Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paranormal.lt - Pasaulio naujienos kitaip » Medicinos Naujienos » 2024 » Kovo » 30

Stresas 4 kartus padidina vėžio plitimą: Tyrimas

Stresas 4 kartus padidina vėžio plitimą: Tyrimas

Atliktas novatoriškas atradimas sieja streso hormonus su keturiskart didesniu vėžio plitimu ir paaiškina, kodėl pacientai, patiriantys didelį stresą, dažnai išgyvena mažiau.

"Tikriausiai yra labai nedaug situacijų, kurios sukelia tokį stresą, kaip vėžio diagnozė ir vėžio gydymas", - laikraščiui "The Epoch Times" sakė vėžio tyrėja ir vyresnioji tyrimo autorė Mikala Egeblad.

Supratus streso ir vėžio ryšį, gali atsirasti naujų būdų, kaip apsaugoti pacientus nuo neigiamo streso poveikio gydant vėžį.

Atsitiktinis atradimas skatina atlikti daugiau tyrimų

Cold Spring Harbor laboratorijos (CSHL) mokslininkų komanda nustatė, kad gliukokortikoidai (glucocorticoids) - tam tikros rūšies streso hormonai - vaidina svarbų vaidmenį kuriant metastazėms palankią aplinką.

Egeblados laboratorija, persikėlusi į Johnso Hopkinso universitetą, tiria, kaip navikų ir imuninės sistemos ryšys veikia navikų augimą ir metastazavimą pelėse. Mokslininkai šį ryšį atrado atsitiktinai, pastebėję greitesnį navikų augimą pelėse, kurioms jie netyčia sukėlė stresą pakeitę laikymo sąlygas.

Pasak pirmojo autoriaus Xue-Yan He, kuris buvo CSHL podoktorantūros stažuotojas, o dabar yra Vašingtono universiteto Medicinos mokyklos docentas, šis reiškinys paskatino tolesnius tyrimus apie lėtinį streso poveikį ir kaip jis gali paskatinti vėžio plitimą.

Šį ryšį ji tyrė atlikdama tyrimą su pelėmis, kurios imitavo lėtinį stresą, ir gavo stulbinančių pastebėjimų: padidėjo naviko pažeidimų skaičius ir iki keturių kartų padidėjo vėžio plitimas.

"Voratinklio" struktūros skatina vėžines ląsteles

Žurnale "Cancer Cell" paskelbto tyrimo duomenimis, pieno liaukų auglių dydis padidėjo maždaug dvigubai, o metastazių į plaučius skaičius padidėjo nuo dviejų iki keturių kartų, palyginti su kontrolinėmis pelėmis, kurios nebuvo veikiamos streso.

Tyrėjai nustatė, kad lėtinis stresas veikia neutrofilus, baltųjų kraujo kūnelių rūšį, todėl audiniuose, į kuriuos patenka vėžinės ląstelės, padidėja neutrofilų aktyvumas.

Nagrinėdami plaučių audinį, mokslininkai nustatė, kad lėtinis stresas pakeitė vidinę organizmo aplinką taip, kad galėjo paskatinti vėžio augimą, nes padidėjo neutrofilų skaičius, o vėliau sumažėjo T ląstelių - imuninių ląstelių, kurios naikina vėžio ląsteles.

"Taip pat radome daugiau ekstraląstelinio matrikso; tai yra baltymų [tinklas], kuris gali palaikyti vėžinių ląstelių augimą", - "The Epoch Times" sakė M. He. Ekstraląstelinis matriksas padeda ląstelėms prisitvirtinti prie šalia esančių ląstelių ir atlieka svarbų vaidmenį ląstelių augimui ir judėjimui.

M. Egeblad paaiškino, kad neutrofilai audiniuose suformavo į voratinklį panašias struktūras, vadinamas neutrofilų ekstraląstelinėmis gaudyklėmis (NET). Iš esmės šie spąstai yra lipnūs DNR tinklai, skirti patogenams sulaikyti. Tačiau vėžio atveju NET neatlieka įprasto apsauginio vaidmens.

