- 09.05.2024
- 0.0 Reitingas
- 533 Peržiūrų
- Komentarai
Adolfas Hitleris ir Rudolfas Hesas Miunchene, 1936 m. / Sueddeutsche Zeitung nuotrauka/Global Look Press
"Staiga išgirdau rišlų, nesuprantamą, beveik gyvulišką šauksmą. Paskui pasigirdo riksmas", - taip Hitlerio pavaldiniai prisiminė jo reakciją į artimiausio bendražygio Rudolfo Heso pabėgimą į Didžiąją Britaniją. Pastarasis dievino fiurerį, kartu su juo sėdėjo kalėjime ir redagavo "Mein Kampf". Britai negalėjo patikėti, kad šis žymus nacis pateko į jų rankas, ir nustebo išgirdę jo žinią.
Nacionalinis intelektualas
Rudolfas Hesas (Rudolf Hess), kaip ir pats Adolfas Hitleris, užaugo už Vokietijos ribų. Jis gimė 1894 m. balandžio 26 d. Egipte, kur gyveno jo tėvas, turtingas vokiečių verslininkas Fritzas Hesas. Šeima, nors gyveno arabų šalyje ir britų kolonijoje, išlaikė vokiškas tradicijas ir tapatybę, o pats Rudolfas prisipažino, kad būtent dėl to jis tapo įsitikinusiu nacionalistu. Kartu jaunasis Hesas vadino Egiptą "mažu rojumi" ir žavėjosi Britų imperija, kuri vėliau suvaidins svarbų vaidmenį jo biografijoje.
Būdamas 14 metų jaunuolis buvo išsiųstas mokytis į Vokietiją ir Šveicariją. Prasidėjus Pirmajam pasauliniam karui, būdamas 20 metų, jis dirbo stažuotoju vienoje Vokietijos prekybos bendrovėje ir, prieš tėvo valią, užsirašė savanoriu į frontą. Jis kovojo pėstininkų gretose, buvo sužeistas Verdeno mėsmalėje ir prieš pat Vokietijos kapituliaciją mokėsi tapti naikintuvo pilotu.
Rudolfas Hesas ir jo motina Klara Hesė, 1938 m. / Getty Images
Pasibaigus karui, R. Hesas įstojo į keturias draugijas, kurių visose buvo būsimo nacizmo komponentas.
- Pavyzdžiui, jis tapo garsiosios "Thule" draugijos, kuri ieškojo senųjų vokiečių tautos šaknų ir populiarino "arijų rasės" bei mistinio nacionalizmo idėją, nariu. Įstodamas į draugiją asmuo turėjo prisiekti, kad jo šeimoje nėra žydų, juodaodžių ar azijiečių.
- Tuo pat metu Hessas prisijungė prie vienos iš Völkisch / liaudies judėjimo, vienijusio etninius nacionalistus, linkusius į neopagonybę, vokiečių kraujo pranašumo prieš kitas tautas šalininkus ir radikalius antisemitus, grupių.
- Būsimasis Hitlerio bendražygis taip pat spėjo kariauti Freikore - savanorių armijoje, sukurtoje ginkluotai kovai su komunistų sukilėliais. Freikor neturėjo vieningos idėjos, tačiau, kaip ir bet kuri sukarinta organizacija, nešė militarizmo dvasią ir traukė į ginkluotą politinį smurtą linkusius žmones.
- Galiausiai Hesas įstojo į Miuncheno universitetą, norėdamas studijuoti istoriją ir ekonomiką. Jo klasėje geopolitiką dėstė Karlas Haushoferis. Profesorius buvo Frydricho Ratzelio Lebensraum - gyvybinės erdvės - idėjos šalininkas. Pagal šią teoriją tautos ir valstybės buvo tarsi tam tikromis geografinėmis sąlygomis susiformavę organizmai ar individai, turintys unikalų nacionalinį charakterį. Tautos, kaip ir organizmo, interesai yra monolitiniai, o kadangi XIX-XX a. sandūroje gyventojų skaičius sparčiai augo, tauta buvo suinteresuota plėsti savo teritoriją, absorbuodama silpnus kaimynus.
