Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paslapčių ir Žinių Pasaulis » Kosmosas » 2020 » Birželio » 30

Astronomai suklasifikavo masyvius sprogimus kosmose: vienas iš jų buvo net 10 kartų galingesnis už supernovą

Astronomai galų gale suklasifikavo 2018 m. pirmą kartą stebėtus milžiniškus sprogimus kosmose. Tiesą pasakius, sprogimai tokie ryškūs, kad visi nustebo sužinoję, jog jie vyksta kur kas toliau nuo mūsų nei buvo manoma iki šiol. Dar du atradimai leido šiuos reiškinius priskirti visiškai naujai milžiniškų kosmoso sprogimų klasei, rašo „Science Alert“.

Šie energijos pliūpsniai yra nepaprastai galingi ir nepaprastai greiti, jų metu į kosminę erdvę labai dideliu greičiu išmetamas didžiulis kiekis medžiagos. Naująją klasę astronomai pavadino Greitaisiais mėlynaisiais optiniais trumpalaikiais astronominiais įvykiais (angl. Fast Blue Optical Transients) arba FBOT.

Galiausiai nustatyta, kad 2018 m. stebėtas įvykis, astronomų pravardžiuojamas „Karve“ (AT2018cow), vyko už 200 mln. šviesmečių esančioje galaktikoje, kuo sunku patikėti, turint omenyje išskirtinį pliūpsnio ryškumą. Nuo to laiko jį nurungė du dar didesni sprogimai – tokiu būdu iš viso šiuo metu priskaičiuojami trys FBOT.

Du naujieji buvo aptikti archyviniuose matomos šviesos viso dangaus stebėjimų duomenyse ir yra toliau stebimi.

Tai yra ZTF18abvkwla arba „Koala“, rastas 2018 m. vykdytų už 3,4 mlrd. šviesmečių esančios galaktikos stebėjimų duomenyse, ir CRTS-CSS161010 J045834-081803 arba CSS161010, rastas už 500 mln. šviesmečių esančios galaktikos stebėjimų duomenyse, surinktuose 2016 m. Dviejuose naujuose straipsniuose aprašomi „Koala“ ir CSS161010.

Kad lengviau būtų susidaryti įspūdį, kokio intensyvumo yra šie sprogimai, galima pasakyti, kad „Karvė“ buvo bent 10 kartų galingesnė už įprastą supernovą. „Koala“ ir CSS161010 taip pat buvo galingesni, tačiau akivaizdu, kad tarp šių trijų įvykių yra nemažai panašumų.

„Palyginusi duomenis pamaniau, kad padariau klaidą, – sako „Koala“ tyrimui vadovavusi Kalifornijos technologijos instituto astronomė Anna Ho. – „Koala“ primena „Karvę“, tačiau radijo bangų pliūpsnis buvo dešimt kartų ryškesnis – ne mažiau ryškus už gama spindulių pliūpsnį!“

Paanalizavus CSS161010, žandikaulis dar labiau atvipo. Vėlesni radijo ir rentgeno spindulių ilgio stebėjimai parodė, kad objektas milžinišku greičiu, sudarančiu net 55 proc. šviesos greičio, į erdvę išmetė didžiulį kiekį žvaigždžių medžiagos.

Visi trys sprogimai yra panašūs. Jie labai primena supernovą, tačiau įsižiebia ir užgesta labai greitai, kur kas greičiau nei įprastos supernovos. Be to, jie be galo karšti, dėl to, skirtingai nuo įprastų supernovų, šviesa įgyja melsvą atspalvį.

Kadangi šie astronominiai įvykiai tokie trumpi, sunku suprasti, kas juos sukelia. 2019 m. sausį astronomai sumažino visų įmanomų „Karvės“ atsiradimo priežasčių skaičių iki dviejų galimų scenarijų: juodoji skylė sunaikina baltąją nykštukę arba neįprasto tipo branduolio kolapso supernova, sąlygoja neutroninės žvaigždės ar juodosios skylės susiformavimą.

Šiuo momentu negalima atmesti nė vieno iš šių scenarijų, tačiau astronomai mano, kad visgi tai turėtų būti kažkokio labai reto tipo supernovos.

Mums įprastų branduolio kolapso supernovų sprogimas suformuoja apskritimo formos žvaigždžių medžiagos gaubtą. Kartais šių supernovų sprogimai suformuoja aplink kolapsavusį branduolį besisukančios medžiagos diską, iš polių išstumiantį ypač galingus reliatyvistinius srautus, kuriems būdinga gama spinduliuotė – mes tai vadiname gama spindulių pliūpsniu.

Pagal astronomų sukurtą modelį, FBOT sprogimai taip pat suformuoja panašų diską ir srautus, tačiau juos dengia itin tankus medžiagos debesis, kuris įprastoms supernovoms nėra būdingas. Šį debesį galėjo suformuoti dvinaris elementas, pašalinantis visą supernovos pirmtakės žvaigždės medžiagą.

Kad ir kokiu būdu susiformuoja šis debesys, būtent jis lema neįprastą sprogimo ryškumą, kurį ir pavyko užfiksuoti astronomams. Kai supernovos paskleista sprogimo banga atsimuša į debesį, susidaro nepaprastai greitas, karštas ir ryškus įvairių bangų pliūpsnis.

Tolesniame tyrimų etape ketinama išanalizuoti daugiau duomenų, kad galbūt būtų galima nustatyti daugiau panašių ryškių žybsnių, kurie anksčiau galėjo būti pražiūrėti ar priskirti signalo sutrikimams. Tai padėtų astronomams dar geriau suprasti, kas šiuos sprogimus sukelia.

Šaltinis: LRT.LT

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
2018-09-19 laikas 08:51 Receptai Liaudiški patarimai gerklės gydymui

Gerklės ligos liaudies medicinoje, liaudiški patarimai gerklės gydymui, gerklės ligos, gerklė, gerklės gydymas, gerklės skausmas, receptai gerklei, liaudiški patarimai gydant ligas, kaip išgyti, netradicinė medicina, kaip gydyt...

Skaityti daugiau

2018-09-07 laikas 08:47 Receptai Liaudiški patarimai sergant onkologinėmis ligomis

Onkologinės ligos liaudies medicinoje, Liaudiški patarimai sergant onkologinėmis ligomis, receptai nuo onkologijos, liaudiški patarimai gydant ligas, kaip išgyti, netradicinė medicina, kaip gydytis vaistažolėmis, kaip gydytis u...

Skaityti daugiau

2020-05-07 laikas 20:30 Receptai Puikus užkandis – traškūs pievagrybiai su padažu

Į dubenį berkite miltus, kepimo miltelius, visus prieskonius, supilkite vandenį ir išmaišykite. Pievagrybius nuplaukite ir supjaustykite stambesniais gabaliukais. Pievagrybių gabaliukus mirkykite paruoštoje masėje, po to &ndash...

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
2025-07-13 laikas 08:56 Česnakų stiebai: Cheminė sudėtis, nauda sveikatai ir kaip juos paruošti
Šiame straipsnyje atskleisime česnakų stiebų cheminę sudėtį, jų naudą ir galimą žalą organizmui, biologinį poveikį bei pateiksime skanių receptų, kaip juos panaudoti virtuvėje. Pasinerkite į šią kvapnią kelionę ir sužinokite, kodėl česnakų stiebai tu...

Skaityti daugiau

2025-07-13 laikas 08:24 Mėlynojo ryklio odos paslaptys: Kaip nanostruktūros keičia spalvą
Naujausi moksliniai tyrimai atskleidžia, kaip guanino kristalai ir melaninas sukuria šį unikalų efektą, o šios žinios gali revoliucionizuoti technologijas – nuo medicinos iki povandeninių technologijų. Šiame straipsnyje gilinsimės į šio fenomeno moks...

Skaityti daugiau

2025-07-13 laikas 08:04 Ahnenerbe: Paslaptys, mokslas ir nacistinės ideologijos šešėlis
Ši paslaptinga organizacija, veikusį Trečiajame Reiche, iki šiol kelia diskusijas. Nuo arijų rasės šlovinimo iki žiaurių eksperimentų koncentracijos stovyklose – kas iš tiesų slypi už „Protėvių paveldo“ draugijos veiklos? Šiame straipsnyje atskleisim...

Skaityti daugiau

2025-07-12 laikas 20:43 Pranašiški Sapnai ir Zodiako Ženklai: Mistinis Ryšys su Visata
Šiame straipsnyje atskleisime, kurie ženklai pasižymi pranašiškų sapnų dovana, kaip jie gali ją panaudoti ir kokios mokslinės bei ezoterinės priežastys slypi už šio fenomeno. Pasinerkite į mistikos ir astrologijos pasaulį!...

Skaityti daugiau

2025-07-11 laikas 19:08 Psichologiniai Teigiamų Santykių Požymiai: Kaip Atpažinti Tikrąją Meilę
Atraskite psichologinius požymius, rodančius stiprius santykius, ir sužinokite, kaip kurti harmoningą ryšį su mylimu žmogumi. Šiame straipsnyje aptarsime pagrindinius teigiamų santykių požymius, remdamiesi psichologijos principais, ir pateiksime prak...

Skaityti daugiau