- 09.12.2023
- 0.0 Reitingas
- 586 Peržiūros
- Komentarai
Žmogaus organizmas turi gauti optimalų vitaminų ir mineralų kiekį, kitaip gali sutrikti kai kurių sistemų veikla. Naudingų mikroelementų trūkumas ypač žalingai veikia kepenis. Siūlome susipažinti su kepenų sveikatai palaikyti reikalingų vitaminų ir mineralų sąrašu.
Svarbu užtikrinti normalią kepenų veiklą, nes būtent šis organas saugo organizmą nuo kenksmingų medžiagų poveikio, skatina kraujo valymą ir užtikrina optimalius medžiagų apykaitos procesus. Kepenys taip pat gamina imunoglobulinus ir kaupia glikogeną. Normali kepenų veikla neįmanoma be tinkamos mitybos, todėl svarbu stebėti, ką valgote. Ir reikėtų atsižvelgti į tai, kad kepenyse nėra nervinių galūnių, todėl jei yra problemų, vargu ar jas pastebėsite.
Vitaminai
Norint normalizuoti kepenų funkciją, į mitybą reikėtų įtraukti šių maistinių medžiagų:
A vitaminas (retinolis) - jo yra oranžinės spalvos daržovėse ir vaisiuose, žalumynuose, džiovintuose vaisiuose. Paros norma yra 0,7 mg. Retinolis suteikia:
- glikogeno išsaugojimą kepenyse;
- hepatocitų atstatymą;
- tulžies gamybą;
- normalizuoja cholesterolio gamybą.
Šio vitamino papildų reikėtų vartoti tik gydytojui rekomendavus, nes padidėjęs jo kiekis toksiškai veikia organizmą.
2. E vitaminas (tokoferolis) - jo yra nerafinuotuose augaliniuose aliejuose, kiaušiniuose, daigintuose kviečiuose ir rauginto pieno produktuose. Jis pasižymi šiomis naudingomis savybėmis:
- stiprina ląstelių membranas;
- normalizuoja hormonų apykaitą;
- aktyvina medžiagų apykaitos procesus.
3. C vitaminas - randamas erškėtuogėse, spanguolėse, bruknėse, spanguolėse, citrusiniuose vaisiuose, žolelėse ir raugintuose kopūstuose. Jis pasižymi šiomis savybėmis:
apsaugo nuo kepenų riebalinės degeneracijos;
neutralizuoja laisvuosius radikalus;
gerina kitų vitaminų įsisavinimą.
4. K vitaminas - nemažai jo yra lapiniuose žalumynuose, špinatuose, kopūstuose, kukurūzuose, kiaušiniuose ir piene. Šio vitamino papildai skiriami sergant tokiomis ligomis kaip hepatitas ir cirozė, nes šis mikroelementas:
- suaktyvina tulžies išsiskyrimo procesą;
- gerina kraujo krešėjimą;
- spartina kepenų ląstelių regeneraciją.
5. B grupės vitaminai. Tiamino arba vitamino B1 yra riešutuose, sėklose, sėlenose, sėlenose, grūduose, lapiniuose žalumynuose. Jis turi tokį poveikį organizmui:
- spartina lipidų pertekliaus šalinimo iš kepenų procesą;
- skatina hepatocitų atsistatymo procesą;
- užkerta kelią kepenų nepakankamumo išsivystymui.
riboflavino arba vitamino B2 šaltiniai yra mėsa ir pienas, jo taip pat yra grikių kruopose ir migdoluose. Organizmą šis vitaminas veikia taip:
- skatina glikogeno gamybą;
- gerina tulžies išsiskyrimą;
- gerina hepatocitų atsistatymą;
- apsaugo kepenis nuo oksidacinių procesų.
Vitamino B6 gausu daržovėse, ankštinėse daržovėse, kiaušiniuose, jūros gėrybėse ir riešutuose. Šis vitaminas organizmą veikia taip:
- neleidžia kepenyse kauptis trigliceridams;
- neleidžia kepenyse kauptis homocisteino pertekliui.
Vitamino B8 yra morkose, kopūstuose, lęšiuose, avižiniuose dribsniuose, žemės riešutuose, greipfrutuose ir sultenėse. Ši maistinė medžiaga leidžia:
- stiprinti ląstelių membranas;
- skatinti lipidų apykaitą;
- padidinti tulžies tekėjimą;
- užkirsti kelią kepenų cirozės vystymuisi.
6. Lipoinė rūgštis yra dar vienas vitaminas, būtinas kepenų sveikatai palaikyti. Tokios rūgšties yra mėsoje, kopūstuose, ryžiuose, lęšiuose, avižiniuose dribsniuose ir špinatuose. Dėl šio vitamino:
- pagerėja medžiagų apykaitos procesai organizme;
- neutralizuoja medžiagų apykaitos procesų toksinus;
- sustiprėja hepatocitų atsistatymo procesas;
- kepenys apsaugomos nuo riebalinės degeneracijos.
Mineralai
Be vitaminų, kepenų sveikatai ypač reikalingos mineralinės medžiagos:
magnio, kuris apsaugo kepenis nuo žalingo toksinų poveikio, gerina kraujotakos procesą, gerina glikogeno gamybą. Ūmus šio mineralo trūkumas gali sukelti apoptozę (kepenų ląstelių žūtį);
- seleno, kuris padeda atkurti kepenų ląsteles;
- cinko, kuris gerina kepenų valomąjį gebėjimą;
- vario, kuris neleidžia vystytis uždegiminiams procesams kepenyse, taip pat dalyvauja kepenyse susikaupusios geležies transformacijoje į hemoglobiną.
Ar privaloma vartoti vitaminų kompleksus?
Jei mityba nėra pakankamai įvairi, kad kepenys būtų prisotintos reikalingais vitaminais ir mineralais, tokiu atveju negalima apsieiti be vitaminų kompleksų. Tačiau juos vartokite tik gydytojui rekomendavus, kitaip galite pakenkti organizmui. Kadangi sergant kepenų ligomis tam tikrų simptomų nebūna, profilaktiškai gydytis būtina du kartus per metus, ypač žmonėms, kurie:
- mėgsta valgyti daug ir "skaniai" (dažnai vartoja riebų maistą, greitą maistą);
- dažnai arba nuolat vartoja vaistus;
- serga kepenų ligomis;
- turi žalingų įpročių (rūko, vartoja alkoholį).
Kad kepenys išliktų sveikos ir normaliai funkcionuotų, visada reikia jomis rūpintis. Visada kreipkitės į gydytoją bet kokiais klausimais apie savo sveikatą.
...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Susijusios naujienos:
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau