Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paranormal.lt - Pasaulio naujienos kitaip » Medicina » 2015 » Liepos » 25

Mitai apie vandens gėrimo «taisykles»

Visi esame girdėję vandens gėrimo „taisykles“: gerti vandens, kol šlapimas bus skaidrus, ir gerti vandens dar neištroškus. Tačiau ar gali būti, kad šios gairės yra neteisingos? Šią savaitę 17 ekspertų išplatino pareiškimą, kuriame teigiama, kad kai kurie mitai iš tiesų skatina žmones gerti per daug vandens ir gali priverst prie hiponatremijos.

„Hiponatremija, arba elektrolitų disbalansas, išsivysto tuomet, kai kraujas yra per daug praskiedžiamas, – sakė Čikagoje veikiančio „Loyola“ universiteto Medicinos centro sporto medicinos gydytojas dr. Jamesas Wingeris. – Per daug geriant, organizme mažėja natrio kiekis, dėl ko ląstelės padidėja.“

Vandens padauginti negalima ©pages.knovel.com

Nors hiponatremija gali išsivystyti bet kam, dažniausiai ji išsivysto ištvermės sportininkams. Anot dr. J. Wingerio, vienas tyrimas, kuriame dalyvavo ultramaratonininkai, parodė, kad daugiau nei pusei finišą pasiekusių sportininkų buvo hiponatremija.

Kitas tyrimas, kuriame dalyvavo Bostono maratono dalyviai, taip pat parodė, kad 13-ai procentų finišavusių bėgimų buvo išsivysčiusi hiponatremija. Hiponatremija gali būti net mirtina, tačiau jos simptomus sunku pastebėti.

„Simptomai gali būti labai neaiškūs ir ne tokie, kurių tikėtumeisi po ilgo bėgimo ar sudalyvavus kokiame kitame sporto renginyje, kaip nuovargis ar išsekimas“, – pabrėžė ekspertas. Tačiau, jo teigimu, tokiai būklei galima labai lengvai užkirsti kelią, jeigu netikėsime šiais dažnais mitai, susijusiais su vandens gėrimu.

Mitas 1. Jeigu esi ištroškęs, reiškia, kad tau jau dehidratacija.

Priešingai nei dažnai manoma, troškulys yra geras ženklas, sako dr. J. Wingeris. Iš tiesų minėta ekspertų grupė net sportininkams pataria gerti tik tada, kai jie pasijunta ištroškę. Būtina suprasti, kad troškulys rodo, jog jūsų organizmas jau pats ėmėsi vandens taupymo priemonių.

„Žmonės mano, kad jau yra per vėlu gerti, nes jau yra dehidratacija. Tačiau niekada niekam nėra per vėlu“, – sakė jis. Iš tiesų rimtų problemų dėl dehidratacijos reikia dar pasistengti prisidaryti.

Gerti reikia tuomet, kai norima gerti. Net ir maratonininkams gerti reikėtų tik pajutus troškulį, o ne sustoti kiekvienoje tarpinėje stotelėje ir atsigerti.

Mitas 2. Jūsų rezultatai prastės, jeigu negersite pakankamai vandens.

Baiminatės, kad neišgėrę vandens griūsite negyvas dėl išsekimo? Dr. J. Wingeris sako, kad organizmui natūralu sportinio aktyvumo metu būti šiek tiek dehidratuotam.

„Gaunama vis daugiau įrodymų, kad nedidelė dehidratacija neturi jokio poveikio sporto rezultatams skirtingose sporto šakose, – sako medikas. – Turime į dehidrataciją žiūrėti kaip į natūralią sporto dalį, kuriam nebūtinai reikia užkirsti kelią.“

Anot dr. J. Wingerio, kai kurie sportininkai gali netekti iki trijų procentų savo kūno masės dėl dehidratacijos ir tik po to gali būti jaučiamas poveikis rezultatams. Gerdami tik tada, kai jaučiatės ištroškę, padės nepakliūti jums į pavojingą zoną.

Mitas 3. Turite gerti tol, kol šlapimas taps skaidrus.

Šiuo atveju viskas yra labai aišku: tikrai nustokite spoksoti į savo šlapimą tualete. „Apskritai šlapimo spalva yra prastas šlapimo koncentracijos žymuo, – sako dr. J. Wingeris. – Jeigu mėginsite skiesti savo šlapimą, galite atsidurti situacijoje, kai organizme bus per daug skysčių.“

Mitas 4. Mėšlungis yra dehidratacijos požymis.

Moksliniai tyrimai rodo, kad raumenų spazmai mažai ką turi bendro su dehidratacija. „Tai labiau susiję su raumenų nuovargiu. Kuo raumenys yra labiau pavargę, tuo didesnė tikimybė, kad jie spazmuos, – aiškina dr. J. Wingeris. – Raumenų nuovargis dažnai būna, kai organizmas yra perkaitęs ir dehidratuotas. Tas dalinis sutapimas dažnai ir sukelia tą painiavą.“

„Mūsų patarimas yra vandens gerti tuomet, kai jaučiatės ištroškę. Tai yra geriausias planas. Ir nebegerkite, kai jau nebejaučiate troškulio, – pataria dr. J. Wingeris. – Skamba gana kvailai, tačiau tame paprastume ir yra visa esmė.“

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Remiantis: http://delfi.lt

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
09.07.2019 laikas 18:42 Receptai „Gietininiai“ sausainiai
Gaminu juos sūnui labai dažnai! Kepk juos nors kasdien, taip skanu ir paprasta. Norisi naminių sausainių. Tokių, žinote, lengvų,paprastų, greitai paruošiamų. Ir į galvą ateina grietininių sausainių receptas.

Skaityti daugiau

29.10.2019 laikas 15:16 Receptai Greiti blynai skaniems pusryčiams

Pristatome jums greitų ir skanių pusryčių receptą. Blynai gaunasi labai apetitiški, o patinka ne tik suaugusiems, bet ir vaikams. Pusryčiai paprastai paruošiami, bet labai sotūs.

Skaityti daugiau

31.07.2019 laikas 13:18 Receptai Sūrio paplotėliai su kefyru keptuvėje
Sūrio paplotėliai su kefyru receptas. Pašildytą iki 38 laipsnių kefyrą supilti į dubenį, dėti cukrų, druską ir sodą, permaišyti, palikti 5 min. Sudėti smulkiai sutarkuotą sūrį kartu su miltais į kefyro masę, užminkyti tešlą, iš pr...

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
22.01.2025 laikas 07:24 WEF mokslininkai pristatė nanodaleles, galinčias nuotoliniu būdu valdyti žmogaus protą
Pietų Korėjoje vykdomi tyrimai atskleidžia neįtikėtiną galimybę: nanodalelėmis galima valdyti gyvūnų elgesį. Tačiau šios technologijos pažanga kelia rimtų etinių klausimų ir galimas grėsmes žmonijai. Ar esame pasirengę susidurti su pasekmėmis, jei ši...

Skaityti daugiau

21.01.2025 laikas 22:10 Astrofizikai mano, kad Žemė paėmė Mėnulį iš kitos planetos
Tradiciškai manoma, kad Mėnulis atsirado po didelio susidūrimo su Žeme, tačiau naujas tyrimas, atliktas Pensilvanijos universiteto mokslininkų, siūlo alternatyvų požiūrį. Jie teigia, kad Mėnulis galėjo kilti iš kitos Saulės sistemos vietos ir vėliau ...

Skaityti daugiau

21.01.2025 laikas 21:55 Gyvenamos planetos galėjo atsirasti anksčiau nei galaktikos, mano mokslininkai
Ilgą laiką astronomai buvo įsitikinę, kad galaktikos atsirado prieš formuojantis planetoms. Tačiau naujausi tyrimai, vadovaujami Danielio Valeno iš Portsmuto universiteto, atskleidžia, kad gyvybės galimybės galėjo egzistuoti ankstyvosios Visatos stad...

Skaityti daugiau

21.01.2025 laikas 07:29 Dukra ištekėjo už vyro, kuris ją tempia žemyn ir manipuliuoja ja, kaip jam patinka
Jaunos šeimos gyvenimas su tėvais gali atrodyti kaip patogus sprendimas, tačiau tai dažnai atneša nesusipratimų ir įtampų. Šiame straipsnyje nagrinėsime iššūkius, su kuriais susiduria poros, kai tėvai nori padėti, o jaunųjų šeimos nariai nesuvokia, k...

Skaityti daugiau

20.01.2025 laikas 07:40 Mano vyro tėvai nenorėjo mums padėti įsigyti butą, tačiau patys nusipirko naują automobilį

Šeimos dinamikos dažnai yra sudėtingos, ypač kai kalbama apie finansinę paramą. Mano vyro tėvai, nors ir gyvenantys gerai, atsisako padėti mums nusipirkti nuosavą būstą. Tai sukėlė daug klausimų ir iššūkių mūsų santykiuose. Šiame straipsnyje pasid...

Skaityti daugiau