Vietoj to, pasak M. Egeblad ir A. He, paaiškėjo, kad streso sukeltos NET skatina krūties vėžio ląstelių, kurios pasiekia plaučius, augimą. "Mūsų darbas rodo, kaip lėtinis stresas suaktyvina neutrofilus, padedančius vėžio ląstelėms augti", - pridūrė M. He.

Siekdami patvirtinti, kad gliukokortikoidai skatina NET susidarymą, dėl kurio didėja metastazių kiekis, mokslininkai atliko tris bandymus, kurių kiekvienas trikdė šį kelią. Pirmiausia, naudodami antikūnus, jie iš pelių pašalino neutrofilus. Po to jie suleido NET tirpinantį fermentą. Galiausiai jie naudojo peles, kurių neutrofilai negalėjo reaguoti į gliukokortikoidus (glucocorticoids).

Pasak M. He, kiekvieno bandymo rezultatai buvo panašūs: Neutrofilų sumažinimas sustabdė streso sukeltas metastazes.

Lėtinis stresas skatina organizmą vystytis vėžiui

"Mūsų duomenys kartu rodo, kad lėtinio streso metu išsiskiriantys gliukokortikoidai sukelia NET formavimąsi ir sukuria metastazes skatinančią mikroaplinką", - rašė tyrimo autoriai.

Netikėtai tyrimas taip pat parodė, kad lėtinis stresas gali sukelti NET susidarymą ir pakeisti plaučių audinius pelėms, neturinčioms vėžio, iš esmės paruošdamas organizmą vėžiui.

Nors šis tyrimas pabrėžia, kodėl didelio streso valdymas yra labai svarbus gydant vėžį, jis taip pat nurodo galimus gydymo būdus, kurie galėtų būti nukreipti prieš NET formavimąsi arba blokuoti gliukokortikoidų receptorius.

"Kitos svarbiausios kryptys, kurias matau, yra suprasti, kiek tai taikytina žmonėms ir ką galime padaryti, kad slopintume stresą pirmiausia mūsų gyvūnų modeliuose, o vėliau ir pacientams", - sakė M. Egeblad.

Ji taip pat tikisi, kad supratus pacientų reakciją į stresą bus sudarytos sąlygos geresniam gydymui ir didesniam išgyvenamumui.

Mirtina streso ir vėžio sąjunga

Stresas neišvengiamas žmogui, kuriam diagnozuotas vėžys. Daugelis pacientų nurodo, kad sprendimai dėl gydymo - ir su jais susijęs netikrumas, nerimas ir net apgailestavimas - yra streso šaltinis, teigiama 2023 m. žurnale "Scientific Reports" paskelbtame tyrime.

2023 m. apžvalginiame straipsnyje, paskelbtame žurnale "Annual Review of Psychology", mokslininkai pasidalijo dešimtmečių duomenimis, rodančiais, kaip streso mažinimo būdai pagerina vėžiu sergančių pacientų gydymo rezultatus. Streso valdymo technikos buvo tokios:

  • Kvėpavimas: Tai apima gilų, lėtą kvėpavimą, sutelkiant dėmesį į plaučių pripildymą ir raumenų atpalaidavimą.
  • Progresyvus raumenų atpalaidavimas: Šis metodas apima raumenų įtempimą ir atpalaidavimą. Dauguma žmonių pradeda nuo kojų pirštų arba galvos ir palaipsniui atpalaiduoja visus kūno raumenis.
  • Meditacija: Taikant šią techniką galima išmokti atpalaiduoti protą ir susikoncentruoti į vidinį ramybės jausmą.
  • Joga: Jogos metu protas sutelkiamas į kvėpavimą ir laikyseną, taip skatinant atsipalaidavimą ir mažinant nuovargį.

