- 19.02.2023
- 0.0 Reitingas
- 608 Peržiūros
- Komentarai
Nors, mūsų žiniomis, keliauti laiku dar nepavyko, mokslininkus vis dėlto žavi mintis, kad tai teoriškai įmanoma.
Judėjimas laiku kelia daug iššūkių pagrindiniams visatos dėsniams, kaip parodyta tokiuose filmuose kaip "Terminatorius", "Donis Darko", "Atgal į ateitį" ir daugelyje kitų.
Pavyzdžiui, jei keliaudamas laiku neleidi susitikti savo tėvams, kaip apskritai gali egzistuoti, kad galėtum keliauti laiku?
"Senelio paradoksas" yra didelis galvosūkis, tačiau praėjusių metų rugsėjį australų fizikos studentas Džermenas Tobaras (Germain Tobar) teigė, kad jis sugalvojo, kaip "išskaidyti skaičius", kad kelionės laiku būtų įmanomos be paradoksų.
Remiantis klasikine dinamika, žinant sistemos būseną tam tikru momentu, galima gauti informacijos apie visą sistemos istoriją, 2020 m. rugsėjį sakė Tobaras.
"Tačiau Einšteino bendroji reliatyvumo teorija numato laiko kilpų arba kelionių laiku egzistavimą - kai įvykis gali būti ir savo paties praeityje, ir ateityje - teoriškai apverčiant dinamikos tyrimus aukštyn kojomis."
Skaičiavimai rodo, kad erdvėlaikis gali savaime prisitaikyti ir taip išvengti paradoksų.
Įsivaizduokite keliautoją laiku, grįžtantį į praeitį, kad užkirstų kelią ligos plitimui. Jei misija bus sėkminga, keliautojui laiku ateityje nereikės kovoti su liga.
Remiantis Tobaro tyrimais, paradoksas išsispręstų, jei liga vis dėlto sugebėtų rasti būdą plisti nauju keliu ar metodu. Nesvarbu, ką keliautojas laiku padarytų, liga vis tiek egzistuotų.
Tobaro darbas sunkiai suprantamas nematematikams, tačiau jame nagrinėjama, kaip deterministiniai procesai - be jokio atsitiktinumo - veikia bet kokius erdvėlaikio kontinuumo regionus, ir parodoma, kaip uždaros laiko kreivės - kaip numatė Einšteinas - gali derėti ir su klasikine fizika, ir su laisvos valios dėsniais.
"Matematiniai skaičiavimai pasitvirtino, o gauti rezultatai yra mokslinės fantastikos kūrinys", - sakė tyrimui vadovavęs Kvynslando universiteto fizikas Fabio Costa (Fabio Costa).
Naujausiame tyrime ši problema pašalinama taikant kitą teoriją, pagal kurią kelionės laiku yra įmanomos, tačiau joms taikomi apribojimai, kad būtų išvengta paradoksų. Pagal šį hipotetinį scenarijų keliautojai laiku gali elgtis kaip nori, tačiau paradoksai neįmanomi.
Mokslininkų iki šiol sukurtos laiko mašinos yra tokios aukštos koncepcijos, kad kol kas jos egzistuoja tik kaip lygtys popieriuje. Nepaisant to, kad matematika gali pasiteisinti, iš tikrųjų sulenkti erdvę ir laiką ir nukeliauti į praeitį vis dar nepavyksta.
Stephenas Hawkingas (Stephen Hawking) tikėjo, kad tai įmanoma, taigi vieną dieną galėtume tai pasiekti. Jei tai pavyktų, šiame naujajame tyrime teigiama, kad galėtume laisvai keisti praeitį, kaip tik panorėję, nes ji pati atitinkamai prisitaikytų.
"Kad ir kaip stengtumėtės sukurti paradoksą, įvykiai visada prisitaikys patys, kad būtų išvengta bet kokio nenuoseklumo", - sako Kosta. Mūsų atrasti įvairūs matematiniai metodai rodo, kad kelionės laiku su laisva valia logiškai atitinka mūsų tikrovę ir nesukelia jokių paradoksų.
P komentaras: užsienis rašo, todėl tiesos ieškokite "duonos trupiniais"... atsirinkite faktus. Patiko pasidalinkite.
...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Susijusios naujienos:
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau