- 16.10.2018
- 0.0 Reitingas
- 1350 Peržiūros
- Komentarai
Spalvų matymo ypatumai - ar žinojot, kad kūdikiai neskiria spalvų? Mergaitėms šis periodas trunka iki 14 mėnesių, berniukams – iki 16 mėnesių. 14 mėnesių amžiaus mergaitės ima skirti raudoną spalvą, 16 mėnesių – žalią, 18 – mėlyną. Iki dvejų metų amžiaus vaikai labai sparčiai ima skirti spalvas, sulaukus 20–24 mėnesių, šis procesas vyksta lėčiau.
Spalvų jutimo suvokimo formavimasis mergaitėms baigiasi 7,5 metų, berniukams – 8 metų amžiuje. Įdomu tai, kad iki 25 metų amžiaus žmogaus spalvų skiriamoji geba palaipsniui auga, o vėliau jau ima mažėti. Maždaug 65 metų amžiaus žmonių spalvų skyrimas labai ryškiai sumažėja, taip įvyksta dėl stiklakūnio ir lęšiuko skaidrumo sumažėjimo. Kad būtų aiškiau, įsivaizduokite, kad žiūrite į spalvotą daiktą pro aprasojusį stiklą arba pro rūką (pokyčiai, jei nesirgsite kitomis ligomis, pavyzdžiui, katarakta, nebus tokie stiprūs).
Spalvų badas - šiuolaikinio žmogaus aplinkoje, ypač miestiečio, labai daug nenatūralių spalvų. Kilęs spalvos badas malšinamas neretai chaotiškai. Pasirodo, spalva turi ne tik psichologinį poveikį, bet ir verčia mus vienaip ar kitaip jaustis fiziškai. Pavyzdžiui, būdami aplinkoje, kurioje labai daug raudonos spalvos, įsitempiame, palinkstame į priekį. Esant žaliam ir melsvam apšvietimui, žmogus atsilošia. Jei stovėtumėte ištiesę rankas prieš save, taip pat pajustumėte spalvos įtaką. Elementariausių bandymų metu žmonėms buvo liepta laikyti ištiesus rankas lygiagrečiai. Apšvietus raudona spalva, žmonės jas truputį išskėsdavo, o žaliai ar geltonai – suglausdavo.
Spalvų poveikis akims - žmogaus akis skiria 7 000 000 atspalvių. Dalis šių spalvų ramina akis, kita dalis ar spalvų deriniai – dirgina. Spalvos gali sukelti ir galvos skausmus ar nuovargį. Žinodami toliau pateikiamas paslaptis, mokėsite padaryti taip, kad jūsų namų interjero poveikis būtų toks, kokio pageidaujate.
Spalvos, esančios matomos šviesos spektro kraštuose (t.y. raudona ir mėlynai violetinė) labiausiai vargina akis. Spektro centre esančios spalvos, t.y. žalia ir geltona vargina kur kas mažiau. Būtent dėl tos priežasties dažniausiai darbo vietose stalo lempų gaubtai rekomenduojami žalios spalvos. Teigiama, kad, žiūrint į žalią spalvą, normalizuojasi akispūdis, o rankos judesiai greitesni ir tikslesni.
Kokia spalva labiausiai vargina? - pasirodo, mažus vaikus, ypč kūdikius labiausiai vargina ryški geltona spalva. Pastebėta, kad geltonai dažytuose kambariuose kūdikiai dažniau verkia. Keista, bet būtent geltona dažniausiai pasitaikanti spalva vaikų kambariuose. Taigi, pasirinkdami geltoną spalvą, būkite labai apdairūs ir atsargūs, sienoms dažyti verčiau pasirinkite kitą spalvą.
Dar viena akį varginanti spalva – intensyvi raudona. Galite atlikti nedidelį eksperimentą. Vieną minutę žiūrėkite į raudonos spalvos paviršių, po to perkelkite žvilgsnį ant balto paviršiaus. Ką matote? Jūs tikrai matote, kad spalva nėra balta? Nesijaudinkite, tai ne haliucinacijos. Akyje yra apie 250000 kūgelių. 83 tūkstančiai jų atpažįsta raudoną spalvą, jie stipriai stimuliuojami žiūrint į raudoną spalvą, sujaudinimas perduodamas greta esantiems kūgeliams, todėl, kai jūs perkeliate žvilgsnį į baltą paviršių, matote melsva ar melsvai žalsvą foną. Be to, akies funkciją labai didele dalimi užtikrina jos raumenų sistema. Taigi, esant stipriems dirgikliams, akis paprasčiausiai pervargsta. Panašiai, kaip ir ilgą laiką žiūrint televizorių.
Akį nuvargina ne tik ryškios spalvos, bet ir spalvų kontrastai. Pavyzdžiui: balta ir juoda spalva. Baltas paviršius atspindi apie 80 procentų šviesos, juodas – vos penkis procentus, santykis – 16:1. Apšvietimo technikos asociacija (JAV) rekomenduoja, kad maksimalus santykis aplinkoje, kurioje jums tenka būti ilgesnį laiką būtų 3:1. Geriausia, jei pasisamdytumėte profesionalų dizainerį, jis padės tinkamai suderinti nedidelio kontrastiškumo spalvas ir sukurs jaukią aplinką.
Jei vis dėlto sudirgo - spalvos turi didžiulę įtaką akių sveikatai, bet gerą savijautą lemia daugybė veiksnių, pavyzdžiui, darbo pobūdis, aplinkos veiksniai (pavyzdžiui, dulkėtumas, santykinė oro drėgmė ir pan.) Jei vis dėlto jūsų akys yra pavargusios ir sudirgusios (bet tik tuomet, kai nėra bakterinio uždegimo), galite palašinti specialių akių lašų.
...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Susijusios naujienos:
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau