Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Archeologija » 2021 » Kovo » 13

Bronzos amžiaus karalienė buvo palaidota su neįkainojama sidabrine karūna

Bronzos amžiaus sidabriniai papuošalai liudija moteris Ispanijoje turėjus valdžią.

Bronzos amžiaus bendruomenę dabartinės Ispanijos teritorijoje bent jau kurį laiką galėjo valdyti moterys. Archeologai rado moters kaulus su sidabrine diadema – ar karūna – ir kitomis brangenybėmis palaidotus po liekanomis pastato, kuris anksčiau buvo naudojamas politiniams susirinkimams.

Ši moteris gyveno vadinamojoje El Argar bendruomenėje – pavadintoje pagal pirmosios šios kultūros radinių archeologinę radimvietę, kurią XIX amžiaus devintajame dešimtmetyje kasinėjo archeologu tapęs inžinierius Luis Siret su savo broliu Henri.

Brolių atradimas išgarsino Argaric kultūrą, dominavusią dabartinės Ispanijos pietryčiuose tarp maždaug 2200 ir 1550 m.p.m.e. Tačiau Ispanijos Pilietinis karas (1936 – 1939) ir karinė diktatūra ( 1939 –1975) nutraukė tyrimus daugeliui dešimtmečių, sako Roberto Risch iš Autonomous universiteto Barselonoje.

Risch su kolegomis kasinėjo Argaric radimvietę La Almoloya keletą metų. Jų rasti senoviniai statiniai atrodė kaip valdžios pastatai, galbūt veikę kaip rūmai ar savotiškas parlamentas.

„Tai pastatas, kurio salėje 50 – 55 žmonės galėjo sėdėti, klausydami vienas kito, ar kokių nors paaiškinimų,” sako Risch. Nerasta maisto liekanų ar kokių nors aiškių religinių artefaktų, tad į namus ar šventyklą tai nepanašu.

Labai dideliame, kiaušinio formos, po salės grindinis užkastame inde, komanda rado moters ir vyro kūnus. Abu turėjo daug įkapių, kas rodė, kad jie priklausė Argaric bendruomenės elitui, sako bendraautorė Cristina Rihuete Herrada, irgi iš AUB. Palaikų DNR analizė rodo, kad jie nebuvo giminės, tačiau galėjo būti sutuoktiniai: abu buvo tiesioginiai gretimame pastate palaidoto kūdikio giminės – mergaitė galėjo būti jų dukra.

Dauguma įkapių, tarp kurių ir pačios įspūdingiausios, rasta ant moters. Ant galvos ji dėvėjo sidabrinę diademą, du sidabrinius auskarus ir dvi sidabrines apyrankes. Dėl to tyrėjai mano, kad ji buvo valdovė.

Jau seniai įtarta, kad Argaro kultūroje vadovaujantį vaidmenį turėjo moterys, sako Rihuete Herrada. Anksčiau rastos keturios sidabrinės diademos, palaidotos su Argaro moterimis, tačiau nebuvo aišku, ar moterys buvo valdovės, ar svarbios religinės veikėjos. Bet šį kartą moteris su tokiomis turtingomis įkapėmis rasta pastate, kuris aiškiai buvo naudojamas valdymui.

Vyras buvo palaidotas su durklu ir turėjo sužeidimų, rodančių, kad jis jodinėjo žirgu, o taip pat seniai sugijusį kaukolės sužeidimą. Tai rodo, kad jis galėjo būti karys.

Šaltinis: technologijos.lt

Michael Marshall
www.newscientist.com

Parengta pagal:

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Prisjungus galite komentuoti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas.
avatar
TAIP PAT SKAITYKITE:
19.04.2021 laikas 19:43 Jei vargina plaukų ir galvos odos ligos, rekomenduoju
Nuo pleiskanų ir riebios galvos odos įtrinti mišinį iš 10 dalių spiritinės medetkų trauktinės ir 1 dalies ricinos aliejaus. Nuo sausos galvos odos medetkų trauktinės ir ricinos aliejaus imti vienodomis dalimis.

Skaityti daugiau

19.04.2021 laikas 19:25 Lauro lapų paslaptis ir panaudojimo būdai
Lauriuko laukia vienas kelias: į sriubą arba į antrą patiekalą; taip galvoja daugelis iš mūsų. Tačiau taip manome dėl nežinojimo. Lauro lapai turi daug magiškų ir gydomųjų savybių, žinomų nuo seniausių laikų.

Skaityti daugiau

19.04.2021 laikas 19:09 Drebulės žievė nuo vyriškų negalavimų
Dažnai prisimenu, kaip kartą pavasarį ėjome su tėčiu į drebulyną. Ką tik buvo nutirpęs sniegas, pradėjo tekėti medžių sula. O tėtis nuo jaunų drebulės šakelių lupo žievę. Prieina prie medžio, nusilenkia jam, atsiprašo ir lupa....

Skaityti daugiau

19.04.2021 laikas 13:45 Nerimo ženklai: paaiškėjo, kad Grenlandijoje kadaise nebuvo ledo
Pasaulio trijų didžiųjų ledo dangų stabilumas yra vienas svarbiausių klimato mokslininkų klausimų. Bet kuriam iš jų ištirpus, šimtai milijonai žmonių, gyvenančių žemai esančiose vietovėse, turėtų palikti savo namus....

Skaityti daugiau

18.04.2021 laikas 22:34 Didžiažiedė Tūbė Ir Lipikai Nuo Baisių Negalavimų

Kaip puiku, kad mes, žmonės, draugiškai sugyvename su didingais medžiais ir gydomosiomis kvapniosiomis žolelėmis. Juk ir pats žmogus - gamtos dalis. Tai reiškia, kad turime sumaniai ir protingai naudoti dosnias gamtos dovanas savo sveikatos labui.

...

Skaityti daugiau

19.04.2021 laikas 17:34 Ėriuko kumpis orkaitėje

Ėriuko kumpis iškeptas orkaitėje tikrai gali būti ne tik eiliniai, bet ir prabangios šventės pietūs. Mėsa nerealiai skani. Turiu pripažinti, kad ėriuko kumpį su kaulu aš gaminau pirmą kartą, bet sakyčiau, kad pasiskaičius daug receptų internete išsirinkau tinkamą ir pavyko viskas labai gerai. Tad...

Skaityti daugiau

18.04.2021 laikas 07:36 Naminis veganiškas baltasis šokoladas be glitimo
Veganiškas baltasis šokoladas vis dar ganėtinai sunkiai randamas įvairiuose prekybos centruose, o ir suradus - kaina ganėtinai didelė. Todėl sugalvojau gerą išeitį - iš įvairių internete rastų receptų susidėliojau savąjį ir pasigaminau baltąjį šokoladą savo virtuvėje. Niekada pati nebuvau gaminusi b...

Skaityti daugiau

18.04.2021 laikas 05:59 Sočios virtų kiaušinių salotos su rūkyta šonine
Sočios, maistingos ir mūsų šeimai labai patinkančios salotos su virtais kiaušiniais. O jeigu yra kiaušinis, privalo būti ir avokadas. Dar pridėkime rūkytos šoninės ir turime nuostabų rezultatą.

Skaityti daugiau