Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paranormal.lt - Pasaulio naujienos kitaip » Technologijos, Mokslas » 2021 » Balandžio » 18

5G telefonai: Greičio reklama ir nutylėtos rizikos

5G RYŠYS – DAUG KLAUSIMŲ KELIANTI TECHNOLOGIJA

Bene dažniausias klausimas, kuris kyla diskusijose apie naująją belaidžio ryšio technologiją: Ar 5G ryšys ir 5G telefonai yra saugūs? Telekomunikacijų bendrovės nuolatos reklamuoja išaugusį interneto greitį, naujas funkcijas ir galimybes, kurias atneštų 5G technologija. O reklaminiai straipsniai nuolat kartoja, kad 5G yra visiškai saugus, patikimas ir nekels jokios grėsmės sveikatai ar duomenų saugumui, visgi tokie drąsūs pareiškimai neatrodo pagrįsti rimtais, nepriklausomais moksliniais tyrimais ar technologijos saugumo bandymais.

Technologijos, 5G, Belaidis internetas, belaidis ryšys, Nuomonės

Nepaisant to, jog mokslininkai perspėja apie galimą 5G ryšio žalą, 5G telefonai jau sėkmingai įžengė į rinką.

Daug mokslininkų perspėja apie galimą žalą sveikatai. Pranešama ne tik apie galimą elektromagnetinės spinduliuotės ryšį su įvairių rūšių vėžiu, apie žalą reprodukcinei sistemai[1] ir širdžiai,[2] bet ir apie žymiai išaugančią persileidimų tikimybę.[3] Be to, išskirtinai apie 5G vis dar nėra surinkta daug mokslinių tyrimų, o apie ilgalaikius, tikrąjį galimos žalos mastą atskleidžiančius mokslinius bandymus išvis kol kas galime tik pasvajoti.

Tad iš esmės 5G ryšys pateks į rinką tinkamai neištirtas ir todėl įvairių šalių bendruomenės bei mokslo atstovai[4][5] rengia protestus ir diskusijas,[6] rašo peticijas bei straipsnius, stengdamiesti sustabdyti neatsargų 5G ryšio diegimą. Visgi pirmenybė turėtų būti teikiama visapusiškam žmonių bei aplinkos saugumui, o ne kuo greitesniam technologiniam šuoliui.

Tačiau nepaisant pasipriešinimo ir vis augančios mokslinės duomenų bazės, įrodančios galimą elektromagnetinės spinduliuotės žalą, 5G ir toliau stumiamas į priekį, o drauge su šiuo ryšiu kuriami ir 5G mobilieji telefonai.

5G TELEFONAI: KOKIE PRANAŠUMAI IR TRŪKUMAI?

Technologijos, 5G, Belaidis internetas, belaidis ryšys, Nuomonės

Jau pardavinėjami 5G telefonai, nors šis ryšys dar nėra įdiegtas komerciniam naudojimui.

Nors 5G ryšys Lietuvoje vis dar tėra bandymų etape, visgi pagal patvirtintas penktos kartos (5G) judriojo ryšio plėtros gaires[7] 5G bus įdiegtas viename iš 5 didžiausių Lietuvos miestų iki 2022 metų. O iki 2025 metų, jei šio ryšio plėtra nebus sustabdyta ir planai visgi liks sėkmingai įgyvendinti, 5G ryšys turėtų aprėpti visą Lietuvą.

Nepaisant to, jog naujoji technologija dar neveikia mūsų šalyje, visgi 5G ryšį palaikantys telefonai jau yra gaminami ir juos galima sėkmingai įsigyti. Kuo jie skiriasi nuo kitų telefonų? Skirtingai nei senesni mobiliųjų telefonų modeliai, 5G prietaisai ne tik gali veikti jau puikiai pažįstamais belaidžiais ryšiais (4G, 3G), bet ir 5G. Penktosios kartos judrusis ryšys gali veikti skirtingais dažniais – itin aukštais milimetrinių bangų, vidutiniais ir žemais dažniais. Bet kadangi 5G ryšys nepakeis kitų ryšių, o veiks drauge su jais, mus vienu metu veiks dar daugiau skirtingų elektromagnetinių bangų dažnių, kurie gali kenkti sveikatai ir aplinkai. Ir ši elektromagnetinė spinduliuotė mus veiks nuolatos, kadangi 5G ryšys jungs ne tik telefonus, bet ir daugybę kitų prietaisų į bendrą daiktų internetą.

