Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Kosmosas » 2021 » Kovo » 22

Įminta Dingusio Marso Vandens Mįslė

Kadaise, prieš milijardus metų, Marse tyvuliavo vandenimi pripildyti baseinai, ežerai ir vandenynai, tačiau bėgant laikui vanduo pradingo ištrūkęs į kosmosą arba bent jau taip ilgą laiką manė mokslininkai.

Naujas, NASA finansuotas tyrimas, rodo, kad nuo 30 iki 99 procentų šio „dingusio“ vandens slypi mineralų viduje, Raudonosios planetos plutoje.

Panaudojus duomenis iš palydovų skriejančių orbitoje ir marseigių, esančių Marso paviršiuje, mokslininkai sukūrė kompiuterinę simuliaciją, kuri demonstruoja, kaip per laiką iš planetos pradingo skysto pavidalo vanduo.

Dabartinis, uolėtas Marso kraštovaizdis, dėl vulkaninės veiklos, susiformavo prieš tris, keturis milijardus metų, ir kitaip nei Žemėje, kuri geba atkurti savo plutą ir išleisti įstrigusį vandenį, Raudonojoje planetoje uolienos yra pakankamai senos, kad savyje sulaikytų didžiulius vandens kiekius.

2008 metų liepos 31 d. NASA „Phoenix Mars“ marsaeigis patvirtino vandens ledo buvimą Marse, kuris sudarytas iš tų pačių elementų, kaip ir mūsų Žemėje turimas vanduo ir tai nėra kita ledo forma.

Raudonojoje planetoje yra keli senoviniai išdžiūvę slėniai ir upės kanalai, kurie ilgą laiką demonstravo tikimybę, kad kadaise čia tekėjo skystas vanduo.

atmosfera, gravitacija, Marsas, pluta, Raudonoji panda, Raudonoji plan

© NASA JPL 

NASA „Perseverance“ marsaeigis kaip tik šiuo metu rieda Marso paviršiumi ir tyrinėja Jezero kraterį, kuris prieš 3,5 milijardus metų buvo ežeras, kupinas skysto vandens.

Vis dėlto, iki šiol galiojusi teorija teigė, kad didžioji dalis vandens ištrūko iš atmosferos dėl žemos Marso gravitacijos.

Eva Schellet iš Kalifornijos technologijos instituto sakė: „Atmosferinis ištrūkimas pilnai nepaaiškina mūsų turimų duomenų apie tai, kiek vandens iš tiesų kadaise egzistavo Marse“.

Dingusio vandens mįslę mokslininkai įminė išanalizavę duomenis, archyvuojamus NASA „Planetary Data System“ planetinių duomenų sistemoje, o taip pat ištyrus duomenis, gautus iš Marso paviršiuje esančių marsaeigių ir planetos orbitoje skriejančių palydovų.

Komanda taip pat įtraukė ankstesnį darbą, kuris buvo atliktas su meteoritais, kurie skriejo per kosmosą ir nusileido Žemėje.

Tyrimo metu pažvelgta į visų formų (garų, skysčio ir ledo) vandenį Raudonojoje planetoje ir į dabartinės planetos atmosferos ir plutos cheminę sudėtį, ypač atkreipiant dėmesį į deuterio ir vandenilio (D/H) santykį.

„Nors vandenį sudaro vandenilis ir deguonis, tačiau ne visi vandenilio atomai yra sukurti vienodai,“ – skelbia NASA.

Didžioji dauguma vandenilio atomų turi tik vieną protoną atomo branduolyje, o maža dalis, apie 0,02 procento, egzistuoja kaip deuteris, kuris yra akivaizdžiai sunkesnis už vandenilį – jo branduolyje yra papildomas neutronas.

Deuteriui taip pat mažiau tikėtina ištrūkti į kosmosą dėl jo tankio. Ir jei jis vis dėlto ištrūktų, tuomet Raudonosios planetos aukštutinėje atmosferoje būtų didesni kiekiai deuterio.

atmosfera, gravitacija, Marsas, pluta, Raudonoji panda, Raudonoji plan

© NASA JPL 

Visgi, vandens praradimas vien tik per atmosferą negali paaiškinti tiek Marso atmosferoje pastebėto deuterio-vandenilio signalo, tiek praeityje buvusio didelio vandens kiekio.

Naujame tyrime teigiama, kad didžioji dalis Marso vandens buvo įkalinta plutoje, o kita dalis buvo prarasta atmosferoje, ir tai paaiškina Marso atmosferoje stebėtus deuterio-vandenilio signalus.

Kuomet vanduo sąveikauja su uoliena, dėl cheminio dūlėjimo susidaro molis ir kiti vandeniniai mineralai, kurių mineralinėje struktūroje yra vandens.

Šis procesas Žemėje vyksta lygiai taip pat kaip ir Marse. Žemėje sena pluta nuolat tirpsta į mantiją ir formuoja naują plutą ties plokščių ribomis, o vulkanizmo metu vanduo ir kitos molekulės yra grąžinamos atgal į atmosferą.

Vis dėlto, Marsas neturi jokių tektoninių plokščių, dėl ko paviršiaus „išdžiūvimas“, jam įvykus jau yra negrįžtamas.

NASA „Mars Exploration Program“ tyrimų programos vadovaujantysis mokslininkas agentūros būstinėje Vašingtone, sakė: „Mūsų pačių planetoje hidratuotos medžiagos yra nuolatos perdirbamos per plokščių tektonikas. Kadangi mes turime matavimus iš daugybės kosminių erdvėlaivių, galime matyti, kad Marsas negrąžina jo, dėl ko vanduo dabar yra įkalintas plutoje arba buvo prarastas į kosmosą“.

Gismeteo.lt 

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Prisjungus galite komentuoti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas.
avatar
TAIP PAT SKAITYKITE:
19.04.2021 laikas 19:43 Jei vargina plaukų ir galvos odos ligos, rekomenduoju
Nuo pleiskanų ir riebios galvos odos įtrinti mišinį iš 10 dalių spiritinės medetkų trauktinės ir 1 dalies ricinos aliejaus. Nuo sausos galvos odos medetkų trauktinės ir ricinos aliejaus imti vienodomis dalimis.

Skaityti daugiau

19.04.2021 laikas 19:25 Lauro lapų paslaptis ir panaudojimo būdai
Lauriuko laukia vienas kelias: į sriubą arba į antrą patiekalą; taip galvoja daugelis iš mūsų. Tačiau taip manome dėl nežinojimo. Lauro lapai turi daug magiškų ir gydomųjų savybių, žinomų nuo seniausių laikų.

Skaityti daugiau

19.04.2021 laikas 19:09 Drebulės žievė nuo vyriškų negalavimų
Dažnai prisimenu, kaip kartą pavasarį ėjome su tėčiu į drebulyną. Ką tik buvo nutirpęs sniegas, pradėjo tekėti medžių sula. O tėtis nuo jaunų drebulės šakelių lupo žievę. Prieina prie medžio, nusilenkia jam, atsiprašo ir lupa....

Skaityti daugiau

19.04.2021 laikas 13:45 Nerimo ženklai: paaiškėjo, kad Grenlandijoje kadaise nebuvo ledo
Pasaulio trijų didžiųjų ledo dangų stabilumas yra vienas svarbiausių klimato mokslininkų klausimų. Bet kuriam iš jų ištirpus, šimtai milijonai žmonių, gyvenančių žemai esančiose vietovėse, turėtų palikti savo namus....

Skaityti daugiau

18.04.2021 laikas 22:34 Didžiažiedė Tūbė Ir Lipikai Nuo Baisių Negalavimų

Kaip puiku, kad mes, žmonės, draugiškai sugyvename su didingais medžiais ir gydomosiomis kvapniosiomis žolelėmis. Juk ir pats žmogus - gamtos dalis. Tai reiškia, kad turime sumaniai ir protingai naudoti dosnias gamtos dovanas savo sveikatos labui.

...

Skaityti daugiau

19.04.2021 laikas 17:34 Ėriuko kumpis orkaitėje

Ėriuko kumpis iškeptas orkaitėje tikrai gali būti ne tik eiliniai, bet ir prabangios šventės pietūs. Mėsa nerealiai skani. Turiu pripažinti, kad ėriuko kumpį su kaulu aš gaminau pirmą kartą, bet sakyčiau, kad pasiskaičius daug receptų internete išsirinkau tinkamą ir pavyko viskas labai gerai. Tad...

Skaityti daugiau

18.04.2021 laikas 07:36 Naminis veganiškas baltasis šokoladas be glitimo
Veganiškas baltasis šokoladas vis dar ganėtinai sunkiai randamas įvairiuose prekybos centruose, o ir suradus - kaina ganėtinai didelė. Todėl sugalvojau gerą išeitį - iš įvairių internete rastų receptų susidėliojau savąjį ir pasigaminau baltąjį šokoladą savo virtuvėje. Niekada pati nebuvau gaminusi b...

Skaityti daugiau

18.04.2021 laikas 05:59 Sočios virtų kiaušinių salotos su rūkyta šonine
Sočios, maistingos ir mūsų šeimai labai patinkančios salotos su virtais kiaušiniais. O jeigu yra kiaušinis, privalo būti ir avokadas. Dar pridėkime rūkytos šoninės ir turime nuostabų rezultatą.

Skaityti daugiau