- 27.01.2024
- 0.0 Reitingas
- 583 Peržiūrų
- Komentarai
Iš daugybės senovinių palaikų, išlikusių pelkėse ir durpynuose, bene įdomiausias yra Graubalės žmogus. Ekspertai mano, kad 1952 m. Jutlandijos (Danija) durpių pelkėje aptiktam vyrui maždaug III a. pr. m. e. buvo perpjauta gerklė, o kūnas įmestas į pelkę. Tačiau mokslininkai iki šiol negali patvirtinti, ar jo mirtis buvo ritualinės žmogaus aukos dalis, ar jo kūnas yra 2300 metų senumo žmogžudystės paslapties įrodymas.
Intriguojantis 1950 m. Graubalės žmogaus atradimas
Graubalės žmogų 1952 m. balandžio 26 d. Nebelgardo pelkėje, netoli Graubalės kaimo, Nebelgardo pelkėje aptiko danų durpių kasėjų komanda. Iš pradžių miestelio gyventojai manė, kad pelkės kūnas priklausė vyrui, žinomam kaip Raudonasis Kristianas (Red Christian), kitam vietiniam durpių kasėjui, garsėjančiam girtavimu. Redas dingo be žinios apie 1887 m. Manoma, kad girtas suklupo pelkėje ir nuskendo. Tokio nerasto likimo istorija pasakojo apie du kūnus, ištrauktus iš Anglijos pelkių Češyre.
Vis dėlto miestiečiai nusprendė, kad turėtų būti tikri, todėl iškvietė vietinį archeologą mėgėją Ulriką Balsevą (Ulrik Balsev) ir kaimo gydytoją. Iš paviršutiniškos vyro apžiūros paaiškėjo, kad jis buvo nuogas, o jo veidą puošė baisi grimasa.
Negalėdami nustatyti vyro tapatybės ar mirties priežasties, vietiniai gyventojai susisiekė su Orhuso priešistorės muziejaus mokslininkais. Kitą rytą atvykęs profesorius Peteris Globas (Peter Glob) prižiūrėjo durpių pjovėjų komandą, kuri pašalino didelį durpių bloką su kūnu.
Atvykusi į muziejų, Globo komanda atliko išsamią vyro apžiūrą. Manoma, kad mirties metu jam buvo apie 30 metų. Jo ūgis turėjo būti 1,75 m (5 pėdų ir 7 colių).
Ant jo galvos tebebuvo likę maždaug 2 colių (5 cm) ilgio plaukai, tačiau, nepaisant raudonos spalvos, vyras tikriausiai gyvenime nebuvo rudaplaukis, o tokia spalva greičiausiai atsirado dėl to, kad buvo panardintas pelkėje. Vyras ant smakro buvo užsiauginęs ražieną, o ant jo rankų ir pirštų nebuvo jokių rankų darbo žymių.
Graubalės žmogaus kūnas jį radus. (Public domain)
Analizuojant senovės pelkių kūną atskleidžiama informacija apie Graubalės žmogų
Visų nuostabai, atlikus tolesnius mokslinius tyrimus, pavyzdžiui, radiokarboninį datavimą, paaiškėjo, kad Graubalės žmogus gyveno vėlyvajame geležies amžiuje, tikriausiai apie 310-55 m. pr. m. e. Kūno nuskaitymas elektroniniu mikroskopu patvirtino vizualinę prielaidą, kad vyro rankos buvo neįpratusios dirbti fizinį darbą, nes jo pirštų atspaudai buvo palyginti lygūs.
Jo skrandžio turinio analizė parodė, kad paskutinis jo valgis buvo kukurūzų košė; taip pat buvo daugiau kaip 60 skirtingų žolių ir žolynų sėklų. Tyrėjams pavyko nustatyti, kad jo skrandyje buvusios žolės ir uogos nebuvo šviežios, o tai leidžia manyti, kad vyras mirė žiemą arba ankstyvą pavasarį. Jo skrandyje buvo rasta nuodingų grybų, vadinamų raugerškiais, pėdsakų.
Labiausiai nustebino teismo medicinos analizė, atskleidusi kūno sužalojimus, ypač gerklės perpjovimą nuo ausies iki ausies. Tyrimas taip pat atskleidė, kad vyrui trūko keturių juosmens slankstelių. Iš pradžių mokslininkai manė, kad jis buvo sumuštas, nes kaukolė buvo sulaužyta, o dešinysis blauzdikaulis sulaužytas, tačiau nustatyta, kad šie sužalojimai atsirado po Graubalės vyro mirties, galbūt spaudžiant pelkei, galbūt jį radusiems vietiniams gyventojams.
