Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paslapčių ir Žinių Pasaulis » Psichologija » 2025 » Birželio » 26

Kaip atgauti pasitikėjimą savimi ir išmokti saugoti savo ribas

Ar kada jautėtės taip, tarsi būtumėte praradę kontrolę – tarsi kažkas kitas spaudinėja jūsų gyvenimo pultelio mygtukus? Vienas neatsargus žodis, kritika ar net menka nesėkmė, ir jaučiatės išmušti iš vėžių. Pasitikėjimas savimi išbandomas kasdien – darbe, santykiuose ar net bendraujant su nepažįstamaisiais. Bet gera žinia ta, kad vidinę stiprybę galima susigrąžinti! Šiame straipsnyje dalinsimės praktiniais žingsniais, kaip atgauti pasitikėjimą savimi, išmokti nustatyti ribas ir gyventi drąsiau. Sužinokite, kaip tapti savo gyvenimo šeimininku, remiantis naujausiais psichologijos tyrimais ir įkvepiančiais pavyzdžiais.

Kodėl prarandame pasitikėjimą savimi?

Pasitikėjimas savimi – tarsi raumuo, kuris silpsta, jei jo netreniruojame. Dažnai jis išbandomas, kai leidžiame kitiems perimti mūsų emocijų kontrolę. Pavyzdžiui, ar pastebėjote, kaip vieno žmogaus replika gali sugadinti visą jūsų dieną? Psichologai teigia, kad taip nutinka kategoriškai atsitinka, kai mes savo emocinę atsakomybę perduodame kitiems. Psichologijos straipsnyje teigiama, kad savigarba krinta, kai per daug pasikliaujame išoriniu patvirtinimu.

Žmogus stovi ant kalno viršūnės, simbolizuojantis pasitikėjimą savimi

Skųstis – tai įstrigti vietoje

Skundimasis gali atrodyti kaip būdas išlieti emocijas, tačiau jis dažnai tampa spąstais. Pasak Forbes, nuolatinis skundimasis stiprina neigiamą mąstymą ir trukdo ieškoti sprendimų. Užuot kartoję, kas negerai, užduokite sau klausimą: „Ką galiu pakeisti dabar?“ Pavyzdžiui, jei jaučiatės neįvertinti darbe, vietoj skundų kolegoms galite inicijuoti pokalbį su vadovu arba ieškoti naujų galimybių.

Praktinis žingsnis: rašykite veiksmų planą

Kiekvieną kartą, kai norisi skųstis, paimkite popieriaus lapą ir užrašykite tris dalykus, kuriuos galite padaryti, kad situacija pagerėtų. Tai gali būti pokalbis, naujos veiklos pradžia ar net poilsio akimirka, kad atgautumėte jėgas.

Emocijos – jūsų atsakomybė

Frazės kaip „Jis mane supykdė“ ar „Ji mane nuliūdino“ atiduoda jūsų emocijų kontrolę kitiems. Tačiau tik jūs sprendžiate, kaip reaguoti. Psichologė Susan David savo knygoje „Emotional Agility“ pabrėžia, kad emocinė stiprybė yra gebėjimas sąmoningai pasirinkti reakcijas, o ne leisti aplinkybėms jus valdyti. Pavyzdžiui, jei kolega jus kritikuoja, galite pasirinkti giliai įkvėpti ir atsakyti ramiai, užuot įsivėlę į konfliktą.

Kaip tai padaryti?

Praktikuokite „pauzės mygtuką“: susidūrę su emociškai sudėtinga situacija, skirkite 10 sekundžių apmąstymams. Paklauskite savęs: „Ar mano reakcija atitinka mano vertybes?“ Tai padeda išvengti impulsyvių sprendimų.

Ribos – jūsų apsaugos skydas

Ribos – tai ne sienos, o aiškios gairės, kaip su jumis galima elgtis. Dažnai bijome jas nustatyti, nes nenorime pasirodyti nemandagūs. Tačiau, kaip teigia psichologė Brené Brown, ribos yra pagarba sau ir kitiems. Pavyzdžiui, jei draugas nuolat skambina vėlai vakare, galite mandagiai pasakyti: „Po 21 val. aš ilsėjuosi, gal galėtume kalbėti anksčiau?“

Daugiau apie ribų nustatymą

Patarimas: pradėkite nuo mažų ribų

Nustatykite paprastą ribą, pavyzdžiui, skirkite valandą per dieną tik sau – be telefono ar kitų trukdžių. Tai sustiprins jūsų savigarbą ir parodys kitiems, kad vertinate savo laiką.

Atleidimas – kelias į laisvę

Pykčio laikymasis – tarsi nešiotis sunkią kuprinę. Atleisti nereiškia pateisinti skriaudos, o paleisti savo emocinę naštą. 2023 m. Harvardo universiteto tyrimas parodė, kad atleidimas mažina stresą ir gerina psichinę sveikatą. Pavyzdžiui, jei jus įžeidė kolega, užrašykite savo jausmus ir sąmoningai nuspręskite paleisti pyktį, sutelkdami dėmesį į savo tikslus.

Vertės – jūsų vidinis kompasas

Kai žinote, kas jums svarbu, lengviau išlikti tvirtam. Paklauskite savęs: „Kas man yra svarbiausia gyvenime?“ Gal tai šeima, sąžiningumas ar kūrybiškumas? Šios vertės tampa jūsų pagrindu. Pavyzdžiui, jei jūsų vertybė yra pagarba, galite atsisakyti bendravimo su žmonėmis, kurie jūsų negerbia.

Kaip atrasti savo vertybes

Sustabdykite neigiamas mintis

Neigiamos mintys, tokios kaip „aš nieko nesugebu“, gali tapti įpročiu. Psichologijos mokslas siūlo kognityvinę elgesio terapiją, kuri padeda keisti mąstymo modelius. Pavyzdžiui, užuot galvoję „man nepavyks“, pagalvokite: „Aš mokausi ir tobulėju.“

Būkite savo gyvenimo herojus

Kiekvienas sprendimas – tai galimybė parodyti, kad esate savo gyvenimo centre. Net maži pasirinkimai, pavyzdžiui, atsisakyti toksiško pokalbio, stiprina jūsų savigarbą. Pasak Mindful.org, sąmoningi sprendimai padeda jaustis stipresniam ir laisvesniam.

Įkvepiantis Lietuvos tyrimas: pasitikėjimo savimi galia

2024 m. Vilniaus universiteto psichologų atliktas tyrimas atskleidė, kad žmonės, praktikuojantys ribų nustatymą ir sąmoningą emocijų valdymą, per 6 mėnesius jautėsi 30 % labiau patenkinti savo gyvenimu. Tyrime dalyvavo 200 žmonių, kurie lankė saviugdos seminarus. Viena dalyvė, 34 metų Laura, pasakojo, kaip išmoko pasakyti „ne“ darbe per dideliems krūviams ir atrado laiko savo hobiui – tapybai. „Tai buvo tarsi naujas kvėpavimas – supratau, kad galiu rinktis, kas man svarbu,“ – dalinosi ji. Šis tyrimas parodė, kad pasitikėjimas savimi ir ribos tiesiogiai veikia gyvenimo kokybę, o mažos kasdienės pergalės kuria didelius pokyčius.

Išvada: jūsų kelias į stiprybę

Pasitikėjimas savimi ir ribų nustatymas – tai kelionė, kuri prasideda nuo mažų žingsnių. Skųstis mažiau, valdyti savo emocijas, nustatyti ribas, atleisti ir žinoti savo vertybes – tai įrankiai, kurie padės jums tapti stipresniems. Kiekvienas jūsų sprendimas yra žingsnis link laisvesnio ir drąsesnio gyvenimo. Pradėkite dabar – užsirašykite vieną dalyką, kurį galite pakeisti jau šiandien, ir ženkite pirmą žingsnį!

Prenumeruokite mūsų YouTube kanalą @gamtosgarsai ir atraskite įkvepiančius vaizdo įrašus apie gamtą bei saviugdą. Taip pat kviečiame skelbti nemokamus skelbimus mūsų skiltyje Skelbimai: Ezoterika, Antikvaras, Ūkis ir Daugiau arba rašyti straipsnius čia.

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
2019-06-17 laikas 12:48 Receptai Čeburekų receptas

Skanių čeburekų receptas. Pasigaminkime namuose skanius čeburekus. Tai gali padaryti kiekvienas! Skanaus!

Skaityti daugiau

2020-06-23 laikas 18:05 Receptai Varškinis tinginys su šilauogėmis ir braškėmis

Jau labai senokai norėjau išbandyti tokį varškinio tinginio variantą. Ir pagaliau išbandžiau, mūsų šeimai nerealiai patiko. Itin vasariškas lengvas desertas.

Skaityti daugiau

2019-01-10 laikas 10:22 Receptai Liaudiški patarimai kaip gydytis valgomaja morka

Valgomoji morka liaudies medicinoje, valgomaja morka, liaudiški patarimai gydant ligas, kaip išgyti, netradicinė medicina. Liaudiški patarimai kaip gydytis valgomaja morka.

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
2025-07-17 laikas 09:55 Ar Saugu Šildyti Vandenį Mikrobangų Krosnelėje? Tiesa, Pavojai ir Patarimai
Vandens šildymas mikrobangų krosnelėje gali sukelti nudegimus dėl perkaitimo. Sužinokite, kaip saugiai naudotis mikrobangų krosnele! Šiame straipsnyje, remdamiesi moksliniais faktais ir ekspertų įžvalgomis, nagrinėjame, ar tai tiesa, ar tik mitas, ir...

Skaityti daugiau

2025-07-17 laikas 09:40 Balti Drabužiai: Ar Citrinų Sultys Tikrai Veikia Prakaito Dėmėms? Patarimai ir Faktai
Citrinų sultys – natūrali priemonė baltiems drabužiams balinti ir prakaito dėmėms šalinti. Sužinokite, kaip išlaikyti drabužius švarius ir gaivius!

Skaityti daugiau

2025-07-17 laikas 09:32 Kodėl Patarimai Ne Visada Veikia? Psichologinis Požiūris ir Praktiniai Sprendimai
Kodėl kitų patarimai ne visada veikia? Sužinokite, kaip psichologija padeda filtruoti patarimus ir priimti sprendimus, atitinkančius jūsų tikslus

Skaityti daugiau

2025-07-17 laikas 09:17 Žalioji Arbata: Nauda, Žala ir Moksliniai Faktai apie Jos Poveikį Organizmui
Žalioji arbata – gamtos dovana, mažinanti kraujospūdį, gerinanti širdies sveikatą ir smegenų veiklą. Sužinokite apie jos naudą ir galimą žalą! Šiame straipsnyje nagrinėjame mokslinius tyrimus, atskleidžiančius žaliosios arbatos poveikį žmogaus organi...

Skaityti daugiau

2025-07-16 laikas 13:45 Ar Moters Neištikimybė Reiškia Santykių Pabaigą? Mokslas ir Psichologija
Šiame straipsnyje analizuojame keturis pagrindinius teiginius apie moters neištikimybę, remdamiesi moksliniais tyrimais, psichologija ir realiais pavyzdžiais. Atraskite, ką sako mokslas ir kaip tai keičia mūsų požiūrį į santykius!...

Skaityti daugiau