Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Gamtos Paslaptys » 2021 » Kovo » 9

Net 20 tūkst. žemės drebėjimų spiečius gali pabudinti Islandijos ugnikalnius

Pastaruoju metu pietinę Islandiją supurtė daugiau nei 20000 žemės drebėjimų, kurie virpino sostinę Reikjaviką ir ant pirštų galų pastatė geologus, nes visi ženklai rodo artėjantį ugnikalnio išsiveržimą.

Šias neramias žinias kovo 4 d. pranešė Islandijos meteorologijos tarnyba (IMO).

Toks žemės drebėjimų maratonas seka po seisminio aktyvumo spiečiaus, prasidėjusio vasario 24 d., kuomet netoli Islandijos Reykjanes pusiasalio, už maždaug 32 kilometrų nuo sostinės, smogė 5,7 balų stiprumo žemės drebėjimas, rašo livescience.com. 

Žemės drebėjimai, kurių stiprumas svyruoja nuo 5,0 iki 5,9 balų, yra laikomi vidutinio stiprumo ir netoliese esantiems pastatams gali pridaryti nedidelės žalos, skelbia Mičigano technologijos universitetas.

Geroji naujiena ta, kad drebėjimo epicentras buvo pakankamai toli, nuo apgyvendintų salos vietovių, taigi nepranešama nei apie padarytus nuostolius, nei apie nukentėjusiuosius.

Didžioji dauguma tūkstantinių drebėjimų, kurie sekė po vasario 24 d., buvo nedideli ir tik du iš jų viršijo 5,0 balų stiprumą, praneša IMO.

Vis dėlto, Reikjaviko gyventojai žemės virpesius juto diena iš dienos, o kai kurie „atsibusdavo ryte su žemės drebėjimu, kiti – užmigdavo su drebėjimu,“ – „The New York Times“ sakė Islandijos universiteto vulkanologijos profesorius Thorvaldur Thordarson.

Nors skamba gąsdinančiai, tačiau profesorius Thordarson teigia, kad nerimauti nėra dėl ko, nes žemės drebėjimai buvo nedideli ir pakankamai tolimi, dėl ko Reikjavikas liko nepaliestas.

Tuo tarpu IMO paskelbė perspėjimą apie išaugusią purvo nuošliaužų grėsmę Reykjanes pusiasalyje, tačiau jokių tolesnių nurodymų miestiečiams nepateikė.

Islandija, lava, oro eismas, Ugnikalnis, vulkaninis išsiveržimas, žemė

© Oddur Sigurðsson, Iceland Meteorological Office 

Praeityje, panašūs į šį seisminiai spiečiai buvo stebimi prieš prasidedant vulkaniniams išsiveržimams pietinėje Islandijoje, skelbia IMO.

Magmos judėjimas ties riba, kur susiduria Amerikos ir Eurazijos tektoninės plokštės, tikėtina, sukėlė žemės virpesius, kas gali įžiebti penkis aktyvius ugnikalnius, kurie stūkso Reykjanes pusiasalyje.

Jei artimiausiomis savaitėmis, kažkuris iš pietų Islandijos ugnikalnių iš tiesų prasiverš, tuomet šie išsiveržimai bus laukti ir valdomi.

Anot Thordarson, pietų Islandijos ugnikalniai aktyvumo impulsus patiria kartą kas 800 metų ar panašiai, o paskutinysis toks impulsas vyko tarp 11-ojo ir 13-ojo amžių. Islandijai atėjo pats metas kitam išsiveržimo ciklui, teigė profesorius.

Kaip ir žemės drebėjimai, šie potencialūs išsiveržimai Islandijos gyventojams turėtų kelti tik nedidelį pavojų.

Tokie išsiveržimai tikrai neprilygtų sprogstamajam 2010 metų Eyjafjallajökull ugnikalnio išsiveržimui, kuris pelenų kolonas spjaudė į daugiau nei 9 km aukštį, privertė evakuotis šimtus žmonių ir šešioms dienoms sustabdė Europos oro eismą.

„Išsiveržimai pietvakarių Islandijoje yra skystų uolienų, vadinamo bazaltu, tipo. Tai lemia lėtai judančius lavos tekėjimo srautus, maitinamus švelniai sprogstančių kraterių ir kūgių,“ – rašo McGarvie iš Anglijos Lankasterio universiteto. „Islandijoje jie švelniai vadinami „turistiniais išsiveržimais“, nes jie yra gana saugūs ir prognozuojami.“

Gismeteo.lt 

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Prisjungus galite komentuoti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas.
avatar
TAIP PAT SKAITYKITE:
19.04.2021 laikas 19:43 Jei vargina plaukų ir galvos odos ligos, rekomenduoju
Nuo pleiskanų ir riebios galvos odos įtrinti mišinį iš 10 dalių spiritinės medetkų trauktinės ir 1 dalies ricinos aliejaus. Nuo sausos galvos odos medetkų trauktinės ir ricinos aliejaus imti vienodomis dalimis.

Skaityti daugiau

19.04.2021 laikas 19:25 Lauro lapų paslaptis ir panaudojimo būdai
Lauriuko laukia vienas kelias: į sriubą arba į antrą patiekalą; taip galvoja daugelis iš mūsų. Tačiau taip manome dėl nežinojimo. Lauro lapai turi daug magiškų ir gydomųjų savybių, žinomų nuo seniausių laikų.

Skaityti daugiau

19.04.2021 laikas 19:09 Drebulės žievė nuo vyriškų negalavimų
Dažnai prisimenu, kaip kartą pavasarį ėjome su tėčiu į drebulyną. Ką tik buvo nutirpęs sniegas, pradėjo tekėti medžių sula. O tėtis nuo jaunų drebulės šakelių lupo žievę. Prieina prie medžio, nusilenkia jam, atsiprašo ir lupa....

Skaityti daugiau

19.04.2021 laikas 13:45 Nerimo ženklai: paaiškėjo, kad Grenlandijoje kadaise nebuvo ledo
Pasaulio trijų didžiųjų ledo dangų stabilumas yra vienas svarbiausių klimato mokslininkų klausimų. Bet kuriam iš jų ištirpus, šimtai milijonai žmonių, gyvenančių žemai esančiose vietovėse, turėtų palikti savo namus....

Skaityti daugiau

18.04.2021 laikas 22:34 Didžiažiedė Tūbė Ir Lipikai Nuo Baisių Negalavimų

Kaip puiku, kad mes, žmonės, draugiškai sugyvename su didingais medžiais ir gydomosiomis kvapniosiomis žolelėmis. Juk ir pats žmogus - gamtos dalis. Tai reiškia, kad turime sumaniai ir protingai naudoti dosnias gamtos dovanas savo sveikatos labui.

...

Skaityti daugiau

19.04.2021 laikas 17:34 Ėriuko kumpis orkaitėje

Ėriuko kumpis iškeptas orkaitėje tikrai gali būti ne tik eiliniai, bet ir prabangios šventės pietūs. Mėsa nerealiai skani. Turiu pripažinti, kad ėriuko kumpį su kaulu aš gaminau pirmą kartą, bet sakyčiau, kad pasiskaičius daug receptų internete išsirinkau tinkamą ir pavyko viskas labai gerai. Tad...

Skaityti daugiau

18.04.2021 laikas 07:36 Naminis veganiškas baltasis šokoladas be glitimo
Veganiškas baltasis šokoladas vis dar ganėtinai sunkiai randamas įvairiuose prekybos centruose, o ir suradus - kaina ganėtinai didelė. Todėl sugalvojau gerą išeitį - iš įvairių internete rastų receptų susidėliojau savąjį ir pasigaminau baltąjį šokoladą savo virtuvėje. Niekada pati nebuvau gaminusi b...

Skaityti daugiau

18.04.2021 laikas 05:59 Sočios virtų kiaušinių salotos su rūkyta šonine
Sočios, maistingos ir mūsų šeimai labai patinkančios salotos su virtais kiaušiniais. O jeigu yra kiaušinis, privalo būti ir avokadas. Dar pridėkime rūkytos šoninės ir turime nuostabų rezultatą.

Skaityti daugiau