Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paranormal.lt - Pasaulio naujienos kitaip » Pasaulis » 2020 » Birželio » 8

Kuo patręšti česnakus, kad jie negelstų?

Besibaigiant pavasariui ne vienas daržininkas pastebėjo gelstančius česnakų lapų galiukus. Priežasčių, dėl kurių gelsta česnakų lapai, gali būti įvairių, tačiau šiemet pagrindiniai kaltininkai, ko gero, yra sausra ankstyvą pavasarį ir maisto medžiagų trūkumas. Ką turėtume padaryti dar, kad česnakai toliau negelstų?

Česnakai, Daržas, Sodas

Mineralinės trąšos – būtinas maistas gelstantiems česnakams

Česnakų laistymą visada patariama derinti su tręšimu. Tręšti česnakus pavasarį galima ir anksčiau, iškart, kai tik praeina šalnų pavojus. Kadangi šiais metais gegužė iki mėnesio vidurio vis krėtė įvairiausius pokštus, patręšti galima ir dabar, gegužės pabaigoje.

Po žiemos česnakams dažniausiai trūksta azoto. Žinoma, ši problema būna daug ryškesnė, kai žiema būna snieginga, o pavasarį tirpstantis sniegas išplauna iš dirvožemio daug mineralinių medžiagų. Tačiau ir šiųmetį pavasarį azotas nepakenks. Azotinių trąšų galima tiesiog pabarstyti česnakų tarpueiliuose prieš juos supurenant, tačiau česnakai labai mėgsta skystas trąšas, juolab tokį sausą pavasarį.

Česnakams ruošiamas tirpalas su karbamidu: į 10 l vandens dedama 25–30 g karbamido. Tokiu tirpalu česnakai gali būti laistomi arba purškiami (tręšiama per lapus). Purkšti siūloma, kai česnakai atrodo labai liūdnai, – taip augalai greičiau pasisavina maisto medžiagas ir sparčiau atsigauna. Nestipriai gelstančius česnakus visiškai pakaks palaistyti.

Jauniems česnakams žalingas ir kalio trūkumas. Dėl to gali netolygiai augti lapeliai, kai kurie ima vysti. Todėl praėjus 2 dienoms po tręšimo karbamidu naudinga česnakus nupurkšti kalio sulfato tirpalu (į 1 l vandens beriamas šaukštelis trąšų). Purkšti būtina sausą nevėjuotą vakarą. Kalio sulfatą galima pakeisti ir kompleksinėmis trąšomis, sudėtyje turinčiomis daugiau kalio.

Praėjus savaitei, česnakai tręšiami antrą kartą. Galima pasirinkti vieną šių trąšų variantų:

• 10 l vandens ištirpinami 2 šaukšteliai karbamido ir kalio chlorido.

• Į 10 l vandens įpilama 25 ml amoniako.

Česnakai iš pradžių paliejami paprastu vandeniu, o tada ant drėgnos dirvos pilamas trąšų tirpalas. Laiku patręšus ir palaisčius paprastai galima apsaugoti česnakus nuo daugelio problemų ir užtikrinti gerą derlių.

Biologiškai aktyvūs kompleksiniai preparatai – modernu ir efektyvu

Blogai augančius ir gelstančius česnakus galima pamaitinti ir specialiai paruoštais biologiškai aktyviais trąšų kompleksais, augimo aktyvikliais ir pan. Jie stiprina augalus, padeda prisitaikyti prie nepalankių aplinkos sąlygų, didina česnakų gebėjimą pasisavinti maisto medžiagas, padeda kovoti su kenkėjais.

Tokių augimo reguliatorių pasiūla tikrai didelė, todėl bet kurioje specializuotoje parduotuvėje pardavėjai tikrai patars, kokį preparatą vertėtų įsigyti. Galima paminėti vos kelis tokius kompleksinius preparatus.

Česnakai, Daržas, Sodas

• Biologiškai aktyvus trąšų kompleksas „Delfan“ – mikroelementinės trąšos su aminorūgštimis, natūralus azoto šaltinis sunkiai augantiems augalams. Preparatas ypač efektyvus augalams kenčiant nuo sausros ar patyrus kitokį stresą (šalnas, sniegą, karštį ir t.t.). Šiais metais česnakams tokios trąšos tikrai pravers.

• Augalų augimo biostimuliatorius „Epin-extra“ saugo česnakus nuo virusinių ir grybelinių ligų, be to, turi labai stiprų antistresinį poveikį, dėl kurio didėja augalų atsparumas nepalankioms sąlygoms (kai jiems pakenkia ilgalaikiai lietūs, sausra, šaltis, karštis ir kt.)

• Biologinis preparatas „Fitosporin“ stimuliuoja naujų laiškų augimą, stiprina šaknis ir viso augalo atsparumą kenkėjams bei ligoms.

Česnakai purškiami pagal instrukciją paruoštais tirpalais.

