- 02.05.2021
- 0.0 Reitingas
- 946 Peržiūros
- Komentarai
Kas geriau - ryte išgerti puodelį aromatingos kavos ar arbatos? O gal verta atsisakyti ir vieno, ir kito? Juk kava neretai kaltinama kenkianti širdžiai, o arbata - silpnina kaulus. Tiesa, apie arbatą, ypač žaliąją, neigiamos nuomonės yra žymiai mažiau nei apie kavą.
Kaip iš tikrųjų šie gėrimai veikia žmogaus sveikatą?
Kofeinas
Kava ir arbata - šiuo metu pasaulyje dažniausiai vartojami gėrimai. Šiuose gėrimuose yra kofeino, todėl arbata ir kava yra labiausiai stimuliuojantys gėrimai pasaulyje. Teigiama, jog kavos ir arbatos šiuo metu pasaulyje geria apie 90 proc. žmonių.
Kava ir arbata bei jų gėrimais ypač domisi šiuolaikinė medicina. Įvairių rūšių kavoje ir arbatoje kofeino yra nevienodas kiekis: viename puodelyje nuo 50 iki 250 mg. Be to, kavoje ir arbatoje gausu ir kitų biologiškai aktyvių medžiagų (daugiau nei tūkstantis!) dėl kurių kartais sunku įvertinti ir kofeino poveikį žmogaus organizmui.
Apie arbatą, kaip naudingą gėrimą kalbama žymiai dažniau nei apie kavą. Beje, net ir tie, kurie kavos geria gausiai, neretai tai vadina žalinguoju įpročiu, o kai kas kavą dėl jų tariamai žalingųjų savybių netgi lygina su rūkymu ir alkoholiu. Tiesa, būtina atminti, kad kai kuriose kavos rūšyse kofeino yra netgi mažiau nei arbatoje!
Kuo tik nekaltinama kava: ji didina kraujospūdį, sukelia aritmiją, padidina pavojų patirti miokardo infarkto priepuolį, o nėščioms moterims vaisiaus persileidimą - ir kitų pavojų, kurių net neįmanoma išvardinti. Visgi dauguma šių negerovių yra labai tolimi nuo tiesos. Iš tikrųjų kofeinas pasižymi daugybe savybių ir įvairiai veikia žmogaus organizmą. Tai, kiek kava yra naudinga žmogaus organizmui ir kiek žalinga, dažniausiai nulemia šio gėrimo dozė. Jei per dieną suvartosite iki 400 mg kofeino, tai bus saugu. Tiek kofeino yra 3-4 puodeliuose kavos ar 4-6 puodeliuose arbatos.
KAVA IR ĮVAIRIOS LIGOS
Centrinė nervų sistema
Visi žinome, kad kava prižadina ir malšina nuovargį. Pasak legendos, Etiopijos piemenys atkreipė dėmesį į kavos pupeles todėl, kad kavos šakeles graužiančios ožkos visą naktį bėgioja ir bliauna. Daugybę tyrimų buvo nustatyta, kad reguliariai geriantys kavos žymiai geriau sprendžia įvairius testus. Tiems, kam tenka daug skraidyti ar dirbti naktimis, kava prie neįprastų sąlygų padeda geriau adaptuotis.
Galvos skausmai
Nuo seno žmonės kofeinu malšindavo skausmą. Ir šiuo metu kofeino yra daugelio galvos skausmus padedančių numalšinti preparatų sudėtyje. Tiesa, reikia atminti ir dar vieną svarbų ypatumą; tie, ką dažnai kamuoja galvos skausmai, žino, jog nuolat ir gausiai vartojant skausmus malšinančių tablečių, o vėliau jų staiga atsisakius, skausmai dar labiau sustiprėja.
Apie kavą galima pasakyti tą patį, nes, nustojus gerti kavos, gali pradėti kamuoti ūmūs galvos ir migrenos skausmai. Teigiama, jog kavos mėgėjai rečiau serga Parkinsono liga, tačiau mokslininkai iki šiol negali tiksliai į tai atsakyti. Visgi, jei klimakterinio amžiaus hormoninius preparatus vartojančios moterys per dieną išgers daugiau nei 6 puodelius stiprios kavos, joms pavojus susirgti Parkinsono liga tik padidės.
Cukrinis diabetas
Kofeinas padeda audiniams geriau pasisavinti insuliną, todėl sumažina pavojų susirgti cukriniu diabetu. Beje, susirgti cukriniu diabetu pavojų sumažina net ir kava be kofeino. Kavoje yra ne tik kofeino, bet ir kitų žmogaus organizmą teigiamai veikiančių medžiagų: flavonoidų, polifenolių ir kt.
