Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Medicinos Naujienos » 2019 » Gruodžio » 1

Koks Chemikalų Poveikis Grožio Salonuose? Nusiraminkit ir paskaitykit!

Visi, kuriems kada nors teko praeiti pro grožio saloną, gerai žino tą bjaurų kvapą, skleidžiamą akrilinių nagų, lako ir lako valiklių, rašoma sciencealert.com. Klientės, kurioms atliekamas manikiūras ir pedikiūras, smarvę kenčia palyginti neilgai, tačiau manikiūrininkės, kvėpuojančios šiais chemikalais valandų valandas, kelia pavojų savo sveikatai.

Nemaloniu kvapu pasižymi vadinamieji lakieji organiniai junginiai, t. y. junginiai, kurie greitai tampa garais ar dujomis. Šios medžiagos siejamos su įvairiomis sveikatos problemomis: nuo galvos skausmo ir kvėpavimo takų dirginimo iki reprodukcijos komplikacijų ir vėžio.

Kambario temperatūros aplinkoje lakieji organiniai junginiai garuoja, ir žmonės jais kvėpuoja. Viena tyrėjų komanda kartu su kolegomis iš Kolorado valstijos universiteto neseniai ištyrė chemikalų poveikį šešiuose Kolorado grožio salonuose ir nustatė, kad jų darbuotojai patiria didelį lakiųjų organinių junginių poveikį.

Tyrime dalyvavę specialistai, turintys iki 19-os metų darbo grožio salonuose patirtį, pranešė apie kamuojančius galvos skausmus bei sudirgusią odą ir akis.

Tyrėjai jų darbo vietoje išmatavo benzeno ir formaldehido koncentraciją ir nustatė, jog šių žinomų kancerogenų poveikis darbuotojų viso gyvenimo tikimybę susirgti vėžiu padidino iki didesnės nei viena iš milijono (būtent tokią riziką daugelis Jungtinių Amerikos Valstijų agentūrų laiko priimtina, kai kalbama apie kenksmingų medžiagų poveikio reguliavimą).

Kosmetika, Sveikata, Grožio industrija, Chemija, kvėpavimo takai

Pavojų sveikatai nustatymas

2015 m. „New York Times“ pasirodė straipsnis, atskleidęs mažus atlyginimus ir prastas darbo sąlygas Niujorko grožio salonuose, tačiau jame nebuvo užsiminta apie kasdienį chemikalų poveikį, su kuriuo susiduria grožio salonų personalas.

Kelios tyrėjų grupės nusprendė aprašyti ir išmatuoti lakiųjų organinių junginių poveikį grožio salonuose, naudodamos standartinius matavimo metodus ir apklausų, kurių metu poveikį įvertina patys respondentai, rezultatus.

Jų studijų išvados rodo, kad grožio salonų darbuotojai patiria didesnį lakiųjų organinių junginių poveikį, nei įprastas daugelyje namų, darbo vietų ar miesto teritorijų. Dėl šios priežasties darbuotojai dažnai susiduria su įvairiomis sveikatos problemomis.

Naujojo tyrimo metu buvo matuojama 10 lakiųjų organinių junginių, įskaitant benzeną ir formaldehidą, koncentracija. Mokslininkų komanda išsiaiškino, kad šešiuose grožio salonuose lakiųjų organinių junginių koncentracija reguliariai viršydavo kvapo ir įkvėpimo rizikos ribinį lygį. Kai kuriais atvejais dėl 20-imt metų trunkančio poveikio smarkiai išaugtų rizika susirgti vėžiu.

20 darbuotojų užpildė klausimyną apie savo sveikatą. 70 proc. respondentų nurodė kokį nors trumpalaikį simptomą, susijusį su darbu, o 40 proc. – keletą su darbu susijusių simptomų.

Tyrimo autoriai glaudžiai bendradarbiavo su grožio salonų savininkais, kad paskatintų manikiūrą ir (arba) pedikiūrą atliekančius asmenis dalyvauti apklausoje. Grožio salonų savininkų parama buvo būtina, nes tik tokiu atveju darbuotojai galėjo pateikti tikslią informaciją apie savo sveikatą ir darbo sąlygas, nebijodami susilaukti atsakomųjų veiksmų.

Kaip dirbant naftos perdirbimo įmonėje

Daugeliui kosmetologija atrodo gana saugi profesija, tačiau taip nėra. Remiantis analizės rezultatais, aromatinių angliavandenilių, tokių kaip benzenas, toluenas, etilbenzenas ir ksilenas, poveikis buvo panašus į naftos perdirbimo įmonėse ir autoservisuose dirbančių žmonių patiriamą poveikį.

Tiesa, šie rezultatai nėra unikalūs. 2018 m. Irane buvo atlikta studija, kurios metu Teherano grožio salonuose nustatyta panaši benzeno, etilbenzeno ir ksileno koncentracija.

Tais pačiais metais Mičigane atlikto tyrimo metu buvo aptikta tolueno koncentracija, viršijanti 100 milijoninių dalių. Toks kiekis yra maždaug 30 kartų didesnis nei paprastai aptinkamas mieste.

Darbo grožio salonuose reglamentavimo taisyklės atsilieka nuo mokslo pažangos. Didžioji dalis JAV darbuotojų saugos ir poveikio sveikatai ribinių reikšmių nebuvo atnaujintos beveik 50 metų.

Darbuotojų saugos ir sveikatos administracija per daug nesiginčydama pripažįsta, kad dauguma jos nurodomų poveikio ribinių reikšmių „yra pasenusios ir netinka darbuotojų sveikatai apsaugoti“.

Ši institucija pateikia tik rekomendacijas ir patarimus įmonėms, sėkmingai perkeliančioms darbuotojų apsaugos naštą privačiajam sektoriui. Situacija itin problematiška grožio salonų srityje, kur daugiau nei 90 proc. grožio salonų yra mažosios įmonės, turinčios mažiau nei 5 darbuotojus (už darbo saugą atsakingų asmenų tokiose įmonėse apskritai nėra).

Dėl nepakankamų kosmetikos produktų reglamentavimo ir ženklinimo reikalavimų sunku suprasti, kurie gaminiai yra saugūs. 2012 m. Kalifornijos aplinkos apsaugos agentūra atliko tyrimą ir išsiaiškino, kad 10 iš 12 nagams skirtų produktų, kurių sudėtyje neva nėra tolueno, iš tikrųjų buvo iki 17 proc. šio chemikalo. Be to, gaminiuose, neva neturinčiuose „toksiškojo trejeto“ (dibutilftalato, tolueno ir formaldehido), iš tikrųjų buvo didesnė dibutilftalato koncentracija. Šis junginys ardo endokrininę sistemą.

Gelinių lakų mirtinas spindesys

Moterų pamėgta grožio procedūra gali sukelti vėžį

Problemos sprendimas

Grožio salonų savininkai neretai patys juose dirba, todėl dažniausiai remia pastangas pagerinti oro kokybę jų įmonėse. Praktiškai visi apklausoje dalyvavę verslininkai turėjo bent šiokį tokį supratimą apie problemą ir norėjo ją išspręsti, tačiau ne visuomet žinojo, kaip tai padaryti.

JAV aplinkos apsaugos agentūra, Nacionalinis darbuotojų saugos ir sveikatos institutas bei Darbuotojų saugos ir sveikatos administracija leidžia grožio salonų vadovus. Įdomu tai, kad tyrime dalyvavę žmonės apie juos nieko nebuvo girdėję. Galbūt todėl, jog vadovai leidžiami tik anglų kalba, o daugelis grožio salonų darbuotojų yra imigrantai iš Azijos ir Lotynų Amerikos ir ne itin gerai moka šią kalbą.

Kelios visuomeninės organizacijos išleido vadovų vietnamiečių ir kinų kalbomis, kaip pagerinti grožio salonų oro kokybę. Šiuose leidiniuose aptariama ventiliacija ir asmeninių apsaugos priemonių naudojimas, norint sumažinti chemikalų poveikį darbo vietoje.

Nedideli pokyčiai, pavyzdžiui, nuolat įjungta ventiliacija, nitrilo pirštinių mūvėjimas ir tinkamų veido kaukių su medžio anglių filtru dėvėjimas, gali gerokai sumažinti sveikatai kenksmingą poveikį.

Naujausio tyrimo rezultatai taip pat rodo, kad grožio salone išdėliojus aktyvintųjų anglių produktų galima veiksmingai iš oro pašalinti lakiuosius organinius junginius. Šiuo metu atliekami eksperimentai bandant šias chemikalus sugeriančias medžiagas įterpti į meno kūrinius, kuriuos būtų galima pakabinti ant grožio salono sienų.

Kitas prioritetas – perduoti informaciją platesnei auditorijai ir raginti rengti daugiau saugos mokymų kosmetologijos sertifikavimo programų metu. Švietimas ir mokymai yra ypač svarbūs etninių mažumų grupėms.

Daugelis Darbuotojų saugos ir sveikatos administracijos standartų, pavyzdžiui, reglamentuojančių toksiškų ir pavojingų medžiagų poveikį, galioja ir grožio salonams. Kita vertus, kosmetikos produktų gamintojai neprivalo gauti federalinio patvirtinimo, prieš pateikdami gaminius ir sudedamąsias dalis į rinką. Taip pat jiems nereikia nurodyti informacijos apie produktus atitinkamoms institucijoms.

Vis dėlto 2018 m. Kalifornijos valstija priėmė įstatymo projektą, kuriuo vadovaujantis gamintojai privalės klijuoti sudedamųjų dalių etiketes ant visų profesionalių kosmetikos produktų, pagamintų po 2020 m. liepos 1 d. ir parduodamų šioje valstijoje.

Šios sveiku protu paremtos reformos kampaniją daugiausia rėmė palaikymo grupės, pavyzdžiui, Kalifornijos sveikų grožio salonų bendrija. Tokie praktiniai veiksmai gali pagerinti darbuotojų, susilaukiančių nedaug dėmesio, bet kasdien susiduriančių su rimta rizika sveikatai, sąlygas.

Publikuoja delfi.lt

Naujausias Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram kanale. Jei manai, kad mano darbas yra naudingas, pasidalink, prenumeruok, padėkok ar paremk...


Niekas neišdrįso palikti komentaro. Registruokitės.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Prisjungus galite komentuoti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas. Nepykite komentatoriai, bet komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar
PASKUTINĖS NAUJIENOS:
13.08.2022 laikas 22:07 CDC pagaliau pripažino "asmenų" teisę rinktis savo sveikatą - daugiau jokių priverstinių kovidų skiepų ar karantinų

Naujos JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centro (CDC) gairės padarė galą privalomam skiepijimui nuo Wuhan koronaviruso (Covid-19) "vakcinos" - bent jau CDC atžvilgiu.

Skaityti daugiau

13.08.2022 laikas 21:34 8 svarbiausios vėžio priežastys, apie kurias greičiausiai dar NEŽINOTE
Neįtikėtina, bet milijardai žmonių visame pasaulyje mano, kad vėžiu susergama dėl genetinio polinkio arba tiesiog nesiseka. Tada, jam susirgus, jie mano, kad vienintelis šansas jį įveikti yra operacija, chemoterapija ir spindulinis gydymas...

Skaityti daugiau

13.08.2022 laikas 21:04 CŽV vadovas: ‘Mes nužudysime Trumpą, jei jis bus pripažintas kaltu’

Buvęs CŽV ir NSA direktorius Michaelas Haydenas (Michael Hayden) pažadėjo, kad Donaldui Trumpui (Donald Trump) bus įvykdyta egzekucija, jei jis bus pripažintas kaltu dėl šnipinėjimo.

Skaityti daugiau

12.08.2022 laikas 10:27 Tauta Siūlo „Naisių vasara 2022. ŽOLINĖ“: Atsisakę kiršinti ir skaldyti visuomenę

Šią savaitę pasirodžius galutinei antrojo šiemet festivalio Naisiuose programai, internetas tiesiog ūžia. Į sceną čia lips ne tik Lietuvos muzikos pasaulio legenda Gytis Paškevičius, bet ir puikiai žinomi atlikėjai.

...

Skaityti daugiau

12.08.2022 laikas 08:53 Receptai | Patiekalai Sorų kruopų nauda tavo sveikatai, receptai
Pagal baltymų ir riebalų kiekį sorų kruopos lenkia miežines, perlines, grikių kruopas, o pagal kaloringumą nenusileidžia grikių ir ryžių kruopoms. Iš sorų kruopų ruošiama košė su vandeniu ir pienu, užkepėlės, kotletai, kroketai, s...

Skaityti daugiau

10.08.2022 laikas 17:18 Tauta Siūlo G. Nausėda pasirašė dekretą dėl M. Drobiazko ir P. Vanago išbraukimo iš apdovanotojų sąrašo

Prezidentas Gitanas Nausėda trečiadienį pasirašė dekretą, kuriuo išbraukė ledo čiuožėjų porą Margaritą Drobiazko ir Povilą Vanagą iš apdovanotųjų Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino 5-ojo laipsnio ordinu sąrašo, pažeminus a...

Skaityti daugiau