Graubalės žmogus, eksponuojamas Moesgaardo muziejuje. (CC BY-SA 4.0 DEED)
Graubalės žmogaus mirties iššifravimas
Teorijų, kas lėmė Graubalės žmogaus mirtį, yra daugybė. Nebuvo rasta nei daiktų, nei drabužių, nors visiškai įmanoma, kad vyras mirties metu vilkėjo drabužius, tačiau laikui bėgant jie ištirpo vandeningoje pelkėje. Iškilo dvi svarbios teorijos, kurios abi remiasi dabartinėmis žiniomis apie gyvenimą Šiaurės Europoje III a. pr. m. e.
Pirmoji teorija teigia, kad vyras buvo nusikaltėlis, už savo nusikaltimus sumokėjęs gyvybe. Pasak šiuolaikinio romėnų istoriko Tacito (Tacitus), šiaurėje gyvenusios gentys buvo labai griežtos ir įprastai mirties bausme bausdavo įstatymų pažeidėjus. Šią teoriją galėtų paremti lygios rankos, nes "jis niekada gyvenime sąžiningai nedirbo nė dienos".
Šiaurės gentys taip pat dažnai kariavo tarpusavyje, todėl atsirado dar viena teorija, kad Graubalės žmogus buvo karo belaisvis (tokie vyrai taip pat buvo įprastai žudomi). Tačiau kodėl tuomet šis vyras buvo pelkėje, o ne išmestas kartu su kitais nusikaltėliais?
Atsakymą į tai gali duoti antroji garsioji teorija. Kai kurie ekspertai mano, kad Graubalės žmogus buvo nužudytas aukojimo tikslais. Ar jo rankos buvo lygios, nes jis visada buvo skirtas šventiems tikslams? Tacitas taip pat aprašo gilius šiaurės europiečių ryšius su motina žeme; "pavasarį ji aplanko šias gentis, o jai išvykstant atrenkami žmonės aukojami".
Teorija apie šventą žmogų, skirtą paaukoti motinai žemei, dera su kita teorija, kuri grindžiama jo skrandyje rastais skalsiaisiais grybais. Ergota (Ergot) tikriausiai geriausiai žinoma kaip grybas, iš kurio pirmą kartą buvo susintetintas LSD. Tačiau šį grybą taip pat vartojo senovės graikai per Eleusino (Eleusinian Mystery) apeigas ir galbūt (atsitiktinai) vartojo pirmieji Salemo raganų procesų kaltintojai.
Ergota sukelia žmonėms konvulsijas ir haliucinacijas. Kiti simptomai - deginimo pojūtis burnoje, rankose ir kojose bei stiprūs skrandžio spazmai. Kartu šie simptomai vadinami Šventojo Antonijaus ugnimi pagal 1095 m. vienuolių ligoninę, kuri pirmoji pradėjo gydyti šią ligą.
Graubalės žmogus būtų buvęs per daug ligotas, kad galėtų dirbti, tačiau galbūt jis galėjo būti naudojamas šventojo ordino, kad išpranašautų panašiai kaip Delfų orakulas "Oracle of Delphi", taip patvirtinant šventojo žmogaus teoriją. Tuomet jis būtų buvęs pagarbiai padėtas į pelkę.
Kita teorija teigia, kad dėl vartojamos stirnos ir dėl to atsiradusio ergotizmo jis būtų tapęs kaimo paribiu, piktosios dvasios apsėstu žmogumi, kuris atnešė tik bėdas ir nelaimes. Tokiu atveju auką reikėtų nužudyti, kad kaimas būtų išgelbėtas nuo jo (arba jos) blogos įtakos. Tuomet jis būtų buvęs įmestas į pelkę, kad laikytųsi toli nuo kaimo. Bet kuriuo atveju tyrinėtojai tikriausiai niekada tiksliai nesužinos tiesos.
Viršutinė nuotrauka: Graubalės žmogumi vadinamo pelkės kūno veidas. Šaltinis: Public domain
Remiantis: https://paranormal.lt/
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Susijusios naujienos:
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
Skaityti daugiau