Širdis, kraujagyslės ir kraujotakos sistema
Ypač dažnai teigiama, jog kava kenkia širdžiai, kraujagyslėms ir kraujotakos sistemai. Kai kas netgi teigia: „Nesergu hipertenzija, nes negeriu kavos!“. Ši nuomonė nėra teisinga, nes saikingai vartojama kava nekenkia net ir sergantiems hipertenzija. Tiesa, kas pirmą kartą išgeria kavos, kraujospūdis gali padidėti, tačiau netrukus ir vėl normalizuotis. Pasak mokslininkų, jei per dieną išgersite iki 3 puodelių kavos, tai pavojus patirti širdies priepuolį netgi sumažės. Tačiau, jei per dieną išgersite daugiau nei 6 puodelius stiprios kavos, pavojus patirti širdies priepuolį padidės. Kava apsaugo nuo aritmijos ir stabdo šios ligos vystymąsi, bet gausūs šio gėrimo kiekiai padažnina širdies plakimą.
Kepenys
Kepenims kava - gydomasis gėrimas, todėl šį gėrimą galima pavadinti priešprieša alkoholiui, kuris kepenims kenkia. Sergančius infekciniu hepatitu kava apsaugo nuo to, kad ši liga peraugtų į kepenų cirozę ar kepenų vėžį. Kava padeda apsisaugoti ir nuo alkoholinės kepenų cirozės.
Onkologinės ligos
Kava nepadidina pavojaus susirgti onkologinėmis ligomis, o atvirkščiai, stabdo vėžinių ląstelių dauginimąsi. Kava apsaugo nuo onkologinių ligų todėl, kad joje gausu naudingųjų antioksidantų. Teigiamas kavos poveikis buvo ištirtas stebint krūtų, plaučių, kiaušidžių, storosios žarnos, gimdos ir prostatos vėžį. Visgi teigiama, kad kava efektyviausiai apsaugo nuo kepenų ir prostatos vėžio. Sergantiems prostatos vėžiu ar prostatitu naudinga gerti ne tik kavos, bet ir žaliosios arbatos. Šių gėrimų naudinga gerti iki trijų puodelių per dieną.
Dažnas vidurių užkietėjimas
Daugelis yra pastebėję, kad kava pagerina žarnyno peristaltiką, todėl apsaugo nuo dažno vidurių užkietėjimo.
Osteoporozė
Osteoporozė - kaulų retėjimo liga, kuri padidina kaulų lūžių pavojų. Iš pradžių buvo teigiama, jog kava silpnina kaulus ir retina kaulų audinius, todėl padidina kaulų lūžių pavojų. Vėliau tokia nuomonė nepasitvirtino, todėl dabar teigiama, jog kava yra saugi sergančioms osteoporoze moterims. Beje, šioms moterims arbata yra dar labiau naudingesnė.
Artritas ir podagra
Įrodyta, jog kava žmogaus organizme mažina šlapimo rūgšties lygį, todėl apsaugo nuo skausmingų artrito ir podagros priepuolių.
Nėštumas
Nėščioms moterims kava piktnaudžiauti negalima, nes kofeinas per placentą patenka į vaisiaus kraują, todėl vaisius gali tapti judresnis. Tiesa, kava vaisiui jokių įgimtų ligų nesukelia, bet visgi nėščiosioms patariama pasitenkinti vos 1 puodeliu kavos per dieną.
Apie arbatą
Arbatoje yra ne tik kofeino, bet ir flavonoidų, daugybės rūšių antioksidantų ir biologiškai aktyvių medžiagų. Ypač daug žaliosios arbatos žmonės geria Kinijoje ir Japonijoje. Tyrimais nustatyta, kad tose šalyse žymiai mažiau žmonių patiria miokardo infarkto ar insulto priepuolį nei išsivysčiusiose Vakarų Europos šalyse. Be to, tarp arbatos mėgėjų gausu ir ilgaamžių.
• Gausu žaliojoje arbatoje polifenolių, kurie efektyviai apsaugo nuo onkologinių ligų. Tyrimais nustatyta, kad polifenoliai apsaugo nuo pavojaus susirgti prostatos vėžiu.
• Žalioji arbata kraujyje mažina žalingojo cholesterolio lygį ir profilaktiškai apsaugo nuo osteoporozės.
Apie kitus produktus, kuriuose yra kofeino
Kofeino yra ne tik kavoje ir arbatoje, bet ir daugybės rūšių energetiniuose gėrimuose bei juodajame šokolade.
• Juodasis šokoladas yra naudingas, nes jame gausu antioksidantų ir kitų naudingųjų medžiagų. Atminkite, kad naudingas yra tik kokybiškas kartusis juodasis šokoladas, o kitos reklamoje vadinamos šokolado rūšys nėra šokoladas, o žalingi produktai, kuriuose gausu cukraus, riebalų, konservantų ir kt. Šokoladas turi būti juodas, o kakavos jame turi būti ne mažiau nei 70 proc.
...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Susijusios naujienos:
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau