- 14.03.2019
- 5.0 Reitingas
- 3650 Peržiūros
- Komentarai
Cheminė kvapiųjų gvazdikėlių sudėtis
Vos vienas žiedas, o kokia naudingųjų savybių įvairovė! Gvazdikėlių cheminė sudėtis nepaprastai įvairi. Jos naudingosios savybės aiškinamos dideliais vitaminų, mineralų ir, žinoma, eterinio aliejaus kiekiais.
Gvazdikėliai turtingi šių vitaminų: provitamino A (betakarotinas), B grupės vitaminų (B1, B2, B3 arba PP, B4, B6, B9), vitamino C (askorbo rūgštis), E (tokoferolis) ir K (filochinonas). Gvazdikėliuose gausu naudingųjų mineralų: kalio, kalcio, natrio, magnio, fosforo, geležies, mangano, vario, cinko.
Juose nemažai polinesočiūjų riebalų rūgščių omega-3 ir omega-6. 20 proc. vieno žiedo sudaro eterinis aliejus, kurio sudėtyje yra aromatinių medžiagų eugenolio, kariofileno, ilngeno ir kitų.
Gvazdikėlyje yra tiek pat rauginių medžiagų, o dar glikozidų ir gleivių. Jeigu panagrinėsime baltymus, riebalus ir angliavandenius, esančius gvazdikėlių sudėtyje, tai proteinų yra 6 proc., lipidų – 20 proc., angliavandenių – apie 27 proc. Maždaug 30 proc. prieskonio sudaro ląsteliena.
8 naudingosios gvazdikėlių savybės
Nenuostabu, kad gvazdikėliai yra stiprus vaistinis preparatas. Tik pažiūrėkite į jo sudėtį.
Gvazdikėlių poveikis:
- baktericidinis;
- antihelmintinis;
- priešgrybelinis;
- nuskausminamasis;
- spazmalitinis;
- antiuždegiminis;
- mažinantis pilvo pūtimą (esant meteorizmui);
- antikancerogeninis.
Gvazdikėlių bijo daugybė įvairių ligų sukėlėjų: pavyzdžiui, auksinis ir baltasis stafilokokai, difterijos lazdelės ir netgi Sibiro opos sukėlėjas bei kt. Efektyvu vartoti gvazdikėlius gripo profilaktikai.
Vartojant gvazdikėlius su maistu, stimuliuojamas skrandžio sulčių išskyrimas, o tai naudinga esant gastritui su sumažėjusiu rūgštingumu ir pablogėjusiam apetitui. Tačiau esant padidėjusiam rūgštingumui ir skrandžio opai, šią priemonę vartoti draudžiama.
Gvazdikėliai naudojami gydyti storosios žarnos uždegimą (kolitą), žarnyno dieglius, meteorizmą, tiesiosios žarnos ir kepenų ligas.
Šis prieskonis palengvina dantų skausmą, teigiamai veikia dantenas, naudojamas esant gingivitui ir parodantitui. Džiovinti gvazdikėliai – puiki kramtomosios gumos alternatyva, kadangi neutralizuoja žalingas bakterijas ir kovoja su blogu burnos kvapu.
Iš mėgstamo prieskonio taip pat galima gauti būtiną mūsų nervų sistemai vitaminų B kompleksą.
Neįtikėtina, bet gvazdikėliams būdingi du visiškai priešingi poveikiai – jie tonizuoja ir palengvina spazmus. Vienu metu jie gali ir atpalaiduoti, ir suteikti energijos. Viena vertus, gvazdikėliai gali palengvinti raumenų ir žarnyno bei virškinamojo trakto spazmus, antra vertus, tonizuoti gimdos raumenis ir pakelti kraujo spaudimą (dėl to gvazdikėlių negalima vartoti žmonėms, kenčiantiems nuo arterinės hipertenzijos). Kaip visada viskas priklauso nuo dozavimo.
Receptai
- Širdies sveikatai palaikyti itin tinka glintveinas su gvazdikėliais. Yra daugybė įvairiausių receptų, bet dažniausiai glintveinui paskaninti naudojami gvazdikėliai ir cinamonas. Įprastai glintveiną verda, bet daug efektyviau kelias savaites mirkyti gvazdikėlius jų neverdant, nes termiškai apdirojus, dingsta vitaminai ir aromatas. Geriau paimti 0,5 l kokybiško raudonojo vyno (ne miltelinio), į butelį įmesti 5 gvazdikėlius ir šiek tiek cinamono (pagal pageidavimą).
- Gerai užkimšti kamščiu ir 3 savaites laikyti tamsioje vietoje. Vartoti po 1 a. š. su arbata 1–3 kartus per dieną.
- Jeigu yra burnos ertmės problemų, dantų skausmas, dantenų uždegimas, stomatitas, nemalonus burnos kvapas, naudinga tiesiog pakramtyti gvazdikėlių žiedų. Tai taip pat padės išvengti prasidedančios anginos.
- Norėdami stimuliuoti virškinimą, likus 15 minučių iki valgio kruopščiai sukramtykite 1–2 gvazdikėlius su 1 a. š. medaus. Tačiau to negalima daryti, jeigu turite skrandžio arba dvylikapirštės žarnos opą, taip pat esant aukštam kraujospūdžiui.
- Esant hipotonijai, taip pat galima pakramtyti kelis gvazdikėlių žiedus – efektas bus ne blogesnis nei nuo kofeino.
- Gvazdikėlių aliejus efektyvus gydant pūlinukus ir furunkulus. Ant furunkulo užlašinkite 1 lašą koncentruoto eterinio aliejaus. Esant probleminei odai, galima įpilti į vonią gvazdikėlių eterinio aliejaus.
- Gvazdikėlių aliejus dažnai naudojamas esant artritams ir artrozėms. Jis palengvina skausmą ir sumažina uždegimą. Probleminė vieta masažuojama praskiestu gvazdikėlių eteriniu aliejumi (1 v. š. masažo aliejaus ir 15 lašų gvazdikėlių eterinio aliejaus).
- Yra liaudies medicinos patarimų, kaip pasigaminti nuoviro iš gvazdikmedžio pumpurėlių. Tačiau tokios priemonės neturės ryškių gydomųjų savybių, nes termiškai apdorojus, dingsta naudingosios gvazdikėlių savybės.
Kaip išsirinkti gvazdikėlius
Trapus, pernelyg sausas gvazdikėlis reiškia, kad jame neliko eterinių aliejų. Kai kokybišką pumpurėlį įmeti į vandenį, jis plaukioja vertikaliai, kojyte į apačia arba nusileidžia ant stiklinės dugno. Jeigu gvazdikėlis plaukioja horizontaliai vandens paviršiuje, vadinasi, jame nėra eterinių aliejų. Toks gvazdikėlis netinka gydymui.
...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Susijusios naujienos:
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
Skaityti daugiau