Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal » » 2020 » Birželio » 17

Aplink šerdį aptiko keistas struktūras

Naujasis žemės drebėjimų duomenų analizavimo metodas leido nustatyti dar daugiau jau anksčiau aptiktų žemyno dydžio zonų, esančių ties riba tarp planetos šerdies ir mantijos.

Pasirodo, kad karštos, tankios medžiagos dariniai, apsiviję Žemės šerdį, yra kur kas labiau paplitę, nei rodė ankstesni tyrimai.

Vis dar nežinoma kas yra šios beformės medžiagos zonos – tai gali būti magma, iš šerdies tekanti išsilydžiusi geležis ar kažkas kitas, tačiau turint išsamesnį, detalesnį žemėlapį, kuriame atskleidžiama kur jos yra, galima geriau suprasti giliai Žemės viduje vykstančius geologinius procesus.

aidas, banga, dažnis, gelmės, geologija, šerdis, struktūros, tyrimas

© Doyeon Kim/University of Maryland

Šerdies riba yra maždaug 2900 km. gylyje po Žemės paviršiumi. Tokio gylio pasiekti nėra įmanoma, taigi tam, kad būtų galima išsiaiškinti kokios sąlygos ten vyrauja tenka imtis pačių kūrybiškiausių tyrimų būdų.

Tokius tyrimus itin palengvina faktas, kad Žemė turi „įmontuotą“ savo vidurių zondavimo įrankį – žemės drebėjimus.

Būdai, kaip žemės drebėjimai ir virpesiai sklinda per skirtingus planetos viduje esančius medžiagų tipus, leido seismologams rekonstruoti ir sukurti Žemės vidaus sandaros žemėlapį.

Būtent taip prieš kelis dešimtmečius buvo identifikuoti neaprėpiami, ekstremaliai įkaitusių medžiagų regionai.

Kadangi karštis lemia didesnio laipsnio tirpimą, dėl to šios zonos sulėtina žemės drebėjimų bangas ir jos dar vadinamos ypač žemo greitumo zonomis.

Visgi, žemės drebėjimai gali būti netinkamas tyrimo įrankis, tuo metu suteikiantis tik nedidelį kiekį informacijos. Kiekvienas drebėjimas zonduoja tik siaurą zoną ir silpnesnieji signalai pasiklysta platesnio triukšmo fone.

Kad kompensuotų šią problemą tyrėjai iš Merilando universiteto, Johns Hopkins universiteto ir Telavivo universiteto atsigręžė į neįprastą šaltinį – žvaigždes.

Na, tiksliau į žvaigždes tiriantį algoritmą. Jis vadinamas „The Sequencer“ ir buvo sukurtas apdoroti didelius astronominių duomenų rinkinius bei ieškoti juose tendencijų.

Pasirodo, kad šis algoritmas gali būti pritaikytas apžvelgti ir didelius kiekius seisminių duomenų.

Mokslininkai jam pateikė 30 metų duomenis – maždaug 7000 vieno konkretaus seisminės bangos tipo seismogramų, taip ieškodami seisminių aidų, kas rodytų ultra žemo greitumo zoną, kuri galėjo būti pražiopsota ankstesnių analizių metu. Ir jiems tai pavyko.

Aplink Šerdį Aptiko Keistas Struktūras

© Getty Images 

„Vienu metu žiūrint į tūkstančius šerdies-mantijos ribos aidų, o ne fokusuojant visą dėmesį į vieną, kaip tai vyksta įprastai, mes atradome visiškai naują perspektyvą,“ – sakė geologas Doyeon Kim iš Merilando universiteto. „Tai mums parodo, kad šerdies-mantijos ribos regionas turi kur kas daugiau struktūrų, galinčių sukurti tokius atsikartojimo aidus ir anksčiau mes to nesupratome, nes turėjome labai siaurą vaizdą.“

„The Sequences“ pateikti rezultatai atskleidė subtilius seisminių bangų formų pasikeitimus žemės drebėjimuose, įvykusiuose Azijoje ir Okeanijoje, kas leidžia manyti, kad po Markizo salomis ir Pietiniu Ramiuoju vandenynu egzistuoja anksčiau nenustatytos ultra žemo greitumo zonos.

„Mes nustebome po Markizo salomis aptikę tokią didelę struktūrą, apie kurios egzistavimą anksčiau net nežinojome,“ – sakė geologas Vedran Lekić iš Merilando universiteto.

„Tai labai džiugina, nes parodo kaip „The Sequencer“ algoritmas gali padėti mums nagrinėti seismogramų duomenis iš viso pasaulio.“

Be to, žinoma ultra žemo greitumo zona, esanti po Havajais, kūrė kur kas garsesnius seisminius aidus, nei tikėtasi. Tai rodo, kad ši zona gali būti gerokai didesnė, nei manyta remiantis ankstesnių tyrimų skaičiavimais.

Apibendrinti atradimai taip pat rodo, kad Žemės vidus gali būti kur kas „dėmėtesnis“, nei įtarta.

Pademonstravus „The Sequencer“ veiksmingumą ant vieno iš bangų tipo, dabar komandos technikos galės būti naudojamos ir kitiems bangų tipams bei dažniams analizuoti.

Tai galėtų padėti sukurti naują, aukštesnės rezoliucijos Žemės vidaus žemėlapį.

Savo ruožtu, technikos atskleidžiamos fizinės savybės galėtų padėti geologams daryti išvadas apie struktūrų chemiją ir temperatūrą, kas atvestų mokslininkus arčiau mįslės apie šių keistų, tankių zonų, apsivijusių Žemės širdį, įminimo.

  • Tyrimas paskelbtas „Science“
  • Gismeteo.lt 
Įvertink šį straipsnį. Prieš tai pakomentuodami, arba parašykite patys! Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą PARANORMAL turinį.

Mistikos TV (Bandoma vėliau žiūrėkite šia nuoroda) Pasirinkite: Video / TV

Nutiko kažkas, ko negalite paaiškinti? Persekioja paranormalūs reiškiniai? Žinote liaudies receptą ir ne tik? Pasidalinkite savo istorija - rašykite patys. Nemokamai! Laukiame Jūsų straipsnių, naujienų, apžvalgų ar istorijų.
Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Galima rašyti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas.
avatar
TAIP PAT SKAITYKITE:
11.07.2020 laikas 18:35 Žemės Atmosferoje Yra Daugybė NSO
Žemės Atmosferoje Yra Daugybė NSO O ką manote jūs, kas tai? Pasidalinkite komentaruose.

Skaityti daugiau

11.07.2020 laikas 17:53 Nufilmuotas Keičiantis Formą NSO Juta, JAV (2020)
Liudininkas pasakojo, kad danguje virš Herrimano miesto, palygint mažame aukštyje, skrido keistas NSO, kuris skrydžio metu buvo nuolat keitė savo formą.

Skaityti daugiau

11.07.2020 laikas 10:32 Liaudies medicina apie leukozę ir ne tik

Noriu padėti vaikams, sergantiems leukoze. Negaliu padėti lėšomis, vaistais, galiu padėti tik pasidalindamas informacija, kuri gali padėti išgelbėti ne tik šiuos vaikus, bet ir dešimtis kitų, kurie suserga kiekvienais metais. Visais atvejais dėl sunkių vaikų ligų dalis kaltės tenka tėvams. Leukoz...

Skaityti daugiau

11.07.2020 laikas 09:09 3 Efektyvūs šlapimo išskyrimą skatinantys vaistažolių mišiniai
Pasinaudokime, liaudies medicinos receptais ir gyvenkime be vaistų! Kaip pagerinti šlapimo išskyrimą? Skaitytojams galiu parekomenduoti tokius vaistažolių mišinius, kurie turi gerą šlapimą varantį efektą, dezinfekuoja ir gydo uždegimus šlapimtakiuose...

Skaityti daugiau

11.07.2020 laikas 07:51 Liaudies receptai nuo Karpų. Apsieisime be rupūžių!
Aš labai mėgstu česnaką ir manau, kad tai yra vaistas nuo daugybės ligų: ir nuo peršalimo gydo, ir apetitą pagerina, ir nuo aterosklerozės padeda. Be to, česnakas - puiki priemonė nuo karpų. Pasigaminti vaistą labai paprasta: reikia 1-os vidutinio dydžio česnako galvos, ją nulupti ir skilteles smulk...

Skaityti daugiau

11.07.2020 laikas 07:30 Moliūgas oranžinis pagalbininkas
Galiu pasidžiaugti puikiu šių metų moliūgų derliumi! Tiesiog sukau galvą, kur reikės sudėti visas dideles galvas, tačiau tuo pačiu ir džiaugiausi, kad vitaminais pusei žiemos pavyko apsirūpinti. Iš moliūgų verdu ir uogienę, kuri padeda aprūpinti organizmą vitaminais. O šiuo metu anūkams ruošiu puikų...

Skaityti daugiau