Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Gamtos Paslaptys » 2022 » Spalio » 1

Rasta seniausia žuvis, turinti porinius pelekus - mūsų rankų ir kojų pirmtakus

Daugiau nei prieš 400 milijonų metų Žemės gėluose vandenyse plaukiojo keistas gyvūnas be žandikaulių, bet su primityviais krūtinės pelekais, tolimais mūsų galūnių pirmtakais. Aptikę suakmenėjusią žuvies skeveldrą mokslininkai pirmą kartą pamatė, kaip tiksliai išsivystė senovės žuvų poriniai pelekai.

Galeaspidai - paslaptingos žuvys be žandikaulių - Žemėje egzistavo maždaug 40 milijonų metų, tačiau mokslininkams buvo žinomi daugiausia iš jų kaukolių. Sunkios ir apsaugotos storais šarvais, jos puikiai išsilaikė uolose. Ilgą laiką mokslininkai manė, kad šių žuvų kūnai buvo lygūs, verpstiški, kaip ir šiuolaikinių nykštukų.

Tačiau dabar atrodo, kad jiems teks persvarstyti savo nuomonę, nes atrastos unikalios fosilijos: Čongčingo savivaldybėje ir Hunano provincijoje pietų Kinijoje rasta ištisų gėlavandenių galleaspidų, gyvenusių prieš 436 mln. metų, kūnų. Ši rūšis pavadinta (Tujiaaspis vividus) pagal vietos gyventojų pavardes, o rūšies pavadinimas vividus reiškia "pilnas gyvybės", pabrėžiant puikų egzempliorių išsilaikymą.

Anksčiau mokslininkai apie porinių pelekų, evoliucinių rankų ir kojų pirmtakų, kilmę spėliojo remdamiesi lyginamąja embriologija, nes iškastiniai egzemplioriai turėjo porinius pelekus, kurie jau buvo visiškai atsiskyrę arba jų neturėjo, be jokių pereinamųjų formų.

Tačiau šį kartą paleontologams pasisekė: kūno atspaudas tujiaaspis aiškiai matomos porinės ataugėlės kūno šonuose, kurios prasidėjo iškart už galvos kiauto ir plonomis odos raukšlėmis išsitęsė iki uodegos galo.

Įdomu tai, kad daugiau nei prieš šimtmetį mokslininkai jau spėliojo, kad evoliucinis porinių pelekų pirmtakas buvo vienas pelekas, besitęsiantis išilgai viso kūno, tačiau šiai hipotezei pagrįsti nepakako paleontologinių įrodymų. Dabar atrodo, kad jų yra, ir net kelios, nes tujiaaspisų skerdenų rasta daugiau nei tuzinas.

Vėliau pirmiausia atsiskyrė raumeniniai krūtinės pelekai ir liko vientisas dubens pelekas (kaip kaulinių žuvų), o vėliau atsiskyrė ir poriniai dubens pelekai, kaip dabartinių ryklių ir karpių pelekai.


Plaukiojančio tujaspiso animacija: šiuolaikinių žuvų panašios pelekų raukšlės abiejose kūno pusėse matomos tik embrionuose.

Atrodo, kad suporuoti krūtinės pelekai veikė tarsi povandeniniai sparnai, pasyviai, be jokių raumenų pastangų, teikdami keliamąją jėgą. Šis evoliucinis atradimas buvo toks sėkmingas, kad žuvys su šoniniais pelekais greitai išstūmė giminaites be pelekų, o maždaug po šimto milijonų metų, išsivysčius poriniams pelekams, atsirado pirmieji sausumos stuburiniai.

Tyrimas paskelbtas žurnale "Nature".

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram kanale. Jei manai, kad mano darbas yra naudingas, pasidalink, prenumeruok, padėkok ar paremk...

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Niekas neišdrįso palikti komentaro. Registruokitės.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Prisjungus galite komentuoti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas. Nepykite komentatoriai, bet komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar
PASKUTINĖS NAUJIENOS:
30.11.2022 laikas 14:52 Kokiems pastatams ir kada reikalingas energetinio naudingumo sertifikatas?
Energinio naudingumo sertifikatas – ne vien formalumas. Šis dokumentas atskleidžia nemažai vertingos informacijos apie patį statinį: ar jis taupus, ar kokybiškas, ar komfortiškas, ar visapusiškai naudingas (tiek pačiam žmogui, tiek aplinkai). Todėl v...

Skaityti daugiau

30.11.2022 laikas 08:48 "Neigiamas veiksmingumas" turėjo sustabdyti COVID vakcinų rekomendacijas
Neseniai įvairios pasaulio sveikatos agentūros patvirtino ir aktyviai skatina dar vieną COVID stiprinamąją vakciną, skirtą vakcinos veiksmingumui nuo COVD-19 infekcijos padidinti.

Skaityti daugiau

29.11.2022 laikas 22:29 Nyderlandų vyriausybė uždarys 3 000 ūkių, kad įgyvendintų visuotinio atšilimo tikslus

Nyderlandų vyriausybė paskelbė, kad, siekdama įgyvendinti visuotinio atšilimo tikslus, "priverstinai nupirks" ir uždarys iki 3 000 ūkių.

Skaityti daugiau

29.11.2022 laikas 21:21 Receptai | Patiekalai Neįtikėtinas skanėstas iš paprastų ingredientų (lengva pagaminti)
Purus, švelnus ir labai skanus marmurinis keksiukas! Lengva ir greita pagaminti - patiekite jį šventei ar tiesiog prie arbatos. Kvapnus skanėstas, pagamintas iš paprastų ingredientų ir be jokių rūpesčių.

Skaityti daugiau

28.11.2022 laikas 21:51 Receptai | Patiekalai Neįprastas skanėstas arbatai (gaminsiu Naujųjų metų išvakarėse)
Tai ne tik pyragas, bet ir tikras skanėstas! Tai neįprastas, originalus ir labai skanus skanėstas. Jį lengva paruošti ir pagaminti, be to, jis atrodo gražiai ir šventiškai! Dalinuosi šiuo receptu su jumis.

Skaityti daugiau

28.11.2022 laikas 21:31 Receptai | Patiekalai Subtilus keksiukas arbatai (pagaminu per 10 minučių)
Šis keksas tarsi tirpsta burnoje! Drėgnas, švelnus, orus ir labai skanus. Pagaminti šį patiekalą užtrunka 10 minučių (tiesiog viską sumaišau ir pašaunu į orkaitę)! Privalote tai išbandyti. Dalinuosi receptu.

Skaityti daugiau