Kam tuomet reikalinga tokia rizikinga technologija? Milimetrinės bangos turėtų leisti ypač greitai keistis dideliu duomenų kiekiu, todėl teoriškai visi turėtų galėti atsisiųsti filmą vos vienu paspaudimu, be jokio ar tik kelias akimirkas trunkančio laukimo. Taip pat žadama, jog su 5G ryšiu tokie telefonai galės pasiūlyti itin gerą vaizdo pokalbių kokybę ir galimybę bet kur žaisti daug resursų reikalaujančius žaidimus. Kaip vieni iš geriausių 5G telefonų, kuriuos jau galima nusipirkti pasaulyje, minimi[8][9] Samsung Galaxy S20 serijos telefonai, OnePlus 8 serija, OnePlus Nord, Oppo Find X2 Pro, Samsung Galaxy Note 20 Ultra, Motorola Edge Plus, Samsung Galaxy Note 10 Plus, Sony Xperia 1 II, Xiaomi Mi 10 serijos telefonai, LG V60 ThinQ ir Samsung Galaxy A71 5G. Visgi kiek tokie patobulinti telefonai, veikiantys su 5G ryšiu, iš tiesų kažką reikš telefonų naudojams – kitas klausimas. Kažin ar mūsų gyvenimai smarkiai patobulės vien todėl, kad atsisiųsime filmą per kelias sekundes vietoj kelių minučių arba įniksime žaisti įvairius vaizdo žaidimus.

Nors parametrų atžvilgiu, kaip ir kiekvienais metais, telefonai yra patobulėję, tačiau kyla nerimas ne tik dėl galimų sveikatos problemų, bet ir dėl jų saugumo spragų. 5G ryšys suteiks galimybę veikti naujo tipo programoms ir leis mums prijungti daugiau įrenginių prie tinklo (bei tarpusavyje), taip skatinant kaupti ir dalytis vis daugiau savo asmeninių duomenų. Manoma, jog 5G telefonai ilgainiui bus prijungti prie daugybės kitų asmeninių įrenginių ir taip rinks didelius duomenų kiekius.[10] Ar tikrai greitesnis ryšys bei galimybė viską patogiai laikyti elektroninėje erdvėje verti to, jog visa svarbi kiekvieno asmens informacija bei veikla gali pakliūti į kitas rankas?

5G TELEFONAI IR DUOMENŲ VAGYSTĖS BEI SEKIMAS

Technologijos, 5G, Belaidis internetas, belaidis ryšys, Nuomonės

Drauge su kone neribotomis 5G ryšio galimybėmis atsiveria ir nauji keliai užpuolikams. Kuo daugiau duomenų ir kuo daugiau įrenginių bus prijungta į tinklą, tuo vertingesnę ir jautresnę informaciją galės išgauti su technologijomis gerai susipažinę asmenys. Šantažo, tapatybės vagystės ir net asmens saugumo galimybės gali būti neribotos. Pavyzdžiui, kas nutiktų, jei užpuolikas pasiektų 5G ryšį palaikančią kamerą ar prijungtą automobilio programėlę? Be to, bus galima daug tiksliau atsekti naudotojo buvimo vietą bei kitus adresus.

Tikriausiai esate girdėję ir apie „Huawei“ ar „Xiaomi“ skandalus, susijusius su duomenų vagystėmis ar sekimu. Buvo išsiaiškinta, jog „Xiaomi“ telefonai galimai siunčia visą jų gaminių naudotojų veiklą į Kiniją, Rusiją bei Singapūrą. Kaupiami duomenys ne tik ką naudotojai naršo internete, bet ir kur vaikšto, kokius aplankus atidarinėja, ko ieško, ir t. t. Duomenų rinkimas buvo toks didelis, kad, kaip praneša „Forbes“,[11] netgi apėmė „incognito“ naršyklės langus, kurie turėtų būti visiškai apsaugoti nuo duomenų sekimo. Žinoma, „Xiaomi“ tokius kaltinimus neigė, tačiau Kinijos gamintojai jau ne pirmą kartą nuskamba per žiniasklaidą kaip itin nepatikimų saugumo klausimais įrenginių gamintojai.

O „Huawei“ patiria vis didesnius suvaržymus įvairiose šalyse taip pat dėl saugumo sumetimų. Timothy Heathas, „RAND Corporation“ vyresnysis tarptautinių gynybos tyrimų analitikas, teigia:[12]

Kinijos valstybė turi teisę reikalauti, kad tokios technologijų kompanijos kaip „Huawei“ pateiktų naudingos informacijos arba suteiktų prieigą prie „Huawei“ priklausančių bei parduodamų ryšių ir technologijų.

Kinijos valdžios institucijos gali naudoti šią informaciją ir prieigą, kad palengvintų šnipinėjimą ar kibernetines atakas <…>. Dėl šių priežasčių Kinijos valdžios institucijoms bus lengviau įsiskverbti į tokius prietaisus kaip telefonai, kurie remiasi „Huawei“ technologijomis.

Nors kalbant apie saugumo problemas dažniausiai linksniuojami tik Kinijos telefonų gamintojai, visgi saugumo spragų gali pasitaikyti ir su kitais telefonais. Be to, visada išlieka tikimybė, jog į išmaniuosius įrenginius bus įsilaužta ir bus pažeistas privatumas ar pavogti svarbūs duomenys. Atsižvelgiant dar ir į tai, jog 5G technologija yra per menkai ištirta, o vis daugiau mokslininkų ragina stabdyti šio ryšio plėtrą, kol nėra surinkta pakankamai mokslinių duomenų, verta susimąstyti ar tikrai protinga įsigyti 5G telefoną ir džiaugtis 5G ryšio diegimu.

ŠALTINIAI:

  1. ^ Neigiamas mobiliųjų telefonų spinduliuotės poveikis žmogaus reprodukcinei sistemai. Firmus Medicus.
  2. ^ Radijo dažnio spinduliuotės poveikis širdžiai. Firmus Medicus.
  3. ^ De-Kun Li, Hong Chen, Jeannette R. Ferber, Roxana Odouli, Charles Quesenberry. Exposure to Magnetic Field Non-Ionizing Radiation and the Risk of Miscarriage: A Prospective Cohort Study. Scientific Reports.
  4. ^ Electrosmog Appeal Belgium. Electrosmog Appeal.
  5. ^ Daugiau nei 400 medikų pasisako prieš 5G plėtrą ir FCC neveiksnumą. Firmus Medicus.
  6. ^ Lietuva nesnaudžia: vyksta diskusijos ir raginimai stabdyti 5G. Firmus Medicus.
  7. ^ Lietuvoje patvirtintos 5G ryšio plėtros gairės 2020–2025 m.. Lietuvos Respublikos Vyriausybės kanceliarija.
  8. ^ Tom Bedford. Best 5G phones 2020: these are the top handsets with next-gen connectivity. Techradar.
  9. ^ Hadlee Simons. The best 5G phones you can buy right now. Android Authority.
  10. ^ Steve McCaskill. 5G security: does more data mean increased risk?. Techradar.
  11. ^ Thomas Brewster. Exclusive: Warning Over Chinese Mobile Giant Xiaomi Recording Millions Of People’s ‘Private’ Web And Phone Use. Forbes.
  12. ^ Kate O’Flaherty. Huawei Security Scandal: Everything You Need to Know. Forbes.

Tekstas perpublikuojamas iš gojauskelias.lt

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
07.06.2019 laikas 07:28 Receptai Kvapnūs varškėčiai su apelsino žievele
Gaminame. Varškėčiai su apelsino žievele Varškę dedame į dubenį. Įmušame kiaušinį. Beriame miltus, cukrų, druską ir apelsino žievelę. Visus ingredientus išmaišome, išminkome. Tešlą padalijame nedideliais gabalėliais ir apibarstome...

Skaityti daugiau

10.01.2019 laikas 10:22 Receptai Liaudiški patarimai kaip gydytis valgomaja morka

Valgomoji morka liaudies medicinoje, valgomaja morka, liaudiški patarimai gydant ligas, kaip išgyti, netradicinė medicina. Liaudiški patarimai kaip gydytis valgomaja morka.

Skaityti daugiau

02.08.2019 laikas 12:10 Receptai Vištienos ir moliūgo kotletai

Gaminame namuose. Vištienos ir moliūgo kotletai. Vištienos filė nuplauname, nusausiname ir pjaustome nedideliais gabaliukais. Moliūgo odelę nulupame, minkštimą taip pat pjaustome nedideliais gabaliukais. Svogūnus nulupame ...

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
21.12.2024 laikas 21:26 Storosios žarnos valymas nuo toksinų: 1 paprastas receptas
Virškinimo sistemos problemos, tokios kaip dirgliosios žarnos sindromas ar lėtinis vidurių užkietėjimas, yra vis labiau paplitusios. Daug žmonių ieško natūralių būdų, kaip pagerinti savo savijautą ir išvalyti gaubtinę žarną. Šiame straipsnyje pristat...

Skaityti daugiau

21.12.2024 laikas 19:19 Stebuklingas svorio metimas tinginiams: imbiero mišinys
Naujausi Kinijos mokslininkų tyrimai atskleidžia revoliucingus atradimus apie litocholinę rūgštį, natūraliai gaminamą organizme. Šis junginys, kuris pasireiškia, kai organizmas patiria badavimo būseną, gali tapti raktu į senėjimo procesų sulėtėjimą i...

Skaityti daugiau

21.12.2024 laikas 11:40 Kaip Neužversti Artimųjų Savo Negatyvumu?

Kiekvienas iš mūsų susiduria su iššūkiais ir sunkumais gyvenime, tačiau kaip mes juos sprendžiame, gali reikšmingai paveikti mūsų santykius su artimaisiais. Pagalbos ieškojimas yra natūralus, tačiau svarbu žinoti, kada ir kaip tai daryti, kad neap...

Skaityti daugiau

21.12.2024 laikas 11:06 Atleidimas: Kelias į Emocinę Laisvę ir Ramybę
Atleidimas – tai galinga savybė, leidžianti mums išsilaisvinti nuo praeities skausmų ir nuoskaudų. Nors dažnai manome, kad atleidimas yra susijęs su kitais, iš tiesų jis labiausiai veikia mus pačius. Šiame straipsnyje nagrinėsime atleidimo procesą, j...

Skaityti daugiau

20.12.2024 laikas 18:37 Gyvenimas dviese: kinė 5 metus apsimetinėjo savo mirusia seserimi
Šeimos ryšiai kartais gali būti tokie sudėtingi, kad net tragiškos aplinkybės skatina mus ieškoti neįprastų sprendimų. Kinijos internetas šiuo metu mirga nuo Annie Niu pasakojimo apie tai, kaip ji penkerius metus slėpė savo sesers dvynės mirtį nuo se...

Skaityti daugiau