- 26.02.2019
- 1.5 Reitingas
- 1143 Peržiūrų
- Komentarai
Kosmetikos rinkimasis – tai loterija. Juk visiškai ištirta (įskaitant ilgalaikį poveikį žmogui ir aplinkai) tik 11 proc. medžiagų!
Kaip prasideda jūsų rytas: šlakelis dušo želės, šampūno, balzamo, kūno losjono, dezodoranto, depiliuojamosios priemonės, kremo, kvepalų, plaukų lako, kreminės pudros, lūpų dažų, blakstienų tušo ir taip toliau... Visa tai – nesibaigianti kova su natūralumu ir kenksmingų medžiagų „lipdymas“ ant savo kūno.
Kaip išsirinkti sveiką kosmetiką?
Kosmetikos rinkimasis – tai loterija. Juk visiškai ištirta (įskaitant ilgalaikį poveikį žmogui ir aplinkai) tik 11 proc. medžiagų! Pavyzdžiui, kosmetikos priemonių etiketėse užrašas ,,kvapiosios medžiagos“ gali slėpti iki 100 įvairių sintetinių medžiagų, galinčių blogai veikti žmogaus organizmą. Tačiau... jos nėra įvardijamos, nes tai laikoma komercine paslaptimi.
Pavojingieji kvapai
Dauguma kvapui pagerinti naudojamų medžiagų yra sintetinės, pagamintos iš naftos. Viename kosmetikos gaminyje jų gali būti 50–100 ir jos gali:
- dirginti odą ir kvėpavimo takus, sukelti alergiją, astmą;
- prasiskverbti per odą ir pažeisti kepenis, inkstus, nervų sistemą;
- būti randamos gyvūnų riebaliniame audinyje, kraujo lipiduose, motinų piene (dėl savo ypatingo patvarumo ir savybės biologiškai kauptis);
- sukelti vėžį.
Nagų lakas veikia kepenis...
Kad nagų lakas kenkia organizmui, nėra mitas. Į jo (taip pat ir nagų valiklio bei plaukų lako) sudėtį gali įeiti pavojingų medžiagų – tolueno, formaldehido, ksileno, ftalatų. Jos gali pakenkti kepenims, taip pat didina persileidimo tikimybę, dirgina odą, kvėpavimo takus, sukelia astmą.
Pavojingi ir plaukų dažai: ilagalaikis, pakartotinis jų vartojimas, pasak specialistų, kai kuriems žmonėms gali sukelti stiprias alergines reakcijas ir net šlapimo pūslės vėžį.
Kremuose slepiasi vėžys...
Jeigu naudojate kremą ar skystą pudrą, didelė tikimybė, kad juose yra pavojingojo parabeno – vieno populiariausių konservantų, kuris apsaugo kosmetiką nuo mikrobų veisimosi. Krūties vėžiu sergančių moterų krūtų riebaliniame audinyje yra daugiau parabenų nei nesergančių. Taip pat yra pakankamai įrodymų, kad parabenai ardo endokrininę sistemą ir veikia vyrų reprodukcinę sistemą.
Neleiskite plauti smegenų!
Mes dažnai esame apgaudinėjami prisidengiant ,,natūralios“ kosmetikos šydu. Natūrali nebūtinai reiškia saugi ar iš tikrųjų natūrali. Dažnai gaminiuose, reklamuojamuose kaip ,,natūralūs“, ,,pagaminti iš žolelių“, ,,organinės kilmės“, tėra tik keletas natūralių komponentų, kurie tiesiog nublanksta prieš produkte esančių sintetinių medžiagų kiekį. Užtenka, kad gaminyje būtų tik 1 proc. natūralių sudedamųjų dalių ir jis jau gali būti vadinamas natūraliu!
Taip pat svarbu atkreipti dėmesį, kad įvairiose šalyse galioja skirtingi reikalavimai ir gali būti draudžiamos naudoti skirtingos medžiagos. Pavyzdžiui, Europos Sąjungoje kosmetikos gamybos pramonėje draudžiama naudoti arba ribojama apie 1000 medžiagų, o štai JAV – tik kelios dešimtys.
Patarimai, kaip išsaugoti grožį ir sveikatą
- Pirmiausia pagalvokite, ar jums tikrai reikia tiek kosmetikos priemonių.
- Venkite produktų, kuriuose yra sintetinių kvapiųjų, dažomųjų, antibakterinių medžiagų.
- Nepirkite kosmetikos, jei nėra informacijos apie jos sudedamąsias dalis arba instrukcijos, kaip ją naudoti.
- Rinkitės prekes, pažymėtas „eko“ ženklu – jose mažiau sveikatai ir aplinkai pavojingų medžiagų.
- Rinkitės kosmetiką ir higienos priemones, pagamintas iš natūralių medžiagų, žolių ekstraktų, naudokite homeopatinius preparatus.
- Naudokite tik tiek priemonės, kiek būtina! Pavyzdžiui, dantų pastoje esantis fluoras apsaugo nuo ėduonies, tačiau vaikai dažnai jos praryja, o didesni fluoro kiekiai gali būti žalingi.
Neapgaudinėkite savęs
Gaminant kosmetiką leidžiama naudoti net tokias medžiagas, kurios taikomos kitose pramonės šakose, ir tik todėl – kad čia jų kiekiai yra labai maži. Tačiau suskaičiuokime priemones, kurias naudojame kiekvieną dieną: dantų pasta, muilas, šampūnas, plaukų kondicionierius, plaukų želė, dezodorantas, kūno pienelis, kremai, kvepalai, makiažo priemonės, nagų lakas ir taip toliau... Per dieną vidutiniškai naudojame apie 20–25 kosmetikos ir higienos priemones, kuriose yra apie 200 įvairių medžiagų. Taip po lašelį, kruopelytę mes sunaudojame jau ne mažai, bet labai daug kenksmingų medžiagų. Dauguma jų liečiasi su oda, kai kurių įkvepiame, o iki 70 proc. ant odos tepamų, purškiamų priemonių įsiskverbia į kūną.
...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Susijusios naujienos:
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau