- 03.01.2024
- 0.0 Reitingas
- 657 Peržiūros
- Komentarai
Papūgos jau seniai mus žavi savo gebėjimu mėgdžioti garsus ir žodžius, tačiau kaip jos išlaiko savo individualumą tarp gausybės balsų? Naujausi Makso Planko gyvūnų elgsenos instituto ir Barselonos gamtos mokslų muziejaus tyrimai rodo, kad paslaptis slypi savitame "vokaliniame atspaude", panašiame į žmonių.
Papūgos garsėja įspūdingu vokaliniu repertuaru, kurį gali plėsti ir keisti visą gyvenimą. Tačiau kyla klausimas, kaip joms pavyksta išlikti atpažįstamoms triukšmingame būryje. Siekdami ištirti šį reiškinį, mokslininkai kreipėsi į Barselonos papūgas vienuolius.
Makso Planko instituto darbuotojas Simeonas Smilas atliko išsamų tyrimą ir padarė prielaidą, kad šie paukščiai turi individualų "vokalinį atspaudą", kuris išlieka nepriklausomai nuo jų skleidžiamų garsų. Kaip ir žmonės, papūgos turi unikalius balso tonus, dėl kurių jas galima atskirti net tada, kai keičiasi kalba ar intonacija.
Nors daugelis socialinių gyvūnų turi specifinių "firminių skambučių", padedančių atpažinti vieniems kitus grupėje, šie skambučiai dažnai apsiriboja vienu tipu. Todėl kilo klausimas, ar kiti gyvūnai, pavyzdžiui, papūgos, gali turėti panašų į žmogaus balso atspaudą.
Smilas daugiausia dėmesio savo tyrime skyrė papūgoms, nes jos geba moduliuoti savo garsus liežuviu ir burna, todėl jų skleidžiamas garsas yra panašesnis į žmogiškąjį, palyginti su kitų paukščių. Barselonoje esantys judrūs papūgų pulkai buvo puiki aplinka tyrimui atlikti.
Padedamas Barselonos gamtos mokslų muziejaus, kuris jau daugiau kaip 20 metų nustato atskiras papūgas vienuolius, Smilas ir jo bendradarbiai įrašė šimtų šių paukščių balsus. Šis gausus daugiau kaip 5 000 balsų rinkinys buvo didžiausias iki šiol atliktas individualiai pažymėtų laukinių papūgų tyrimas.
Tyrėjai analizavo šiuos skambučius, siekdami nustatyti individualius atpažinimo modelius, daugiausia dėmesio skirdami "kontaktiniam skambučiui", kuris, kaip anksčiau manyta, yra stabilus ir būdingas tik kiekvienam paukščiui. Tačiau jų stebėjimai parodė, kad individualus atpažinimas gali būti grindžiamas kitu mechanizmu.
Norėdamas tai išsamiau ištirti, Smeal panaudojo mašininio mokymosi modelį, paprastai naudojamą atpažįstant žmogaus balsą. Modelis buvo apmokytas pagal konkrečių papūgų "toninius" skambučius, o paskui išbandytas pagal kitą "riaumojančių" skambučių rinkinį, siekiant nustatyti balso atspaudų nuoseklumą. Rezultatai buvo daug žadantys: modelis atpažino atskiras papūgas tris kartus geriau nei atsitiktinumas.
Gauti rezultatai nušviečia įdomų papūgų bendravimo pasaulį ir leidžia suprasti, kaip šie paukščiai išlaiko savo individualumą triukšmingame būryje. Supratus, kad papūgos turi balso atspaudus, atsiveria nauji gyvūnų bendravimo ir balso atpažinimo tyrimų keliai.
Dr. Irene Pepperberg, garsi mokslininkė, tyrinėjanti kognityvinius papūgų gebėjimus, komentuoja šio tyrimo svarbą: "Papūgų balso įspaudų atradimas papūgoms suteikia dar vieną sluoksnį mūsų supratimui apie sudėtingus jų vokalinius gebėjimus. Jis išryškina papūgų ir žmonių bendravimo panašumus ir kelia intriguojančių klausimų apie skirtingų rūšių vokalinio mokymosi evoliuciją."
O, ką jūs manote?
...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Susijusios naujienos:
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau