- 27.01.2024
- 0.0 Reitingas
- 322 Peržiūrų
- Komentarai
Istorijos metraščiuose pasakojimai apie milžinus persmelkė įvairias kultūras ir sukūrė turtingą mitų ir legendų gobeleną. Nuo aukštų graikų titanų iki milžiniškų šiauriečių būtybių, kinų Pangu ar net biblinio Galijoto - šių didesnių už gyvenimą figūrų žavesys išliko. Tarp šios gausybės pasakojimų vienas ypatingas milžinas reikalauja dėmesio - paslaptingasis Kap Dwa.
Prie Pietų Amerikos krantų iškastas Patagonijos milžinas Kap Dwa yra ne tik milžiniško kūno sudėjimo, bet ir turi dvi stulbinančias galvas. Kyla kankinantis klausimas: Ar šis milžinas gali būti daugiau nei fantastinė pasaka? Nors mokslinis patikimumas leidžia manyti, kad toks milžinas gali egzistuoti, P. T. Barnumo (P. T. Barnum) įtakos šešėlis ir ekspertų tyrimų stoka Kap Dwa autentiškumą apgaubia skepticizmo šydu.
Anglų jūreivis, siūlantis duonos Patagonijos milžinei moteriškos lyties atstovei, iš pirmojo itališkojo Džono Bairono (John Byron) knygos "Kelionė aplink pasaulį Jo Didenybės laivu "Delfinas" (A Voyage Round the World in His Majesty's Ship the Dolphin) leidimo. (Londonas, 1767 m.). (Princeton)
Milžinai Patagonijoje: Kap Dwa milžino legendos kilmė
Manoma, kad Kap Dwa yra 12 pėdų (3,66 m) aukščio Patagonijos milžinas, kurio kūnas kažkokiu būdu pateko į muziejų Baltimorėje, Merilando valstijoje, JAV. Patagonija nuo seno laikoma milžinų gyvenamu kraštu. Iš tikrųjų legendos apie Patagonijos milžinus siekia istoriją, kurią papasakojo keliautojas Ferdinandas Magelanas.
Keliaudamas Magelanas ir jo vyrai sustodavo Pietų Amerikos paplūdimiuose ir leisdavosi į žemyno gilumą tyrinėti. Pasakojama, kad išsilaipinę Patagonijoje jie susidūrė su vietiniais gyventojais, dvigubai didesniais už normalų žmogų. Tikriausiai taip atsitiko todėl, kad keli vietiniai regiono gyventojai, būtent tehuelčai, iš tiesų buvo aukštesni už vidutinį to meto europietį.
Gali būti, kad šis ūgio skirtumas buvo perdėtas, todėl Europoje ilgai gyvavo mitas, kad Patagonija buvo milžinų kraštas. Tačiau tai skatina susimąstyti - gal už legendų slypi tiesos branduolys? Ar gali būti, kad Patagonijos kraštovaizdžiuose kadaise klajojo keli tikri milžinai, o Kap Dwa gali būti šio nepaprasto reiškinio pavyzdys?
Piešinys, vaizduojantis milžiną Kap Dwa. (CC BY SA)
Kap Dwa istorija (arba legenda)
Yra dvi prieštaringos Kap Dwa milžino kilmės istorijos. Pagal pirmąją, su Kap Dwa ispanų jūreiviai susidūrė apie 1673 m. Patagonijos paplūdimiuose. Jį pagavo ir paėmė į savo laivą, kur pririšo prie stiebo.
Išsilaisvinęs iš stiebo, jis susigrūmė su jais ir buvo nužudytas lydekos smūgiu į krūtinę. Vėliau, XIX a., užkonservuotas kūnas pateko į Didžiąją Britaniją, o vėliau į Jungtines Amerikos Valstijas. Ten jis tapo daugybės šou ir keistuolių pasirodymų centru, žavinčiu žiūrovus kaip įdomus reginys iš neatrastų pasaulio kraštų.
