Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paslapčių ir Žinių Pasaulis » Kosmosas » 2015 » Rugpjūčio » 26

Hawkingas: juodosios skylės – durys į kitą Visatą

„Jei jaučiatės, kad patekote į juodąją bedugnę – nepasiduokite. Yra būdas ištrūkti“ – pirmadienį viešos jo paskaitos Stokholme (Švedija) pasiklausyti atėjusiems žmonėms sakė vienas žinomiausių pasaulyje fizikų. Antradienį fizikas skaitė pranešimą Stokholmo KTH Karališkajame technologijų institute, Hawkingo spinduliuotei skirtoje konferencijoje.
 
Tikriausiai žinote, kad juodosios bedugnės – tai žvaigždės, kurios, veikiamos savo pačių gravitacijos, įgriuvo ir sukūrė tokią galingą gravitacijos jėgą, kad nuo jų pabėgti negali net šviesa. Manoma, kad viskas, kas patenka į juodąsias bedugnes, suplėšoma ir sutraiškoma milžiniškų gravitacijos jėgų ir
išoriniam pasauliui yra prarasta visiems laikams.
 
Bet galbūt negirdėjote, kad fizikai jau 40 pastarųjų metų ginčijasi, kas nutinka informacijai apie į juodąją bedugnę įkritusių objektų fizikinę būseną. Kvantinės mechanikos dėsniai byloja, kad ši informacija negali būti sunaikinta, tuo tarpu bendroji reliatyvumo teorija tvirtina priešingai – šis dviejų teorijų ginčas yra vadinamas informacijos paradoksu.
 
Dabar S. Hawkingas aiškina, kad ši informacija į juodąją bedugnę apskritai niekada net nepatenka. „Keliu idėją, kad informacija saugoma ne juodųjų bedugnių viduje, kaip būtų galima tikėtis, bet jos pakraštyje, ties įvykiu horizontu“, – sakė fizikas.
Įvykių horizontas – juodąją bedugnę supanti sfera, žyminti ribą, iš už kurios ištrūkti nebegali niekas – net šviesa. S. Hawkingas kelia idėją, kad informacija apie daleles, kertančias įvykių horizonto ribą link bedugnės, yra ištransliuojama į savotišką hologramą – trimačio objekto dvimatį nusakymą. „Idėjos pagrindas – kad super-transliacijos yra į vidų patenkančių dalelių holograma. Todėl jose yra visa informacija, kuri šiaip jau būtų prarandama“, – aiškina mokslininkas.

Bet kuo tai naudinga norint ištrūkti iš juodosios bedugnės? Aštuntajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje S. Hawkingas pristatė Hawkingo spinduliuotės koncepciją – mintį, kad juodosios bedugnės dėl kvantinių svyravimų skleidžia fotonus. Iš pradžių jis tvirtino, kad ši spinduliuotė nekoduoja informacijos iš juodosios bedugnės vidaus, tačiau 2004 metais persigalvojo ir pareiškė, kad informacijai įmanoma ištrūkti su tokia spinduliuote, rašo newscientist.com.
 

Šio proceso mechanizmas iki šiol buvo paslaptis, tačiau S. Hawkingas mano, kad sugebėjo tą paslaptį atskleisti. Naujoji jo teorija aiškina, kad Hawkingo spinduliuotė, sklisdama iš juodosios bedugnės ir kirsdama įvykių horizonto ribą, su savimi gali „prigriebti“ informaciją, esančią ties įvykių horizontu. Tiesa, nesitikėkite, kad kas nors sugebės pasiųsti žinutę iš juodosios bedugnės vidaus. „Informacija apie į juodąją bedugnę patenkančias daleles yra grąžinama, tačiau tik chaotišku, beverčiu pavidalu. Taip išsprendžiamas informacijos paradoksas. Vertinant iš praktinės pusės ši informacija yra prarandama“.
 
Praėjusiais metais S. Hawkingas nustebino savo pareiškimu, kad „juodųjų bedugnių nėra“ – nors tikroji šio teiginio prasmė yra kiek sudėtingesnė, mat jis tik pasiūlė pakeisti įvykių horizonto sąvoką kita, susijusia menamo horizonto sąvoka. O ši idėja apie informacijos ištrūkimą iš juodosios bedugnės yra suderinama su pernykšte idėja, kuri fizikams teoretikams nebuvo tokia jau didelė naujiena, sakė Šiaurės Europos teorinės fizikos instituto Stokholme mokslininkė Sabine Hossenfelder, išklausiusi fiziko paskaitą.
 
Išsamesnio naujosios teorijos išaiškinimo reikėtų tikėtis artimiausiomis dienomis, kuomet vienas S. Hawkingo kolegų, Malcolmas Perry, pristatys išplėstą teorijos versiją, o visa mokslininkų grupė ateinantį mėnesį publikuos teoriją aprašantį mokslinį darbą. Tačiau jau dabar akivaizdu, kad S. Hawkingas taikosi paneigti teiginį, jog patekus į juodąją bedugnę ištrūkti neįmanoma. Anot mokslininko, įmanoma netgi tai, kad informacija apie materiją, patenkančią į juodąsias bedugnes, ištransliuojama į lygiagrečias visatas.
 
„Šios paskaitos esmė yra ta, kad juodosios bedugnės nėra tokios juodos, kaip jas bandoma nudažyti. Tai nėra amžini kalėjimai, kaip apie jas anksčiau manėme. Dalykai iš juodosios bedugnės gali išsprukti ir į išorę, ir, galimai, į kitas visatas“, – tikino S. Hawkingas.
Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Remiantis: http://delfi.lt

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
2020-12-12 laikas 23:07 Receptai Gardūs krevečių kotletukai be mėsos
Krevetes smulkiai supjaustykite ir dėkite į dubenį. Kartu sudėkite smulkiai pjaustytą svogūną, smulkintą česnaką, pjaustytus kalendros lapelius, ir tarkuotą sūrį.

Skaityti daugiau

2019-08-19 laikas 08:29 Receptai Organizmo draugės – gervuogės
Dabar miškuose gausu įvairių uogų, taip pat ir gervuogių. Jos ne tik skanios, bet ir turi daug naudingų medžiagų. Be to, vartojamos kaip vaistas įvairioms ligoms gydyti. Gervuogėmis gardinami įvairūs desertai, kepiniai ir kokteili...

Skaityti daugiau

2020-06-27 laikas 12:58 Receptai Kalakutienos ir ryžių troškinys su morkomis ir žaliaisiais žirneliais
Ganėtinai paprastutis troškinys, kuriame pagrindine gaida sužaidžia prieskoniai. Tad derinkite pagal savo skonį, bandykite ir eksperimentuokite. Mums, kario mylėtojams, tikrai labai skanu ir net nesudaro didelio skirtumo ar naudos...

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
2025-07-24 laikas 11:43 Kodėl SSRS geležinkelių konduktoriai į arbatą dėjo sodos? Moksliniai paaiškinimai
Kodėl SSRS laikais į arbatą buvo dedama soda? Sužinokite mokslinius paaiškinimus ir praktines priežastis, kurios formavo šią unikalią tradiciją.

Skaityti daugiau

2025-07-24 laikas 11:25 Tiesa ar melas: Kaip savivertė ir asmeninės ribos formuoja mūsų santykius
Sužinokite, kaip savivertė ir asmeninės ribos formuoja jūsų santykius. Praktiniai patarimai ir moksliniai paaiškinimai padės pakeisti toksiškų santykių ciklą. Šiame straipsnyje nagrinėsime, kaip mūsų vidiniai įsitikinimai ir elgesio modeliai formuoja...

Skaityti daugiau

2025-07-22 laikas 21:11 Tiesa ar melas: Kaip sąmoningai kurti laimingus santykius?
Sužinokite, kaip sąmoningai kurti laimingus santykius! Praktiniai žingsniai ir moksliniai patarimai padės atrasti harmoniją ir meilę. Šiame straipsnyje atskleisime, kaip mokslas ir psichologija padeda suprasti santykių kūrimo procesą, ir pateiksime p...

Skaityti daugiau

2025-07-21 laikas 08:21 Jungtinės Karalystės migrantų viešbutyje kilo protestai po to, kai prieglobsčio prašytojas buvo apkaltintas seksualiniais nusikaltimais
Demonstracija virto smurtiniais neramumais prie „The Bell Hotel“ viešbučio po to, kai buvo suimtas Etiopijos prieglobsčio prašytojas, apkaltintas seksualine prievarta prieš moksleivę ir moterį Eppingo miesto centre....

Skaityti daugiau

2025-07-21 laikas 08:02 Ką apie jus pasakoja jūsų akių spalva? Moksliniai faktai ir hipotezės
Švedijos Erebro universiteto studijos, rodo, kad genai, lemiantys rainelės spalvą, taip pat daro įtaką smegenų priekinės dalies formavimuisi, kuri atsakinga už mūsų elgesį ir asmenybės bruožus. Šiame straipsnyje gilinsimės į tai, kaip akių spalva sie...

Skaityti daugiau