Liaudiškos priemonės niekada nepakenks

Nuo seno pavasarinei česnakų priežiūrai buvo naudojamos ir senolių patikrintos priemonės.

Taip trūkstamo azoto česnakams gali suteikti organinės trąšos. Tik svarbiausia – nepersistengti. 0,5 kibiro sauso mėšlo (puikiai tinka pirktinis) reikia užpilti 2 kibirais vandens ir palaikyti 2 savaites. Tada užpilas dar praskiedžiamas vandeniu (1:5) ir juo laistomi česnakai. Tiesa, jei trąšas pradėsite ruošti gegužės paskutinę dekadą, česnakus patręšite jau tik birželio pradžioje. Tačiau geriau tai padaryti vėliau, nei palikti juos likimo valiai...

Visada pasiteisina ir medienos pelenų naudojimas. Jei dirva nemulčiuota, pelenus galima tiesiog išbarstyti česnakų lysvėje. Kitas pelenų panaudojimo būdas – tirpalo ruošimas. Jam 300 g persijotų pelenų užpilama 1,5 l verdančio vandens ir palaikoma 20 min. Tada praskiedžiama 10 l vandens ir įpilamas šaukštas skystojo muilo. Tokiu tirpalu purškiami česnakai ir palaistoma dirva.

Autorius: Marija Naudžiūnienė, www.savaite.lt

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
02.11.2017 laikas 12:52 Receptai Kviečiai vaisingumui skatinti
Liaudies medicinos receptas. Gydo nuo: Vaisingumas. Ingredientai: Kviečių grūdų sulčių.

Skaityti daugiau

05.11.2019 laikas 17:58 Receptai Prancūziški Pyragėliai

Visada smagu išbandyti kažką naujo. Tarkime, plikytą tešlą. Jos paslaptis – karštas vanduo ar pienas, dėl kurio susidaro oro tarpų. Šie kepiniai itin minkšti, purūs ir tiesiog tirpsta burnoje. Tad metas ryžtis naujiems sk...

Skaityti daugiau

19.05.2019 laikas 19:49 Receptai Liaudiški patarimai kaip gydytis Valgomuoju česnaku

Valgomasis česnakas liaudies medicinoje. Netradicinė medicina. Česnakas laikomas geriausia priemone nuo aterosklerozės ir mažakraujystės. Prieš miegą pamirkykite delnus šiltame vandenyje su soda, po to ant nuospaudų uždėkite ma...

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
22.01.2025 laikas 07:24 WEF mokslininkai pristatė nanodaleles, galinčias nuotoliniu būdu valdyti žmogaus protą
Pietų Korėjoje vykdomi tyrimai atskleidžia neįtikėtiną galimybę: nanodalelėmis galima valdyti gyvūnų elgesį. Tačiau šios technologijos pažanga kelia rimtų etinių klausimų ir galimas grėsmes žmonijai. Ar esame pasirengę susidurti su pasekmėmis, jei ši...

Skaityti daugiau

21.01.2025 laikas 22:10 Astrofizikai mano, kad Žemė paėmė Mėnulį iš kitos planetos
Tradiciškai manoma, kad Mėnulis atsirado po didelio susidūrimo su Žeme, tačiau naujas tyrimas, atliktas Pensilvanijos universiteto mokslininkų, siūlo alternatyvų požiūrį. Jie teigia, kad Mėnulis galėjo kilti iš kitos Saulės sistemos vietos ir vėliau ...

Skaityti daugiau

21.01.2025 laikas 21:55 Gyvenamos planetos galėjo atsirasti anksčiau nei galaktikos, mano mokslininkai
Ilgą laiką astronomai buvo įsitikinę, kad galaktikos atsirado prieš formuojantis planetoms. Tačiau naujausi tyrimai, vadovaujami Danielio Valeno iš Portsmuto universiteto, atskleidžia, kad gyvybės galimybės galėjo egzistuoti ankstyvosios Visatos stad...

Skaityti daugiau

21.01.2025 laikas 07:29 Dukra ištekėjo už vyro, kuris ją tempia žemyn ir manipuliuoja ja, kaip jam patinka
Jaunos šeimos gyvenimas su tėvais gali atrodyti kaip patogus sprendimas, tačiau tai dažnai atneša nesusipratimų ir įtampų. Šiame straipsnyje nagrinėsime iššūkius, su kuriais susiduria poros, kai tėvai nori padėti, o jaunųjų šeimos nariai nesuvokia, k...

Skaityti daugiau

20.01.2025 laikas 07:40 Mano vyro tėvai nenorėjo mums padėti įsigyti butą, tačiau patys nusipirko naują automobilį

Šeimos dinamikos dažnai yra sudėtingos, ypač kai kalbama apie finansinę paramą. Mano vyro tėvai, nors ir gyvenantys gerai, atsisako padėti mums nusipirkti nuosavą būstą. Tai sukėlė daug klausimų ir iššūkių mūsų santykiuose. Šiame straipsnyje pasid...

Skaityti daugiau