Rudolfas Hesas (1894 m. balandžio 26 d. - 1987 m. rugpjūčio 17 d.) / Sueddeutsche Zeitung nuotrauka/Global Look Press
Šiuolaikinio politikos mokslo požiūriu, tokia geopolitika laikoma atviru pseudomokslu, kaip astrologija ir frenologija. Pats Haushoferis organinės-darvinistinės teorijos nežiūrėjo pernelyg rimtai ir neragino valstybių pradėti naikinamojo karo. Jis pasisakė už žemyninį bloką Vokietija-Prancūzija-Rusija-Japonija-Italija, kuris būtų priešingas Atlanto Didžiosios Britanijos ir JAV blokui, o prasidėjęs Antrasis pasaulinis karas įstūmė jį į gilią depresiją. Vis dėlto jo idėjos padarė didelę įtaką nacizmui - tikriausiai taip pat, kaip marksistinė idėja "plėškite grobį" daro įtaką aktyvistui, kuris ją supranta pažodžiui ir per protestus pradeda iš parduotuvių išnešinėti televizorius.
Fiurerio pavaduotojas
Hesas su Hitleriu susipažino 1920 m. Miunchene vykusiame mitinge, kur iš karto patikėjo fiureriu ir tapo NSDAP Nr. 16 nariu. Jis iš karto tapo ištikimiausiu fiurerio šalininku ir kartą savo kūnu uždengė jį nuo marksistų padėtos bombos. Hessas buvo vienas iš šturmo būrių (SA) įkūrėjų ir aktyviai dalyvavo 1923 m. alaus puče, kai naciai pirmą kartą bandė užgrobti valdžią. Dėl to jis buvo įkalintas Landsbergo kalėjime kartu su Hitleriu ir kitais NSDAP lyderiais.
Rudolfas Hesas ir Adolfas Hitleris, 1934 m. / Sueddeutsche Zeitung nuotrauka/Global Look Press
Demokratinė Veimaro respublikos valdžia neketino įkalinti maištininkų, todėl sąlygos kalėjime buvo švelnesnės nei Rusijos bendrojo režimo kolonijoje. Kaliniai dieną nebuvo uždaryti kamerose, galėjo laisvai vaikščioti ir bendrauti, todėl Hitleris galėjo pradėti rašyti "Mein Kampf". Tai daryti jam aktyviai padėjo Hesas. Daugelis knygos skyrių buvo parašyti po jų pokalbių. Hesas kruopščiai įrašinėjo visus pokalbius, padėjo fiureriui įforminti išsibarsčiusias mintis į vientisą tekstą, pašalino nuobodžius ir juokingus fragmentus ir pasidalijo savo vizija. Buvęs lakūnas veikė ne kaip bendraautorius, o kaip fiurerio mūza ir redaktorius. Būtent Hesas supažindino Hitlerį su geopolitikos idėjomis ir pakvietė Haushoferį skaityti paskaitų kaliniams. Profesorius ir fiureris nemėgo vienas kito - pirmasis laikė pastarąjį neišsilavinusiu plebėju, o Hitleris laikė Haushoferį tik dar vienu intelektualiu pašnekovu, nors ir turinčiu kovinės patirties generolu. Šiaip ar taip, patikslinta gyvenamosios erdvės teorija aiškiai paminėta Mein Kampf.
1933 m. naciams atėjus į valdžią, Hesas buvo paaukštintas iki reichsleiterio (vieno iš 16 aukščiausių NSDAP vadovų) ir partijos fiurerio pavaduotojo. Hesas buvo idealus nacių diktatoriaus bendrininkas. Turėdamas aktyvų protą, jis padėjo Hitleriui visais klausimais, tačiau dėl tuštybės stokos nesistengė "išjudinti" savo viršininko. Hesas nuolat organizavo ir atidarinėjo Niurnbergo posėdžius, per jį buvo priimta daug Hitlerio dekretų, jis kalbėjo per radiją, būdamas partijos balsu, per jį Hitleris derėjosi su pramonininkais. Jis nuosekliai propagavo antisemitizmo idėjas ir dalyvavo rengiant Niurnbergo įstatymus, kuriais iš žydų buvo atimta Vokietijos pilietybė (tačiau buvo padaryta išimtis Haushoferiui, vedusiam žydo tabako gamintojo dukterį).
Prasidėjus karui, Hesas tapo vienu iš karo ministrų kabineto narių be konkretaus portfelio. Būtent jis pasirašė dekretą dėl Dancigo ir kitų šiaurinių Lenkijos teritorijų aneksijos. Jis taip pat primygtinai reikalavo sukurti atskirą drakonišką baudžiamąjį kodeksą šios teritorijos lenkams, nes, jo nuomone, ši tauta buvo nejautri švelnioms bausmėms. Tačiau apskritai fiurerio pavaduotojo įtaka, prasidėjus karui, sumažėjo, ir jis vis labiau tolsta nuo realios politikos. Be to, išaugo jo susidomėjimas mistika ir astrologija, o tai kartu su sunkia hipochondrija sukėlė abejonių dėl fiurerio pavaduotojo psichinės sveikatos.
Rudolfas Hesas ir jo sūnus Wolfas Rüdigeris Hesas, 1938 m. / Sueddeutsche Zeitung nuotrauka/Global Look Press
Paskutinis skrydis
1941 m. gegužės 10 d. 22.08 val. britų radarai Anglijos šiaurėje aptiko neįprastą taikinį. Prie pakrantės iš Šiaurės jūros artėjo vienas lėktuvas. Jis buvo pažymėtas "Raid 42" ir jo perimti buvo pasiųsti trys naikintuvai, tačiau jiems nepavyko aptikti priešo. Po pusvalandžio Chattono kaimelio stebėtojai pranešė apie 15 metrų aukštyje skrendantį sunkųjį naikintuvą "Messerschmitt Bf.110". Dar po valandos ūkininkas Deividas Makleinas (David McLean) savo ūkyje Flors pastebėjo vyrą, bandantį išsilaisvinti iš parašiuto. Paaiškėjo, kad kalbintasis buvo vokietis, prisistatė esąs Alfredas Hornas ir teigė turįs svarbią žinią kunigaikščiui Daglasui Hamiltonui (Douglas Hamilton), netoli Edinburgo įsikūrusio britų oro pajėgų sparno vadui. Netrukus sulaikytasis atsidūrė areštinėje Maryhillo kareivinėse Glazge.
Kitą rytą Hamiltonas atvyko į kareivines ir sutiko pasikalbėti su suimtuoju privačiai. Jo nuostaba buvo nepakartojama: paaiškėjo, kad vokiečių pilotas yra pats Rudolfas Hesas, atvykęs su diplomatine misija. Fiurerio pavaduotojas pasiūlė taiką: vokiečiai ir britai yra giminingos arijų tautos, o jų tarpusavio kare žūsta geriausia žmogiškoji medžiaga. Vienintelis naudos gavėjas - bolševikai, prieš kuriuos reikia suvienyti pastangas. Hesas išdėstė karo prieš SSRS planus ir pasiūlė sandorį: visiška Vokietijos veiksmų laisvė Europoje mainais į tai, kad Didžioji Britanija išsaugos savo kolonijas.
Britų kariškiai prie vokiečių lėktuvo "Messerschmitt Bf.110", kuriuo skrido Rudolfas Hessas, nuolaužų. / Bettmann/Bettmann Archive/Getty Images
Neaišku, kokią naudą britai gavo iš šio pasiūlymo: jiems buvo siūloma tai, ką jie jau turėjo. Be to, Londonas buvo labai abejingas arijų rasės teorijoms, Hiperborėjai ir kitoms Thule draugijos idėjoms. Naciai tuo metu buvo suvokiami kaip absoliutus blogis, laukinis agresyvus žvėris, pažeidžiantis bet kokias sutartis ir jėga siekiantis viešpatavimo pasaulyje. Britai į Vokietiją žiūrėjo ne kaip į prarastą brolių rasę, o kaip į piktą priešą, kuris ką tik bandė priversti juos pasiduoti, kiliminiu bombardavimu bombarduodamas Londoną ir siekdamas nužudyti kuo daugiau civilių gyventojų.
