Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Gamtos Paslaptys » 2021 » Gegužės » 6

Didžiulės tirpstančio ledo masės lemia Žemės ašies poslinkį

Planetai šiltėjant, ledas iš ledynų ir ledo sluoksnių migruoja iš sausumos į jūrą (vandens pavidalu), o tai iš esmės perskirsto žemės rutulio svorį. Šis fenomenas, kurio dar daugiau įrodymų mokslininkai neseniai ir atrado, galiausiai paslenka planetos ašį, ką mokslininkai vadina „poliariniu dreifu“.

„Žemė yra tarsi besisukantis vilkelis ir jei ant vienos ar kitos pusės uždėsi daugiau masės, tuomet sukimosi ašis šiek tiek pasislinks,“ – paaiškino Isabella Velicogna, Žemės sistemos mokslų profesorė Kalifornijos universitete, Irvine, ir tyrėja NASA Reaktyvinio judėjimo laboratorijoje.

Panikuoti pagrindo nėra: nedidelis stumtelėjimas, nors ir lems Žemės ašies pasikeitimus, neturės įtakos planetoje egzistuojančiai gyvybei, nors tirpstantis ledas prideda žalingo poveikio lemdamas reikšmingą jūros lygio kilimą.

Žemės ašiai šiek tiek dreifuoti aplink yra normalu ir tie poslinkiai yra nedideli, palyginus su planetos dydžiu. Pavyzdžiui, per XX amžių ašis dreifavo tik maždaug keturis colius.

2016 metais NASA mokslininkai pasitelkdami palydovinius stebėjimus atskleidė, kad dideli ledo praradimai (ypač iš Grenlandijos) atliko svarbų vaidmenį pastumiant Žemės ašį rytų kryptimi, nuo maždaug 2000 metų.

klimato kaita, Ledynai, tirpsmas, vandens lygis, Žemės ašis

© NASA / JPL / CALTECH 

Naujajame tyrime, kuris neseniai buvo paskelbtas žurnale „Geophysical Research Letters“, mokslininkai nustatė, kad Žemės ašis savo slinkimąsi rytų kryptimi (tolyn nuo pietų) pradėjo kiek anksčiau – 1990-aisiais.

„Spartesnis ledo tirpsmas globalinio šiltėjimo metu buvo labiausiai tikėtina 1990-ųjų poliarinio dreifo krypties pasikeitimo priežastis,“ – pranešime sakė Shanshan Deng, tyrėja iš Kinijos mokslų akademijos ir naujojo tyrimo autorė.

Naujasis tyrimas pateikia daugiau įtikinamų įrodymų apie klimato kaitos rolę judinant Žemės ašį. „Šis tyrimas patvirtina ankstesnius tyrimus, kurie demonstravo tirpstančio Grenlandijos ledo indėlį Žemės sukimosi ašies poslinkyje,“ – sakė Velicogna, neprisidėjusi prie naujojo tyrimo. „Tai dar kartą parodo kitą tirpstančių ledo sluoksnių poveikį Žemės sistemai.“

Vanduo yra labai sunkus. Kubinis metras vandens, maždaug prilygstantis skalbimo mašinos dydžiui, sveria vieną toną. Šiandien Grenlandija, kuri atsakinga už didelę dalį ašies poslinkio, kasmet į vandenynus praranda apie 268 milijardus tonų (dar vadinamų gigatonomis) ledo.

Tai didelis kiekis perskirstyto svorio. „Mes tirpdome tiek daug, kad tai gali daryti poveikį ašiai,“ – pabrėžė Velicogna.

Nors Grenlandija ir kiti tirpstantys ledynai bei ledo sluoksniai šiuo metu tampa vis svarbesniais žaidėjais judinant Žemės ašį, tačiau vis dar svarbūs yra ir kiti veiksniai.

Mokslininkai žino, kad lėtai cirkuliuojanti uoliena giliai planetos mantijos viduje perkelia masę aplink planetą (kiek tiksliai dar neaišku, tai aktyvi tyrimų sritis).

Taip daro ir didžiulės vandens masės, natūraliai kaupiamos po žeme (ir taip pat pumpuojamos žmonių), kartu su žemėmis, kuri „atsimuša“ atgal po to, kai ištirpsta nepaprastai sunkūs ledynai.

Artimiausiais metais, dešimtmečiais ir dar ilgiau po to, mokslininkai prognozuoja, kad Žemė toliau šiltės, nes karštį sulaikantys anglies lygiai atmosferoje kyla.

Tai neišvengiamai lems dar didesnį tirpsmą iš Grenlandijos ir kitų ledynų.

Tai ne tik reiškia, kad šviežiai perskirstytas vanduo dar labiau darys įtaką Žemės ašiai. Tai taip pat pranašauja spartėjantį jūros lygio kilimą.

„Pastaraisiais dešimtmečiais ledo sluoksnių, ledynų ir ledo kepurės metai iš metų tirpsta vis labiau, o to indėlis į jūros lygio kilimą paveiks tankiai apgyvendintus pakrančių regionus visoje planetoje,“ – sakė Velicogna. 

Ir tai dar ne viskas. Kuomet tirpsta apledėjusi žemė, ji praranda masę ir dėl to – dalį savo gravitacinės traukos.

Tai reiškia, kad vandenynų vanduo tuomet yra traukiamas link kitų vietų, kas galiausiai reiškia dar didesnį jūros lygio kilimą regionuose, esančiuose toli nuo tokių vietovių kaip Grenlandija ar Antarktida.

„Dėl šių pokyčių neabejotinai atsiranda globalūs laimėtojai ir pralaimėtojai,“ – aiškino Matthew Hoffman, glaciologas ir kompiuterių mokslininkas Los Alamos Nacionalinėje laboratorijoje, kuris neprisidėjo prie šio naujojo tyrimo. 

Žemės ašiai įtaką daro ne tik tai, kas vyksta ant planetos. Per tūkstančius metų, Saulė ir kiti mūsų Saulės sistemos objektai gali sukelti Žemės svyravimus (vadinamus Milankovičiaus ciklais) ir sukelti didelius klimato pokyčius (pavyzdžiui, žymiai karštesnį šiaurinį ar pietinį pusrutulį). Tačiau šiandien Žemės ašies pokyčius daugiausia lemia didžiulės tirpstančio ledo masės.

„Tai skamba fantastiškai,“ – sakė Hoffman, kartu pabrėžęs, kad tai yra tikra.

Iliustracija © Pixabay ; Tekstas perpublikuojamas iš gismeteo.lt

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Prisjungus galite komentuoti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas.
avatar
TAIP PAT SKAITYKITE:
18.06.2021 laikas 23:15 X failai viename iš Kalifornijos greitkelių
Šiandien, keliuose ufologijos kanaluose pasirodė vaizdo įrašas, kuriame vaizduojamas NSO arba į NSO panašus objektas, greičiausiai priklausantis JAV kariuomenei.  Vaizdo įraše įdomus ne tiek vaizdas, kiek visos istorijos liudytojo aprašymas - sunkvežimio vairuotojas, kurio konvojus nukentėjo nuo "ma...

Skaityti daugiau

18.06.2021 laikas 22:15 Po vakcinos nuo kovido sukeltos ligos "banga" plinta Indonezijoje

Indonezijoje mažiausiai 350 gydytojų ir medicinos darbuotojų susirgo Wuhan koronavirusu (Covid-19), nors jau buvo "paskiepyti".

Skaityti daugiau

18.06.2021 laikas 21:26 STUDIJA: Dėl kaukių vaikai susiduria su daugybe mirtinų ligų sukėlėjų
Nepaisant to, ką toliau tvirtina medicinos fašistai, veido kaukės yra visiškai neveiksmingos siekiant užkirsti kelią Vuchano koronaviruso (Covid-19) plitimui ir turi ilgalaikį neigiamą poveikį, ypač vaikams.

Skaityti daugiau

18.06.2021 laikas 08:27 Nustatyta, kad antibiotikas novobiocinas naikina navikines ląsteles, turinčias DNR atstatymo sutrikimų
Praėjusio amžiaus šeštajame dešimtmetyje sukurtas antibiotikas, kurį iš esmės išstūmė naujesni vaistai, efektyviai veikia ir naikina vėžio ląsteles, turinčias bendrą genetinį defektą, rodo Dana-Farberio (Dana-Farber Cancer Institute) vėžio instituto mokslininkų laboratoriniai tyrimai....

Skaityti daugiau

17.06.2021 laikas 23:18 Asmuo atskleidžia masoneriją, kaip seniausią pasaulyje slaptą religiją ir Liuciferio planus dėl "naujosios pasaulio tvarkos"
Buvęs aukšto rango masonas atskleidė, kad ši grupuotė iš tikrųjų yra seniausia pasaulio religija, ir atskleidė, kaip grupuotė planuoja įvesti Naująją pasaulio tvarką, drastiškai sumažindama pasaulio gyventojų skaičių....

Skaityti daugiau

Traškūs vištienos sparneliai su „Buffalo“ padažu (video)
18.06.2021 laikas 08:08 Receptai | Patiekalai Traškūs vištienos sparneliai su „Buffalo“ padažu (video)

Paranormal Virtuvė šiandiena jums siūlo pasigaminti patiekalą pagal receptą: Traškūs vištienos sparneliai su „Buffalo“ padažu (video). Skanaus!

Skaityti daugiau

17.06.2021 laikas 22:50 Receptai | Patiekalai Orkaitėje keptas šamas
Itin paprasta bei greita žuvies - šamo iškepimo variacija orkaitėje, bet pavyksta super skaniai ir niekada nenuvilia. Šitaip pagamintą patiekalą tikrai nebus gėda patiekti ir užsukusiems svečiams, tik žinoma, tuo atveju reikės daugiau žuvies....

Skaityti daugiau

16.06.2021 laikas 21:55 Receptai | Patiekalai Sveiki jogurtiniai ledai su avokadu pagal Beatą
Tai kitokie, sveikesni ledai, kurie buvo pavadinti Joker pavadinimu. Nesu tikra, kodėl jie nusipelnė tokio pavadinimo, bet jie skanūs ir tikrai įdomaus poskonio.

Skaityti daugiau