Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Automobilių Naujienos » 2018 » Rugpjūčio » 18

Automobilio variklio alyva. Verta žinoti

Tikriausiai visi automobilių savininkai ir vairuotojai žino, kad be alyvos variklis neveiks. Tačiau jo darbas gali sustreikuoti ir tokiu atveju, jei pasirinksite netinkamą alyvą. Todėl būtina žinoti ne tik ką pirkti, bet dėmesį atkreipti ir į tam tikras konkretaus automobilio technines savybes.

Kartais vartotojai nesupranta, kuo skiriasi alyva, skirta benzininiams ir dyzeliniams varikliams, juo labiau kad ant etiketės matomas žymėjimas iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti identiškas. Tačiau Vilniaus Gedimino technikos universiteto doc. dr. Jonas Matijošius teigia, kad esminių skirtumų tarp alyvos, skirtos benzininiams ir dyzeliniams varikliams, tikrai yra.

alyvos, variklio, variklio alyva

„Paprastai dyzelinio variklio alyva didesnio klampumo nei skirta benzininiam. Jei mes naudotume šią didesnės klampos alyvą benzininiame variklyje, kiltų keletas problemų. Pirmoji – šilumos generavimas iš vidinio skysčio trinties.

Antroji problema yra šios aukštesnės klampos alyvos tiekimas žemoje temperatūroje. Esant šaltam variklio paleidimui, kai variklis neįšilęs iki darbinės temperatūros, alyvą gali būti labai sunku tiekti dėl netolygaus jos pasiskirstymo, todėl ji pateks ne visur kur reikia ir neatliks savo pagrindinės funkcijos.

Tai neabejotinai sukels priešlaikinį tepimo sistemos agregatų nusidėvėjimą, nes jų sudedamosios dalys sąveikaus be tepimo“, – pasakoja doc. dr. J. Matijošius.

Alyva, skirta dyzeliniams ir benzininiams varikliams, skiriasi ne tik klampumu, bet ir sudėtimi. Tam tikri priedai, kurie dyzelinio variklio alyvai yra reikalingi, benzininiam – pražūtingi.

„Dyzelinio variklio alyvoje yra daugiau ploviklių priedų. Jie turi keletą funkcijų, tačiau pagrindinė – rūgščių neutralizavimas ir švara.

Naudojant priedus, skirtus dyzeliniam varikliui, benzininiame poveikis gali būti pražūtingas. Ploviklis veiks taip, kaip suprojektuota, ir išvalys cilindro sienas. Tai gali turėti neigiamos įtakos sandarikliui tarp žiedų ir įdėklų, dėl ko prarandamas suspaudimas ir darbo efektyvumas“, – teigia doc. dr. J. Matijošius.

Ne visi žino, kokią alyvą pirkti

Automobilių serviso „Ausegra“ vadovas Arvydas Gailiušas pastebi, kad dauguma į servisą atvykstančių klientų alyvos parinkimą jų automobiliui patiki serviso darbuotojams. Tačiau tie, kurie perka alyvą savarankiškai, neretai daro tam tikrų klaidų.

„Dalis klientų perka alyvą per akcijas prekybos centruose. Jie tik mato, kad tai sintetinė alyva, tačiau kad jos specifikacija netinka jų automobiliui, nežiūri.

alyvos, variklio, variklio alyva

Pavyzdžiui, mato, kad 5W30 alyva ir puiku, tačiau, kad ji skirta „Opel“ ir netinka „Volkswagen“, visiškai nekreipia dėmesio“, – LRT.lt pasakoja Arvydas Gailiušas.

Kartais tenka susidurti ir su tokiais atvejais, kai klientai specialiai prašo pilti ne tokią alyvą, kuri skirta jų automobiliui, ir pateikia pavyzdį, kaip toks prašymas gali padaryti žalą, pavyzdžiui, kuro purkštukams.

„Tokiu atveju mes apsisaugome ir prašome klientą raštiškai pasirašyti, kad jis prašo pilti tokią alyvą ir apie pasekmes yra informuotas.

Bet yra paprastas pavyzdys – 2005 m. gamybos „Volkswagen Golf“, kuris turi dyzelinį variklį su „Pumpe Duse“ kuro įpurškimo sistema. Jei į tokį variklį pradėsime pilti netinkamą alyvą, sugadinsime kuro purkštukus, nes jie tepami ta pačia alyva, kaip ir kiti variklio komponentai, todėl reikalinga atitinkama kokybė.

Taip pat reikia atsižvelgti į tai, kad jei automobilis turi kietųjų dalelių filtrą, o šeimininkas prašo pilti 10W40 alyvą, to daryti negalima kategoriškai“, – tikina A. Gailiušas.

Visgi kartais gali būti tokia situacija, kai pats gamintojas rekomenduoja pilti kitokios specifikacijos alyvą, tačiau tik atsižvelgiant į tam tikras aplinkybes.

„Gali būti tokia situacija, kad automobiliui rekomenduojama pilti 5W-30 alyvą, tačiau pagal turimus duomenis matoma, kad gamintojas rekomenduoja 5W-40, priklausomai nuo klimato sąlygų, kuriomis automobilis eksploatuojamas. Pavyzdžiui, yra šilti ir šalti kraštai, nuo to gali skirtis rekomendacijos“, – pastebi A. Gailiušas.

Ką reiškia ant etiketės esantys skaičiai ir raidės

Kai kuriems vairuotojams skaičių ir raidžių magija suprantama ne visada ir jie nežino, kuo skiriasi, pavyzdžiui, 5W-30 nuo 5W-40 alyvos.

„Svarbiausias eksploatacines alyvos savybes ir tinkamumą konkrečiam variklio tipui apibrėžia kokybės klasė pagal API (American Petroleum Institute) eksploatacines grupes ir klampos indeksas pagal SAE (Society of Automotive Engineers) klasifikaciją.

Alyvos indelio etiketėje raidės SAE reiškia, kad po jų esantys skaičiai rodo alyvos klampos klasę. Raidė W (winter) nurodo žieminę alyvą, pavyzdžiui SAE 10W. Jei raidės „W“ nėra – tai vasarinė alyva.

Kitas skaičius, tai vasarinės savybės prie 100 laipsnių temperatūros, pavyzdžiui SAE 10W–30. Kuo skaičiai mažesni, tuo mažesnis ir alyvos klampumas“, – LRT.lt doc. dr. J. Matijošius.

Dar vienas dalykas į kurį reikia atkreipti dėmesį, tai raidės „C“ ir „S“. Jos parodo, kokio tipo varikliui skirta alyva. Atitinkamai „S“ žymima alyva skirta benzininiams varikliams, raide „C“ – skirta dyzeliams. Jeigu alyva universali, ji žymima dviem raidėmis.

Maišyti nepatartina

Dėl įvairių priežasčių kartais variklio alyvos lygis gali sumažėti ir tuomet reikia jos reikia įpilti tam, kad būtų pasiekta minimali norma. Tačiau prieš tai darant geriau pasitikrinti ir įsitikinti, kad į variklyje esamą alyva, neįpilsite tokios, kuri padarys neigiamą poveikį.

„Gamintojai visada rekomenduoja nemaišyti skirtingų rūšių alyvų dėl jų skirtingų kompozicijų, nes alyvoje esantys vieni priedai gali panaikinti kitų priedų teigiamas savybes. Esant kritinei situacijai, siūlytina naudoti tos pačios API ir SAE klasės alyvas, kurių buvo įpilta prieš tai“, – pataria doc. dr. J. Matijošius.

Visgi, jei neturite galimybių patikrinti, kokia alyva įpilta į jūsų variklį, o situacija tikrai kritinė, alyvos geriau įpilti nei toliau važiuoti su per mažu jos kiekiu.

„Geriau įpilti ne visai tos charakteristikos alyvos nei važiuoti su jos trūkumu. Esant alyvos trūkumui, jos negaus turbokompresorius, taip pat viršutinė variklio dalis, kur yra vožtuvai ir jų velenėliai.“

naujienos

Verta žinoti

Retas vairuotojas, atėjus alyvos keitimui, pasirenka ją taip ir nedvejodamas, tarsi sprendimą būtų priėmęs gerokai anksčiau. Dažniausiai neįvertinama gausi pasiūla, priverčianti sudvejoti net ir išmanantį. Kaip nepasiklysti tarp įvairiaspalvių talpų? Tereikia žinoti turimo automobilio markę, jo amžių, variklio tipą bei šiek tiek suprasti alyvos skirstymą į grupes.

Renkantis alyvą svarbiausia yra atsižvelgti ne į jos gamintoją, bet į API grupę ir SAE klampos indeksą, prieš tai žvilgtelėjus į automobilio eksploatacijos instrukciją. Reiktų atsižvelgti į faktinę ar menamą ridą bei likutinį resursą. Paprastai šnekant, į gerokai padirbėjusį, bet vis dar budrumo nepraradusį variklį netikslinga pilti brangiausios sintetinės alyvos, ypač jei jame nėra hidraulinių kompensatorių. Kokybiška, keičiama gamintojo rekomenduotu intervališkumu pusiau sintetinė alyva ne tik kad nepablogina padėties, bet ir leidžia sutaupyti dalį pinigų. Klaidinga manyti, kad alyvą galima keisti gerokai rečiau, jei ji brangesnė už kitas. Netikslinga pirkti ir pigią, bet neaiškios kilmės į nekokybiškas talpas išpilstytą alyvą, motyvuojant dažnesniu jos keitimu.

Alyvos svarbiausias eksploatacines savybes ir tinkamumą konkrečiam variklio tipui apibrėžia kokybės klasė pagal API (angl. „American Petroleum Institute“) eksploatacines grupes ir klampos indeksas pagal SAE (angl. „Society of Automotive Engineers“) klasifikaciją. Šie du indeksai yra pagrindiniai žymenys. Pavyzdžiui, pagal API nurodytą eksploatacinę grupę ir kokybės klasę galima nustatyti kokiam variklio tipui (pirmoji raidė: S – benzininiams; C – dyzeliniams; jei alyva universali – žymima dviem raidėm, pvz., SF/CC- pirmosios raidės nurodo kad alyva rekomenduojama naudoti benziniame variklyje, o antrosios rodo kad alyvą galima naudoti ir dyzeliniame variklyje) ir kokio amžiaus konstrukcijai konkreti alyva yra tinkamiausia.

Variklinių alyvų kokybės klasės pagal eksploatacines API grupes

Indeksas Paskirtis
SF 1980-88 m. gamybos benzininiams varikliams.
SG Padidinti reikalavimai alyvos oksidavimosi stabilumui ir variklio švarai; varikliai nuo 1988 iki 1991 metų.
SH Pasižymi aukštesniais reikalavimais: alyvos garavimui, filtravimui, putojimui. Varikliams nuo 1991 iki 1996 metų.
SJ Pagerintas tepimas užvedant šaltą variklį, prailgintas alyvos keitimo intervalas. Automobilių varikliams pagamintiems po 1996 metų.
SL Varikliams, atitinkantiems naujausius gamintojų reikalavimus. Įsigaliojo nuo 2001 metų liepos mėnesio.
CC Mažai apkrautiems dyzeliniams varikliams, be turbokompresorių.
CD Daugiau nei vidutiniškai apkrautiems dyzeliniams varikliams su turbokompresoriais ir be jų.
CE Naudojama visuose dyzeliniuose varikliuose, dirbančiuose sunkiomis sąlygomis.
CF-4 Specifikacija greitiems 4 ir 6 cilindrų dyzeliniams varikliams. Atitinka CE specifikaciją aukštesniais reikalavimais alyvos eikvojimu ir stūmuoklių švarai.
CG-4 Krovininių automobilių dyzeliniams varikliams su aukštais reikalavimais.
H-4 Krovininų automobilių dyzeliniams varikliams su aukštais Euro-3 reikalavimais.

Klampos arba skysčio vidinės trinties indeksą apibrėžia SAE vienetai. Šalia indekso esanti raidė W (angl. „Winter“) nurodo, kad alyva žieminė. Visasezoninių alyvų pirmieji skaičiai nurodo, kad alyvos klampa 18ºC temperatūroje yra tokia pati, kaip ir nurodytos klasės žieminės alyvos, o antrieji skaičiai – alyvos klampą 100ºC temperatūroje. Be to, pirmą nurodytą skaičių galima vertinti kaip šalto variklio paleidimo sąlygas: kuo diesnis skaičius ir, atitinkamai – klampa, tuo paleidimas sunkesnis (palyginimui: 0W, 5W, 10W, 15W, 20W ir 25W). Vasarinės alyvos atskiru raidiniu simboliu nežymimos, tik skaitiniu: 20, 30, 40, 50, 60. Tačiau ekonomiškai efektyviausia naudoti visasezonines alyvas. Jose visada nurodomi du klampos indeksai SAE vienetais pvz.: 15W-40, 10W-40, 5W-40 ir pan.

Visasezoninių variklių alyvų žymėjimas

Klampumo klasė Naudojimas, priklausomai nuo klimatinės zonos ir metų laiko Naudojimas, atsižvelgiant į oro temperatūrą
SAE 0W/30 Visasezoninė alyva Žemiau -30 iki +30 °C
SAE 0W/40 Visasezoninė alyva Žemiau -30 iki +30 °C
SAE 5W-30 Visasezoninė alyva Žemiau -30 iki +30 °C
SAE 5W-40/50 Visasezoninė alyva Žemiau -30 iki +30 °C
SAE 10W-30 Visasezoninė alyva Nuo -20 iki +20 °C
SAE 10W-40/50 Visasezoninė alyva Nuo -20 iki +20 °C
SAE 15W-40/15W50 Visasezoninė alyva Nuo -20 iki +20 °C
SAE 20W-50 Visasezoninė alyva Nuo -20 iki +20 °C

Visasezoninių transmisinių alyvų žymėjimas

Klampumo klasė Naudojimas, priklausomai nuo klimatinės zonos ar metų laiko
SAE 75W-90 Visasezoninė alyva
SAE 75W-140 Visasezoninė alyva
SAE 80W-90 Visasezoninė alyva
SAE 85W-140 Visasezoninė alyva/ Vasarinė alyva

Optimalų pirkinį galima pailiustruoti pavyzdžiu. Sakykim, 1992 m. gamybos automobiliui su benzininiu varikliu gamintojas rekomenduoja SH kokybės klasės pagal API specifikaciją alyvą. Tai reiškia, kad būtina naudoti nežemesnės kokybės klasės alyvą, kuri gali būti tiek mineralinė, tiek pusiausintetinė. Verta atkreipti dėmesį, kad gamintojai dažniausiai priima vidutinio sunkumo eksploatacijos sąlygas, todėl jei automobiliu važinėjama daug ir intensyviai, patartina naudoti aukštesnės kokybės klasės alyvą, t. y. SJ ar SL.

gerautus.lt

Jei manai, kad ši informacija buvo naudinga, pasidalink, prenumeruok ir padėkok...

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Prisjungus galite komentuoti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas.
avatar
PASKUTINĖS NAUJIENOS:
19.11.2021 laikas 19:18 "Bayer" vadovas sako, kad "covid" mRNA injekcijos yra "genų terapija", klaidingai parduodama kaip "vakcinos"
Stefanas Oelrichas (Stefan Oelrich), Bayer farmacijos padalinio prezidentas, neseniai vykusioje globalistų sveikatos konferencijoje tarptautiniams "ekspertams" prisipažino, kad abi Pfizer-BioNTech ir Moderna mRNA (angl. messenger RNA) "vakcinos" yra visai ne vakcinos, o užmaskuotos "ląstelių ir genų...

Skaityti daugiau

19.11.2021 laikas 19:04 Vyro nekrologas įspėja "neskiepytus": "Nedarykite to, jei nesate pasirengę kentėti ir mirti"
vakcina, Moderna, pandemija, Didžioji farmacija, biologinis ginklas, pavojingi vaistai, farmacinis sukčiavimas, spygliuotasis baltymas, tiesa, neskiepyti, mirtis nuo vakcinos, blogi gydytojai, bloga sveikata, bloga medicina...

Skaityti daugiau

19.11.2021 laikas 18:29 Potvyniai ir nuošliaužos užfiksuoti 4 Kolumbijos departamentuose

Kolumbijoje tęsiantis lietingam sezonui, pastarosiomis dienomis pranešta apie kelis potvynių ir nuošliaužų atvejus Kindijo, Antiokijos, Risaraldos ir Kaukos departamentuose.

Skaityti daugiau

18.11.2021 laikas 23:26 Garstyčios nuo peršalimo
Daugelis skaitytojų turi prisiruošę vaistažolių, uogų ir t.t. atsargų. Kiekviena vietovė turtinga savais vaistiniais augalais. Bet tie, kurie neprisirenka vaistažolių, gali pasigydyti ir kitais būdais.

Skaityti daugiau

18.11.2021 laikas 23:18 Nuo nemigos ir nuospaudų

Siūlau receptus nuo nemigos, nuospaudų ir imuniteto stiprinimui. Kad sustiprėtų imunitetas, perku medų (3 litrų stiklainį), išpilstau į dvi talpas po 1,5 I (tinka stiklainiai nuo majonezo). Imu 1,5 I stiklainį medaus, sumaišau jį su 0,5 kg citrinų, kurias sumalu mėsmale.

...

Skaityti daugiau

Kepta lašiša grietinėlės ir sūrio padaže (video)
18.11.2021 laikas 22:59 Receptai | Patiekalai Kepta lašiša grietinėlės ir sūrio padaže (video)

Paranormal Virtuve šiandiena jums siūlo pasigaminti patiekalą pagal receptą: Kepta lašiša grietinėlės ir sūrio padaže (video). Skanaus!

Skaityti daugiau

Greita ir sotu: vištienos apkepas su bulvėmis (video)
18.11.2021 laikas 22:52 Receptai | Patiekalai Greita ir sotu: vištienos apkepas su bulvėmis (video)

Paranormal Virtuve šiandiena jums siūlo pasigaminti patiekalą pagal receptą: Greita ir sotu: vištienos apkepas su bulvėmis (video). Skanaus!

Skaityti daugiau

18.11.2021 laikas 22:46 Receptai | Patiekalai Avienos kepsnys-pjausnys su kaulu keptuvėje su Farfalle makaronais
Vieną kartą keliaujant Niujorke (New York) buvau pakviesta į vieną gimtadienį, kur susirinko nemažai žmonių. Buto šeimininkė tą kartą ruošė avienos kepsnius - pjausnius ir man teko stebėti visą gamybos procesą.

Skaityti daugiau