- 03.11.2024
- 0.0 Reitingas
- 338 Peržiūros
- 1 komentarai
Romos imperija, turinti didelę įtaką pasaulio kultūrai, išsiskiria ir savo drabužių tradicijomis. Kelnės, kurios anksčiau buvo laikomos barbarų simboliu, pamažu tapo neatsiejama vyriško garderobo dalimi. Šiame straipsnyje nagrinėsime, kaip ir kodėl šis drabužis, anksčiau suvokiamas kaip „kitoniškumo“ ženklas, galiausiai įgavo pripažinimą ir tapo kasdieniu romėnų gyvenimo elementu.
Romos imperija laikoma viena reikšmingiausių ir įtakingiausių žmonijos istorijoje, palikusi gilų pėdsaką pasaulio kultūroje ir įvairiose žmogaus gyvenimo srityse. Šios senovės civilizacijos struktūros, senovės romėnų gyvenimo būdo ir kasdienybės tyrinėjimai tęsiasi ir atveria vis naujus žmonijos istorijos puslapius, paslėptus po šimtmečių šydu. Įdomi įprasto, šių dienų požiūriu, vyrų garderobo dalyko - kelnių, kurios imperatoriškoje Romoje iš draudžiamo drabužio, laikyto laukinių barbarų atributu, virto privalomu garderobo elementu, raida.
Kodėl kelnės senovės Romoje buvo laikomos galingu „kitoniškumo“ simboliu
Gyvenimas Senovės Romoje
Labiausiai paplitęs vyriškas drabužis senovės Romoje buvo paprasta tunika, paliekanti atviras kojas. Tunika taip pat buvo pagrindinis moterų ir vaikų aprangos elementas, nes Viduržemio jūros klimatas nereikalavo dėvėti audinio nuo kelių iki kulnų.
Tai buvo drabužis, pasiūtas audžiant lininį arba vilnonį audinį iš vieno gabalo, su iškirpte galvai ir rankoms. Laikui bėgant tunika tapo ilgiausia iki žemės. Iškilmingoms progoms buvo gaminamos tunikos iš šilko. Dažnai tunika būdavo puošiama papuošalais, rodančiais rangą ir turtingumą.
Romėnai nedėvėjo kelnių, kurios buvo laikomos barbariška apranga ir „kitoniškumo“ simboliu, nes jas dėvėjo įvairios galų gentys, hunai ir kitų necivilizuotų kultūrų atstovai.
Istorija žino pavyzdį, kai Ciceronas, gindamas valdytoją Fontėjų, savo oponento kelnių dėvėjimą pavadino „barbariškumo“ požymiu ir savo kliento atsakomybę lengvinančia aplinkybe.
Kai kelnės pradėtos laikyti germanų genčių „egzotiškų“ įpročių požymiu
Romos ir germanų kariai
Romėnų požiūris į šį klausimą pradėjo keistis tik po šimtmečio, kai istorikas Publijus Kornelijus Tacitas, gimęs beveik 100 metų po Cicerono mirties, kelnes apibūdino kaip „egzotišką“ germanų įprotį. Tacitas šį vyrišką drabužį ir toliau naudojo kaip išskirtinį barbarų simbolį, tačiau nebelaikė jo grubumo ženklu.
Vis dėlto per žygius prieš galus romėnams darė įspūdį priešų dėvimi drabužiai - kelnės leido jiems lengvai judėti ir šildė. Nors jos neatrodė visai kaip įprastos kelnės - buvo trumpesnės ir siauresnės, labiau panašios į bridžus ar leginsus - su jomis buvo lengviau kovoti ir joti nei su tunika.
Romėnai taip pat pradėjo naudoti kelnes, bet tik mūšio lauke: jie vis dar nelaikė jų kasdieniu drabužiu. Kad ir kokios patogios buvo kelnės, romėnai jas ir toliau laikė barbarų drabužiais.