Daugelis apžvalginiame straipsnyje pateiktų išvadų buvo susijusios su kognityvine elgesio terapija (KET) su konsultantu, kurios metu daugiausia dėmesio skiriama aktyviam minčių ir elgesio keitimui. Pacientai taip pat buvo mokomi atskirti stresorius, kuriuos jie gali kontroliuoti, nuo tų, kurių negali kontroliuoti.

Atrodo, kad stresorių, kurių, kaip manoma, niekas negali kontroliuoti, pavyzdžiui, neaiškumų, kylančių susidūrus su vėžio gydymo planu, atveju atsipalaidavimo technikos su socialine parama padeda pacientams suvaldyti nerimą.

Dalyvavimas paramos grupėse ir bendravimas su bendraamžiais, susiduriančiais su panašiomis problemomis, suteikia paramos tinklą. Dalijimasis patirtimi sukuria priklausomybės jausmą ir sumažina izoliaciją, kuri gali lydėti vėžį.

Prenumeruokite šį kanalą @GamtosGarsai pasirinkite trumpa vaizduką, esant stresinei situacijai... padės nusiraminti.

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Remiantis: https://www.planet-today.com/2024/03/stress-creates-4-fold-increase-in.html

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
02.09.2019 laikas 12:54 Receptai – Patiekalai Skumbrė per 3 minutes – taip jūs dar negaminote! Labai paprasta, greita ir ekonomiška!
Aš paprasčiausiai nežinau paprastesnio recepto, kaip greitai ir kokybiškai pasigaminti skumbre namuose! Be to, tai yra labai skanu! Tokią žuvį galima gaminti ir per šventes ir kiekvieną dieną! Jūs taip gaminsite visada! Tai labai...

Skaityti daugiau

05.07.2019 laikas 19:28 Receptai – Patiekalai Įdaryti pievagrybiai su vištiena
Gaminame. Įdaryti pievagrybiai su vištiena. Pievagrybių galvutes pridedame įdaro, dedame į kepimui skirtą indą ir kepame vidutinio karštumo orkaitėje 30-35 minutes. Prieš baigiant kepti apibarstome kapotomis petražolėmis bei tarku...

Skaityti daugiau

28.08.2018 laikas 07:21 Receptai – Patiekalai Vaistažolių mišiniai esant radikulito skausmams gydymui

Radikulitas liaudies medicinoje, Radikulitas, liaudiškomis priemonėmis, receptai nuo radikulito, liaudiški patarimai gydant ligas, kaip išgyti, netradicinė medicina, kaip gydytis vaistažolėmis.

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
12.04.2024 laikas 17:27 Įprastuose tvarsčiuose, pleistruose yra nerimą keliančių vėžį sukeliančių PFAS, kurios patenka tiesiai į kraują

Naujas "Mammavation" tyrimas parodė, kad vėžį sukeliančios per- ir polifluoralkilinės medžiagos (PFAS) yra gaminamos įprastų tvarsčių sugeriamajame pagalvėlėje ir lipniame atvarte. Tai kelia nerimą, nes PFAS gali patekti tiesiai į kraują...

Skaityti daugiau

12.04.2024 laikas 11:04 Vaistų trūkumas pasiekė rekordinį lygį
Amerikos sveikatos sistemos vaistininkų draugijos (ASHP) duomenimis, šiuo metu visoje šalyje trūksta 323 skirtingų klasių vaistų. Tai didžiausias skaičius nuo 2001 m., kai draugija pradėjo vesti statistiką.

Skaityti daugiau

12.04.2024 laikas 10:57 Floridoje policijai leista "medžioti" pedofilus
Trumpai: Ronas DeSantisas pasirašė įstatymų projektus, kuriais griežtinamos bausmės už lytinius nusikaltimus, padarytus prieš vaikus.

Skaityti daugiau