Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paranormal.lt - Pasaulio naujienos kitaip » Sveikatos Patarimai | Liaudies Medicina » 2021 » Vasario » 9

Kas yra propolis (bičių pikis), kokia jo nauda mums ir kaip jį vartoti

Pirmiausia, norim užtvirtinti, kad propolis ir bičių pikis yra vienas ir tas pats. Propolis labiau tarptautinis pavadinimas, o bičių pikis – lietuviškas. Pastaruoju metu pastebime didelį susidomėjimą šiuo bičių produktu, todėl parengėme išsamų straipsnį remdamiesi mokslininkų atradimais. Pakalbėsim, kas yra propolis, kokia jo nauda bei kaip vartoti bičių pikį.

Tikimės, bus naudinga! Gero skaitymo…

propolis, bičių pikis, Bitininkystė

Kas yra propolis (bičių pikis)?

Propolis – tai bičių gaminama medžiaga, kaip ir kiti bičių produktai. Bičių pikis sudarytas iš vaško, bičių seilių ir kito sekreto bei įvairiausių augalų dervų. Kaip ir kitų bičių produktų, bičių pikio sudėties mokslininkai taip pat nėra iki galo ištyrę, nes niekas nesekė bitės… Visgi buvo pastebėta, kad bitės augalų sakus ir dervas nuo jaunų pumpurų renka ir kaupia ant galinių kojų, kaip žiedadulkes, o grįžusios į avilį viską nusiima, sujungia su vašku ir perdirba. Taigi įvairių mokslinių šaltinių duomenimis, toks gaminys turi apie 180 įvairiausių sudėtinių dalių.

Kaip ir medaus lašas – vienas propolio gabalėlis irgi skiriasi nuo kito savo sudėtimi. Kadangi pagrindinį propolio antibakterinį poveikį sudaro augalų dervos, jo specifinis efektyvumas priklauso nuo vyraujančių augalų dervos. Todėl pušyne pikis bus vienoks, o pievoje – kitoks.

Kad atsakytume į klausimą “kas yra propolis?”, turime pasigilinti į jo paskirtį avilyje. Jį bitės gamina tikrai ne iš neturėjimo ką veikti. Avilyje propolis atlieka sterilių klijų vaidmenį. Juo bitės užsandarina visus plyšius ir tarpus, kad apsisaugotų nuo matomų bei nematomų priešų: bakterijų, virusų, grybelių, kenkėjų ir plėšrūnų. Taigi bitės propolį naudoja kaip antiseptinę, antiparazitinę, antimikrobinę priemonę.

Nuo 25°C iki 45°C temperatūros propolis yra lipnus, o tirpti pradeda pasiekęs 60°C, 70°C ar net didesnę temperatūrą.

Propolio nauda žmogaus organizmui

Bendrai bičių pikio naudą būtų galima apibūdinti kaip priešuždegiminę, antimikrobinę ir mažinančią oksidacinį stresą. Propolis nauda lenkia daugelį kitų augalinių preparatų, nes jo sudėtis yra gerokai įspūdingesnė ir turtingesnė. Taigi, kam gi naudingas bičių pikis?

Antibakterinis ir antivirusinis poveikis

Tyrimai rodo, kad propolis sugeba sunaikinti virusų RNR, kol jie dar nepateko į ląsteles ir taip sugeba stabdyti jų dauginimąsi. Šis poveikis pastebėtas tiriant įvairius virusus, tarp jų ir skirtingus Herpes . Jo poveikiui tyrimų metu taip pat negalėjo atsilaikyti ir itin paplitusios bakterijos: stafilokokai, streptokokai, E. colli ir kt. Jo veikimo principas gana paprastas: suardoma bakterijos sienelė, dalis citoplazmos ir sustabdoma baltymų sintezė,  o tai reiškia, kad bakterija nebegali daugintis.

Fungicidinis poveikis

Fungicidinės savybės pastebėtos tiriant populiarius mieliagrybius bei kandidozę ir kitas ligas sukeliančius grybelius. Bičių pikyje esantys polifenoliai ir kitos veikliosios medžiagos stabdo grybelio dauginimąsi sporomis ir jo plitimą, taip pat padeda sugyti žaizdoms.

Priešvėžinis poveikis

Kaip ir kiti bičių produktai, bičių pikis turi auglių susidarymą stabdančių savybių. Jis stabdo nenormalų augimo ciklą turinčių ląstelių dauginimąsi ir plitimą į kitus audinius, o taip pat skatina jų apoptozę (savalaiką mirtį) taip galimai sumažindamas auglio dydį.

Priešuždegiminis poveikis

Dėl jame esančių flavanoidų, bičių pikis veikia ir priešuždegimiškai. Jo veikliosios medžiagos, patekusios į uždegimo židinį jį slopina bei skatina gijimo procesus.

Kepenų apsauga

Kadangi bičių pikis pasižymi stipriomis antioksidacinėmis savybėmis, pastebėta, kad jis padeda apsaugoti kepenų pastiles nuo gyvsidabrio toksiškumo, mažina oksidacinį stresą. Bandymuose su pelėmis jis taip pat padėjo apsaugoti kepenis nuo alkoholio daromos žalos.

Antioksidacinis poveikis

Jis, kaip ir visi antioksidantai, stabdo laisvųjų radikalų susidarymą. Kadangi laisvieji radikalai glaudžiai susiję su senėjimu ir ląstelių pažaida, propolis gali padėti atitolinti įvairias su laisvaisiais radikalais siejamas ligas: Parkinsono ligą, Alzhaimerio sindromą, artritą, vėžinius susirgimus, cukrinį diabetą, širdies ir kraujagyslių sistemos ligas. Jis taip pat palaiko raudonųjų kraujo kūnelių kiekį, nes mažina lipidų peroksidacijos procesus juose.

Žaizdų gijimo skatinimas

Propolis skatina kolageno ir kitų žaidų gijimui būtinų medžiagų kaupimąsi sužeidimo vietoje, o taip pat mažina gijimą stabdančius laisvuosius radikalus. Jis gerina kraujo cirkuliaciją bei įvairius fermentinius procesus, kurie padeda audiniams greičiau atsinaujinti. Be viso šito, jis taip pat padeda gyti žaizdoms apsaugodamas jas nuo įvairiausių mikroorganizmų dauginimosi. Taigi bičių pikio vartojimas gali padėti gydyti tiek vidines, tiek išorines žaizdas.

propolis, bičių pikis, Bitininkystė

Kaip vartoti bičių pikį?

Bičių pikio vartojimas priklauso nuo to, kokia forma mes jį naudojame. Populiariausia naudoti bičių pikį skystame pavidale – ištirpintą aliejuje, vandenyje ar spirite.

Grynas bičių pikis

Neapdorotas bičių pikis kramtomas, kaip kramtomoji guma, tačiau nenuryjamas. Taip pat pikio gabaliuką galima dėti ant skaudančio danties.

Propolio tirpalas

Vandeninis arba etanolinis propolio tirpalas dažniausiai naudojamas į vidų lašiukų ar įpurškimo būdu. Propolio tirpalą galima įsigyti vaistinėje arba pasigaminti patiems. Mūsų straipsnyje Kaip paruošti bičių pikio ekstraktą pateikiame 3 paprastus bičių pikio vartojimo receptus.

Propolio aliejus

Propolio aliejus tinka išorės žaizdoms gydyti ar lašinti į nosį bei gerklę. Aliejaus taip pat galima pasigaminti patiems, sumaišius ir pakaitinus gryną aliejų su propoliu santykiu 10:1 arba 20:1. Svarbu mišinį kaitinti vandens vonelėje ir palaikyti vidutinę temperatūrą, nes pakaitinus per daug – sunaikinsime dalį veikliųjų medžiagų.

Recepto Autorius Brolių medus

Straipsnis paruoštas remiantis šiais šaltiniais:

  1. Anjum SI, Ullah A, Khan KA, Attaullah M, Khan H, Ali H, Bashir MA, Tahir M, Ansari MJ, Ghramh HA, Adgaba N, Dash CK. Composition and functional properties of propolis (bee glue): A review. Saudi J Biol Sci. 2019 Nov;26(7):1695-1703. doi: 10.1016/j.sjbs.2018.08.013. Epub 2018 Aug 17. PMID: 31762646; PMCID: PMC6864204.
  2. Pasupuleti, V. R., Sammugam, L., Ramesh, N., & Gan, S. H. (2017). Honey, Propolis, and Royal Jelly: A Comprehensive Review of Their Biological Actions and Health Benefits. Oxidative medicine and cellular longevity2017, 1259510. https://doi.org/10.1155/2017/1259510
  3. Wagh V. D. (2013). Propolis: a wonder bees product and its pharmacological potentials. Advances in pharmacological sciences2013, 308249. https://doi.org/10.1155/2013/308249

Pabrėžiame, kad tai - liaudiški patarimai, neįrodyti mokslinėse laboratorijose. Tik išbandyti protėvių ir perduoti iš lūpų į lūpas ateities kartoms. Mūsų tikslas informuoti. Todėl paliekame jums teisę patiems spręsti, tikėti jais ar ne, o dar geriau pasitarkite su gydytoju, dėl galimo šalutinio poveikio.

Jei jūs žinote daugiau naudingų liaudiškų patarimų, pasidalinkite jais su mumis, prisijunkite ir rašykite bloge!

* „Paranormal.lt“ straipsniai skirti tik informaciniams ir švietimo tikslams ir nepakeičia profesionalių medicininių patarimų, diagnostikos ar gydymo. Visais klausimais apie savo sveikatos būklę visada pasitarkite su gydytoju.

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
29.10.2019 laikas 15:16 Receptai – Patiekalai Greiti blynai skaniems pusryčiams

Pristatome jums greitų ir skanių pusryčių receptą. Blynai gaunasi labai apetitiški, o patinka ne tik suaugusiems, bet ir vaikams. Pusryčiai paprastai paruošiami, bet labai sotūs.

Skaityti daugiau

21.08.2018 laikas 10:13 Receptai – Patiekalai Vaistažolių mišiniai žaizdoms gydyti

Liaudies medicinos patarimai - kaip būti sveikiems ir išsaugoti sveikatą. Žaizdos liaudies medicinoje, Vaistažolių mišiniai žaizdoms gydyti, liaudiški patarimai gydant ligas, kaip išgyti, netradicinė medicina, receptai žaizdoms...

Skaityti daugiau

01.08.2019 laikas 08:07 Receptai – Patiekalai Mielinės tešlos receptas keptiems pyragėliams
Jei jūs seniai susiruošėte pagaminti pyragėlius – šis straipsnis specialiai tau! Pyragėliai pagal šį receptą pavyksta visada ir visiems! Net jei jūs tik vakar pradėjote gaminti!

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
19.04.2024 laikas 20:16 Finansinis horoskopas visiems Zodiako ženklams 2024 m. balandžio 20 d.
Astrologai parengė 2024 m. balandžio 20 d. prognozę visiems Zodiako ženklams. Šią dieną gali kilti noras pasislėpti nuo bet kokių problemų ir sudėtingų užduočių.

Skaityti daugiau

19.04.2024 laikas 06:52 Treji pernelyg skubotų santykių spąstai
Susipažinote prieš tris savaites, o jau planuojate gyventi kartu? Svajojate, kaip sensite kartu, auginsite vaikus, pasistatysite namą su sodu? Norite, kad šis vyras ar ši moteris būtų su jumis visą likusį gyvenimą? Tai reiškia, kad santykiai, tikslia...

Skaityti daugiau

19.04.2024 laikas 06:48 Kam merginai reikalingas princas gelbėtojas?
Gražioji princesė įkalinta bokšte. Ją saugo drakonas. Reikia gelbėti! Šią istoriją nuo vaikystės žino kiekvienas, tačiau šio archetipo reikšmė mažai kam suvokiama. Į bėdą patekusios merginos personažas sutinkamas visur: kine, literatūroje ir net rekl...

Skaityti daugiau