Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal » » 2019 » Gruodžio » 19

Archeologai aptiko senovės Graikijos kapą. Jam 3500 metų

Sinsinačio universiteto (UC) archeologai atrado du bronzos amžiaus kapus, kuriuose – graviruoti papuošalai ir artefaktai, galintys atskleisti gyvenimo senovės Graikijoje paslaptis, rašo phys.org.

UC klasikinių laikų skyriaus archeologai Jackas Davisas ir Sharon Stocker du avilio formos kapus pernai aptiko istoriniame Pylo mieste – tyrinėdami individo, praminto „Grifų kariu“, kapą (pastarasis buvo atrastas 2015 m.).

Panašiai kaip ir Grifo kario kapas, šie prabangūs kapai su vaizdu į Viduržemio jūrą buvo pilni kultūrinių artefaktų ir subtilių papuošalų, kurie padės užpildyti dabartines mūsų žinių apie graikų civilizaciją spragas.

UC komanda kasinėjimuose ir dokumentuojant radinius praleido 18 mėnesių. Kapuose buvo aukso lapai, kuriais kažkada buvo išklijuotos sienos.

„Panašiai kaip ir „Grifų kario“ kapo atveju, pirmosios savaitės pabaigoje dar nė neįtarėme, kad aptikome kažką svarbaus, – pasakoja tyrimui vadovavusi S.Stocker. – Bet netrukus paaiškėjo, kad žaibas trenkė antrą kartą“.

Įspūdingi radiniai

Grifų karys tokį pavadinimą gavo pagal mitinį gyvūną grifą – pusiau erelį, pusiau liūtą – išgraviruotą ant dramblio kaulo lentelės, rastos šiame kape. Ten pat rasti ir šarvai, ginklai bei papuošalai. Tarp neįkainojamų meno dirbinių buvo antspaudas iš agato, vaizduojantis mirtiną kovą su tokiomis smulkiomis detalėmis, kad žurnalas „Archeology“ jį paskelbė „bronzos amžiaus šedevru“.

Tuo tarpu naujai rastuose prabangiuosiuose kapuose rasti daiktai pasakoja panašias istorijas apie gyvenimą Viduržemio jūros regione prieš 3500 metų, sako J.Davisas. Auksiniame žiede pavaizduoti du jaučiai, iš šonų vainikuoti javų pėdomis, kurias konsultavęs paleobotanikas identifikavo kaip miežius.

„Tai įdomi scena – galvijai, sumaišyti su grūdų gavyba. Tai – žemės ūkio pagrindas, – sako Davisas. – Kiek žinome, tai yra vienintelis žinomas grūdų atvaizdavimo atvejis Kretos ar Mino civilizacijų mene“.

Kaip ir Grifų kario kape, tai ir šiuose abiejuose šeiminiuose kapuose buvo meno kūrinių su mitologinėmis būtybėmis. Agatiniame antspaudiniame akmenyje vaizduojami du į liūtą panašūs padarai, vadinami „genii“ ir stovintys vertikaliai ant ištiestų kojų. Jie neša dekoratyvinę vazą ir smilkyklę – matyt kaip auką ant aukuro, ant kurio jau yra augalų daigai ir šventi ragai.

Virš šių gyvūnų išrgaviruota šešiolikakampė žvaigždė. Tokia pati randama ir ant kitų bronzinių bei auksinių artefaktų, rastų kape.

„Tai – retas atvejis. Mikėnų ikonografijoje nėra daug šešiolikakampių žvaigždžių. Pažymėtina tai, kad mes turime du šešiolikakampius dviejose skirtingose terpėse (agate ir aukse), – pastebi S.Stocker. Bet ji atkreipia dėmesį, kad toks motyvas sutinkamas ir kitose to laikmečio Rytų kultūrose.

Viena iš problemų yra tai, kad iš Mino ar Mikėnų laikų neturime nė vieno rašto, kuriame būtų kalbama apie jų religiją arba paaiškinama jų simbolių svarba“, sako mokslininkė.

Archeologų komanda taip pat rado auksinį pakabuką, vaizduojantį kažką labai panašaus Egipto deivę Hathor.

„Šis atradimas yra ypač įdomus atsižvelgiant į vaidmenį, kokį ši deivė atliko Egipte – negyvųjų gynėjos“, – sako J.Davisas.

Vis dėlto apie tikrąją Grifų kario tapatybę kol kas galime tik spėlioti. S.Stocker mano, kad šioje kapavietėje rasti šarvai, ginklai ir papuošalai aiškiai rodo, kad palaidotasis turėjo karinę ir religinę valdžią – greičiausiai kaip karalius, vėlesniais Mikėnų laikais žinomas kaip wanaksas (angl. wanax).

Svarbi vieta

Turtingieji naujai atrasti kapai taip pat iliustruoja sukauptą turtą ir socialinį statusą. Juose rasta gintaro nuo Baltijos jūros, Egipto ametistas, importuotas karneolis ir daug aukso. Patys kapai įrengti vaizdingoje aikštelėje ant Viduržemio jūros kranto – toje vietoje, kur vėliau iškils ir sugrius Nestoro rūmai.

Šie radiniai rodo, kad Pylas kadaise buvo svarbi prekybos vieta.

„Jei pažiūrėtume į žemėlapį, Pylas dabar yra atokioje vietovėje. Norėdami patekti į čia, turite pereiti kalnus. Iki šiol jis net nebuvo turistiniame kelyje, – teigia S.Stocker. – Bet jei atvykstate jūra, vieta yra strategiškai svarbesnė. Tai – pakeliui į Italiją. Sužinojome, kad tai yra daug svarbesnė ir svarbesnė vieta, bronzos amžiaus prekybos kelyje“.

Turtingieji kapai yra netoli buvusių Nestoro rūmų – valdovo, minimo garsiuose Homero darbuose „Iliada“ ir „Odisėja“. Rūmus 1939 m. atrado velionis UC klasikos laikų profesorius Carlas Blegenas. Šeštajame dešimtmetyje jis siekė kasinėti teritorijoje, kurioje dabar dirbo J.Davisas ir S.Stockeris, tačiau iš žemės savininko negalėjo gauti leidimo.

Kasinėti teritoriją buvo ypač sudėtinga. Artėjant kasinėjimų sezonui, biurokratinė delsatis privertė tyrėjus atidėti planus pirmiausia ištyrinėti vietą panaudojant žemės radarą. Vietoje to mokslininkams teko remtis savo patirtimi ir intuicija.

Publikuoja: lrytas.lt

Įvertink šį straipsnį Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą PARANORMAL turinį.

Visi svetainės pateikti straipsniai, sveikatos patarimai yra pramoginio pobūdžio iš interneto platybių. Prieš naudodami patarimus, pasitarkite su tos srities specialistu. Svetainė neatsako už duomenų tikslumą. Visos teisės apsaugotos.
Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais.
avatar
TAIP PAT SKAITYKITE:
22.01.2020 laikas 15:54 Įvardintas Produktas, Kuris Sutrikdo Smegenų Veiklą
Sojos pupelių aliejaus vartojimas per pastaruosius kelis dešimtmečius itin išaugo. Jis tapo vienu populiariausių maistinių aliejų JAV. Tiesa, mokslininkai, atlikdami tyrimus su pelėmis, nustatė, kad sojų pupelių aliejus gali sukelti genetinius pelių smegenų pokyčius. Kai kurie iš jų gali būti siejam...

Skaityti daugiau

22.01.2020 laikas 15:42 Prieš 120 mln. metų gyvenęs „šokantis drakonas“ padeda įminti plunksnuotų dinozaurų mįslę
Prieš maždaug 120 mln. metų vienoje Kinijos provincijoje gyveno dinozauras, kurį šiandien mokslininkai vadina „šokančiu drakonu“. Nedidelio ir plunksnuoto dinozauro fosilijos atradimas padeda mokslininkams geriau suprasti dinozaurų ir paukščių ryšį, skelbia CNN....

Skaityti daugiau

22.01.2020 laikas 15:27 Pirmą kartą aptiktas asteroidas Veneros orbitos viduje

Dauguma Saulės sistemos asteroidų skrieja tarp Marso ir Jupiterio orbitų, Asteroidų žiede. Bet jų yra ir kitur – ne vieną dešimtmetį atidžiai ieškoma artimų žemei objektų, t.y. tokių, kurių orbitos labai priartėja ar net kerta mūsų planetos orbitą.

...

Skaityti daugiau

22.01.2020 laikas 15:08 Ką iš tiesų reiškia sapnai ir sapnuose matomi simboliai?
Pabundate apsipylęs prakaitu ir pašėlusiai plakančia širdimi – prireikia kelių sekundžių suvokimui, kad ne, jūs nebėgote į pokalbį dėl naujo darbo prisidengęs tik vonios rankšluosčiu.

Skaityti daugiau

22.01.2020 laikas 08:41 O kas jei ateityje visi gyventume grybuose?

Medis ir betonas – tolimos praeities atgyvenos. Visas šiuolaikiškas miestas – mokyklos, parduotuvės, ligoninės ir visi kiti pastatai – yra gyvi, nuolat augantys, mirštantys ir regeneruojantys grybai

...

Skaityti daugiau