Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal » » 2020 » Birželio » 8

Kuo patręšti česnakus, kad jie negelstų?

Besibaigiant pavasariui ne vienas daržininkas pastebėjo gelstančius česnakų lapų galiukus. Priežasčių, dėl kurių gelsta česnakų lapai, gali būti įvairių, tačiau šiemet pagrindiniai kaltininkai, ko gero, yra sausra ankstyvą pavasarį ir maisto medžiagų trūkumas. Ką turėtume padaryti dar, kad česnakai toliau negelstų?

Česnakai, Daržas, Sodas

Mineralinės trąšos – būtinas maistas gelstantiems česnakams

Česnakų laistymą visada patariama derinti su tręšimu. Tręšti česnakus pavasarį galima ir anksčiau, iškart, kai tik praeina šalnų pavojus. Kadangi šiais metais gegužė iki mėnesio vidurio vis krėtė įvairiausius pokštus, patręšti galima ir dabar, gegužės pabaigoje.

Po žiemos česnakams dažniausiai trūksta azoto. Žinoma, ši problema būna daug ryškesnė, kai žiema būna snieginga, o pavasarį tirpstantis sniegas išplauna iš dirvožemio daug mineralinių medžiagų. Tačiau ir šiųmetį pavasarį azotas nepakenks. Azotinių trąšų galima tiesiog pabarstyti česnakų tarpueiliuose prieš juos supurenant, tačiau česnakai labai mėgsta skystas trąšas, juolab tokį sausą pavasarį.

Česnakams ruošiamas tirpalas su karbamidu: į 10 l vandens dedama 25–30 g karbamido. Tokiu tirpalu česnakai gali būti laistomi arba purškiami (tręšiama per lapus). Purkšti siūloma, kai česnakai atrodo labai liūdnai, – taip augalai greičiau pasisavina maisto medžiagas ir sparčiau atsigauna. Nestipriai gelstančius česnakus visiškai pakaks palaistyti.

Jauniems česnakams žalingas ir kalio trūkumas. Dėl to gali netolygiai augti lapeliai, kai kurie ima vysti. Todėl praėjus 2 dienoms po tręšimo karbamidu naudinga česnakus nupurkšti kalio sulfato tirpalu (į 1 l vandens beriamas šaukštelis trąšų). Purkšti būtina sausą nevėjuotą vakarą. Kalio sulfatą galima pakeisti ir kompleksinėmis trąšomis, sudėtyje turinčiomis daugiau kalio.

Praėjus savaitei, česnakai tręšiami antrą kartą. Galima pasirinkti vieną šių trąšų variantų:

• 10 l vandens ištirpinami 2 šaukšteliai karbamido ir kalio chlorido.

• Į 10 l vandens įpilama 25 ml amoniako.

Česnakai iš pradžių paliejami paprastu vandeniu, o tada ant drėgnos dirvos pilamas trąšų tirpalas. Laiku patręšus ir palaisčius paprastai galima apsaugoti česnakus nuo daugelio problemų ir užtikrinti gerą derlių.

Biologiškai aktyvūs kompleksiniai preparatai – modernu ir efektyvu

Blogai augančius ir gelstančius česnakus galima pamaitinti ir specialiai paruoštais biologiškai aktyviais trąšų kompleksais, augimo aktyvikliais ir pan. Jie stiprina augalus, padeda prisitaikyti prie nepalankių aplinkos sąlygų, didina česnakų gebėjimą pasisavinti maisto medžiagas, padeda kovoti su kenkėjais.

Tokių augimo reguliatorių pasiūla tikrai didelė, todėl bet kurioje specializuotoje parduotuvėje pardavėjai tikrai patars, kokį preparatą vertėtų įsigyti. Galima paminėti vos kelis tokius kompleksinius preparatus.

Česnakai, Daržas, Sodas

• Biologiškai aktyvus trąšų kompleksas „Delfan“ – mikroelementinės trąšos su aminorūgštimis, natūralus azoto šaltinis sunkiai augantiems augalams. Preparatas ypač efektyvus augalams kenčiant nuo sausros ar patyrus kitokį stresą (šalnas, sniegą, karštį ir t.t.). Šiais metais česnakams tokios trąšos tikrai pravers.

• Augalų augimo biostimuliatorius „Epin-extra“ saugo česnakus nuo virusinių ir grybelinių ligų, be to, turi labai stiprų antistresinį poveikį, dėl kurio didėja augalų atsparumas nepalankioms sąlygoms (kai jiems pakenkia ilgalaikiai lietūs, sausra, šaltis, karštis ir kt.)

• Biologinis preparatas „Fitosporin“ stimuliuoja naujų laiškų augimą, stiprina šaknis ir viso augalo atsparumą kenkėjams bei ligoms.

Česnakai purškiami pagal instrukciją paruoštais tirpalais.

Liaudiškos priemonės niekada nepakenks

Nuo seno pavasarinei česnakų priežiūrai buvo naudojamos ir senolių patikrintos priemonės.

Taip trūkstamo azoto česnakams gali suteikti organinės trąšos. Tik svarbiausia – nepersistengti. 0,5 kibiro sauso mėšlo (puikiai tinka pirktinis) reikia užpilti 2 kibirais vandens ir palaikyti 2 savaites. Tada užpilas dar praskiedžiamas vandeniu (1:5) ir juo laistomi česnakai. Tiesa, jei trąšas pradėsite ruošti gegužės paskutinę dekadą, česnakus patręšite jau tik birželio pradžioje. Tačiau geriau tai padaryti vėliau, nei palikti juos likimo valiai...

Visada pasiteisina ir medienos pelenų naudojimas. Jei dirva nemulčiuota, pelenus galima tiesiog išbarstyti česnakų lysvėje. Kitas pelenų panaudojimo būdas – tirpalo ruošimas. Jam 300 g persijotų pelenų užpilama 1,5 l verdančio vandens ir palaikoma 20 min. Tada praskiedžiama 10 l vandens ir įpilamas šaukštas skystojo muilo. Tokiu tirpalu purškiami česnakai ir palaistoma dirva.

Autorius: Marija Naudžiūnienė, www.savaite.lt

Įvertink šį straipsnį. Prieš tai pakomentuodami, arba parašykite patys! Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą PARANORMAL turinį.
Nutiko kažkas, ko negalite paaiškinti? Persekioja paranormalūs reiškiniai? Žinote liaudies receptą ir ne tik? Pasidalinkite savo istorija - rašykite patys. Nemokamai! Laukiame Jūsų straipsnių, naujienų, apžvalgų ar istorijų.
Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Galima rašyti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas.
avatar
TAIP PAT SKAITYKITE:
14.08.2020 laikas 20:18 Miškuose pasirodė kažkas, kas žudo arklius
Per paskutines kelias visa Europos ir JAV žiniasklaidoje intensyviai buvo diskutuojama apie keistą, žiaurų arklio nužudymą Prancūzijoje.

Skaityti daugiau

14.08.2020 laikas 16:49 Skausmas krūtinės ląstoje: dusulys, pneumonija
Sergant pneumonija, skausmai krūtinės ląstos srityje gali būti paviršutiniai ir gilūs. Paviršutiniai skausmai atsiranda dėl tarpšonkaulinių raumenų uždegimo. Skausmai paprastai sustiprėja, giliai įkvėpus.

Skaityti daugiau

14.08.2020 laikas 16:11 Loch Neso pabaisa

Jau pusantro tūkstančio metų žmonės stengiasi sugauti Nesę, keistą gyvūną, neva gyvenantį Škotijos Loch Neso ežere. Anot metraščių, pirmą kartą šį povandeninį monstrą, labai panašų į priešistorinį pleziozaurą, pamatė net VI mūsų eros amžiuje. Nuo tų laikų juoda pabaisa su ilgu kaklu ir dviem kupr...

Skaityti daugiau

14.08.2020 laikas 14:30 Viešbučio su vaiduokliais 311 kambario istorija
Viešbutis „Read House“ Čatanugos mieste Tenesio valstijoje laikomas viena iš vietinių įžymybių. Viskas dėl keistų įvykių, nutikusių viename iš viešbutyje rengiamos ekskursijos, per kurias išsamiai pasakojama apie įvykius 311 kambaryje....

Skaityti daugiau

14.08.2020 laikas 14:18 Vaiduoklių namas Londono centre

Berklio aikštė yra Londono širdyje. Čia jau beveik du amžius kuriasi miesto ir šalies aukštuomenė. Kartu su Park Lane, Chelsea ir Mayfair rajonais ši aikštė yra savarankiškumo ir sėkmės prototipas.

Skaityti daugiau

13.08.2020 laikas 21:41 Saulėje pasirodė milžiniški skaičiai. NASA ruošiasi blogiausiam ir pradeda melstis

2020 m. rugpjūčio 11 d., stebėdamas Saulės vaizdus per SOHO NASA, aš radau milžinišką numerį 2. Iš pradžių beveik nekreipiau dėmesio į tai, nes negalėjau tuo patikėti, taip nebūna

Skaityti daugiau