Todėl Hesui nebuvo suteikta garbės audiencija pas britų vadovybę. Jis buvo laikomas priešo karo belaisviu, be to, bepročiu - su savimi atsinešė visą maišelį su 28 vaistais ir homeopatinių priemonių rinkinį, nuolat skundėsi, kad sargybiniai bando jį nunuodyti.
Psichikos sutrikimo versiją palaikė ir Vokietijos vadovybė, paskelbusi, kad fiurerio pavaduotojas išprotėjo ir apimtas haliucinacijų išskrido nežinia kur.
Pozicija buvo keista: pasirodo, bepročiai pasirašo dekretus ir vadovauja šaliai.
Istorikai nesutaria, ar Hesas iš tiesų planavo savo misiją be fiurerio sutikimo, sirgdamas psichikos sutrikimais ir patirdamas nušalinimą nuo realios politikos. Asmeninis Hitlerio architektas Albertas Speeras prisiminė, kaip žinia apie pabėgimą buvo perduota Hitleriui:
"Laiptinėje pamačiau du Heso adjutantus - Leutgeną ir Piechą - išblyškusiais veidais. Jie paprašė manęs praleisti juos priekyje, nes turėjo perduoti Hitleriui asmeninį Hesso laišką. Kaip tik tuo metu Hitleris išėjo iš savo viršutinių patalpų. Vienas iš adjutantų buvo pakviestas į viršų. Kol dar kartą varčiau savo eskizus, staiga išgirdau rišlų, nesuprantamą, beveik gyvulišką riksmą. Paskui pasigirdo riksmas: "Bormanas tuojau pat! Kur Bormanas?" Atėjęs į protą fiureris paskelbė Hesą išdaviku ir pažadėjo jį sušaudyti, kai tik ras".
Tam buvo priežasčių: gandai apie separatistines derybas su Didžiąja Britanija kenkė sąjungai su Italija ir vokiečių moralei. Be to, Hitleris pagrįstai manė, kad britai įspės SSRS apie 1941 m. birželį planuojamą puolimą. Čerčilio vyriausybė iš tiesų nusiuntė tokį įspėjimą, tačiau Stalinas juo nepatikėjo ir laikė tai gudrybe.
Rudolfas Hesas Spandau kalėjime. Tikriausiai savo kameroje. Apie 1986 m. / Getty Images
Rudolfas Hesas buvo suimtas visą likusį karo laiką ir buvo Niurnbergo tribunolo kaltinamasis. Ten jis vis dar bandė įrodyti, kad sargybiniai jį nuodijo, ir visais įmanomais būdais apsimetinėjo sergantis. Tačiau tai nepadėjo. Jis buvo pripažintas kaltu dėl nusikaltimų taikai (agresyvaus karo planavimas ir rengimasis jam) ir sąmokslo su kitais Vokietijos vadovais vykdyti nusikaltimus. Hesas buvo nuteistas kalėti iki gyvos galvos, kurią atliko Spandau kalėjime, kur 1987 m. rugpjūtį nusižudė.
Iki pat paskutinių dienų buvęs fiurerio pavaduotojas išliko įsitikinęs nacistas ir antisemitas. Ant jo kapo buvo pastatytas užrašas "Ich hab's gewagt" ("Aš išdrįsau"), kuris tapo neonacių piligrimystės vieta. Jis buvo nugriautas jo artimųjų sutikimu tik 2011 m., o jo pelenai išbarstyti virš jūros.
...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Susijusios naujienos:
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau