Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Gamtos Paslaptys » 2022 » Lapkričio » 20

Kodėl varnos protingesnės už beždžiones?

Jei surengtumėte apklausą, kokie gyvūnai yra protingiausi, dauguma žmonių atsakytų, kad beždžionės. Šių primatų elgesys kartais išties stebina, nes jie panašūs į žmones. Tačiau ar tikrai beždžionės gali būti laikomos protingiausiais gyvūnais? Anksčiau pasakojome, kad paukščių smegenys yra pažangesnės už žinduolių, įskaitant ir žmogaus, smegenis. Kad tuo įsitikintume, tereikia atkreipti dėmesį į varnas, kurių smegenys sveria tik 10-20 gramų. Šie paukščiai moka skaičiuoti, naudotis įrankiais, planuoti ir spręsti gana sudėtingas logines problemas. Tačiau ar jie gali konkuruoti su beždžionėmis savo kognityviniais gebėjimais? Neseniai atliktas tyrimas parodė, kad jie ne tik gali, bet ir gerokai juos pranoksta.

Kas yra rekursyvus mąstymas

Ilgą laiką mokslininkai manė, kad rekursinis mąstymas būdingas tik žmonėms. Rekursyvinis mąstymas - tai gebėjimas atskirti susietus (suporuotus) elementus, įterptus į didesnes sekas. Pavyzdžiui, yra matematinė rekursija. Kad suprastumėte, kas tai yra, įsivaizduokite didelę matematinę išraišką su kita išraiška skliausteliuose. Žmogus gali atmesti tai, kas yra už skliaustų, ir apskaičiuoti išraišką, esančią skliaustuose.

Taip pat yra gramatinė rekursija, kuri apima įterptinių frazių ir konstrukcijų kūrimą ir supratimą. Pavyzdžiui, sakinys "Tolja pasakė Vovai, kad Saša padarė tai, ko Vova jo prašė". Šis sakinys turi įterptinę dalį "Saša kažką padarė", kuri nurodo į kitą įterptinę frazę - "ko Vova paprašė", kuri nurodo į "Vovą".

Anksčiau buvo manoma, kad rekursinis mąstymas būdingas tik žmonėms.
Anksčiau buvo manoma, kad rekursinis mąstymas būdingas tik žmonėms.

Žmonėms įterptinės konstrukcijos yra norma, be jų negalėtume normaliai bendrauti. Nors žmogaus rekursyvaus mąstymo gebėjimai taip pat yra riboti. Po tam tikro lizdų gylio, t. y. kai jų yra per daug, žmogus praranda kontekstą ir, kaip profesorius Preobraženskis, nebesupranta, "kas ant ko stovėjo".

Reikia pasakyti, kad rekursinis mąstymas veikia net ir neturinčius jokio išsilavinimo žmones. Muzika yra puikus to pavyzdys. Net ir neturintis muzikinio išsilavinimo žmogus paprastai gali lengvai išskaityti vieną muzikinę frazę, įterptą į ilgą muzikos kūrinį.

Beždžionės taip pat turi rekursinių gebėjimų
Beždžionės taip pat turi rekursinių gebėjimų

Beždžionės taip pat mąsto rekursyviai

2020 m. žurnale "Science Advances" paskelbtame JAV mokslininkų tyrime nustatyta, kad neišsilavinę žmonės iš izoliuotų Amazonės genčių rekursinius modelius atpažįsta lygiai taip pat, kaip ir išsilavinę JAV gyvenantys žmonės. Tačiau trejų-ketverių metų vaikams sekėsi prasčiau - jie suklydo pusę atvejų.

Tada mokslininkai patikrino beždžionių gebėjimą atpažinti tuos pačius pasikartojančius modelius, žinoma, už atlygį. Suaugusių rezus makakų rezultatai buvo prastesni nei ikimokyklinio amžiaus vaikų. Jie dažniau klydo, o mokyti juos užtruko ilgiau nei žmogiškus mažylius. Svarbiausia, kad pirmą kartą buvo įrodytas gyvūnų rekursinis mąstymas.

Beždžionės taip pat mąsto rekursyviai. Paaiškėjo, kad varnėnų intelektas yra maždaug toks pat, kaip 3-4 metų vaikų. Nuotrauka.
Varnėnų intelektas yra maždaug toks pat, kaip 3-4 metų vaikų.

Varnėnų intelektas aukštesnis nei beždžionių

Neseniai tame pačiame žurnale "Science Advances" paskelbtame tyrime kita mokslininkų grupė nusprendė patikrinti paukščių rekursinius gebėjimus. Norėdami tai padaryti, tyrėjai pirmiausia supažindino varnas (Corvus corone) su simboliais { }, [ ], < >, taip pat su pasikartojančių frazių pavyzdžiais. Tuomet paukščiams atsitiktine tvarka buvo rodomi skliausteliai. Varnos iš skliaustų snapu turėjo sudaryti rekursines sekas, pavyzdžiui, { ( ) } arba ( { } ). Už kiekvieną teisingai atliktą užduotį varnos gaudavo po skanėstą.

Mokslininkų nuostabai, varnoms nereikėjo jokio papildomo mokymo. Parodžius pavyzdžius, jie sugebėjo teisingai sudėlioti frazes 40 % atvejų. Be to, jie net statė grandines su anksčiau nematytais simboliais. Iš tiesų varnoms sekėsi taip pat gerai kaip ir ikimokyklinio amžiaus vaikams ir geriau nei beždžionėms.

Anksčiau buvo manoma, kad gebėjimas nustatyti rekursines sekas yra būdingas kalbos bruožas. Tai reiškia, kad šis gebėjimas žmonėms išsivystė lygiagrečiai su kalbos raida. Tačiau dviejų tyrimų rezultatai rodo, kad rekursinis mąstymas galėjo išsivystyti kitais, su kalba nesusijusiais tikslais. Tačiau gali būti, kad rekursinė logika yra pagrindinis varnų bendravimo komponentas.

P komentaras: tiesos ieškokite "duonos trupiniais"... atsirinkite faktus. Patiko pasidalinkite.

paranormal.lt

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram kanale. Jei manai, kad mano darbas yra naudingas, pasidalink, prenumeruok, padėkok ar paremk...

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Niekas neišdrįso palikti komentaro. Registruokitės.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Prisjungus galite komentuoti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas. Nepykite komentatoriai, bet komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar
PASKUTINĖS NAUJIENOS:
04.12.2022 laikas 21:09 CDC: 1,1 milijono amerikiečių mirė dėl COVID vakcinų" - stulbinantis pripažinimas
Naujoje stulbinančioje CDC ataskaitoje teigiama, kad mažiausiai 1,1 mln. amerikiečių mirė dėl to, kad gavo eksperimentines mRNA vakcinas "Covid-19".

Skaityti daugiau

04.12.2022 laikas 20:38 Trudeau režimas įsakė "EUTANIZUOTI" neįgalią veteranę, nes ji valstybei kainavo ‘per daug pinigų’
Neįgali veteranė Kanadoje atskleidė, kad Trudeau režimas spaudė ją eutanazuoti, nes ji neturėjo pakankamai pinigų, kad savo namuose galėtų įsirengti keltuvą neįgaliojo vežimėliui.

Skaityti daugiau

04.12.2022 laikas 20:06 "Aš ateinu pas tave": Džeimsas Vudsas žada paduoti DNC į teismą dėl neteisėtos amerikiečių cenzūros

Aktorius Jamesas Vudsas (James Woods) pažadėjo paduoti į teismą Demokratų nacionalinį komitetą (DNC) už tai, kad šis bando sužlugdyti jo karjerą ir paminti amerikiečių žodžio laisvę.

Skaityti daugiau

03.12.2022 laikas 23:29 Receptai | Patiekalai Ši mišrainė ant Kūčių stalo yra tiesiog privaloma!
Šiandien noriu su Jumis pasidalinti labai skania burokėlių mišraine Kūčioms, kurią ruošiu su obuoliais ir konservuotais žirneliais. Pavyksta ji labai gerai ir visada būna pirma "nušluojama" nuo stalo.

Skaityti daugiau

03.12.2022 laikas 23:14 Receptai | Patiekalai Tokie pyragėliai su grybais yra iš fantastiškos srities. Pavyksta fantastiškai gerai!

Seniau mano šeimai tokie sluoksniuotos tešlos pyragėliai su grybais patikdavo tik virti aliejuje, o aš asmeniškai tokius labai retai norėdavau gaminti. Įdarui gamindama tik miško grybus.

Skaityti daugiau

01.12.2022 laikas 22:31 Receptai | Patiekalai Pikantiški sluoksniuotos tešlos pyragėliai su varške, kaparėliais, česnaku ir saulėje džiovintais pomidorais

Labai greitai pagaminami, paprasti, bet tuo pačiu pikantiški sluoksniuotos tešlos pyragėliai su varške ir džiovintais pomidorais, prie alaus, vyno arba arbatos.

Skaityti daugiau