- 05.06.2020
- 5.0 Reitingas
- 1965 Peržiūros
- Komentarai
Cukrinis diabetas - endokrininės sistemos liga, kurios komplikacijų padeda išvengti speciali dieta.
1 tipo cukrinis diabetas
1 tipo cukriniu diabetu suserga vaikai ir jauni žmonės, nes tai nulemia patologinė kasos būsena kuri praktiškai negamina insulino. Šie ligoniai iki gyvenimo pabaigos priversti leistis insuliną.
Gestacinis cukrinis diabetas
Taip pat yra gestacinis nėščiųjų moterų cukrinis diabetas. Nėštumo metu išskiriami hormonai blokuoja insuliną, todėl kraujyje padidėja cukraus lygis. Dažniausiai pagimdžius cukraus lygis kraujyje normalizuojasi.
Sergant bet kurio tipo cukriniu diabetu, cukraus lygis kraujyje padidėja, ląstelėms trūksta ne tik cukraus, bet ir angliavandenių. Norėdami sumažinti staigius cukraus ir insulino pokyčius bei krūvį kasai, reikia mažiau vartoti taip vadinamų „greitųjų“, o daugiau vartoti „lėtųjų“ angliavandenių, kurie padeda pajusti soties jausmą. Taip pat reikia atsisakyti riebių produktų, kurie padidina kasos fermentų sekreciją bei apsunkina kasos darbą.
SERGANČIŲJŲ CUKRINIU DIABETU DIETOS MINUSAI
Pagrindinis sergančiųjų cukriniu diabetu dietos minusas - ribojama mityba. Laikantis šios dietos tenka atsisakyti nemažai maisto produktų. Be to, paruošti maisto produktai neretai atrodo pernelyg liesi ir neskanūs, todėl prie tokios dietos reikia priprasti. Be to, sergantiems cukriniu diabetu nedideliais kiekiais reikia valgyti dažniau. Be to, užkandžiaujant negalima vartoti produktų, kuriuose yra cukraus.
Būtina atminti, kad daugelis cukraus pakaitalų, kurie nedidina cukraus lygio kraujyje, yra žalingi. Cukrų patariama pakeisti natūraliais pakaitalais, pavyzdžiui, stevijų antpilu. Tačiau ir natūralūs preparatai kraujyje gali padidinti cukraus lygį.
- Pasak specialistų, nutukimą, tiesa, mažiau nei sacharozė, skatina ir fruktozė.
- Prieš valgį ir pavalgę pasimatuokite cukraus lygį kraujyje.
Naudingi produktai sergantiems cukriniu diabetu
Sergantiems cukriniu diabetu angliavandenių reikia vartoti 5-7 proc. mažiau, o daugiau vartoti augalinių riebalų. Taip maitinantis organizmas pakankamai gerai aprūpinamas mikro ir makroelementais, taip pat gauna mažiau angliavandenių, todėl kartais nereikia papildomai vartoti insulino preparatų. Be abejo, sergant 1-ojo tipo cukriniu diabetu visiškai atsisakyti insulino neįmanoma tačiau sergančiųjų 2-ojo tipo cukriniu diabetu savijautą galima pastebimai pagerinti.
KĄ GALIMA VALGYTI SERGANT CUKRINIU DIABETU?
Sergantiems cukriniu diabetu naudingiausia valgyti žalių ar mažai termiškai paruoštų produktų. Tai:
Vaisiai - Saikingai abrikosų, slyvų, greipfrutų, apelsinų, bruknių, spanguolių, persikų, obuolių, šaltalankių, raudonųjų serbentų, vyšnių, agrastų.
Daržovės - Agurkų, brokolio kopūstų, žirnių, kalafiorų, lapinių salotų, žalumynų, aguročių, žaliosios paprikos, grybų.
Pieno produktai - Lieso pieno, varškės, rūgščių pieno produktų, truputį lieso sūrio.
Kruopos - Sojos pupelių, žirnių, lęšių, grikių, avižų, perlinių kruopų, retsykiais - makaronų.
Mėsa ir žuvis - Liesos jautienos, kalakutienos, vištienos, triušienos, baltos žuvies.
Saldumynai - Tik specialių ir saikingai dietinių produktų.
Gėrimai - Nesaldinta arbata, kava, kompotai, vaistinių augalų antpilai ir nuovirai.
Duonos gaminiai - Rupaus malimo grūdų duona.
Įvairūs - Kiaušiniai, aliejus.
KO NEGALIMA VALGYTI
Sergantiems cukriniu diabetu būtina atsisakyti produktų, kuriuose yra cukraus, riebių produktų ir pusgaminių su papildais. Tai:
Saldumynai - Cukrus, medus, uogienė, konditerijos gaminiai, valgomieji ledai, sirupai.
Daržovės - Labai sumažinti: bulvių, morkų ir burokėlių.
Kruopos - Kukurūzai, manai, ryžiai.
Duonos gaminiai - Šviežiai kepta duona iš aukščiausios rūšies miltų.
Mėsa ir žuvis - Aviena, kepta riebi mėsa, riebi raudona žuvis.
Gėrimai - Sultys, gazuoti ir alkoholiniai gėrimai.
Pusfabrikačiai - Konservai, dešrelės, koldūnai, aliejuje keptos bulvytės ir kt.
Vaisiai - Vynuogės, arbūzai, melionai, saldūs ir konservuoti vaisiai.
Įvairūs - Sūdyti, marinuoti ir aštrūs produktai.
SERGANČIŲJŲ CUKRINIU DIABETU DIETOS PRIVALUMAI
Cukrinis diabetas - endokrininės sistemos liga kai organizme sutrinka angliavandenių apykaita. Kasa gamina insuliną, kuris mažina cukraus lygį kraujyje. Kai trūksta insulino, cukraus lygis kraujyje pastebimai padidėja. Tokia būsena vadinama hiperglikemija.
Labiausiai paplitęs 2-ojo tipo cukrinis diabetas. Tai liga, kuria suserga vyresni nei 40-ies metų amžiaus žmonės. Šios ligos vystymuisi įtakos turi sumažėjęs fizinis aktyvumas, nutukimas, genetika, menopauzė ir kiti hormonų sutrikimai organizme. Ląstelės nereaguoja į insuliną, iš kraujo nesugeria gliukozės, nors hormonų lygis organizme yra normalus. Cukraus lygis didėja, o kasa gamina vis daugiau insulino. Į padidintą hormonų kiekį ląstelės beveik nereaguoja, jos tampa priklausomos nuo insulino.
Ląstelės negauna pakankamo gliukozės kiekio, nors jos gausu kraujyje, todėl ligoniai dažnai jaučiasi silpni ir išalkę, valgo vis daugiau angliavandenių, todėl priauga svorio.
Tokią būseną reikia koreguoti tinkama mityba; t.y. mažiau vartoti angliavandenių, nes tada nepadidės krūvis kasai, o kraujyje nepadaugės cukraus.
...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Susijusios naujienos:
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau