tarsi povandeniniai sparnai, pasyviai, be jokių raumenų pastangų, teikdami keliamąją jėgą. Šis evoliucinis atradimas buvo toks sėkmingas, kad žuvys su šoniniais pelekais greitai išstūmė giminaites be pelekų, o maždaug po šimto milijonų metų, išsivysčius poriniams pelekams, atsirado pirmieji sausumos stuburiniai.
Tyrimas paskelbtas žurnale "Nature".
...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Susijusios naujienos:
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau