Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paranormal.lt - Pasaulio naujienos kitaip » Liaudies medicina, Sveikata » 2024 » Sausio » 25

Apie arbatą, kavą ir saiko jausmą

Apie arbatą, kavą ir saiko jausmą

Viename puodelyje kavos yra 137 mg kofeino, puodelyje arbatos - 47 mg 300 ml kolos - 46 mg o šokoladiniame saldainyje - 7 mg. Gydymo tikslais išrašytoje kofeino tabletėje yra 100 mg šios medžiagos, o tai maždaug atitinka puodelį stiprios kavos.

Kofeinas jaudinančiai veikia centrinę nervų sistemą, didina širdies susitraukimų dažnį, arterinį kraujospūdį, didina skrandžio sulčių rūgštingumą, bet kartu plečia arterijas, smulkiąsias kraujagysles, šlapimtakius, didina kraujo pritekėjimą į smegenis, skrandį ir inkstus, turi nedidelį vidurius laisvinantį ir diuretinį poveikį. Kofeinas, greitindamas protinę veiklą, kartu gali silpninti dėmesį. 

Farmakologijos katedros studentams buvo pasiūlyta atlikti tokį eksperimentą: tiriamieji atliko dėmesio ir mąstymo greičio testą (klaidų tekste paieška), po to gėrė 100 mg kofeino, o po 15 minučių testą pakartojo. Beveik 90 % tiriamųjų užduotį atliko greičiau, tačiau rado mažiau klaidų. Tuo pat metu 10 % tiriamųjų užduotį atliko lėčiau - tai rodo, kad jie priklauso tai nedidelei žmonių grupei, kuriai kofeinas turi slopinamąjį poveikį. 

Studentai turėtų nepamiršti, kad egzamino išvakarėse išgėrus daug kavos, gali padaugėti klaidų ir susilpnėti dėmesys. Tuo pat metu vienas puodelis rytinės kavos pagerina protinę veiklą, turi nedidelį diuretinį poveikį, padeda pagreitinti medžiagų apykaitą, riebalų ir gliukozės pasisavinimą. 

Kavos negalima vartoti tiems, kurie kenčia nuo nemigos, hipertonijos, padidėjusio jaudrumo, skrandžio opaligės ir kolito. Sergant šlapimo pūslės akmenlige, kavą vartoti galima. Žinynuose rašoma, kad kavoje yra oksalo rūgšties, tačiau beveik niekur nenurodoma, kad ji yra netirpios druskos pavidalu, o tai reiškia, kad ji visiškai nekenksminga.

Sveiko arbatos gėrimo taisyklės

100 g arbatos yra 2-3 kartus daugiau kofeino nei 100 g kavos, tačiau puodeliui arbatos reikia 2-3 g džiovintų lapelių, o puodeliui kavos - 10 g maltų pupelių. Todėl puodelyje arbatos yra maždaug 3 kartus mažiau kofeino. Be to, arbatoje yra tanino - sutraukiančios medžiagos, kuri slopina greitą kofeino pasisavinimą skrandyje. Stipri arbata, kurioje yra daug tanino, medicinoje naudojama kaip sutraukianti priemonė, sergant kolitu, ir kaip gerklės skalavimo priemonė, sergant angina. 

Sergant akių vokų uždegimu, naudojami stiprios arbatos pavilgai. Daug moterų žino, kad tokie pavilgai padeda panaikinti rytinį vokų patinimą ir akių paraudimą. 

Jei į arbatą įpilama pieno, pieno baltymai suriša taniną, tada kofeinas pasisavinamas greičiau. Tokia angliška arbata turi diuretinį poveikį.

Žaliojoje arbatoje yra dar daugiau tanino ir kofeino, tačiau ji turi daugiau nikotino rūgšties ir vitamino C, kurie stiprina kraujagyslių sieneles, todėl žalioji arbata naudinga, sergant širdies ir kraujagyslių ligomis. Arbatoje oksalo rūgštis yra netirpių druskų pavidalu, todėl, sergant šlapimo pūslės akmenlige, arbatą gerti galima. Labai stiprios arbatos nerekomenduojama gerti žmonėms, kenčiantiems nuo hipertonijos ir padidėjusio jaudrumo. Bendraudamas su pacientais niekada nesakau, kad jiems draudžiama kava ar arbata. 

Prisiminkite, mieli kavos mėgėjai, kiek daug teigiamų emocijų gali suteikti nedidelis puodelis kvapnaus gėrimo. Ar būtina atsisakyti šio malonumo? Ne. Tai tik saiko klausimas. Taigi, vienas puodelis kavos - tai nekenksminga kofeino dozė, kuri žinoma nuo XVIII amžiaus. Arbatos per dieną galite išgerti 2-3 puodelius. Laikykimės ŠIOS taisyklės ir nesusirgsime! 

Amerikoje padarytas įdomus pastebėjimas. Paaiškėjo, kad moterys, kurios kasdien geria kavą, pasižymi didesniu atsparumu stresui, rečiau serga diabetu, hipertonija ir padidėjusiu cholesterolio kiekiu, rečiau vartoja antidepresantus ir nėra linkusios į mintis apie savižudybę. Tačiau tie patys amerikiečiai į mediciną įvedė tokį terminą kaip “savaitgalio galvos skausmas”. Tokius skausmus kenčia žmonės, kurie darbe išgeria 3-4 puodelius kavos. Tai vadinamosios “kavos pertraukėlės” (coffee on break). Savaitgalį žmonės negeria tiek kavos ir jiems išsivysto “abstinencijos sindromas” pasireiškiantis smegenų kraujagyslių spazmais ir galvos skausmais. 

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
25.08.2018 laikas 13:28 Receptai Liaudiški patarimai Suskilusių kulnų gydymui
Suskilę (įtrūkę) kulnai liaudies medicinoje, Suskilę (įtrūkę) kulnai, receptai nuo suskilusių kulnų, liaudiškomis priemonėmis, liaudiški patarimai gydant ligas, kaip išgyti, netradicinė medicina, kaip gydytis vaistažolėmis....

Skaityti daugiau

12.07.2019 laikas 19:15 Receptai Ilgai ieškojau tokio recepto! Grikių ir pievagrybių kotletai

Gaminame namuose. Grikių ir pievagrybių kotletai. Lietuviški patiekalai tavo namuose. Į keptuvę dedame gabalėlį sviesto, pilame šlakelį aliejaus, dedame smulkintą svogūną, pievagrybius, tarkuotą morką ir pakepiname 8-10 minučių...

Skaityti daugiau

01.11.2017 laikas 17:40 Receptai Medus, kiaušinis gydo bronchitą
Liaudies medicinos receptas. Gydo nuo: Bronchitas. Ingredientai: Sviesto, Kiaušinio trynių, Miltų, Medaus

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
21.12.2024 laikas 21:26 Storosios žarnos valymas nuo toksinų: 1 paprastas receptas
Virškinimo sistemos problemos, tokios kaip dirgliosios žarnos sindromas ar lėtinis vidurių užkietėjimas, yra vis labiau paplitusios. Daug žmonių ieško natūralių būdų, kaip pagerinti savo savijautą ir išvalyti gaubtinę žarną. Šiame straipsnyje pristat...

Skaityti daugiau

21.12.2024 laikas 19:19 Stebuklingas svorio metimas tinginiams: imbiero mišinys
Naujausi Kinijos mokslininkų tyrimai atskleidžia revoliucingus atradimus apie litocholinę rūgštį, natūraliai gaminamą organizme. Šis junginys, kuris pasireiškia, kai organizmas patiria badavimo būseną, gali tapti raktu į senėjimo procesų sulėtėjimą i...

Skaityti daugiau

21.12.2024 laikas 11:40 Kaip Neužversti Artimųjų Savo Negatyvumu?

Kiekvienas iš mūsų susiduria su iššūkiais ir sunkumais gyvenime, tačiau kaip mes juos sprendžiame, gali reikšmingai paveikti mūsų santykius su artimaisiais. Pagalbos ieškojimas yra natūralus, tačiau svarbu žinoti, kada ir kaip tai daryti, kad neap...

Skaityti daugiau

21.12.2024 laikas 11:06 Atleidimas: Kelias į Emocinę Laisvę ir Ramybę
Atleidimas – tai galinga savybė, leidžianti mums išsilaisvinti nuo praeities skausmų ir nuoskaudų. Nors dažnai manome, kad atleidimas yra susijęs su kitais, iš tiesų jis labiausiai veikia mus pačius. Šiame straipsnyje nagrinėsime atleidimo procesą, j...

Skaityti daugiau

20.12.2024 laikas 18:37 Gyvenimas dviese: kinė 5 metus apsimetinėjo savo mirusia seserimi
Šeimos ryšiai kartais gali būti tokie sudėtingi, kad net tragiškos aplinkybės skatina mus ieškoti neįprastų sprendimų. Kinijos internetas šiuo metu mirga nuo Annie Niu pasakojimo apie tai, kaip ji penkerius metus slėpė savo sesers dvynės mirtį nuo se...

Skaityti daugiau