Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paslapčių ir Žinių Pasaulis » Gamta » 2020 » Birželio » 17

Aplink šerdį aptiko keistas struktūras

Naujasis žemės drebėjimų duomenų analizavimo metodas leido nustatyti dar daugiau jau anksčiau aptiktų žemyno dydžio zonų, esančių ties riba tarp planetos šerdies ir mantijos.

Pasirodo, kad karštos, tankios medžiagos dariniai, apsiviję Žemės šerdį, yra kur kas labiau paplitę, nei rodė ankstesni tyrimai.

Vis dar nežinoma kas yra šios beformės medžiagos zonos – tai gali būti magma, iš šerdies tekanti išsilydžiusi geležis ar kažkas kitas, tačiau turint išsamesnį, detalesnį žemėlapį, kuriame atskleidžiama kur jos yra, galima geriau suprasti giliai Žemės viduje vykstančius geologinius procesus.

aidas, banga, dažnis, gelmės, geologija, šerdis, struktūros, tyrimas

© Doyeon Kim/University of Maryland

Šerdies riba yra maždaug 2900 km. gylyje po Žemės paviršiumi. Tokio gylio pasiekti nėra įmanoma, taigi tam, kad būtų galima išsiaiškinti kokios sąlygos ten vyrauja tenka imtis pačių kūrybiškiausių tyrimų būdų.

Tokius tyrimus itin palengvina faktas, kad Žemė turi „įmontuotą“ savo vidurių zondavimo įrankį – žemės drebėjimus.

Būdai, kaip žemės drebėjimai ir virpesiai sklinda per skirtingus planetos viduje esančius medžiagų tipus, leido seismologams rekonstruoti ir sukurti Žemės vidaus sandaros žemėlapį.

Būtent taip prieš kelis dešimtmečius buvo identifikuoti neaprėpiami, ekstremaliai įkaitusių medžiagų regionai.

Kadangi karštis lemia didesnio laipsnio tirpimą, dėl to šios zonos sulėtina žemės drebėjimų bangas ir jos dar vadinamos ypač žemo greitumo zonomis.

Visgi, žemės drebėjimai gali būti netinkamas tyrimo įrankis, tuo metu suteikiantis tik nedidelį kiekį informacijos. Kiekvienas drebėjimas zonduoja tik siaurą zoną ir silpnesnieji signalai pasiklysta platesnio triukšmo fone.

Kad kompensuotų šią problemą tyrėjai iš Merilando universiteto, Johns Hopkins universiteto ir Telavivo universiteto atsigręžė į neįprastą šaltinį – žvaigždes.

Na, tiksliau į žvaigždes tiriantį algoritmą. Jis vadinamas „The Sequencer“ ir buvo sukurtas apdoroti didelius astronominių duomenų rinkinius bei ieškoti juose tendencijų.

Pasirodo, kad šis algoritmas gali būti pritaikytas apžvelgti ir didelius kiekius seisminių duomenų.

Mokslininkai jam pateikė 30 metų duomenis – maždaug 7000 vieno konkretaus seisminės bangos tipo seismogramų, taip ieškodami seisminių aidų, kas rodytų ultra žemo greitumo zoną, kuri galėjo būti pražiopsota ankstesnių analizių metu. Ir jiems tai pavyko.

Aplink Šerdį Aptiko Keistas Struktūras

© Getty Images 

„Vienu metu žiūrint į tūkstančius šerdies-mantijos ribos aidų, o ne fokusuojant visą dėmesį į vieną, kaip tai vyksta įprastai, mes atradome visiškai naują perspektyvą,“ – sakė geologas Doyeon Kim iš Merilando universiteto. „Tai mums parodo, kad šerdies-mantijos ribos regionas turi kur kas daugiau struktūrų, galinčių sukurti tokius atsikartojimo aidus ir anksčiau mes to nesupratome, nes turėjome labai siaurą vaizdą.“

„The Sequences“ pateikti rezultatai atskleidė subtilius seisminių bangų formų pasikeitimus žemės drebėjimuose, įvykusiuose Azijoje ir Okeanijoje, kas leidžia manyti, kad po Markizo salomis ir Pietiniu Ramiuoju vandenynu egzistuoja anksčiau nenustatytos ultra žemo greitumo zonos.

„Mes nustebome po Markizo salomis aptikę tokią didelę struktūrą, apie kurios egzistavimą anksčiau net nežinojome,“ – sakė geologas Vedran Lekić iš Merilando universiteto.

„Tai labai džiugina, nes parodo kaip „The Sequencer“ algoritmas gali padėti mums nagrinėti seismogramų duomenis iš viso pasaulio.“

Be to, žinoma ultra žemo greitumo zona, esanti po Havajais, kūrė kur kas garsesnius seisminius aidus, nei tikėtasi. Tai rodo, kad ši zona gali būti gerokai didesnė, nei manyta remiantis ankstesnių tyrimų skaičiavimais.

Apibendrinti atradimai taip pat rodo, kad Žemės vidus gali būti kur kas „dėmėtesnis“, nei įtarta.

Pademonstravus „The Sequencer“ veiksmingumą ant vieno iš bangų tipo, dabar komandos technikos galės būti naudojamos ir kitiems bangų tipams bei dažniams analizuoti.

Tai galėtų padėti sukurti naują, aukštesnės rezoliucijos Žemės vidaus žemėlapį.

Savo ruožtu, technikos atskleidžiamos fizinės savybės galėtų padėti geologams daryti išvadas apie struktūrų chemiją ir temperatūrą, kas atvestų mokslininkus arčiau mįslės apie šių keistų, tankių zonų, apsivijusių Žemės širdį, įminimo.

  • Tyrimas paskelbtas „Science“
  • Gismeteo.lt 
Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
2020-03-03 laikas 23:18 Receptai Skanios Sūrio Lazdelės Tešloje
Jei nusprendėte vakarą praleisti su šeima arba draugais žiūrėdami kino filmą, tada būtinai pabandykite pasigaminti sūrio lazdelių. Jie gaunasi neįtikėtinai švelnios ir sultingos viduje, o viršus padengtos traškia plutele....

Skaityti daugiau

2020-10-18 laikas 15:11 Receptai Obuolių pyragas su riešutais

Iš pradžių įkaitiname orkaitę iki 180 laipsnių temperatūros. Kekso formą išklojame su kepimo popieriumi. Tuomet persijojame miltus, kepimo miltelius, kardamoną bei druską. Kitame dubenyje sumaišome obuolius su citrinos žievele ...

Skaityti daugiau

2020-08-16 laikas 05:26 Receptai Šokoladinis pyragas su karameliniu varškės kremu

Šis pyragas sužavėjo savo skoniu ir spalvomis iš pirmo karto :). Jei norisi ypatingo, ne tradicinio skonio varškės pyrago, šis pyragas tam labai tiks.

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
2025-07-13 laikas 08:56 Česnakų stiebai: Cheminė sudėtis, nauda sveikatai ir kaip juos paruošti
Šiame straipsnyje atskleisime česnakų stiebų cheminę sudėtį, jų naudą ir galimą žalą organizmui, biologinį poveikį bei pateiksime skanių receptų, kaip juos panaudoti virtuvėje. Pasinerkite į šią kvapnią kelionę ir sužinokite, kodėl česnakų stiebai tu...

Skaityti daugiau

2025-07-13 laikas 08:24 Mėlynojo ryklio odos paslaptys: Kaip nanostruktūros keičia spalvą
Naujausi moksliniai tyrimai atskleidžia, kaip guanino kristalai ir melaninas sukuria šį unikalų efektą, o šios žinios gali revoliucionizuoti technologijas – nuo medicinos iki povandeninių technologijų. Šiame straipsnyje gilinsimės į šio fenomeno moks...

Skaityti daugiau

2025-07-13 laikas 08:04 Ahnenerbe: Paslaptys, mokslas ir nacistinės ideologijos šešėlis
Ši paslaptinga organizacija, veikusį Trečiajame Reiche, iki šiol kelia diskusijas. Nuo arijų rasės šlovinimo iki žiaurių eksperimentų koncentracijos stovyklose – kas iš tiesų slypi už „Protėvių paveldo“ draugijos veiklos? Šiame straipsnyje atskleisim...

Skaityti daugiau

2025-07-12 laikas 20:43 Pranašiški Sapnai ir Zodiako Ženklai: Mistinis Ryšys su Visata
Šiame straipsnyje atskleisime, kurie ženklai pasižymi pranašiškų sapnų dovana, kaip jie gali ją panaudoti ir kokios mokslinės bei ezoterinės priežastys slypi už šio fenomeno. Pasinerkite į mistikos ir astrologijos pasaulį!...

Skaityti daugiau

2025-07-11 laikas 19:08 Psichologiniai Teigiamų Santykių Požymiai: Kaip Atpažinti Tikrąją Meilę
Atraskite psichologinius požymius, rodančius stiprius santykius, ir sužinokite, kaip kurti harmoningą ryšį su mylimu žmogumi. Šiame straipsnyje aptarsime pagrindinius teigiamų santykių požymius, remdamiesi psichologijos principais, ir pateiksime prak...

Skaityti daugiau