Tačiau per trumpą laiką kelnės tapo gana įprastos: pėstininkams jos buvo gaminamos iš medvilnės ir vilnos, o riteriai pirmenybę teikė odiniam variantui ir ilgesniam ilgiui, kuris garantavo geresnę kojų odos apsaugą.
Kodėl senovės Romoje buvo priimtas įstatymas, draudžiantis civiliams dėvėti kelnes
Senovės romėnų ir germanų mūšis / Nuotrauka: medium.com
IV a. pabaigoje kelnių dėvėjimas Romos imperijoje taip paplito, kad du Vakarų ir Rytų imperatoriai išleido dekretą su draudimu dėvėti šį drabužį. Pagal šį ediktą bet kuriam romėnui, sutiktam dėvinčiam kelnes, grėsė turto konfiskavimas ir tremtis iki gyvos galvos.
Tačiau to nereikėtų suprasti kaip Romos imperijoje vykstančių kultūrinių represijų bandymo. Iš tikrųjų ediktu buvo siekiama uždrausti civiliams dėvėti drabužius, kurie buvo laikomi grynai kariniais. Tuo istoriniu laikotarpiu, kai įtampa buvo didelė, o imperatoriams nuolat grėsė pilietiniai karai, perversmai ir sukilimai, valdantiesiems buvo svarbu gebėti atpažinti galimas grėsmes.
Nežinia, ar imperatoriaus draudimas mūvėti kelnes turėjo kokį nors poveikį Romos visuomenei ir ar jis iš tikrųjų buvo įgyvendintas, tačiau, nepaisant to, ilgainiui kelnės galutinai įsitvirtino kaip pagrindinis vyrų drabužis visoje Romos imperijoje.
Kai marškinėliai su rankovėmis ir kelnės tapo oficialia Romos dvaro uniforma
Net ir žlugus Romos imperijai, tunika išliko jos simboliu / nuotrauka: dreamstime.com
Praėjus šimtmečiui, kai Romą užpuolė germanų gentys, romėnų mada visiškai pasikeitė - dėvėti vyriškas kelnes tapo įprasta. Kurį laiką daugelis romėnų ir toliau dėvėjo trumpą tuniką, dengiančią šlaunis, o likusią kojų dalį dengė kelnės.
V a. pabaigoje ir VI a. pradžioje Konstantinopolyje likę romėnų dvaro nariai netgi pradėjo dėvėti kelnes kaip oficialią uniformą. Pagrindiniais jų drabužiais tapo prigludusi tunika ilgomis rankovėmis ir ilgos kelnės. Visi imperatoriui artimi asmenys dėvėjo būtent tokius drabužius.
Kelnių draudimą senovės Romoje lėmė romėnų nemeilė kitoms kultūroms. Romos visuomenės perėjimas nuo tunikų prie kelnių taip pat buvo besikeičiančių socialinių vertybių pasekmė. Taigi kelnės, kurias romėnai vadino „barbarų drabužiais“, nuo paniekos perėjo prie pripažinimo. Panaši evoliucija vyko ir su bendru kaklaraiščiu, kai mirtina kaklo apykaklė virto madingu statuso aksesuaru.
Tyrimai rodo, kad kelnės, kurios senovės romėnams atrodė svetimos ir barbariškos, pamažu tapo populiarios dėl praktinių privalumų, tokių kaip patogumas ir lankstumas mūšio lauke. Ciceronas savo laiku kelnėms priskyrė „barbariškumo“ bruožus, tačiau vėliau istorikai, kaip Tacitas, pradėjo matyti jas kaip „egzotišką“ kultūrų tarpusavio sąveikos produktą. IV amžiuje imperatoriai netgi išleido dekretus, draudžiančius jas dėvėti, tačiau tai tik slėpė didėjančią jų populiarumą ir šiuolaikinėje Romoje.
Remiantis: https://paranormal.lt/
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Susijusios naujienos:
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau