Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal » » 2021 » Vasario » 9

Kas yra propolis (bičių pikis), kokia jo nauda mums ir kaip jį vartoti

Pirmiausia, norim užtvirtinti, kad propolis ir bičių pikis yra vienas ir tas pats. Propolis labiau tarptautinis pavadinimas, o bičių pikis – lietuviškas. Pastaruoju metu pastebime didelį susidomėjimą šiuo bičių produktu, todėl parengėme išsamų straipsnį remdamiesi mokslininkų atradimais. Pakalbėsim, kas yra propolis, kokia jo nauda bei kaip vartoti bičių pikį.

Tikimės, bus naudinga! Gero skaitymo…

propolis, bičių pikis, Bitininkystė

Kas yra propolis (bičių pikis)?

Propolis – tai bičių gaminama medžiaga, kaip ir kiti bičių produktai. Bičių pikis sudarytas iš vaško, bičių seilių ir kito sekreto bei įvairiausių augalų dervų. Kaip ir kitų bičių produktų, bičių pikio sudėties mokslininkai taip pat nėra iki galo ištyrę, nes niekas nesekė bitės… Visgi buvo pastebėta, kad bitės augalų sakus ir dervas nuo jaunų pumpurų renka ir kaupia ant galinių kojų, kaip žiedadulkes, o grįžusios į avilį viską nusiima, sujungia su vašku ir perdirba. Taigi įvairių mokslinių šaltinių duomenimis, toks gaminys turi apie 180 įvairiausių sudėtinių dalių.

Kaip ir medaus lašas – vienas propolio gabalėlis irgi skiriasi nuo kito savo sudėtimi. Kadangi pagrindinį propolio antibakterinį poveikį sudaro augalų dervos, jo specifinis efektyvumas priklauso nuo vyraujančių augalų dervos. Todėl pušyne pikis bus vienoks, o pievoje – kitoks.

Kad atsakytume į klausimą “kas yra propolis?”, turime pasigilinti į jo paskirtį avilyje. Jį bitės gamina tikrai ne iš neturėjimo ką veikti. Avilyje propolis atlieka sterilių klijų vaidmenį. Juo bitės užsandarina visus plyšius ir tarpus, kad apsisaugotų nuo matomų bei nematomų priešų: bakterijų, virusų, grybelių, kenkėjų ir plėšrūnų. Taigi bitės propolį naudoja kaip antiseptinę, antiparazitinę, antimikrobinę priemonę.

Nuo 25°C iki 45°C temperatūros propolis yra lipnus, o tirpti pradeda pasiekęs 60°C, 70°C ar net didesnę temperatūrą.

Propolio nauda žmogaus organizmui

Bendrai bičių pikio naudą būtų galima apibūdinti kaip priešuždegiminę, antimikrobinę ir mažinančią oksidacinį stresą. Propolis nauda lenkia daugelį kitų augalinių preparatų, nes jo sudėtis yra gerokai įspūdingesnė ir turtingesnė. Taigi, kam gi naudingas bičių pikis?

Antibakterinis ir antivirusinis poveikis

Tyrimai rodo, kad propolis sugeba sunaikinti virusų RNR, kol jie dar nepateko į ląsteles ir taip sugeba stabdyti jų dauginimąsi. Šis poveikis pastebėtas tiriant įvairius virusus, tarp jų ir skirtingus Herpes . Jo poveikiui tyrimų metu taip pat negalėjo atsilaikyti ir itin paplitusios bakterijos: stafilokokai, streptokokai, E. colli ir kt. Jo veikimo principas gana paprastas: suardoma bakterijos sienelė, dalis citoplazmos ir sustabdoma baltymų sintezė,  o tai reiškia, kad bakterija nebegali daugintis.

Fungicidinis poveikis

Fungicidinės savybės pastebėtos tiriant populiarius mieliagrybius bei kandidozę ir kitas ligas sukeliančius grybelius. Bičių pikyje esantys polifenoliai ir kitos veikliosios medžiagos stabdo grybelio dauginimąsi sporomis ir jo plitimą, taip pat padeda sugyti žaizdoms.

Priešvėžinis poveikis

Kaip ir kiti bičių produktai, bičių pikis turi auglių susidarymą stabdančių savybių. Jis stabdo nenormalų augimo ciklą turinčių ląstelių dauginimąsi ir plitimą į kitus audinius, o taip pat skatina jų apoptozę (savalaiką mirtį) taip galimai sumažindamas auglio dydį.

Priešuždegiminis poveikis

Dėl jame esančių flavanoidų, bičių pikis veikia ir priešuždegimiškai. Jo veikliosios medžiagos, patekusios į uždegimo židinį jį slopina bei skatina gijimo procesus.

Kepenų apsauga

Kadangi bičių pikis pasižymi stipriomis antioksidacinėmis savybėmis, pastebėta, kad jis padeda apsaugoti kepenų pastiles nuo gyvsidabrio toksiškumo, mažina oksidacinį stresą. Bandymuose su pelėmis jis taip pat padėjo apsaugoti kepenis nuo alkoholio daromos žalos.

Antioksidacinis poveikis

Jis, kaip ir visi antioksidantai, stabdo laisvųjų radikalų susidarymą. Kadangi laisvieji radikalai glaudžiai susiję su senėjimu ir ląstelių pažaida, propolis gali padėti atitolinti įvairias su laisvaisiais radikalais siejamas ligas: Parkinsono ligą, Alzhaimerio sindromą, artritą, vėžinius susirgimus, cukrinį diabetą, širdies ir kraujagyslių sistemos ligas. Jis taip pat palaiko raudonųjų kraujo kūnelių kiekį, nes mažina lipidų peroksidacijos procesus juose.

Žaizdų gijimo skatinimas

Propolis skatina kolageno ir kitų žaidų gijimui būtinų medžiagų kaupimąsi sužeidimo vietoje, o taip pat mažina gijimą stabdančius laisvuosius radikalus. Jis gerina kraujo cirkuliaciją bei įvairius fermentinius procesus, kurie padeda audiniams greičiau atsinaujinti. Be viso šito, jis taip pat padeda gyti žaizdoms apsaugodamas jas nuo įvairiausių mikroorganizmų dauginimosi. Taigi bičių pikio vartojimas gali padėti gydyti tiek vidines, tiek išorines žaizdas.

propolis, bičių pikis, Bitininkystė

Kaip vartoti bičių pikį?

Bičių pikio vartojimas priklauso nuo to, kokia forma mes jį naudojame. Populiariausia naudoti bičių pikį skystame pavidale – ištirpintą aliejuje, vandenyje ar spirite.

Grynas bičių pikis

Neapdorotas bičių pikis kramtomas, kaip kramtomoji guma, tačiau nenuryjamas. Taip pat pikio gabaliuką galima dėti ant skaudančio danties.

Propolio tirpalas

Vandeninis arba etanolinis propolio tirpalas dažniausiai naudojamas į vidų lašiukų ar įpurškimo būdu. Propolio tirpalą galima įsigyti vaistinėje arba pasigaminti patiems. Mūsų straipsnyje Kaip paruošti bičių pikio ekstraktą pateikiame 3 paprastus bičių pikio vartojimo receptus.

Propolio aliejus

Propolio aliejus tinka išorės žaizdoms gydyti ar lašinti į nosį bei gerklę. Aliejaus taip pat galima pasigaminti patiems, sumaišius ir pakaitinus gryną aliejų su propoliu santykiu 10:1 arba 20:1. Svarbu mišinį kaitinti vandens vonelėje ir palaikyti vidutinę temperatūrą, nes pakaitinus per daug – sunaikinsime dalį veikliųjų medžiagų.

Recepto Autorius Brolių medus

Straipsnis paruoštas remiantis šiais šaltiniais:

  1. Anjum SI, Ullah A, Khan KA, Attaullah M, Khan H, Ali H, Bashir MA, Tahir M, Ansari MJ, Ghramh HA, Adgaba N, Dash CK. Composition and functional properties of propolis (bee glue): A review. Saudi J Biol Sci. 2019 Nov;26(7):1695-1703. doi: 10.1016/j.sjbs.2018.08.013. Epub 2018 Aug 17. PMID: 31762646; PMCID: PMC6864204.
  2. Pasupuleti, V. R., Sammugam, L., Ramesh, N., & Gan, S. H. (2017). Honey, Propolis, and Royal Jelly: A Comprehensive Review of Their Biological Actions and Health Benefits. Oxidative medicine and cellular longevity2017, 1259510. https://doi.org/10.1155/2017/1259510
  3. Wagh V. D. (2013). Propolis: a wonder bees product and its pharmacological potentials. Advances in pharmacological sciences2013, 308249. https://doi.org/10.1155/2013/308249

Pabrėžiame, kad tai - liaudiški patarimai, neįrodyti mokslinėse laboratorijose. Tik išbandyti protėvių ir perduoti iš lūpų į lūpas ateities kartoms. Mūsų tikslas informuoti. Todėl paliekame jums teisę patiems spręsti, tikėti jais ar ne, o dar geriau pasitarkite su gydytoju, dėl galimo šalutinio poveikio.

Jei jūs žinote daugiau naudingų liaudiškų patarimų, pasidalinkite jais su mumis, prisijunkite ir rašykite bloge!

* „Paranormal.lt“ straipsniai skirti tik informaciniams ir švietimo tikslams ir nepakeičia profesionalių medicininių patarimų, diagnostikos ar gydymo. Visais klausimais apie savo sveikatos būklę visada pasitarkite su gydytoju.

Įvertink šį straipsnį. Parašykite komentarą! Įvertinkite skaitomą Paranormal.lt turinį. Paremkite pasidalindami su kitais: .
Sveiki, nesuspėju, o info tiek daug! Kas Jums svarbu?
Iš viso atsakymų: 204
Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Galima rašyti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas.
avatar
TAIP PAT SKAITYKITE:
04.03.2021 laikas 20:46 Veido kaukės receptas su nuostabiu poveikiu

Tailando SPA salonuose naudojamos veido kaukės receptas. Bet tuo pačiu metu jį galima lengvai paruošti iš tų ingredientų, kurie yra kiekvienuose namuose. Receptas yra toks paprastas, kad nesitiki tokio nuostabaus efekto. Kaukė tinka absoliučiai visų tipų odai ir amžiaus grupėms. Ji paruošia odą b...

Skaityti daugiau

04.03.2021 laikas 19:49 Gydomasis Sirupas Kepenims, Inkstams, Virškinamojo Trakto Ligoms
Taigi jai davė receptą, kuris visiškai padėjo pasveikti nuo kepenų cirozės. Bet juo, kaip paaiškėjo, galima gydyti beveik visas kepenų, inkstų ir virškinamojo trakto ligas.

Skaityti daugiau

03.03.2021 laikas 22:47 Nepakeičiamas magnis mūsų kūnui
Magnis dalyvauja daugybėje organizme vykstančių procesų - energijos gamyboje, gliukozės įsisavinime, nervų signalų perdavime, baltymų sintezėje, kaulinio audinio kūrime, kraujagyslių bei raumenų atsipalaidavimo ir įtempimo reguliavime. Jis daro raminamąjį poveikį, slopindamas nervų sistemos jaudrumą...

Skaityti daugiau

03.03.2021 laikas 22:26 Išgydykite padidėjusią prostatą, diabetą, gastritą ir ne tik! Gerkite šią gydomąją arbatą iš 1 komponento!
Neįtikėtina gydomoji priemonė! Moliūgas yra labai sveika daržovė, tačiau jo sėklos yra dar sveikesnės. Kaip vieno ingrediento arbata gydo padidėjusią prostatą, diabetą ir gastritą

Skaityti daugiau

03.03.2021 laikas 20:27 Krzysztofas Jackowskis apie ateitį, geopolitiką ir karą Viduriniuose Rytuose

Kaip pirmadienį, 2021 m. kovo 1 d. pranešė „DW, NY Times“ ir visa kita svarbi žiniasklaida, atrodo, kad Iranas atsitraukia iš branduolinių derybų su Jungtinėmis Valstijomis: Teheranas atsisakė susitikti su JAV ir keliomis Europos šalimis dėl atnaujinto 2015 m. dėl branduolinio susitar...

Skaityti daugiau

04.03.2021 laikas 17:56 Orkaitėje kepta lašiša su džiūvėsėlių plutele ir šparaginėmis pupelėmis
Tai labai paprastas būdas pagaminti lengvą bei skrandžio neapsunkinančią vakarienę iš lašišos orkaitėje. Prie šios lašišos kartu iškepsime šparagines pupelės, kurio čia tinka tiesiog idealiai.

Skaityti daugiau

04.03.2021 laikas 16:19 Keptuvėje kepti kiaulienos nugarinės kepsniukai su svogūnų ir gervuogių padažu
Šis svogūnų ir gervuogių padažas idealiai dera prie kiaulienos kepsniukų. Jis gaunasi šiek tiek ir saldokas, ir rūgštokas. O paruošti jį visai nesudėtinga. Tikrai rekomenduoju išmėginti tokį derinį. Jis Jus gali labai teigiamai nustebinti!...

Skaityti daugiau

04.03.2021 laikas 09:20 Dozens of Italian teachers fall ill after getting vaccinated for coronavirus

Several dozen teachers in Italy called in sick from work after Wuhan coronavirus (Covid-19) vaccines from AstraZeneca left them violently ill.

Skaityti daugiau