Alternatyvi Kap Dwa atradimo versija teigia, kad Patagonijos milžinas, rastas paplūdimyje, jau buvo negyvas, į krūtinę jam buvo įsmeigta ietis. Pagal šią įvykių versiją Paragvajaus čiabuviai užklupo negyvą kūną ir jį mumifikavo, įtraukdami į savo religines apeigas.
Vėliau britų škunos kapitonas Džordžas Biklas (George Bickle), išgirdęs apie šį keistą radinį, prasiskverbė į Paragvajų ir pavogė kūną. Po šio keisto kūno pagrobimo jis sėkmingai jį parsigabeno atgal į Didžiąją Britaniją.
Abiejose versijose kūnas atsiduria šoumenų rankose, kurie jį įtraukia į savo keistenybių kolekciją. Dėl jo autentiškumo vis dar nesutariama. Vieni mano, kad jis tikras, o kiti įsitikinę, kad tai - sudėtinga apgaulė. Panagrinėkime įrodymus ir pažiūrėkime, kuris iš jų skamba labiau tikėtinai.
Viso ilgio Kap Dwa kūno atvaizdas. (CC BY SA)
Ar apskritai įmanomas dvikojis 12 pėdų vyras?
Nors tikras dvikojis milžinas atrodo toli gražu neįtikėtinas, prilygstantis tikro drakono ar tikro trolio atradimui, iš tikrųjų jis nėra toks neįtikėtinas, kaip atrodo. Pirmiausia panagrinėkime neįprastą būtybės ūgį.
Yra buvę neįprasto ūgio žmonių, kurių ūgis buvo neįprastas dėl vadinamosios gigantizmo ligos. Aukščiausias istorijoje užfiksuotas žmogus, apie kurį yra neginčijamų įrodymų, yra Robertas Wadlowas (Robert Wadlow) (1918-1940 m.), kurio ūgis siekė 8 pėdų 11 colių (2,47 m) ir kuris vis dar augo, kai būdamas 22 metų staiga mirė.
Atvirukas, kuriame Robertas Wadlowas (Robert Wadlow) su savo tėvu. (Public domain)
Nors buvo rasta žmonių, kurių ūgis viršijo 8 pėdų (2,44 m), tačiau nebuvo rasta gyvų žmonių ar skeleto palaikų (dėl kurių įrodymų nekyla abejonių), kurių ūgis būtų 12 pėdų (3,66 m). Nors gali būti įmanoma, kad žmogus užaugtų iki tokio ūgio, dėl didėjančių sveikatos komplikacijų pasiekti tokį ūgį ir išgyventi yra sunkiau.
Wadlow mirė dėl to, kad nuo didžiulio svorio ant jo kojų atsirado pūslių. Ilgainiui šios pūslės užsikrėtė ir sukėlė komplikacijų, kurios galiausiai tapo mirtinos. Dar aukštesniam žmogui šios sveikatos problemos būtų tik dar labiau pablogėjusios.
Taip pat buvo nustatyta žmonių ir gyvūnų, turinčių daug galvų. Vienas iš būdų, kaip gali susiformuoti sudvejinti dvyniai, yra vadinamoji dicefalinė parapagija, kai dvyniai atrodo turintys vieną kūną ir dvi galvas. Dauguma tokių atvejų neišgyvena kūdikystės, jau nekalbant apie pilnametystę, tačiau yra keletas retų atvejų, kai tai pavyksta.
Du garsiausi pavyzdžiai - broliai italai Giovanni ir Giacomo Battista Tocci (1875/1877-1940?) ir amerikietės seserys iš Minesotos Abby ir Brittany Hensel (nuo 1990 m. iki dabar). Dvynių dvynių parapagų išgyvenimo tikimybė padidėja, jei jų gyvybiškai svarbūs organai padvigubinami, kad kiekvienas dvynys turėtų atskirą širdį, skrandį, plaučius ir pan. Taigi dvisparniai dvyniai gali tapti biologiškai sėkmingais suaugusiais žmonėmis, nors tai pasitaiko labai retai.
1880 m. Obermiller & Kern daryta brolių Tocci nuotrauka. Ją pardavė broliai Tocci. (Public domain)
Medicinos žinios prieš legendą apie Kap Dwa
Kad "Kap Dwa" būtų tikra, turėtume vienu metu numanyti du labai neįtikėtinus scenarijus. Turėtume manyti, kad dvyniai parapagusai gimė turėdami dar vieną retą ir gyvenimo trukmę trumpinantį sutrikimą - gigantizmą. Kažkokiu būdu jie įveikė visas su abiem ligomis susijusias sveikatos problemas ir tapo stipriais, sveikais suaugusiais žmonėmis, galinčiais kovoti su būriu jūreivių. Nors tai nėra neįmanoma, tačiau ši istorija tampa daug mažiau tikėtina, todėl jai reikia papildomų įrodymų.
Teigiama, kad XX a. septintajame dešimtmetyje kūną apžiūrėjo gydytojai, kurie teigė, kad ant jo nėra akivaizdžių klastotės požymių. Atrodo, kad jokie kiti ekspertai nėra ištyrę kūno, kad nustatytų, ar jis tikras, ar turėjo vidinių anatominių reikalavimų, kad galėtų išlikti kaip dvynių parapaginių dvynių rinkinys.
Kap Dwa mumija. (CC BY SA)
Kyla daugiau abejonių dėl Kap Dwa milžino
Kita problema, susijusi su kūno autentiškumu, yra jo ryšys su Fineasu Teiloro Barnumu (Phineas Taylor Barnum). P. T. Barnumas buvo XIX a. šoumenas, verslininkas ir politikas, žinomas dėl savo pasirodymų, kuriuose rodydavo būtybes ar daiktus, kurie, jo teigimu, buvo mitinių būtybių liekanos arba atkeliavę iš tolimų kraštų.
Du garsūs pavyzdžiai būtų šakalopė ir Fidžio undinė. Laikui bėgant P. T. Barnumas išgarsėjo kaip pasakotojas. Iš tikrųjų dauguma jo pavyzdžių pasirodė esantys apgavystės, iš kurių garsiausia, ko gero, yra Fidžio undinė. Bet kokios sąsajos su P. T. Barnumu iš karto verčia abejoti Kap Dwa autentiškumu.
[Viršuje] Fidžio undinė Zalcburgo (Austrija) gamtos istorijos kolekcijos "Haus der Natur" (Gamtos namai) folkloro skyriuje. (CC BY NC SA 2.0) [Apačioje] P. T. Barnumo Fidžio undinėlė. (Public domain)
Be to, egzistuoja keista meno šaka, vadinamoji sukčių taksidermija, kai lavonai rekonstruojami taip, kad atrodytų kaip mitinės būtybės, pavyzdžiui, drakonai, fėjos, goblinai ir net milžinai. Šiandien tai nėra labai dažnai praktikuojama, tačiau XIX a. ir XX a. pradžioje tai buvo populiaru. Dvigalvis Patagonijos milžinas būtų tikėtinas kandidatas į nesąžiningų taksidermistų pagamintą egzempliorių.
Nors moksliškai įmanoma, kad Kap Dwa gali būti tikras kaip dvikojų parapagų dvynių, kurie sirgo gigantizmu, rinkinys, tokio scenarijaus neįtikimumas, egzemplioriaus sąsajos su žmogumi, kuris, kaip žinoma, gamino daugybę apgavysčių, ir tai, kad nuo XX a. septintojo dešimtmečio niekas kūno netyrė, rodo, kad labiau tikėtina, jog Kap Dwa yra sudėtinga apgavystė. Taip ir liks, kol nebus rasta neginčijamų įrodymų.
Viršutinė nuotrauka: Dviejų Kap Dwa galvų detalė. Šaltinis: ŠALTINIS: CC BY SA
Remiantis: https://paranormal.lt/
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Susijusios naujienos:
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau