Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paranormal.lt - Pasaulio naujienos kitaip » Gamta » 2019 » Sausio » 25

Kas nutiktų jei vienu metu išsiveržtų visi Žemės ugnikalniai?

Įsivaizduokite kaip vienu metu Žemėje išsiveržia 1500 ugnikalnių.

Būtent tiek aktyvių ugnikalnių šiuo metu yra nusėję Žemės paviršių, o dar nežinomas jų skaičius glūdi po planetos vandenynais.

Mokslininkai teigia, kad tikimybė, jog visi mūsų planetos ugnikalniai išsiverš tuo pačiu metu, yra tokia menka, kad netgi neįmanoma.

atmosfera, klimato kaita, lava, pelenai, planeta, ugnikalnio išsiverži

Bet…kas būtų, jeigu taip nutiktų? Ar Žemė išgyventų tokią katastrofą?

„Mažai tikėtina“, – teigia Pary Sethi, geologas iš Radfordo universiteto, Virdžinijoje. Net jeigu sinchronizuotai išsiveržtų tik sausumoje esantys ugnikalniai, to poveikis sukeltų aplinkosauginį domino grandinės efektą, kuris būtų daugybę kartų galingesnis už branduolinę žiemą, rašo livescience.com.

„Reikalai taptų tokie prasti, kad aš netgi nenorėčiau išgyventi tokioje Žemėje,“ – sakė jis.

Du didžiuliai pasaulinio masto ugnikalnių kataklizmų pavojai yra pelenai ir vulkaninės dujos. Ir nors sprogimai ir tekanti lava sėtų mirtį tarp žmonių gyvenančių arti ugnikalnio, visgi šis aukų skaičius gerokai nublanktų prieš nuo klimato kaitos žuvusių žmonių skaičių. Kaip viskas vyktų?

Prisijunkite prie Planet Today News kanalo. Technologijos, laukine gamta, mokslas, kosmosas, paslaptys, istorija.

Panirimas į tamsą

Žemę užklotų storas pelenų sluoksnis, kuris visiškai užblokuotų sklindančią saulės šviesą. „Planeta panirtų į visišką tamsą, o tai sustabdytų fotosintezės procesus, sunaikintų pasėlių derlių ir lemtų temperatūros kritimą,“ – sakė Setgi. Jo teigimu, pelenai atmosferoje išsilaikytų iki 10 metų.

Visgi, ne kiekvienas Žemės ugnikalnis gali išskirti milžiniškus pelenų kiekius. Kai kurie jų, pavyzdžiui Havajų ugnikalniai, įprastai pasižymi tik lengva lavos srove. Visgi, 1500 potencialiai aktyvių ugnikalnių sąrašas, sudarytas JAV geologijos tarnybos, apima ir tokius vulkanus kaip Jeloustono superugnikalnis, kuris Jungtinių Amerikos valstijų teritoriją užklotų plonu pelenų sluoksniu.

Stingdantis šaltis

Rūgštiniai lietūs sunaikintų bet kuriuos pasėlius, išgyvenusius pirminį palaidojimą po pelenų sluoksniu. Vulkanines dujas sudaro tokie nemalonūs junginiai kaip druskos rūgštis, vandenilio fluoridas ir sieros dioksidas, kurie kondensavęsi aukštai atmosferoje gali tapti rūgštiniais lietumis.

Šie nuodingi lietūs užterštų gruntinius vandenis bei vandenynų paviršių. Vandenynų rūgštėjimas pražudytų koralus ir jūrinius sutvėrimus, pasižyminčius kieto pavidalo kiautais. Rūšių nykimas persiristų per visą vandenynų maisto grandinę ir išnaikintų ištisas žuvų ir kitų jūros gyvūnų rūšis.

Sprogstamieji ugnikalnių išsiveržimai taip pat į atmosferą iššauna pelenus, dulkes ir dujas. Šios dalelės atspindi saulės šviesą nuo Žemės ir gali žymiai atvėsinti planetą, nors ir trumpam laiko periodui.

Prisijunkite prie Planet Today News kanalo. Technologijos, laukine gamta, mokslas, kosmosas, paslaptys, istorija.

Pavyzdžiui, Pinatubo ugnikalnio išsiveržimas 1991 metais, kuris laikomas vienu iš dviejų didžiausių XX amžiaus išsiveržimų, iki 0,4 laipsnio pagal Celsijų dvejiems metams atvėsino kai kurias planetos dalis.

Paskatintų kaitrą

Vulkaniniai išsiveržimai išskiria šiltnamio efektą skatinančias anglies dioksido dujas, kurios galėtų kompensuoti globalaus masto vėsimą, sukeltą pelenų ir stratosferinių dalelių.

„Tai būtų lyg dujinės viryklės degiklio atsukimas iki aukščiausios kaitros,“ – sakė Sethi. „Vienintelis klausimas yra ar tai iš tiesų pakeistų atmosferos sudėtį taip smarkiai, kad mūsų atmosferoje vyrautų nuodingasis anglies dioksidas. Bet kuriuo atveju, mes iškeptume,“ – pasakojo jis.

Išgyvens mažiausieji

Taigi, kokios gyvybės formos galėtų išgyventi tokį mirtiną vulkaninių išsiveržimų protrūkį? „Tai būtų ekstremofilų laikas,“ – prognozuoja Sethi. Šie organizmai jau gyvena ekstremaliai rūgščioje aplinkoje, tokioje kaip Jeloustono karštosios versmės arba giliosios povandeninės angos, kurios yra saugomos nuo paviršinių negandų. „Šiems organizmams tai būtų tobulas metas pradėti savo evoliucinius procesus.“

Yra įmanoma ir mokslinės fantastikos strategija: keli žmonės išgyvena orbitoje arba giliame, požeminiame bunkeryje, pastatytame vyriausybės ar turtingų finansuotojų, ir laukia atmosferos išsivalymo.

Kas nutiktų jei vienu metu išsiveržtų visi Žemės ugnikalniai?

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
25.08.2018 laikas 13:28 Receptai Liaudiški patarimai Suskilusių kulnų gydymui
Suskilę (įtrūkę) kulnai liaudies medicinoje, Suskilę (įtrūkę) kulnai, receptai nuo suskilusių kulnų, liaudiškomis priemonėmis, liaudiški patarimai gydant ligas, kaip išgyti, netradicinė medicina, kaip gydytis vaistažolėmis....

Skaityti daugiau

07.02.2018 laikas 11:06 Receptai Vitaminų gėrimas
Šakeles gerai nuplaukite, nusausinkite, žirklėmis smulkiai sukarpykite spyglius ir užpilkite šaltu parūgštintu vandeniu, uždenkite ir palaikykite tamsioje vietoje 2–3 dienas, retkarčiais pamaišykite. Galima pasaldinti medumi ar cu...

Skaityti daugiau

07.06.2019 laikas 07:20 Receptai Lietinių blynų receptas

Gaminame. Lietiniai blynai Prieš gaminant lietinius blynus, kiaušinius ir pieną išimame iš šaldytuvo ir palaikome kambario temperatūroje, kad atšiltų.

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
21.01.2025 laikas 22:10 Astrofizikai mano, kad Žemė paėmė Mėnulį iš kitos planetos
Tradiciškai manoma, kad Mėnulis atsirado po didelio susidūrimo su Žeme, tačiau naujas tyrimas, atliktas Pensilvanijos universiteto mokslininkų, siūlo alternatyvų požiūrį. Jie teigia, kad Mėnulis galėjo kilti iš kitos Saulės sistemos vietos ir vėliau ...

Skaityti daugiau

21.01.2025 laikas 21:55 Gyvenamos planetos galėjo atsirasti anksčiau nei galaktikos, mano mokslininkai
Ilgą laiką astronomai buvo įsitikinę, kad galaktikos atsirado prieš formuojantis planetoms. Tačiau naujausi tyrimai, vadovaujami Danielio Valeno iš Portsmuto universiteto, atskleidžia, kad gyvybės galimybės galėjo egzistuoti ankstyvosios Visatos stad...

Skaityti daugiau

21.01.2025 laikas 07:29 Dukra ištekėjo už vyro, kuris ją tempia žemyn ir manipuliuoja ja, kaip jam patinka
Jaunos šeimos gyvenimas su tėvais gali atrodyti kaip patogus sprendimas, tačiau tai dažnai atneša nesusipratimų ir įtampų. Šiame straipsnyje nagrinėsime iššūkius, su kuriais susiduria poros, kai tėvai nori padėti, o jaunųjų šeimos nariai nesuvokia, k...

Skaityti daugiau

20.01.2025 laikas 07:40 Mano vyro tėvai nenorėjo mums padėti įsigyti butą, tačiau patys nusipirko naują automobilį

Šeimos dinamikos dažnai yra sudėtingos, ypač kai kalbama apie finansinę paramą. Mano vyro tėvai, nors ir gyvenantys gerai, atsisako padėti mums nusipirkti nuosavą būstą. Tai sukėlė daug klausimų ir iššūkių mūsų santykiuose. Šiame straipsnyje pasid...

Skaityti daugiau

20.01.2025 laikas 07:14 Senovės kinų horoskopas: stichijų įtaka jūsų charakteriui
Senovės kinų horoskopas, pasiremiantis penkiomis stichijomis – ugnimi, vandeniu, žeme, medžiu ir metalas – siūlo unikalų požiūrį į asmenybės bruožus ir likimo iššūkius. Šiame straipsnyje sužinosite, kaip gimimo metų paskutinis skaičius gali atskleist...

Skaityti daugiau